CUKI: k jádru se dá říct jen to, že ať už dovezeme palivo odkudkoliv, tak přímo doma závod na přepracování paliva nemáme, takže od krachu projektu A-1 (která mohla fungovat na neobohacený uran, který bychom přeci jen někde nějaký vyškrábali) jsme závislí na dovozu obohacené uranu, jen si můžeme vybrat odkud. A žádná obec nesouhlasila s umístěním trvalého úložiště odpadu na svém území.
Krátkozrakost jaderné energetiky bych shrnul slovy "posvítit si na svůj billboard a umřít". Není tam dlouhodobá perspektiva - ta by snad byla u reaktorů příští generace, ale o těch vůbec řeč není a nikdo na světě (kromě Rusů) je produkčně neprovozuje a má to určité svoje důvody.
Vykrývací zdroje jsou problém. Chytrými triky, typu tepelná čerpadla/topné klimatizace jde zkrátit topnou sezónu (vychlazená fotovoltaika v únoru a březnu má super účinnost) na cca 3 měsíce, ale v topné sezóně stejně u nás OZE nestačí. Museli bychom umět akumulaci v industriálním měřítku.
O čem mluvím už 20 let je to, že bychom měli mít letní a zimní ceny energie, prostě výrazné rozdíly v sezónních cenách, a to až do té míry, že by se některé typy průmyslové produkce (u kterých neumíme využít odpadní teplo, apod.) v zimě neděly. Místo aby se uvažovalo takhle, tak se potom průmyslová produkce úplně ruší a závody krachují, přitom navrhnout investici tak, aby provoz jel přes léto a na zimu se zakonzervoval by u některých typů produkce nemuselo být tak dramatické.
Taky je možné v zimě vypínat veřejné osvětlení v druhé půlce noci, když je stejně moc zima na to, aby kdokoliv byl venku (stejně to kazí lidem spánek a zvyšuje spotřebu antidepresiv...). Prostě civilizační přizpůsobení se obnovitelným zdrojům energie nemusí být úplný konec světa.