• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    COMMANCHEDobyvani vesmiru a kosmonautika 🚀🛰️👩🏼‍🚀
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    CYBERWOLF: katapult?
    CYBERWOLF
    CYBERWOLF --- ---
    XCHAOS: jak?
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    CYBERWOLF: velkou rychlost. Ve vakuu, při malém gravitačním zrychlení. Není to rozhodně lehké, ale je to jedna možnost.
    ARCHIMEDES
    ARCHIMEDES --- ---
    CRUZ05: Na to peč, i samotné kosmo.cz má starý kabát, ale odpovědí tam dostaneš víc než na kosmonautixu...
    CRUZ05
    CRUZ05 --- ---
    ARCHIMEDES: to mě teda silně odradila grafika těch stránek :D
    ARCHIMEDES
    ARCHIMEDES --- ---
    CRUZ05: Jeď sem, tady je takových sběratelů vždycky nejmíň deset :)
    KOSMOS-NEWS PARTY 2019
    http://knp.kosmo.cz
    CRUZ05
    CRUZ05 --- ---
    Sbírá tu někdo podpisy kosmonautů?
    nebo sem uchylnej jen já? :D
    PER2
    PER2 --- ---
    DRAGON: jinak teda
    bennu
    vs
    apophis

    bennu me nechava chladnym (a to jeste ta hromada sutru o kterych ani nevime)



    BLACKHEAD
    BLACKHEAD --- ---
    DRAGON: Ppodle toho odhadovanyho prumeru by i ledova koule vazila nejakych 60Mt.
    Ale kdyz pocitame vahu planety bambilion kilometru vzdaleny, urcite se spokojime s vypoctem na stovky miliard tun.

    A kdyz to "relativne maly" teleso nahodou bude mit o million tun min, nebo vic, uz je to znat na pripadny zmene drahy diky jinymu gravitacnimu zrychleni...
    A kolik je rozdil prumeru pro 1Mt rozdil vahy u ledovy koule?
    Odpoved: cca 4m
    REDGUY
    REDGUY --- ---
    XCHAOS: Jo jo, mechanicky, autonomni zarizeni v hlubokym vesmiru, ktery musi spolehlive a samostatne fungovat desitky az stovky let. To je presne ta vec, ktery bych do manipulatoru sveril osud lidstva 8)
    CYBERWOLF
    CYBERWOLF --- ---
    XCHAOS: takový robot bude mít k dispozici řádově stovky wattů na metr čtvereční solárních panelů, polovinu času bude po tmě a zřejmě by musel většinu energie věnovat na oddělení reakční hmoty. Nějakým katapulem by se možná dalo dosáhnout slušného impulsu, ale máme tu dlouhý čas mezi výstřely a netroufám si odhadovat životnost.

    Kdyby by byl schopen vystřelit jednou za rotaci, bylo by potřeba na změnu rychlosti o 1 m/s za sto let potřeba udělat každým výstřelem cca 400 kN, což už není legrace. Buď potřebujeme velkou rychlost, nebo velký šutr. V každém případě potřebujeme hodně energie. Mohli bychom to rozdělit na víc katapultů, ale i tak. Nemám moc představu, na jakou rychlost je možné takhle ve vzduchoprázdnu a téměř nulové gravitaci odpálit celkem nehomogenní hmotu.

    A bavíme se o změně o 1 m/s, nemám představu, kolik by bylo potřeba udělat, aby se drobek dosatečně vzdálil.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    CYBERWOLF: na povrchu asteroidu nemáš problém s dostatkem reakční hmoty. teoreticky by mohl být dobré řešení nějaký solární poháněný robot, který by prostě házel šutry jedním směrem...
    DRAGON
    DRAGON --- ---
    KAERO: aha, ok, pardon :) kazdopadne uz odpovedel Cyber, ten web je zajimavej, takze ja jsem nasycen, diky vsem :)
    KAERO
    KAERO --- ---
    DRAGON: nooo, neptas. ptal ses takhle: DRAGON: "to preci umime spocitat presne, ne?" a na mne slovo presne pusobi jak rudy hadr na byka :) a MADCAT odpovidal stejne. navic STRYX ti napsal ze ta pravdepodobnost je 1:3000, coz je vicemene dusledek nepresnosti mereni a tedy ti poskytuje jisty nahled jak dobre to jde spocitat.

    na te strance co daval CYBERWOLF je odkaz na pekny seznam clanku:
    https://newton.spacedys.com/neodys/index.php?pc=4.2
    DRAGON
    DRAGON --- ---
    AVATAR: ja ho pochopil :) jen sem pozadal o nejaky zdroj, ktery se tim zabyva, docela me to tema fascinuje.
    CYBERWOLF
    CYBERWOLF --- ---
    Jinak jsem trochu pátral a s Bennu se to má tak, že se k nám přiblíží v roce 2060 a 2135, přičemž ty blízké průlety mohou mít vliv na jeho pohyb (a dráhu) a předem se to blbě odhaduje. Šance že by to řachlo 2060 je nulová, 2135 skoro nulová, ale pak nějaká srážka nastat může a po těch blízkých průletech bychom měli vědět víc. Zatím se sleduje, podobně jako řada jiných šutrů: https://newton.spacedys.com/neodys/?pc=4.1

    Co se týká toho brždění solární plachtou, asi by se to dělalo blbě. Bennu se otočí kolem osy 5x za den, takže plachtu by asi nešlo nějak rozumně zavěsit a povrch je na to malý. Pokud jsem to dobře spočítal, tak na změnu rychlosti o 1 m/s by mělo stačit cca 25 N po dobu 100 let, což by dala čtvercová plachta o straně kolem 2 km (+/- nedokážu moc odhadnout, kolik slunečního světla Bennu dostává po celé své dráze).
    AVATAR
    AVATAR --- ---
    DRAGON: nikdo ti neodpovi nez kaero, ale zkusim to jednoduseji: nezname presne vsechny vstupni hodnoty pro vypocet drahy. Tudiz zatim nemuzeme predpovedet kudy presne teleso poleti. Cim delsi predikce, tim vetsi odchylka.
    CYBERWOLF
    CYBERWOLF --- ---
    Mám zato, že je snažší změnit dráhu, než rozbít na neškodné kousky. Snažší tedy neznamená snadné, ale v principu by mělo stačit posadit na asteroid solární placthu nebo pár iontových motorů a dostatek času.
    DRAGON
    DRAGON --- ---
    KAERO: "jak moc se vypocet sekne ve vypoctu drahy asteroidu po 100 letech" ehm, na to se tu prave ptam, ze jo ;)

    zajimalo by me jak je tomu ve skutecnosti, znate nekdo nejaky clanek/web, ktery se tim zabyva?
    KAERO
    KAERO --- ---
    KAERO: (a navic bych mel psat nejistota, protoze konvencne spravnou hodnotu nikdy nemuzeme zjistit, ale to by asi vysvetleni moc nepomohlo, protoze tohle maji problem rozlisovat i odbornici)
    KAERO
    KAERO --- ---
    DRAGON: nepsal jsem ze neumime. psal jsem ze to zname s nejakou presnosti. predstav si ze znas albedo asteroidu s presnosti 10 %. doopravdy treba zareni pusobi na asteroid o 10 % vice nez si myslime. jak moc se vypocet sekne ve vypoctu drahy asteroidu po 100 letech? nebo se asteroid behem obehu blizi draze jineho asteroidu, jehoz hmotnost treba zname spatne o 1 %. opet - jaky vliv to bude mit na chybu drahy predikovane pro rok 2135? tech faktoru je hodne. a cim vic do budoucnosti chces znat drahu, tim ty chyby budou mit vetsi vliv. mala odchylka na zacatku zpusobi velkou chybu na konci
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam