VOYTEX: popravdě, ověřit si co a proč a v jakém rozsahu NASA maže z historických dat. Pokud vím, byla to docela aféra. Uvedl jsem příklad toho, kdy jiný data naopak vyhrabali, přesto je z určitých dobrých důvodů v době pořízení utajili (v původním rozlišení)
s šumem je to složitější: ani jeden asi neovládáme tak pokročilý statistických aparát, abychom rozuměli tomu, jestli je to pravda.
"Konspirační teorie" je styl přístupu k realitě a mediální realitě. Je to teorie, která nemůže být vyvrácena, pouze potvrzena. Samozřejmě, že nějaké věci jsou z různých důvodů utajovány. Samozřejmě, že jiní lidé toho dokáží s úspěchem využívat. Otázka, co vlastně ve společnosti vzniká díky sítím lidí, co buď na platformě státu nebo na platformě privátní něco soustavně utajují, je zajímavá.
Pokud má tajemství jeden člověk a prostě o něm nemluví, je to normální věc. Nejčastěji jsou to věci, které nikoho nezajímají. Samozřejmě, vzhledem k reakcím, na které si stěžuješ, kdyby někdo vysloveně viděl zásadnější anomálii, tak by si mohl dát pozor na to, aby o tom mluvili. Protože se přesně bojí odmítavé reakce. Já bych asi začal pochybovat o tom, že jsem to skutečně prožil.
Sdílené tajemství má obecně svoje specifika. Buď to lidi prožili společně - a nebo jde o síť lidí, kde někdo tvrdí, že něco zažil a druhý mu to věří. Tohle je specifická sociální struktura. Můžou jí mít i náboženské skupiny a sekty, stejně tak existují i politické sekty. Někdy to může mí skutečně ten důvod, že jde o reálný, ale statisticky málo často se vyskytující jev. V zásadě ale není důvod nevěřit tomu, že aspoň část takových zřídka se vyskytujících jevů je reálných. Tvůj přístup je ale nesmírně odlišný: ty tvrdíš, že jde o časté jevy, ale soustavně popírané. Případně, že čím je jev nepravděpodobnější, tím existuje lepší důvod věřit tomu, kdo tvrdí, že ho pozoroval. Čím senzačnější a více šokující tvrzení nějaký zdroj přináší, tím větší je důvod věřit jemu. Oficiální zdroj jsou zkorumpované (to určitě) a mají zájem mlčet o určitých věcech (většinou to, za jakých podmínek někdo získal nějakou lukrativní zakázku, že ano :-) nebo jaká je skutečná hodnota něčeho, co prodávají ti, kdo v daném médiu inzerují :-). Proč by ale sakra oficiální zdroje měli zájem mlčet o něčem, co by jim obrovským způsobem zvedlo sledovanost, kdyby to mělo reálný základ?
(K LENR jsem napsal, že není deterministicky replikovatelný, že je tam velká pravděpodobnost neúspěchu, a že věda (obvykle má pocit), že stojí na zcela jasně replikovatelných experimentech (to samozřejmě není pravda, ale fyzika a chemie na tom víceméně stojí, i když překvapení se dějí pořád). Myslím, že pořád patřím k menšině, která věří, že minimálně část LENR pokusů, které vedly k anomáliím, nebyla selháním experimentálního setupu, ale pozorováním nějaké nové fyziky, dost možná jaderné fyziky. Je to ovšem čirá víra, protože prostě jen nemám tak široký záběr v elektrotechnice, fyzice, nebo chemii, abych dokázal z rukávu vysypat nějaké alternativní vysvětlení. Prostě jen nevěřím tomu, že by tolik lidí vynaložilo tak velké úsilí o tom soustavně lhát. Ale nelze popřít, že jiným pracovištím se nic pozoruhodného při pokusu zopakovat nedělo...)
Prostě obecně jsem nadšený pro možnost něčeho nového a zajímavého. Představa, jak by bylo jednoduché něco utajit, je podle mě v rozporu s tím, že když se objeví byť jen sebemenší náznak něčeho zajímavého, tak se to rozhodně neutají a je to debatováno ze všech stran. Problém je, že je to často veřejnosti obtížně srozumitelné (náznaky pozůstatků života v meteoritu, který údajně pochází z Marsu; tak pro veřejnost je především těžké pochopit, jakto, že je jisté, že šutr pochází vůbec z kosmu, natož pak zrovna z Marsu a ne odjinud ze Země, dále pak nemá ponětí, jak se v šutru dají najít stopy aktivity mikrorganismů před miliardami let a navíc to ani není super-senzační, protože všichni tak nějak čekají, že minimálně otisky dávného života bychom zrovna na Marsu mohli najít, i když to není tak jasné).
No a pak přijdeš ty a suverénně tvrdíš, že se na Měsíci našlo bůhvíco a proto NASA smazala nějaká pásky (no, doufejme před smazáním aspoň někdo udělal zálohy, ne? :-) a ty ovšem utajil) a spousta lidí se na tomhle utajování podílí (takže všichni jsou buď podplacení, nebo jim všem někdo vyhrožuje?). Hlavní důvod nepravděpodobnosti tvých teorií je, že prostě společnost funguje jinak. Lidi baví odkrývání záhad. No ale někteří žádné záhady neobjeví, tak si je začnou aspoň vymýšlet a baví se sledováním toho, kdo se nachytá. Vlastně i ta informace, že se někdo nachytá, má svojí cenu, protože takový člověk se třeba nachytá i na něco jiného... kdo vlastně dělá PsyOps? Neprovozují PsyOps náhodou min. někteří ufologové a nedělají to třeba s cílem nachytat důvěřivé a potenciálně snadno ovladatelné lidi? Protože to se může hodit! (hele, konspirační teorie, a dokonce jsem ji vymyslel sám :-)