• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    KAATHAPostmoderni Filosofie
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    OJIRIO: ale treba ta genderlingvistika skutecne vychazi a stavi na postmodernismu.

    predpoklad: zeny sice maji vsechnu svobodu jako muzi, ale jsou stale diskriminovane v myslich vsech lidi (a co hur, samotnych zen! <- postmoderni predpoklad), coz je spatne a je treba to zmenit. vinikem se zda byt jazyk, protoze jak znamo nejen z postmoderny, lidi mysli jen diky jazyku a v pojmech popsanych jazykem.
    reseni: zmenit jazyk a lidi uz zacnou premyslet tak jak my bychom radi.

    OJIRIO: nesnazi se zavadet objektivni skatulky, ale snazi se zrusit logiku jazyka tak, aby nebylo mozne vyjadrit myslenku ktera muze u jinych lidi vzbudit znepokojeni. je to likvidace nasi reci ala newspeak. a ty holt jen nejsi v aplikaci postmoderniho pohledu na vec radne dusledny, to je vse ;) jsou lidi kteri jdou dal nez ty.
    OJIRIO
    OJIRIO --- ---
    _BENNY: Politicka korektnost je podle me uplne anti-postmodernisticka, snazi se usporadat slova do nejakych objektivnich skatulek... Jako postmodernik uvazuji stylem ze se snazim pochopit vyznam ktery chce clovek slovy predat, a ne hledat jestli by se to nedalo interpretovat nejak diskriminacne...
    OJIRIO
    OJIRIO --- ---
    _BENNY: To si vubec nespojuju s postmodernismem, mozna ze na zacatku toho feminismu stal nekdo rozumny kdo to vysvetlil pres postmodernismus, ale pak se toho chytili/y takove radikalky/ove... :)
    Kazdopadne netvrdim ze feminismus je cely takovy, spis bych to videl ze to co kritizujes jsou minoritni skupinky ktere ale jdou nejvice videt, protoze se na to chytaji masmedia, pro ktere cokoliv extremniho je samozrejme zajimavejsi nez neco nudneho a racionalniho... Ostatni i ja sam si myslim ze nejlepsi by bylo kdyby zakony byly minimalisticke a genderove agnosticke, ale to uz jsem off topic...
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    _BENNY: nebo napriklad fenomen dnesni politicke korektnosti. vzdyt je to obycejny brainwashing.
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    OJIRIO: ja jen ze to s tou nekompatibilitou postmoderny a totalitarismu nebude uplne tak horky. je to suprovej nastroj jak ovladat hloupe masy lidi skrz zonglovani se slovicky a likvidaci nevhodnych pojmu tak, aby cloveka ani nemely jak napadnout. viz napriklad dnesni genderfeminismus/genderlingvistika, ktera nevychazi z niceho jineho nez z postmoderny ve stylu "vsechno je relativni a toto je absolutni pravda". neni imho pravda ze je to nekompatibilni, je to suprova zbran pro kdejake socialni inzenyry a sarlatany, kteri by byli ze slusne spolecnosti lidi kteri svuj rozum nepouzivaji jen k fantasirovani davno vylouceni. 2+2=5 a proc ne, ze :-)
    OJIRIO
    OJIRIO --- ---
    _BENNY: Jo videl jsem i cetl, ale lepsi postmoderna mi prijde treba Kafkuv Proces :)
    OJIRIO
    OJIRIO --- ---
    LUBOB: Ten Matrix se tak da chapat (viz komixovy strip kterym jsem ti odpovedel asi 50 postu zpet :)).

    Jinak ty prakticke dusledky, tezko rict jestli nejake existuji, jestli jsou opravdu prakticke. Podle me cim vic se poustim do tohoto meta-premysleni tak si uvedomuji jak malo toho opravdu vime, a ze ruzne pohledy na svet a filosofie jsou jen kruhovymi definicemi zalozene na abstraktnich intuitivne chapanych konceptech, nebo i vire ve vymyslene abstraktni koncepty, pritom zkouskou casu preziji pouze ty o kterych tezko muzeme presvedcit nekoho o jejich (pravdepodobne) neexistenci. Prakticke podle me na tom je uvedomeni si toho rozdeleni:
    1. empiricky vnimatelne koncepty (skala existujici - myt)
    2. abstraktni koncepty (skala intuitivni - vymyslene)
    a potom ti to treba pomuze v realnem zivote pri charakterizaci lidi nebo v diskusi ;)
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    OJIRIO: vcera jsem se koukal na 1984, ktery je postmoderni filosofii prodchnuty az na kost, doporucuju ;) doublethink, newspeak, sama uzitecna postmoderni temata.
    OJIRIO
    OJIRIO --- ---
    _BENNY: Klidne to tak ber, ale kdyz si uvedomis ze to jsou jen proste dve ruzne paradigmata (one more level deeper :)), definice kruhem ktere jsou stejne legitimni, tak jak se rika snad "dvakrat do stejne reky nevkrocis". Pojistka proti totalizujicimu mysleni tam opravdu neni, ale podle me to paradigma a predpoklady, ktere potrebujes aby jsi to pochopil a prijal za sve, s tim moc kompatibilni nejsou, to bys musel byt opravdu asi idiot abys byl nejaky militantni postmodernista, to snad ani nemuze existovat :)
    LUBOB
    LUBOB --- ---
    OJIRIO: moment! matrix preci neni o neexistenci objektivni reality, ne?


    jinak s tebou souhlasim v tom, ze je zajimave o neexistenci objektivni reality premyslet. uz treba jen proto, ze to ma nejake dusledky. ale trochu vidim rozdil mezi tim o necem premyslet & nebo to predpokladat. skutecne by me zajimaly nejake prakticke dusledky, ktere z takove premisy (neexistence OR) plynou.

    _BENNY
    _BENNY --- ---
    OJIRIO: neboli krok stranou :)) ono to bez nej fakt nefunguje, problem ale je ze s nim dost dobre taky ne. protoze sice muzu rict ze "ja kritizuju jen neco a ne uplne vsechno a to proto abych zabranil totalizujicimu mysleni", ale toto prece muze byt v ocich nekoho jineho vnimano jako vypraveni velkeho pribehu a ne ze ne. a vubec zadnou pojistku proti totalizujicimu mysleni tam nevidim, spis to vidim jako dobrou munici pro lidi kteri mu fandi - "my v tom co rikame mame absolutni pravdu a kritizovat nas nemuzete, protoze pravdu se z vasi kritiky nedozvime, protoze pravda stejne neexistuje. ze si protirecime? i kdepak, predtim jsme se bavili o nasem spolecnem metasvete nasim vlastnim metajazykem a potom teprve o vasem spolecnem nasim spolecnym!" luxusni mindtwist, ktery by ocenil kdejaky diktator.
    OJIRIO
    OJIRIO --- ---
    _BENNY: Some argue that Lyotard's theories may seem self-contradictory because The Postmodern Condition seems to offer its own grand narrative in the story of the decline of the metanarrative. Against this it can be argued that Lyotard's narrative in The Postmodern Condition declares the decline of only a few defunct "narratives of legitimation" and not of narrative knowledge itself. It is not logically contradictory to say that a statement about narratives is itself a narrative, just as when Lyotard states that "every utterance [in a language game] should be thought of as a 'move' in a game" his statement is itself a 'move' in a language game.
    Jean-François Lyotard - Wikipedia, the free encyclopedia
    http://en.wikipedia.org/wiki/Jean-Fran%C3%A7ois_Lyotard#Criticism
    OJIRIO
    OJIRIO --- ---
    LUBOB: S temi pridavnymi jmeny ktere pouzivas nesouhlasim. Proste je prakticke predpokladat existenci objektivni reality, ale je i zajimave premyslet o jeji neexistenci, ostatne nejspis kvuli tomu se tu o tom bavime a toci se takove filmy jako Matrix a Inception a jsou popularni...
    LUBOB
    LUBOB --- ---
    OJIRIO: no fajn. konecne jsme se k necemu smysluplnemu dostali. zda objektivni realita existuje nebo ne, nemuzeme rici. punktum.
    & ted prichazi to nejdulezitejsi:
    muzeme bud
    a) predpokladat jeji neexistenci
    b) predpokladat jeji existenci

    to prvni je podle me banalni, trivialni, neprakticke & ve svem dusledku i sebedestrukcni.
    to druhe je mnohem zajimavejsi, vzrusujici, pritazlive & v mnoha ohledech uzitecne + prakticke. umoznuje to totiz onu objektivni realitu modelovat. to ze jsem prave napsal tato slova & nekdo jiny nekde jinde si je muze precist jest toho dukazem :-)

    _BENNY
    _BENNY --- ---
    tak ze bychom se posunuli k otazce napriklad one metanarace, kdyz uz mame objektivni realitu vyresenou? :-)

    http://cs.wikipedia.org/wiki/Metanarace

    neni postmoderna svym zpusobem dalsim druhem metanarace (kdyz prijmeme slovnik postmoderny)? dovede postmoderna nejak zajistit, aby jeji velke vypraveni nebylo totalizujici? a ma vubec metanarace totalizujici charakter? (to ze vyprofilovany ideovy smer ma problem pojimat nova fakta ktera hovori proti je zrejme, netreba to zastitovat metaramcovanim metaramcu)
    OJIRIO
    OJIRIO --- ---
    LUBOB: Ok, ohledne toho dogma jsem to myslel ve vyznamu nejakeho zavedeneho standardu o kterem se nepochybuje. Podle me PM uz z podstaty pochybuje o vsem, z pozice vylozene antidogmaticke. Vyrok "objektivni realita neexistuje" je jen (velmi) nedokonalym pokusem o vyjadreni teto pozice, coz zni opravdu nekonzistentne, kdyz to beres jako nejaky axiom, coz podle me ten kdo to rekl nemyslel. Spis jde o pokus divaka objektivistu posunout smerem k jinemu uvazovani, pouzitim jeho slovniku, avsak to je nejspis odsouzeno k neuspechu, kdyz se to jevi jako dogma.

    Oproti tomu opacna pozice "objektivni realita existuje" je casto opravdu dogmaticka, ale to muze byt jen zmet mojich dojmu z male casti lidi co tohle tvrdi, i kdyz spis verim, ze neni :)

    Jinak pro me taky tyto debaty maji prevazne zabavnou a poucnou hodnotu. Kdyz nekdy vypada ze si neco moc beru, tak vetsinou jde o muj instinktivni pokus ucinit debatu dynamictejsi, zabavnejsi :)
    LUBOB
    LUBOB --- ---
    OJIRIO: ano. ani ja netvrdim, ze to tvrdis. tvrdili to tu jini, ale kolem toho vznikla cela ta diskuse v jinak napul umrtvenem foru. o nicem jinem to nebylo.

    ostatne, ten nazor, ze nemuzeme rici, zda OR existuje nebo neexistuje tu zaznel hned zkraje, ale zapadl. asi diky tem zapalenejsim :-)

    ps : mimochodem, v tom predposlednim prispevku tvrdis, ze tvrzeni objektivni realita neexistuje neni dogma. podle me je & ja nevidim zpusob, jak to poprit. leda bychom zavedli axiom (cti dogma), ze tvrzeni z pozice postmodernismu nemuze byt [inherentne] dogma. (porad se tocime v tom samem paradoxu, ktery nerozlouskne ani to, ze paradox si nemusi nutne odporovat)

    ale vracet se k tomu nemusime, podle tveho gusta, podle me o nic nejde. mne ta debata prisla zajimava i zabavna. i presto, ze - proti veskeremu ocekavani! - jsem ziskal subjektivni pocit, ze nekteri se me o necem snazi presvedcit. :-)
    (pravda, nekdo sahnul k osvedcenejsi zbrani argumentu ad hominem, jako kdyby sila postmodernistickeho stanoviska mela taky sve slabiny:-))

    OJIRIO
    OJIRIO --- ---
    LUBOB: Jestli jsi prectes diskusi tohoto tydne, tak zjistis ze ja netvrdim ze objektivni realita neexistuje, dokonce naopak trvdim, ze je prakticke timto terminem oznacovat to co vnimame svojimi smysly (jakkoliv omamenymi), jak to dela vetsina lidi, i kdyz je to z hlediska postmoderni filosofie zavadejici.

    To ze jsem v male odbocce hajil logickou konzistenci subjektivisteho nazoru, ze objektivni realita neexistuje, s timto nema nic spolecneho, a vracet se k tomu uz nebudu.
    LUBOB
    LUBOB --- ---
    Proto to neni vubec s rozumem do kytek, to je prave rozumem se dostat tam, kde rozumne vidim, ze je nezbytne rozum odlozit stranou....


    alias do kytek :-)

    LUBOB
    LUBOB --- ---
    STRANGERD: dik!
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam