• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    FRANCIMORSolarni technika,Solar cooking-baking & Elektrick bike,cars,
    rozbalit záhlaví
    ELIJEN
    ELIJEN --- ---
    THERIDANE: Nic neni zadarmo i kdyz to dostanes k FVE. Ty produkty na klic jsou prave zatim dost drahe. Ja si to ridim pres Home Assitant a prave zjistuju, ze zadna "umela inteligence" neni potreba. Par stovek za den nebudes mit ani nahodou ... to bys musel mit silene naddimenzovane baterie.

    DZODZO: Zalezi v kolik se budite :D Nam ted v lete vystaci baterka akorat na noc a rano je v ni 20-30%. Mame 20 kWh a 75 kWh v aute ... ale z auta to do site neposles.
    THERIDANE
    THERIDANE --- ---
    ELIJEN: Za to nic nedáš, je to jen software v už existující FVE. Vyběháš si u čezu elektroměr a tarif, to je tak všechno. I s drahou distribucí (2600 Kč/MWh) to umí generovat kolem 50 Kč denně, a minimálně u čezu si kdokoliv může přejít na přímotopovej tarif D57d se 700 Kč/MWh. Pak máš pár stovek za den jen tak.

    Příští rok to začne jedna česká firma nabízet jako produkt na klíč :-)
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    ELIJEN: zalezi od tvojej vlastnej spotreby, my sa v lete budime s tym, ze je rano v baterii tak 70% SoC, lebo dni su dlhe, takze aj vecerna spotreba je este pokryta ciastocne z panelov a to je mala bateria, keby mam este nejake 80kWh euto k tomu, tak 20% baterie z neho za mrzky dukat kludne poskytnem ak viem ze nejdem zrovna ten den cez pol republiky niekam cestovat
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    CUKI: jo takle, no ceny vo vyuctovani pak boli normalne podla zmluvy, tam som pak mal preplatok
    ELIJEN
    ELIJEN --- ---
    THERIDANE: Tohle zni strasne hezky, ale realita je takova, ze cena distribuce pozere vetsinu rozdilu a baterie mas stejne pres noc vybite. Pokud si to nebastlis sam, tak das za takove rizeni kolem 30k a navratnost je v cudu i bez zapocteni opotrebeni baterii.
    CUKI
    CUKI --- ---
    DZODZO: No zálohy jsou nepodstatný, mě by zajímalo jak se to účtuje a jak ti to rozúčtovali s jakými cenami VS jaké by to to bylo s konvenční metodou placení...
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    CUKI: bolo to pri takom tom prechode z rezimu DPI, pak som mal uz normalne zalohy ale minimalne tu jednu som zaplatit musel a pak som mal este nedoplatok, od dalsieho kalendarneho roka uz nabehli normalne zalohy

    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    První blok Temelínu po středeční opravě klapky vody funguje opět na plný výkon
    https://oenergetice.cz/energetika-v-cr/prvni-blok-temelinu-po-stredecni-oprave-klapky-vody-funguje-opet-na-plny-vykon

    Oba bloky Temelina maji letos na konte dve neplanovane odstavky (celkem tedy ctyri), ktere je potreba zalohovat, takze proti fotovoltaice zadna zmena
    THERIDANE
    THERIDANE --- ---
    Na spotu je dneska čím dál víc spotřebitelů, hlavně kteří mají FVE. Na malých střídačích jsou už dokonce automatizace kde si jen nastavíš pár parametrů a ono to obchoduje na spotu automaticky (nakoupí do baterie za záporný ceny, prodává když je spotová cena vysoká). Např. Victron Dynamic ESS to má na pár kliknutí, jen zadáš jakej chceš spread, kolik setin halířů opotřebí baterii jedna kWh, a jede to.
    CERMI_FOX
    CERMI_FOX --- ---
    XCHAOS: https://www.bezdodavatele.cz/faq/#nase-energie-a-mesicni-cena Možná jsou i další, řešil jsem tohoto a kdyby mi innogy nenabídlo nabídku, kterou jsem nedokázal odmítnout, tak už to mám :)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    CERMI_FOX: ukaž mi dodavatele energií s cenami po měsících - možná k němu přejdu...
    CERMI_FOX
    CERMI_FOX --- ---
    XCHAOS: tarif s cenama po měsících jde koupit už teď i pro obyčejného odběratele. Kdybych mohl trávit zimu v Thajsku, tak už ho asi i mám :)

    Každopádně psal jsi o průmyslové produkci, ne o domácnostech.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    CUKI: v podstatě dnes máš možnost platit spotové ceny, ale pro běžné odběratele je to příliš složité. Mít "letní" a "zimní" ceny mi přijde přirozené, protože topná sezóna je ustálený pojem a lidi to znaj už od středověku.

    Podle mých zkušeností se u nás ustálí tři asi 4 měsíce trvající sezóny, s mlhavým přechodem (na podzim doslova). Nejhorší je topná sezóna, to bude energie prostě nejdražší, a bude to lidi motivovat instalovat tepelný čerpadla a zateplení a rekuperační větrání a využívání odpadního tepla průmyslových procesů (3D tisk!!!). Tahle sezóna mlhavě (doslova) začíná v listopadu a trvá do začátku února Potom je sezóna, kdy je potřeba topit, ale slunce už svítí dost na to, aby to aspoň částečně pokrylo (cca únor-duben možná i kus května, teoreticky nastává krátce i na rozhraní října a listopadu, ale je krátká). No a pak je sezóna solárních přebytků, která trvá od května do září - 5 měsíců.

    CERMI_FOX: ano, viz předchozí - spotové ceny nejsou pro běžné odběratele, ti by uvítali ceny po měsících, zprůměrované. Mohli by si podle toho dokonce třeba i plánovat dovolené.... ztlumit topení a odjet někam do tropů v zimě dává smysl, Thajsko je plný Švédů :-)
    CERMI_FOX
    CERMI_FOX --- ---
    XCHAOS: a my nemáme letní a zimní ceny energie? Žiju v tom, že průmyslový podniky mají průběhový měření ( https://www.cez.cz/cs/nova-energetika/prubehove-mereni ) už teď a cena energií se jim průběžně mění. Ostatně stěžovaly si na to podniky během energetické krize, kdy jim vyskákaly ceny na několikanásobek a nemohly si cenu fixovat na roky dopředu jako to dělají domácnosti.
    CUKI
    CUKI --- ---
    DZODZO: Jako že v zimě zaplatíš za kWh jinou částku než v létě?
    To asi nebude u nás že? :-)

    XCHAOS: Jo přesně o tom mluvím cena musí odpovídat reálné nabídce.
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    no to som zvedavy ako to bude v pripade FVE s akumulaciou :)

    Innogy kouše do kyselého jablka: Solárníkům účtuje speciální poplatek - Seznam Zprávy
    https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-byznys-trendy-analyzy-innogy-kouse-do-kyseleho-jablka-solarnikum-uctuje-specialni-poplatek-256037
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    XCHAOS: ja si myslim ze tie vyrazne rozdiely v sezonnych cenach mame uz teraz, akurat tym ako platis dodavatelovi mesacnu zalohu, tak je to rozprostrene na cely rok, poznal som to ked som menil dodavatela plynu, bolo to niekedy v listopadu a zalohy mi rozpocitali na >10000 mesacne, po prechode na dalsi uctovaci rok uz to vychadzalo nejakych "normalnych" 2800
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    CUKI: k jádru se dá říct jen to, že ať už dovezeme palivo odkudkoliv, tak přímo doma závod na přepracování paliva nemáme, takže od krachu projektu A-1 (která mohla fungovat na neobohacený uran, který bychom přeci jen někde nějaký vyškrábali) jsme závislí na dovozu obohacené uranu, jen si můžeme vybrat odkud. A žádná obec nesouhlasila s umístěním trvalého úložiště odpadu na svém území.

    Krátkozrakost jaderné energetiky bych shrnul slovy "posvítit si na svůj billboard a umřít". Není tam dlouhodobá perspektiva - ta by snad byla u reaktorů příští generace, ale o těch vůbec řeč není a nikdo na světě (kromě Rusů) je produkčně neprovozuje a má to určité svoje důvody.

    Vykrývací zdroje jsou problém. Chytrými triky, typu tepelná čerpadla/topné klimatizace jde zkrátit topnou sezónu (vychlazená fotovoltaika v únoru a březnu má super účinnost) na cca 3 měsíce, ale v topné sezóně stejně u nás OZE nestačí. Museli bychom umět akumulaci v industriálním měřítku.

    O čem mluvím už 20 let je to, že bychom měli mít letní a zimní ceny energie, prostě výrazné rozdíly v sezónních cenách, a to až do té míry, že by se některé typy průmyslové produkce (u kterých neumíme využít odpadní teplo, apod.) v zimě neděly. Místo aby se uvažovalo takhle, tak se potom průmyslová produkce úplně ruší a závody krachují, přitom navrhnout investici tak, aby provoz jel přes léto a na zimu se zakonzervoval by u některých typů produkce nemuselo být tak dramatické.

    Taky je možné v zimě vypínat veřejné osvětlení v druhé půlce noci, když je stejně moc zima na to, aby kdokoliv byl venku (stejně to kazí lidem spánek a zvyšuje spotřebu antidepresiv...). Prostě civilizační přizpůsobení se obnovitelným zdrojům energie nemusí být úplný konec světa.
    CUKI
    CUKI --- ---
    Já myslím, že je potřeba si hlavně uvědomit, že jakákoliv konvenční elektrárna, která se postaví bude prostě dražší už tím, že nepojede na 100% ale bude vykrývat CO2 neutral zdroje. S tím je třeba počítat, že ta zelená energie není tak zadarmo jak se o ní mluví. Protože tyhle vykrývací zdroje je potřeba do té ceny a do toho provozu také započítat.
    Takže je to hodně o rozprostření strategických zdrojů a snížení závislosti na nestabilních nebo nebezpečných zemích. Uhlí třeba sice máme, ale do uhelek se nehodí a tak ho vozíme z Austrálie.
    Plyn nemáme v EU ho moc není a stále jsme závislí na Rusku. Pokud plyn tak jedině rovnou přemýšlet o vodíkové variantě kterou budeme sami vyrábět ze solárních přebytků.

    Co se týče jádra, tak za mě určitě ano, ale tak abychom zase nebyli závislí na jednom druhu paliva. Stávající elektrárny sice jedou na neruské palivo, ale dobře jim to nedělá. Taky víc než jestli jádro nebo ne, je důležité jak je postavena smlouva.
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    WARBABY8: protoze ty vetrniky a solary nepali uhli/plyn a nezamoruji nase zivotni prostredi :) a i kdyz jsou plynem zalohovany tak vzdy je 50% zamoreni lepsi nez 100%
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    WARBABY8: jeden blok temelina letos uz trikrat neplanovane vypadl a je zalohovan dlouhyma stranema a uhelnyma blokama
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam