POLMO: Tebe jedinýho znám z mimo tohoto hnízda debility. Z toho důvodu - možná marně - předpokládám, že s hifim máš nějaký zkuušenosti a něco už jsi otestoval.
Co se poslechne ve slepým testě nikdo neví. V prvním kole přepínání slyšíš něco. V druhým slyšíš něco jinýho. Ve třetím ještě něco jinýho. A tak to jde dál. Na závěr se udělá sčot a vyjde, že statisticky se nezjistilo nic. Takhle probíhají úplně všechny slepé testy. Ta metoda nedovoluje nic jiného, není to metoda, je to kolejnice. Bez odbočky.
Při "poloslepém" (hodlám je tak odteď nazávat) testu, kdy máš ve svém známém aparátu dva komponenty A a B (bez ohledu, co je napsáno na krabicích), a nepobíhá ti po obýváku žádný akcechtivý zmrd s hadrem typu Svanc, který tě nutí vyslovit závěr před šestou odpolední, protože pak musí už jet domů, se přece v průběhu dní až týdnů dostaneš k poznání, jak hraje A a jak hraje B. Sám jsi to zažil (?!?!).
Jestli začneš nějaký z A nebo B preferovat už je jen tvoje premisa. Vůbec to tak skončit nemusí. Spíš prostě učiníš závěr typu "A mlátí víc do basů a má větší dynamiku, ale produkuje syntetické smyčce a obecně dlouhodobě sere" a "B hraje klidně a sladce, netahá za uši, ale nudí a nestaví se mi při něm chlupy". Tento závěr však bude platit jen na tvém aparátu, který se nějak projevuje, třeba máš keramické Accutony na výškách, které přenesou většinu zkreslení před nimi a nezamaskují průsery zesilovače. Pochopitelně někdo jiný s hedvábnými kalotami nebude mít stejné pocity ze zvuku a nejspíš jeden zesilovač označí za detailní a druhý za zapatlaný.
Ve slepém testu by je všichni nerozeznali od sebe.
Taková je realita, každý, kdo se hifi věnuje dýl než měsíc a doopravdy, ne jen pindy na interwebu, to ví.
Do tohoto klubu chodí minimálně dva lidé, kteří se hifi věnují více než na úrovni psaní na interweb.