• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    COMMANCHEDobyvani vesmiru a kosmonautika 🚀🛰️👩🏼‍🚀
    JUNIPETRUS
    JUNIPETRUS --- ---
    TOXICMAN: nezajimaji domenky. Chci fakta.
    Ze se rika termosfere termosfera asi bude mit svuj duvod.
    TOXICMAN
    TOXICMAN --- ---
    JUNIPETRUS: imho nad 100 km není prostředí jako homogenní plyn a tedy nelze dost dobře určit teplotu
    minimum absolutně izolovaného bodu by mělo být 2.7 Kelvinu, což je teplota reliktního záření, které prostupuje vesmírem
    JUNIPETRUS
    JUNIPETRUS --- ---
    kolik ukazuji na ISS venkovni teplomery?
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    SEJDA: tak já jsem bedlivě sledoval solární plachetnice ještě než to bylo in (dokonce jsme měli asi před 15 lety, úplně na samém počátku éry cubesatů, projekt czcube.org, který měl mít za úkol rozvinout malou solární plachtu - viz též id ARCHIMEDES :-) zvyšování oběžné dráhy mělo být možné díky natáčení satelitu v magnetickém poli Země pomocí elmg. cívek)

    ale uznávám, že tenhle článek je vyčerpávající a kvalitní a hlavně se asi vytvořila už poměrně ucelená teorie kolem toho, při jaké hustotě materiálu plachty na m2 jde dosáhnout jaké únikové rychlosti ze sluneční soustavy a tak...
    SEJDA
    SEJDA --- ---
    VIRGO: nejelepe funguji satelity intenacional .. ESA?
    VIRGO
    VIRGO --- ---
    Satellites and space debris per country

    SEJDA
    SEJDA --- ---
    XCHAOS: tak cti dal, z toho si teprve sednes na prdel (s cim prisel Jeffrey Nosanov z Jet Propulsion Laboratory).
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    SEJDA: wow Japonská kosmická agentura JAXA předpokládá, že Ikaros je předstupeň plachetnice s úhlopříčkou 50 m, kterou by v letech 2019 až 2020 chtěla vyslat k asteroidům a případně až k Jupiteru
    THERIDANE
    THERIDANE --- ---
    obrábění SSME vstřikovače (1977)

    SEJDA
    SEJDA --- ---
    Mate svou oblibenou sondu-plachetnici?
    :: OSEL.CZ :: - Kdy budou potřeba kapitáni slunečních plachetnic?
    http://www.osel.cz/8921-kdy-budou-potreba-kapitani-slunecnich-plachetnic.html
    VIRGO
    VIRGO --- ---
    Krásná DSN nakládačka! :)

    CLUMP
    CLUMP --- ---
    NASA’s Juno Spacecraft Sends First In-orbit View
    http://www.nasa.gov/feature/jpl/nasa-s-juno-spacecraft-sends-first-in-orbit-view

    The JunoCam camera aboard NASA's Juno mission is operational and sending down data after the spacecraft’s July 4 arrival at Jupiter. Juno’s visible-light camera was turned on six days after Juno fired its main engine and placed itself into orbit around the largest planetary inhabitant of our solar system. The first high-resolution images of the gas giant Jupiter are still a few weeks away.

    "This scene from JunoCam indicates it survived its first pass through Jupiter's extreme radiation environment without any degradation and is ready to take on Jupiter," said Scott Bolton, principal investigator from the Southwest Research Institute in San Antonio. "We can't wait to see the first view of Jupiter's poles."

    The new view was obtained on July 10, 2016, at 10:30 a.m. PDT (1:30 p.m. EDT, 5:30 UTC), when the spacecraft was 2.7 million miles (4.3 million kilometers) from Jupiter on the outbound leg of its initial 53.5-day capture orbit. The color image shows atmospheric features on Jupiter, including the famous Great Red Spot, and three of the massive planet's four largest moons -- Io, Europa and Ganymede, from left to right in the image.

    THERIDANE
    THERIDANE --- ---
    Aww yisss :)

    ESA commits to next stage of UK revolutionary rocket engine / Space Engineering & Technology / Our Activities / ESA
    http://www.esa.int/...neering_Technology/ESA_commits_to_next_stage_of_UK_revolutionary_rocket_engine
    SEJDA
    SEJDA --- ---
    Trosku starsi clanek o teple a vyuziti tepla ve vesmiru
    http://ojs.ujf.cas.cz/~wagner/popclan/sondy/Plutonium_Astropis.htm
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    SEJDA: v roce 1969 C myslím ještě neexistovalo (opravte mi, jestli se mýlím). jiinak ale C nabízí min. stejnou míru abstrakce, jako Algol...
    PRAASHEK
    PRAASHEK --- ---
    (ale teď nevim, jestli se to počítá správně...)
    PRAASHEK
    PRAASHEK --- ---
    HADIAK: ale jsou to patrioti a to se počítá
    TOXYGEN
    TOXYGEN --- ---
    SEJDA: aj dnes sa pise cast sw pre druzice/pristroje na nich v asm. minimalne inicializacne rutiny pre cpu, popr. ak treba niektoru cast kodu zoptimalizovat (vacsinou spracovanie vedeckych dat).
    SEJDA
    SEJDA --- ---
    Vidim zbytecne zevseobecnovani .. kazdy projekt je unikat .. nektere software byly drive psany i v algolu .. c je ekvivalentni asembleru .. takze neni moc racionalnich duvodu pouzivat assembler namisto c, pokud existuje prekladac.
    Satelit neni PC, nema 1 procesor, nema 1 sbernici, a uz vubec neni jako Arduino, to uz spise jako X Arduin jedno vedle druheho, jedno kontrolujici druhe, nekolik jich zabezpecujicich tutez funkcionalitu, hlavne si rikam, ze drive u misi s lidskou posadkou, mohli rucne prehazovat z provozniho na zalozni system manualne. Dneska uz by to bylo asi nepredstavitelne.

    Omlouvam se, pisu jen sve blbe domenky, a zkreslene vzpominky.
    HADIAK
    HADIAK --- ---
    https://www.ima.umn.edu/~arnold/disasters/patriot.html

    no obcas sa stane chybicka aj v armadnych projektoch...
    STARE_CASY
    STARE_CASY --- ---
    XCHAOS: ne, vůbec nejde o spotřebu, jasně. Přinejhorším tam šoupneme další tunu panelů, baterek a plutoniových zdrojů, vždyť není problém, Elon má Falcon Heavy.

    Samozřžejmě že podle typu prostředí, kde ta sonda bude, je velmi limitující radiace. Ale tvrdit, že důvodem nebývá hmotnost a spotřeba je prostě volovina. Spotřeba je setsakra limitující, protože ve vesmíru opravdu jen tak nezaplatíš silnější jistič a tlustší kabel do elektrárny. Tam prostě máš omezený zdroj, který musí utáhnout všechny výpočty, všechna čidla, všechno ovládání. A tam už najednou začne hrát roli, jak úsporný je kód, protože všechny mezivrstvy pochopitelně zvýší spotřebu. A vyšší spotřeba znamená potřebu silnějšího zdroje, ergo často velmi výrazně vyšší hmotnost, náročnější technické řešení atd. Do určité míry to nebude hrát velkou roli, naopak může být výhodou mezivrstva, která umožní psát kód rychleji a bezpečněji, u sond do vzdálenějšího vesmíru už ale jsou omezení velká a tam se i dnes počítá každý gram a každý (mili)watt.

    A ten tvůj dovětek... To je prostě krásně xchaosovské. To, že ty hovno rozumíš matice, neznamená, že takoví jsou i ostatní. Naopak - ve vesmírném výzkumu není místo pro takovéto nýmandy. Ať má NASA, ESA či jiná SA sebevíce chyb, tak schopných lidí, kteří velmi dobře rozumí svému oboru, tam je pořád dost. Naštěstí.

    A programátorů v assembleru je pořád v téhle oblasti (a nejen tam) dost. A pořád ještě bude, protože i tady na zemi se používá spousta zařízení, kde záleží na spotřebě a píše se kód v co nejnižší vrstvě. S internetem věcí takových zařízení bude zase mnohem víc - je zájem mít třeba čidla s baterkou, která vydrží bez zásahu 10+ let.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam