• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    MUCKERČESKOSLOVENSKÁ SOCIALISTICKÁ REPUBLIKA V OBRAZECH, ODKAZECH A VE VERŠÍCH
    N_I
    N_I --- ---
    FRK_R23: my asi jeli klejky a marsky fuj...mozna proto dodnes nekourim ciga...
    FRK_R23
    FRK_R23 --- ---
    První krabičku cigaret jsem zakoupil v září 89 u nás v trafice. Řek jsem, že jdu matce pro petry a nebyl problém:)
    N_I
    N_I --- ---
    TAPINA: tak pivo se otci upíjelo běžně když se šlo se džbánkem...ciga se taky zkouseli od cca. 10 testovaci....spis...kazdej ti prodal cokoli..:)
    FRENNET
    FRENNET --- ---
    Ja se o tom bavila s kamoskama, a sešly jsme se u stejného scénáře. Babička nebo děda nebo oba, když nás měli o prázdninách na starosti, tak v klidu kalili. Někdo pivo, někdo víno nebo tvrdý, jako nebylo to na úroveň, že by se nedokázli postarat, ale stejně to tam bylo.
    Došli jsme k závěru, že si tím prostě vypínaj realitu, protože ji nedavají, nebo nechtějí.
    IKSIK
    IKSIK --- ---
    TAPINA: Béháčka 90210, puste Donu k maturitě. :)))))
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    TAPINA: jo, na VŠ s náma nastoupili lidi v regulérní alkoholové závislosti vytvořené na střední.
    Prostě šli na střední lesnickou, bydleli na intru, tam hlídali prváky, ti večer lezli ven oknem a v hospodě měli občas problém. Od druháku prostě chodii kalit dveřma, zpátky po 6 pivech taky. Pili tolik, na kolik jim vyšli peníze, ale pokud celý kapesný člověk nechal na pivo, stačilo to na dlouho.
    TAPINA
    TAPINA --- ---
    V těch devadesátkách byl pak možná problém, že začínaly chlastat už děcka, která to kolikrát dotáhla do závislosti. Tohle úplně nevím, jak bylo předtím, ale v devadesátkách se totálně všechno uvolnilo, svoboda vole, a my jsme v šestnácti chodili do rockových klubů a normálně nám tam nalívali, nepotřebovali jsme žádné finty, nikdo nechtěl vidět občanku, prostě pohoda. Protože dospělí byli vypěstovaní tou předchozí dobou, kdy se alkohol považoval za normální všudypřítomnou věc, tak to neřešili. Měli jsme hroznou prdel z amerických seriálů, kde se řešilo jako aféra, že se někdo napil a nebylo mu 21.
    AAHHWISEGUY
    AAHHWISEGUY --- ---
    Paměť národa on Instagram: "V práci, na oslavě MDŽ, na schůzi. V době normalizace byl alkohol všudypřítomný. Léčba alkoholismu se ale často stávala doménou lékařů s kádrovými škraloupy, protože nikdo ...
    https://www.instagram.com/p/CoS1kRYLxU8/

    V době normalizace byl alkohol všudypřítomný. Léčba alkoholismu se ale často stávala doménou lékařů s kádrovými škraloupy, protože nikdo jiný to nechtěl dělat. Počet alkoholiků se u nás od 60. do 80. let ztrojnásobil.

    „V zaměstnáních se strašným způsobem chlastalo,“ říká Vladimír Řehan, někdejší ředitel protialkoholní léčebny ve Šternberku, a pokračuje: „‚Akce deset‘ znamenala, že každý hodil nějakou kačku a nejmladší letěl pro flašku. Pilo se běžně, na stavbách úplně děsně.“

    Alkoholismus jako neřešený problém často prosákl i jinde, třeba v manželských poradnách: „Byl to jeden ze způsobů, jak lidé řešili vnitřní tenzi,“ říká psycholožka Helena Klímová.

    Kdo založil první specializované pracoviště pro alkoholiky, jak probíhala léčba nebo jaké jsou vzpomínky psychoterapeutky Jitky Vodňanské se dočtete v Magazínu Paměti národa.
    LIQUID_SOUND
    LIQUID_SOUND --- ---
    VYHULENY_UFO: 98 let. Ani pán Bůh k sobě tyhle zmrdy nechce. Ostatně proto tady straší i Zeman.
    JAKUMIN
    JAKUMIN --- ---
    VYHULENY_UFO: teď budou "nahoře" mladší komančové - Vinetů s Rybanou.
    ADAMIRA
    ADAMIRA --- ---
    DZODZO: no můj šéf se zrovna rozvádí a myslim že tam nějaký moudra o bordelu taky padali

    + mi trošku přijde že se chtěl vytáhnout, za to debilní odpoledne za dva zaplatil asi 10k - jakože fakt dobrý ale já si radši nechám játra
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    ADAMIRA: ja som raz v novej praci isiel "na jedno" hned v prvy den ako som nastupil, este stastie ze to bol piatok, lebo z "jednoho" sa vyklubal pivny festival v uliciach mesta, pokracovalo to posedenim vo vinarne a po zotmeni sa pokracovalo do whisky baru, odkial ma prisla vytiahnut zena, inak by som skoncil este horsie, lebo dalsia zastavka mala byt podla mojho noveho teamleadera "gentleman's club", no ale tiez som sa z toho zotavoval az do pondeli
    ADAMIRA
    ADAMIRA --- ---
    OMNIHASH: no to je možný, ale tím spíš mi celý "měli jsme první záchytku" příjde prostě nesmyslný - pokud by někdo napsal "jako první jsme se snažili problém alkoholismu řešit jinak než vhozením do zvratkodíry" - dejme tomu

    btw taky moc nerozumím tomu proč se to tolik svádí na normalizaci, tenhle pracovní alkoholismus IMHO začal být tím čím je (netvrdím že před rokem 1948 nebyl!!!) právě s nástupem našeho lidově-demokratického zřízení

    Ještě to nějakou tu generaci u nás bude trvat, než se toho zbavíme úplně, v mym minulým zaměstnání byl alkohol standard a to nebyla žádná dílna kde by banda svářečů chlastala ale poměrně mladej vzdělanej kolektiv (což je možná.... ještě horší :D), co je zajímavý tak do toho prostě časem spadne každej, i cizinci (kterých jsme v minulé firmě měli určitě přes 50%) včetně takových vlažných vyznavačů náboženství který alkohol vyloženě zakazuje (ty chlastali nakonec snad úplně nejvíc protože jim chyběl nějakej tréning - bleh jenom to píšu a je mi zle) - ten kolektiv je prostě sežere. Problém týhle firmy byl neustále velkej stres, v podstatě existovala taková nepsaná domluva že překoušeš nějakej větší stres a firma tě za to nechá lejt (což je prostě hrozný zlo). Pamatuju si když k nám jezdili lidé z jiných poboček mimo ČR a vždycky byli jak v jiříkově vidění - nechápali co se okolo nich děje. Z firmy jsme (z vícero důvodů) odešel, v nový práci to vypadalo OK do doby než řekl majitel ve čtvrtek po obědě že jdeme na panáka a dva dny jsem pak nemohl chodit.

    Prostě tady neexistuje ta "posvátnost" - prostě že máš bejt v práci střízlivej, máme pořád nastavený v mindsetu že lejt od rána do večera je OK a před 1989 to bylo ještě mnohem horší (bych asi byl už mrtvej kdybych to zažil).

    Dávám tomu ještě 30 let a možná už i to pivo po obědě přestaně být "normální" :)
    OMNIHASH
    OMNIHASH --- ---
    ADAMIRA: afaik první s doktorama, a ne díra vedle vězení, kam tě o půlnoci hoděj a v deset ráno vytáhnou, když se neudusíš vlastníma zvratkama
    ADAMIRA
    ADAMIRA --- ---
    OMNIHASH: Mno to by mě taky zajímalo kde se vzala tahle informace že jsme jí měli jako první, wiki teda tvrdí že jako první jí měli v rusku, u nás jí máme od roku 51, v USA je "drunk tank" ještě starší než u nás.
    OMNIHASH
    OMNIHASH --- ---
    Tak nezařízený chlastání nebylo fenoménem jenom za normalizace, nějakej důvod, proč sme měli první záchytku na světě určitě byl.

    Dnes naposled - Privat
    https://youtu.be/QHgc2R_veD4


    Dnes naposled | celý film | Česká filmová klasika
    https://youtu.be/khEc-PlWmC8
    XMEDA
    XMEDA --- ---
    TBC: Spicka byla v devadesatkach i kvuli velkym propoustecim akcim. Koncily mraky lidi v armade, spousta velkych fabrik ztroskotala po privatizacnich machinacich, horniku plno vyletelo a ti lidi se casto utapeli v chlastu. Polaci jezdici sem pro levny alkohol s tim zas tak moc nepohli.
    LIQUID_SOUND
    LIQUID_SOUND --- ---
    XMEDA: Tohle východňárský nucení chlastu, tahle lidová "pohostinnost" mě neskutečně sere. Nepiju tvrdej alkohol od vysoký školy tj. čtrnáct let. A stejně musim pořád někde odmítat otravný vynucování si, že musim tu jejich samohonku ochutnat, že je domácí, že jí pálil (dosaď příbuznýho), že je to zdravý (wtf), že je to na tlak poránu (wtf2) atd. Ono nestačí, že ten jejich domácí sajrajt odmítnu třikrát, čtyřikrát, pětkrát. Ještě si přisaděj, že bych urazil. To už nejsem daleko od posílání do prdele, známej neznámej, nadřízenej nenadřízenej, ženská neženská.
    TBC
    TBC --- ---
    RSZ: myslim ze ta spicka byla v 80.letech, mozna mas relevantní zdroj, ale ty statistuky po 90.let kazí příhraniční nákup a konzumance cizinců na vyjezdejch, pokud neni filtrováno
    ZCR
    ZCR --- ---
    btw před časem jsem si říkal, že bych si přímo o historii alkoholismu i něco přečetl, a kupodivu to teda bibliograficky není žádná sláva - pokud mezitím nevyšlo něco nového, pak jediná ucelenější práce jsou překladové Dějiny pijáctví (orig. 1986)
    Dějiny pijáctví - Jean-Charles Sournia | Databáze knih
    https://www.databazeknih.cz/knihy/dejiny-pijactvi-41434
    Něco by se pak asi posbíralo z dalších zdrojů, primárních i sekundárních, ale fakt mě překvapilo, že takhle rozsáhlé a důležité téma není zpracované podrobněji... možná se to časem zlepší, dějiny každodennosti teď docela frčí.
    I tak je to docela poučná kniha, zejména popis hrozně pomalého a pozdního prosazování samotného konceptu zdravotní škodlivosti alkoholu... jako obvykle důkazy byly, ale vůle je přijmnout jaksi ne. (Že byla celá medicína 19. století strašný bordel na kolečkách - víceméně bezradný a plný nejhoršího ideologického bulšitu -, to už vím z dřívější četby :-)

    Každopádně chlastalo se hodně odjakživa, vrchnost si na opilé mužiky poddané stěžovala furt, i když opravdové problémy začaly až po nástupu technologie destilátů (překvapivě pozdě). Století páry je pak celé tak nějak pod parou.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam