• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    COMMANCHEDobyvani vesmiru a kosmonautika 🚀🛰️👩🏼‍🚀
    ATOMIKS
    ATOMIKS --- ---
    TOXICMAN: rest in space
    ONDRA_99
    ONDRA_99 --- ---
    JVMLOK: Nekde jsem cetl, ze NASA ma vyzkoumane, ze na 3 letou misi na Mars by bylo potreba neakych 2800 kg jidla (bez vody a vzduchu) na osobu.

    Jestli jak udavaji ta lod da 450 tun na Mars na jeden let. 12 lidi bude mit svoji hmotnost dejme tomu 1 tunu. Neake obleceni, elektronika. tak jako treba 400 tun by mohli mit na jidlo, kyslik, vodu. Voda a kyslik se daji docela dobre i recyklovat (takze jejich spotreba je nizsi o neco). Kdyz by teda jidlo bylo jen pulka te hmotnosti, tka to je nekde 200 tun jidla. Dejme tomu 1 tuna na cloveka/rok. Tak to by meli jidla na 12 let... Jako urcite to bude ve finale mene a nebude to urcite lehky, ale tech 12 lidi neakou sanci mit urcite budou.
    CLUMP
    CLUMP --- ---
    a je po vsem./
    TOXICMAN
    TOXICMAN --- ---
    Rosetta právě narazila do komety
    JVMLOK
    JVMLOK --- ---
    ONDRA_99: Bude zajímavé sledovat co na to lékařská věda. Aktuální minimální dávka pro dospělého člověka podle OSN je 2703 kalorií. Fyzická zátěž v jiné gravitaci bude jiná, ale pro to mají určitě rozjeté výzkumy na IS. Ale třeba se rozjede výzkum zaměřený na další zásahy do organismu, zefektivnění trávení a optimalizaci využití energie, možnost vyvolání stáze, ve které v případě havárie budou moct přečkat čekání na pomoc...spousta možností...celkově je nejslabším článkem člověk, nikoliv technologie, takže se dá očekávat že i téhle slabině věnují nějaký prostor na zlepšování.
    ONDRA_99
    ONDRA_99 --- ---
    JVMLOK: Tak tech prvnich 12 nadsencu by tam mohlo vydrzet dlouho uz jen s tim, co by si mohli vezt sebou. Kdyz ta lod je dimenzovana na 100 lidi, takze misto 88 lidi (a jejich veci) budou moci vezt zasoby pro sebe. To by mohlo byt takove 'testovaci kolo'. A 12 nadsenych silencu, co budou riskovat aby byli prvni si myslim nebude problem najit.
    REDITEL
    REDITEL --- ---
    Rosetta | rendezvous with a comet
    http://rosetta.esa.int/
    cca 12:20 SELC bude "pristavat" ;)
    JVMLOK
    JVMLOK --- ---
    XCHAOS: Zásobovací flotila je ale fakt blbost. Dokážeš si představit to množství lodí a materiálu? To je absolutně záporná investice, černá díra na zdroje v celoplanetárním měřítku. A do toho nikdo nepůjde, ať by byl sebenadšenější. Proto si myslím že start nebude dřív, než bude hotová koncepce udržitelné kolonie.
    KAERO
    KAERO --- ---
    XCHAOS: vsak jo, taky nerikam ze to je vyresene. jen ze se to uz docela dlouho zkouma. a nez stane prvni noha na marsu, tak jeste je dost casu tenhle vyzkum ve velkem rozjet.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    KAERO: já si pamatuju na hrozný halas ohledně projektu Biosféra II v pozemské poušti. Jenže když to pak proběhlo, tak se ukázalo, že to prostě nefunguje: pokusní lidé uzavření uvnitř tohoto experimentu přežili jen díky dodávkám kyslíku a potravin zvenčí.

    Od té doby se o něco podobně ambiziózního a takto široce medializovaného pokud vím nikdo ani nepokusil.

    Uzavřené biosféry prostě nejsou triviální a jakkoliv vyřešený problém. Nicméně, jestliže v každém okamžiku můžou po planetě cestovat na prahu stratosféry 2 miliony lidí v dopravních letadlech, tak v podstatě stejným způsobem je možné asi udržovat i milion lidí na Marsu (a dokonce k tomu nebude pořeba neustále pálit ropu, jenom aby nespadli dolů..). Potravinová soběstačnost kolonie bude každopádně ještě dlouho nedořešený problém.

    Elon Musk jednoduše počítá s tím, že kolonie vytvoří trh pro jeho zásobovací flotilu. Nijak zvlášť se to nelíš např. od luxusní zaoceánské výletní lodi, kde žije třeba 5000 lidí současně a je to zcela zásobováno zvenčí (možná občas jako specialita nějaká ulovená ryba z místních vod?)
    JVMLOK
    JVMLOK --- ---
    ROSSUM: jakoze se nekdo bude snazit nasartovat sklenikovej efekt na Zemi? :) Treba aby vyresil problemy se zavlazovanim v Izraeli a na blizkym vychode? Treba pak Sahara zas pokvete...
    ROSSUM
    ROSSUM --- ---
    JVMLOK: Jo, to má potenciál... obzvlášť, když tím materiálem bude úplně malá bombička :D
    JVMLOK
    JVMLOK --- ---
    Btw. v te smršti příspěvků o Marsu úplně zaniklo jedno prohlášení které Elonovi uklouzlo během prezentace... cca takhle to říkal:
    "Nemusíme nutně dopravovat jenom věci na orbitu. Možná by dnes někdo dokázal využít rychlou přepravu po světě. Dnes máme k dispozici technologii, díky které jsme schopní doručit materiál kamkoliv na světě do 40 minut."
    To má dost potenciál...
    KAERO
    KAERO --- ---
    JAZZZ: tech projektu na marsovske stanice, systemy udrzeni zivota a stavby habitatu uz ale taky bylo docela dost. americke, ruske, mam pocit ze i nejaky evropsky. kdyby se ted startovalo, tak rozhodne v tomhle planovani se nemusi zacinat od nuly.
    JULIANNE
    JULIANNE --- ---
    Po několika dnech zpět na Nyxu a vidím tu smršť příspěvků :). Kdyby někoho zajímalo IAC obecněji, právě odtamtud tweetuji:
    Julie Novakova (@Julianne_SF) | Twitter
    https://twitter.com/julianne_sf
    Ne sice úplně aktivně (v části sálů není wi-fi...), ale aspoň něco. A články už se chystají!
    Část zajímavostí asi na Twitter ještě doplním post hoc, když to nešlo v reálném čase. Padly tu dost zajímavé koncepty misí do různých částí sluneční soustavy.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    JAZZZ: sorry, ale já si nemyslím, že riziko vyhynutí zvýší pár superraket na metan. prostředky, které na to půjdou, by se jinak prostě rozpustily v konzumu.

    tak se třeba postaví o pár obřích kontejnerových lodí míň. pár lidí zahodí mobil až za 3 roky, místo za 1, apod. tempo konzumu je obrovské, a kosmonautika je oproti tomu zanedbtelná.. třeba i oproti civilní letecké dopravě.

    určitě by třeba šlo spočítat, kolik lidí by si muselo jednou odpustit nějakou exotickou dovolenou, aby se ušetřily potřebné prostředky (BTW, ve vzduchu jsou současně neustále asi 2 miliony lidí, v dopravních letadlech...). vypadá to celé jako megalomanie, ale fakticky je to kapka v moři... a konzum ostatních lidí je sakra těžké ovlivnit, je to ekosystém memů sám o sobě.

    v podstatě existující obrovský ekonomický potenciál lidstva se jinak vybije stejně - v lepším případě nesmyslnou honbou za luxusem a prestižním konzumem, v horším případě destruktivně (války). tohle celé je spíš takový drobný hack...
    JVMLOK
    JVMLOK --- ---
    Feasible or Fantasy? SpaceX's Mars Plan Draws Expert Reactions
    http://www.space.com/34235-spacex-mars-plans-feasible-or-fantasy.html
    JVMLOK
    JVMLOK --- ---
    JAZZZ: my jednou budem dobrej tym :)
    JAZZZ
    JAZZZ --- ---
    JVMLOK: jo s tim souhlasim. ale jak jsem to pochopil Elon tam ty lidi a nakald dokaze dostat a hleda konsorcium, ketre by to zaplatilo a vyresilo jak tam preziji a co tam budou delat. pokud se do toho fakt nakonec lidi pusti, tak jim taky rad pomuzu. skalovani closed-loop systemu me zajima.
    pro zacatek cekam, ze na obezne draze bude krouzit Red Dragon nejakych 180 dnu a posadka se bude zivit systemem, ktery ji bude udrzitelne generovat jidlo i na Marsu. od toho se pak muzem odpichnout dal.
    JVMLOK
    JVMLOK --- ---
    JAZZZ: Okej. Nebudu tady ztracet cas laborovanim jak to nejde, radsi udelam neco co tomu muze pomoct. Cas ukaze. Je jasny ze FMEA kazdyho z prvku toho systemu bude velka jak fotbalovy hriste, ale nekde se zacit musi.
    Kazdopadne, kdyby mela materialni zavislost kolonie na Zemi trvat desitky let, nikdo do toho nepujde. Takze se bude hledat zpusob jak ji snizit a matecni snuru ustrihnout driv. A tyhle reseni se budou hledat tady, na zemi, jeste úred startem, ne nekde na Marsu nebo v prubehu cesty. Nakonec poleti celej balicek v kope a kazda expedice bude muset byt zivotaschopna na dlouhy obdobi bez moznosti zasobovani. To, jakym zpusobem prezentujes neduzivost kolonie, a jsem si jistej ze nebudes v tomhle ohledu sam, znamena, ze budou lidi jako ja hledat zpusob, jak do toho balicku dostat co nejvic najednou, aby tuhle neduzivost eliminovali.
    Takze muzes taky prispet, vubec se nebojim, ze by Musk nedokazal vyuzit internetem agregovaneho inovativniho potencialu...ten crowdsourcing se nemusi projevovat jenom ve forme zadosti o prachy. Na prikladu Falconu 9 docela dobre ukazuje, ze nema problem prizvat verejnost, alespon jeji odbornou cast, k reseni specifickejch problemu.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam