• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    COMMANCHEDobyvani vesmiru a kosmonautika 🚀🛰️👩🏼‍🚀
    DARKMOOR
    DARKMOOR --- ---
    ARCHIMEDES: Jj, počátečná ztráta rychlosti je vysoká. Ale zajímalo by mě jak narůstá rychlost při přiblížení k Marsu. Nepovedlo se mi k tomu nic najít. Asi to nebude o moc.
    ARCHIMEDES
    ARCHIMEDES --- ---
    DARKMOOR: Ta rozdílová rychlosti vůči Zemi je 11km/s jen blízko u Země, ale na hranici "sféry vlivu" je už jen pár km/s, teprve s tím je pak třeba sčítat těch 30km/s (když tedy uvažujeme ve zjednodušení metodou navazujících kuželoseček).
    DARKMOOR
    DARKMOOR --- ---
    RIP: Perseverance odlétala od Zěmě rychlostí cca 11 km/s a letěla ve směru rotace Země kolem Slunce, to ji dodalo dalších cca 29,8km/s (průměrná rychlost Země kolem Slunce). V tom okamžiku měla Perseverance rychlost cca 41 km/s a letěla po spirále k místu setkání s Marsem. Mars se pohybuje rychlostí cca 24km/s a v okamžiku startu byl Mars kousek před Perseverance.
    Těsně před přistáním doháněla Perseverance Mars rychlosti cca 5,5 km/s, takže její rychlost byla cca 29,5 km/s.
    Takhle nějak zjednodušeně to funguje.
    SEJDA
    SEJDA --- ---
    RIP: Persecerance letela v gravitacnim poli Slunce (aj.) a tedy cim dal byla, tim pomaleji letela.
    APPU
    APPU --- ---
    Time Since Launch:(Days:Hours:Minutes:Seconds) 07:00:30:32
    Cruising Speed: 0.6644Kms/second
    Temperature of Hot Side: 8.33 C
    Temperature of cold side: -144.44 C
    pct of journey done: 52.2601%
    RIP
    RIP --- ---
    SEJDA: Njn, humanitně nevzdělaný zemský červ furt zapomíná, jak je to složité, a třeba si řekne, nojo, ale když letěli s Persverance k Marsu, byla rychlost nějaká... stálá :-)
    IKARI
    IKARI --- ---
    RIP: stinitko :D
    SEJDA
    SEJDA --- ---
    RIP, DRON: pohybem v gravitacnim poli Zeme a Slunce (a Mesice, Marsu a Jupiteru ..)
    Preji do noveho roku mnoho uspechu s pocitanim drah v systemu tri teles (Slunce >> Zeme >> JWST). ;)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    JIMIQ: video tohle asi nejkritičtějšího kroku, který se asi povedl, jak se zdá, zde:
    https://twitter.com/Kosmo_Michal/status/1477226436830371842
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    RIP: viz předchozí opověď. Z žádnýho nákresu a možná ani animace, popisujícího klasické Kepleroy zákony pohybu po eliptických oběžných drahách to nepochopíš tak dobře, jako když si zahraješ Kerbal Space Program :-)
    DRON
    DRON --- ---
    RIP: pohybem v gravitacnim poli zeme
    RIP
    RIP --- ---
    Tak tedy další potenciálně debilní dotaz, když jsme za polovinou vzdálenosti, ale ani ne ve čtvrtině doby letu: jak a čím přesně vlastně JWST brzdí, teda snižuje rychlost?
    TOXICMAN
    TOXICMAN --- ---
    Surprise from the Tianwen-1 mission. The orbiter had apparently released a small sub satellite while in Mars orbit, returning these images.

    TOXICMAN
    TOXICMAN --- ---
    RIP: ano
    RIP
    RIP --- ---
    JIMIQ: (Čistě na okraj a ze zájmu, taky to čtu spíš v ANG, ale nemělo by se tomu česky spíš než "štít" vlastně říkat "clona" nebo tak?)
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    With Webb’s Mid-Booms Extended, Sunshield Takes Shape – James Webb Space Telescope
    https://blogs.nasa.gov/webb/2021/12/31/with-webbs-mid-booms-extended-sunshield-takes-shape/

    Stit je roztazenej a ted ho budou nekolik dni napinat do ciloveho tvaru
    HOWKING
    HOWKING --- ---
    SEJDA
    SEJDA --- ---
    MADCAT: mne teda pripada i Marsdaily slabsi nez Kosmonautix, ale jeste to funguje. A z ucty k tradicim, jsem to tam nechal. Pouziva to nekdo?
    MADCAT
    MADCAT --- ---
    SEJDA: Zrušit odkaz na IAN, tedy Instantní astronomické noviny, neboť jsou už snad osm let klinicky mrtvé, možná spíš mrtvé úplně...
    SEJDA
    SEJDA --- ---
    Od cteneho @LITTLELI jsem dostal moznost upravovat zahlavi, klidne smerujte dalsi napady jako HOWKING na mne. Snad to pozvedneme ke vsi spokojenosti.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam