SUMAC: myslím, že za to prostě zaplatí křeslama pro evropské kosmonauty. Čína to všechno nabídne zadarmo, protože prestiž: pro ESA to bude vyjednávací páka, protože spolupráce typu ISS byla prostě šíleně drahá. Na druhou stranu, evropské státy nejsou tak blbé, aby výměnou za to, že k téhle spolupráci dají víceméně akorát svolení (protože letový hardware bude ruský, z ruské rampy v Kourou), nemohli po Číně chtít nějaké ústupky (bůhví jaké). Takže je to zajímavá hra: u NASA je problém, že tím, jak má spolupráci plošně zakázanou, tak ani není možné vyjednávat např. nějaké lidskoprávní ústupky, protože Číně za ústupek je vlastně na tomto poli předem zakázáno cokoliv nabídnout. Takže evropské země, tím, že je spolupráce ve hře, ale může se hrozit jejím ukončením, mají vlastně možná lepší pozici nějaký politický obchod uzavřít. Je to fakt zajímavé.
Spolupráce Ruska a Číny extra prestižní nebude. Podle mě bude fakt na úrovni, že Rusové s velkou slávou přistanou poblíž čínské stanice, aby tam měli k dispozici záchranný prostředek a útočiště a díky čínskému zásobování na povrchu budou moc vydržet třeba několik měsíců místo několika dnů. A pro Čínu to opět bude mít hlavně prestižní význam, tím že dokážou, jak nejsou izolovaní, ale jak je vše mezinárodní....
Zajímavá je Indie, která má spolupráci na ISS zakázanou kvůlii svému jadernému programu, Myslím, že místo sankcí přijetí Indie za stálého člena rady bezpečnosti OSN a přiznání jejího práva na jaderné zbraně, místo sankcí by byl celkově zajjímavý geopolitický vývoj, nicméně v tomto ohledu téměř Indie nemá přátele a vždy se najde nějaký stálý člen, který to bude vetovat (konkrétně Čína).
Protože dobrý argument, proč je stálým členem rady bezpečnosti OSN Čína, ale nikoliv Indie, v podstatě neexistuje. Je to víceméně jen z toho důvodu, že Indie se osamostatnila až po vzniku OSN a její role ve 2.světové válce coby britské kolonie byla o dost pasivnější, než čínská. Čínská kosmonautika není zdaleka tak vysoká politika, jak to vypadá, protože Čína si spoustu politických jistot vydupala už začátkem 70tých let. Indie naproti tomu má velmocenské ambice odpovídající počtu obyvatel a její zákaz účasti na projektu ISS je minimálně sporný (a z tohohle hlediska bude taky zajímavé, jaké partnery případně přizvou ke své vlastní kosmické stanici, kterou samozřejmě promptně ohlásili...)
(mimmochodem, je fascinující, že místo stálého člena rady bezpečnosti Číny snad dříve zaujímal Taiwan.. .to musela být hodně kuriozní éra...)