• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    COMMANCHEDobyvani vesmiru a kosmonautika 🚀🛰️👩🏼‍🚀
    HOWKING
    HOWKING --- ---
    No se mi to zdá hlavně značně zjednodušené. Ono nejde jen o vysunutí (zaostření), ale i o náklon (kolimaci) a dokonce i o prohnutí (adaptivní optiku). To vše v tom reportu vůbec není.
    THAIGRR
    THAIGRR --- ---
    THAIGRR: co jsem ale nevěděl je tohle:
    Každý segment se za den pohne maximálně o 1 milimetr, aby se aktuátory příliš nezahřívaly. Segmenty A3 a A6 se posunou až naposledy. Jejich senzory polohy totiž nefungují správně, takže se u nich musí použít jiná procedura. Nejde o nic překvapivého. Na toto chování se přišlo už v roce 2017.
    THAIGRR
    THAIGRR --- ---
    HOWKING: však se to píše přímo u zdroje:
    NOTE: Segment A3 and A6 will be moved separately at the end of the process because their position sensors are read out in a different way.
    Deployment Explorer Webb/NASA
    https://jwst.nasa.gov/content/webbLaunch/deploymentExplorer.html
    KAERO
    KAERO --- ---
    NECROMAN: normalni krokove motorky, mazane suchym mazadlem. tady o tom mas cely clanek:
    https://www.esmats.eu/amspapers/pastpapers/pdfs/2006/warden.pdf
    (heh, rok 2006, a furt se tam drbaji s librama a palcema. a to je z Boulderu, takze ma NIST doslova za rohem. ach jo, ja je lituju)
    NECROMAN
    NECROMAN --- ---
    HOWKING: fakt by me zajímalo, jaké typy motorků tam používají, co dokážou pracovat v -200°C, ale zase pravda, že ve vesmíru neřeší problém s vlhkostí a námrazou...
    ARCHIMEDES
    ARCHIMEDES --- ---
    HOWKING: Tady někdo odkazuje, že jde o předem známý, ale řešitelný problém se senzorem polohy a A3 a A6 se budou hýbat až jako poslední.
    HUGE NEWS! ALL MIRRORS (Except A6 and A3) have moved by 1mm! : jameswebb
    https://www.reddit.com/r/jameswebb/comments/s4szpi/huge_news_all_mirrors_except_a6_and_a3_have_moved/
    HOWKING
    HOWKING --- ---

    Ta A3 je nějaká marná, sleduju to už několik dní a nehýbe se. Snad to není průser.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    primární zrcadlo -206
    AIRGURU
    AIRGURU --- ---
    OTAVA: Jake vlastnosti ma ten kineticky gel? To neni aerogel, ze ne?

    Vem si, ze prumerna rychlost srazky na orbite je neco jako 4 km/s. Takze vsechny materialy v tehle rychlosti se imho chovaji jako gel. Veci se chovaji jako gel i kdyz jsou desetinasobne pomalejsi, viz:
    What does a Gong Sound Like when Hit with a 1189mph Baseball? - Smarter Every Day 267
    https://youtu.be/at-xZA5U1ps


    Nevim jestli je tam nejaky rozumny kompromis. Bud ten gel bude natolik mekky, ze tomu smeti zadnou rozumnou hybnost neodebere, nebo naopak bude natolik tvrdy, ze se sam bude tristit na male kousicky, ktere budou samy nebezpecne.

    Kdyz o tom tak premyslim, tak klicova vlastnost by asi mela byt co nejvetsi pevnost kombinovana s nizkou hustotou, aby vysledny objekt mel co nejvetsi velikost a rychleji deorbitoval trenim s atmosferou. Nevim no...
    LADINEK
    LADINEK --- ---
    Osobne si myslim, ze chytani tech malejch "projektilu" je blbost, bude to energeticky hooooodne narocny aby se to vyplatilo.
    Spis se pujde cestou vylepsovani stavajici ochrany, treba i tim gelem, ktery podobny volne poletujici kusy dokazi bezpecne absorbovat.
    Problem budou FV panely, ale kdyz se clovek podiva co vsechno uz schytala ISS (viz. treba CanadArm https://1url.cz/CKOo7) a porad drzi, tak je videt, ze to funguje. A kdyz se to povede vylepsit do stavu, ze se podobny "stit" bude davat i na mensi satelity kde to treba v kombinaci s vlastnim radarem a antikoliznim systemem bude fungovat taky.

    Tim bys to mel vlastne vyreseny :) nemusel bys tam tahat zadny vaky a satelity ci stanice by ty ulomky sbiraly sami. Otazka je jen vaha danyho absobcniho materialu.

    No a u tech velkych kusu bude otazka nakolik zlevni cesty do vesmiru aby se ten srot vyplatilo brat dolu a recyklovat. Takovy motory z druhych stupnu co nedeorbitovaly, jiz nefunkcni satelity atd. by mohl bejt jednou stejnej kseft jako dily z autovrakoviste.
    REDGUY
    REDGUY --- ---
    OTAVA: Proc by po srazce utrzenej kus mel "rychle deorbitovat"? A proc by mel bejt "vyrazne mene nebezpecnej"?
    REDGUY
    REDGUY --- ---
    OTAVA: Kdyz to bude pasivni, tak mas miziviou sanci, ze se do toho neco trefi. Kdyz to bude aktivni, tak mas problem s palivem - a cim to bude tezsi, tim ten problem bude vetsi.
    KAERO
    KAERO --- ---
    Tak to je otazka na jaky typ odpadu se clovek chce zamerit. Obezne drahy velkych kusu jsou znamy, protoze jsou sledovane. Tohle SEJDA je na detekci maleho smeti, u ktereho nevime presne kolik a kde ho vsude je.
    SEJDA
    SEJDA --- ---
    OTAVA: zatim jsme na takovem to stupni vyvoje: snazime se odhadnout jak caste by takove kolize, napriklad s tebou navrzenym vakem na gel, byly.

    ADLER 1
    https://space.skyrocket.de/doc_sdat/adler-1.htm

    Adler-1 startoval na Launcher One a je vybaven cidly pro detekci srazek.
    OTAVA
    OTAVA --- ---
    OTAVA: *AI
    OTAVA
    OTAVA --- ---
    BLACKHEAD: takovej utrženej kus by ale rychle deorbitoval ne?

    hlavně by byl asi výrazně méně nebezpečnější než původni trash.
    OTAVA
    OTAVA --- ---
    BLACKHEAD: třeba Sorbothane má hustotu cca 1320 kg na kubík ( první výsledek v googlu).

    f9 zvládne dostat 22 tun na Leo. s tím by se dalo pracovat ne?

    co se trefy týče - na zemi by jsi musel mít radar a asi nějakou si, která bude hejbat satelitem. když nespechas, můžeš si dovolit zaměřovat přesnou pozici kolik průletu chceš.
    BLACKHEAD
    BLACKHEAD --- ---
    OTAVA: BTW - kdyz se ti nahodou utrhne kus toho gelu a dostane pri tom rychlost... Nejsem si jitej, ze pak bude neskodnej.
    BLACKHEAD
    BLACKHEAD --- ---
    OTAVA: Nevim jak moc je debilni, ale hrajes si s tim, ze se to do te tvoji veci musi trefit.
    A pak teda ten gel je dost tezkej. A musis ho na orbitu dostat fakt HODNE!
    Myslim ze ta vaha bude zasadni no-go.
    OTAVA
    OTAVA --- ---
    kluci, nemůžu spát a tak mě napadlo řešení vesmírného odpadu - co třeba vyplnit nákladový prostor nějakou formou kinetického gelu + korekční motorky, pár kamer, komunikační zařízení a nádrž pak umístit někam dolů do středu objektu.

    objekt by se posunoval po oběžné dráze a při kolizi s vesmírným smetim byho přímo pohltil a nebo by skrz. nej proletělo víceméně beze škody ale zpomalilo by se a následně deorbitovalo samovolně? bylo by to super levný, pokud by byl na oběžné dráze tank s dusíkem, dalo by se to provozovat dost dlouho a až až bude uvnitř gelu hodně odpadu, posles to do atmosféry.

    jak moc je to debilni nápad?
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam