• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    COMMANCHEDobyvani vesmiru a kosmonautika 🚀🛰️👩🏼‍🚀
    DARKMOOR
    DARKMOOR --- ---
    CYBERWOLF: CYBERWOLF: Pár gramů paliva by vyrobilo příliš málo energie. Ono se to nezdá, ale fakt ho potřebuješ v řádu kilogramů. Například Curiosity na Marsu ho má cca 4kg. Voyagery si ho vezou 4,5kg a největší zásobu měla Cassiny a New Horizons s necelými 8kg.
    (Přehledná tabulka s rozpisem a i hmotnostmi generátoru v odkazu na Wiki na konci textu)

    Co se týká druhé otázky tak opravdu jde použít více izotopů a ne jen Pu-238.
    Tam už jde o to, kolik energie z nich dostaneš, jak dlouho budou fungovat a jak moc radioaktivního záření produkují (kvůli stínění). Například Pu-238 ti bude dávat 0,54W/gram.

    Třeba Rusové používali na začátku Stroncium-90, kterého je mnohem víc (odpad z jad. elektráren) a je mnohem levnější jak Pu-238. Jeho nevýhodou je, že dává míň energie (0,46W/gram) a má poločas rozpadu 28,8 let. Takže pokud ho chceš použít na nějakou dlouhodobou misi, musíš ho naložit ne např. 5kg, ale 20kg. Což ti dost drasticky zvedne hmotnost celé sondy. V podstatě sebou vezeš hromadu paliva, které ti na začátku mise dává mnohem víc energie, než potřebuješ, ale protože se rychleji „znehodnocuje“, tak ho potřebuješ, abys měl dost energie i po pár desetiletích.

    Na začátku (rok 1958) se experimentovalo s Poloniem-210, které ti dá ve srovnáním s Plutoniem pořádnou dávku energie, 140W/gram. Ale poločas rozpadu je jen 138 dní a navíc musíš řešit chlazení, protože dost topí, díky velké produkci energie.

    Zvažuje se použití Americia-241 (řeší to ESA) jako náhrady za Plutonium-238 (i kvůli tomu, že použití plutonia je značně omezené díky mezinárodním dohodám o nešíření jaderných zbraní a je ho tak opravdu málo a jeho výroba není dostačující na pokrytí poptávky).

    Am-241 vydá cca 0,115W/gram a potřebuje o trochu lepší stínění než Pu-238. Výhodou je, že má poločas rozpadu 433 let a je mnohem jednoduší ho získat v dostatečném množství než Pu-238. Am-241 vniká beta přeměnou z Pu-241, které je odpadním produktem jaderných elektráren s poločasem rozpadu 14,3 let, tudíž ho máme opravdu hodně. Stačí jen sebrat dostatečně „uleželý“ jaderný odpad a vyseparovat z něj Americium-241.

    Zdroje:
    Radioisotope thermoelectric generator - Wikipedia
    https://en.wikipedia.org/wiki/Radioisotope_thermoelectric_generator

    NUCLEAR POWER TECHNOLOGIES FOR DEEP SPACE AND PLANETARY MISSIONS
    http://emits.sso.esa.int/emits-doc/ESTEC/AO6233-SoW-RD1.pdf
    CYBERWOLF
    CYBERWOLF --- ---
    Mimochodem, víme vůbec, že ten generátor jede na plutonium? Že to je jediná možnost popsaná na wikipedii ještě nic neznamená. Dá se použít všelijaké izotopy, v závislosti na tom, kolik energie a jak dlouho z toho chceme cucat.

    Jinak i když je to měsíc, pořád je dost velkej. Kdybysme tam vysypali pár tun odpadu z Temelína, tak by to někde třeba zvedlo radiační pozadí. Sondou bych se fakt nestresoval. Třeba Viking byl takhle napájenej taky.
    CYBERWOLF
    CYBERWOLF --- ---
    DARKMOOR: pár kilo? Čekal bych spíš pár gramů.
    KAERO
    KAERO --- ---
    alfa zareni Pu je imho detail. vetsi problem je ze treba pro nas zivot je Pu jedovate (tezky kov, ale nic to nerika o moznem zivote jinde). no a rozpadova rada jsou samozrejme dalsi jedovate tezke kovy.
    ale i tak si myslim ze to je stale zanedbatelny problem.
    SEJDA
    SEJDA --- ---
    OTAVA: souhlasim, atmosfera Marsu je velmi ridka a tak ani nejvetsi snilci neocekavali, ze by na Marsu byly "letajici" bakterie, ktere by mohly byt ovlivnene konstantnim zdrojem tepla/radiace "vysoko nad zemi" .. mohla to posledni boure zmenit? ;)
    Zatimco ve vode, dojde ke kontaktu a tim kontaminaci mnohem snaze. No a dat bakteriim zdroj vyhasinajici zdroj energie, to je jako dat lidem jadernou fuzi ;)
    SULINAR
    SULINAR --- ---
    OTAVA: polocas rozpadu 238Pu je asi 90let, navic je to alfa zaric, takze to nebezpeci je minimalni. Leda by to sezral nejaky martansky stegosaurus :)
    OTAVA
    OTAVA --- ---
    ONDRA_99: povrch marsu vs. ponorka jsou IMHO dve odlisne veci. Me to je koneckoncu jedno, chtel jsem poukazat na to ze takovehle hura napady muzou mit nepredvidatelen konsekvence a pokud prijdeme do atyku s cizim zivotem v jakekoli forme, je na miste nejvyssi mira opatrnosti.
    DARKMOOR
    DARKMOOR --- ---
    OTAVA: To negarantuje nikdo, ale celkem pochybuju, že by byl Euceladus zcela prost radioaktivních prvků. Pár kilo plutonia 238 koncentrovaných na jednom místě bych jako problém neviděl. Zvlášť s jeho poločasem rozpadu.
    ONDRA_99
    ONDRA_99 --- ---
    OTAVA: Tak 100% nemas nikdy v nicem. Ale verim, ze na 99% to dokazi udelat. Neresis to navzdy, ale na dobu, po kterou je to Plutonium "nebezpecne" mimo kryt. A to u 238 neni tak dlouho.

    Curiosity napriklad na Marsu taky zustane navzdy. ;)
    OTAVA
    OTAVA --- ---
    ONDRA_99: ale ta sonda by tam zustala navzdy. dokazes garantovat ze se s ni 100% nic nestane v danem prostredi?
    ONDRA_99
    ONDRA_99 --- ---
    OTAVA: V ramci zabezpeceni jake ten generator ma, tak sance na problem je uplne minimalni. Napriklad prezil i vybuch rakety, kdy spadl do more. Po vyloveni zjistili, ze je uplne neposkozeny a neunika zadna radiace.
    ONDRA_99
    ONDRA_99 --- ---
    DARKMOOR: OTAVA akorat dava najevo, ze nevi moc o radioizotopovem generatoru. Takze se snazi rict, ze by radiace z nej zabila zivot tam.
    OTAVA
    OTAVA --- ---
    DARKMOOR: A ten radioizotopovy zdroj nekde hluboko pod povrchem v neznamych podminkach kdyz porusi tesnost ?
    DARKMOOR
    DARKMOOR --- ---
    OTAVA: Sterilizace sond se řeší už roky, hlavně sond co létají na Mars.
    Něco málo k počtení zde
    NASA Office of Planetary Protection
    https://planetaryprotection.nasa.gov/requirements
    OTAVA
    OTAVA --- ---
    DARKMOOR: Aby jsme ten zivot mohli hezky hned kontaminovat a znicit ? To se mi libi!
    DARKMOOR
    DARKMOOR --- ---
    SEJDA: Rozhodně zajímavá zpráva, ale šanci na možný život bych si odhadnout nedovolil. Ale mohla by to být pěkná motivace k návrhu, sestrojení a vyslání sondy, která na palubě poveze ponorku s vrtákem napájenou radioizotopovým generátorem...
    I když mám obavu, že aby měla dost energie na prokousání se skrz ledovou krustu, tak by musela být dost velká a těžká.
    A riziko neúspěchu bude navíc tak veliké, že se do toho v dohledné budoucnosti nikdo nepustí.
    Ale bylo by to pěkné :)
    ARCHIMEDES
    ARCHIMEDES --- ---
    SEJDA: Organické tholiny na Titanu, Europě nebo Plutu mají nejspíš minimálně srovnatelné molekulové hmotnosti. Ale potěší to i tak :)
    SEJDA
    SEJDA --- ---
    Cetli jste ten popis nalezu slozitych organickych molekul ve vytryscich Enceladu? Ja to jeste porad vstrebavam, jaka je ted sance, ze se zivot nevyvinul na Zemi .. ale na jinem telese? :)

    Na Enceladu jsou komplexní organické látky! | www.kosmonautix.cz
    http://www.kosmonautix.cz/2018/06/na-enceladu-jsou-komplexni-organicke-latky/
    323K13L
    323K13L --- ---
    "S barvami ve vesmíru je to těžké, nicméně z dostupných dat o barevnosti planetky Ryugu, ke kterému se stále blíží japonská sonda Hayabusa 2, se dá sestavit takováto fotografie." Via fb kosmonautix

    SEJDA
    SEJDA --- ---
    KAERO: dik, takze uz zbyva jenom: bude dal od slunce (o 0,4%), predpokladam, ze pujde lepe modelovat temer cisty slunecni sum, nez sum v blizkosti Zeme, a do tretice nonstop prisun elektriny, ktere potrebuje asi 2 kW :)
    No a musim pridat jeste to, ze podobne jako start InSight z Vanderbergu. Ziskavame tim pocit jistoty, idealne za prachy danovych poplatniku, aby se pak soukromym firmam snadneji shanely investori :)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam