CYBERHIPPY: úředníci nesnášej kreativitu. úředníci prostě potřebujou dělat věci, který jsou na papíře v pořádku (v extrémním případě: ty Maďaři, co postavili stezku v korunách stromů za prodaný dřevo z těch stromů :-)
Stavět dálnice, to jsou miliardový zakázky. Tam pochopitelně všichni držej hubu a krok, protože ty peníze jsou kritický, nesměj přijít pozdě. Panely tam stěží nakreslí ministerstvo dopravy - tomu by to zvedlo náklady a nevešlo by se do rozpočtu, to chce stavět dálnice co nejlevněji. Kdo by tedy měl ty panely do projektu v první řadě přidat? Zlá zlá EU by musela vyhlásit směrnici, že třeba na každý km dálnice má připadat tolik a tolik FV instalované na pozemku zabraném stavbou - nějaké ty svahy zářezů a náspů, protihlukové bariéry, v krajním případě "protihlukové zastřešení" v blízkosit obcí, i když to má svoje mouchy (ale jde to řešit jako agrivoltaiku, prostě s nějakýma mezerama pro déšť a tak). A když by to nebylo, musel by stát jako pokutu např. nakoupit na ty dálnice emisní povolenky...
No. Jenže na něčem takovém se dohodnou třeba v tom Německu, kde zjistili, že jim obce zkrátka nepovolej koridory VVN ze severu na jih, které kvůli větrným elektrárnám nutně potřebujou. Takže dálnice jsou jeden z mála pozemků pod přímou kontrlou vlády (Německo je spolek zemí a ty země zase mají tendenci být spolkem měst a obcí - Němci jsou v té demokracii důslední, když s ní jednou začnou - je to prakticky pravý opak Francie, která jak znovu Macron předvedl, v podstatě jen absolutistická monarchie Ludvíka XIV přejmenovaná toho času na republiku...).
U nás máme VVN dimenzované dostatečně a stát není pod žádným přímým tlakem, aby dálniční síť a energetická soustava jakkoliv kooperovaly - naopak, jakýkoliv politik, který by se to snažil prosadit, riskuje, že to nějaký politik v opozici proti němu prohlásí populistiky za "předražený zelený nesmysl". Koncept demokracie předpokládá, že lidi nejsou idioti, což bohužel není splněno. V Německu s větší pravděpodobností, než u nás, i když i tam jde zase říct, že předčasně vypínat jadernou elektrárnu, když už jednou stojí, je trochu nerozum (zase ve Francii ty JE mají starý a zrezlý a marně hledají kvalifikované svářeče, schopné to opravit... což je důvod, proč jich mají tolik mimo provoz, tedy spolu s extrémní vedry a nedostatkem vody v řekách...)