• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    YMLADRISJung - život, dílo, souvislosti, přesahy, ...
    KASTA
    KASTA --- ---
    Tak jeste jeden - typek nastoupi do prace a prvni den ve vytahu jede s "podnikovym psychologem", kteryho zna z pohovoru... jedou nahoru a ve tretim patre pristoupi takovej velkej chlap, kterej vystoupi v patym ale jeste pred tim plivne tomu malymu psychologovi na plesku. Ten na to nijak nereaguje....

    Druhej den uplne ta sama scena, psycholog zase vubec nic....

    Treti den se to opakuje a typkovi to neda a kdyz velkej chlap vystoupi, pta se psychologa: "Prosimvas, to vam to nevadi, ze na vas porad plive? To mu ani nic nereknete?"

    "Proc? To je jeho problem!"
    KASTA
    KASTA --- ---
    YMLADRIS: ja myslim, ze nektery lidi jejich "karma" (nevedomi, struktura jejich duse, nebo jak to nazvat....) k tomu proste dostrka... on to asi nikdo nechce resit dokud nema s necim problem (nejlepe opakujici se), ale ty cesty nejsou urcite tak primocary, ja treba sem vzdycky chtel znat "pravdu o vesmiru" a delal jsem kvuli tomu spoustu veci, ktery me nakonec privedly k odpovedim na otazky ktery jsem vubec nepokladal....

    Mozna ze u nekterych lidi je jejich psyche sama nevedome tlaci k tomu se vic uvedomovat..... radil bych se k nim....

    P.S. A kdyby ses nad tim pocitem zamyslela jeste hloubeji, treba bys nasla ten duvod proc te to vlastne stve... na tech ostatnich, coz je, jak pises, nejspis preneseno z tvyho partnera a pak proc na partnerovi coz je zase (rekl bych) preneseno z tebe a tvyho Stinu.

    KASTA
    KASTA --- ---
    SPIELMANN: ja vedel ze odbornika zaujme..:-)
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    decka, drobny trip report. ja treba mam aktualne problem, ze muj muz na cosi velmi duleziteho sere a muze se to vazne dost posrat. Vzdala jsem intervence (nadavani mu, prosby, ...) a "prestala to resit". A dneska cely den nadavam jinym lidem, vc. fakt nevhodnym (manzelka sefa!, ...). Predpokladam, ze to delam misto nadavani muzi. Ale aktualne ten bezny vzteko-zoufalo-strach na muze vubec necitim, ted. Akorat proste kdyz nekdo demonstroje obdobny postoj (sere na neco co mne/nas muze ohrozit), tak ho spontanne servu na dve doby (jsem obecne dost impulsivni).

    Muj dotaz/comment je: jak si vubec lidi muzou uvedomovat hlubsi priciny sveho jednani... kdyz bych nebyla takova analyticka jaka jsem, IMO bych vubec si nespojila, ze se ted nezlobim az tak na ty lidi, ale na muze.. vubec ho v tom ted necitim, ale urcite je to ono.

    Chjo
    SPIELMANN
    SPIELMANN --- ---
    KASTA: Ten je dobrej!:o)))))))
    KASTA
    KASTA --- ---
    a znate tohle:

    Psychoanalytik ma domluvenou schuzku s klientem a nemuze jit - tak vola kamosovi at to za nej vezme: "Ale ja tomu prece vubec nerozumim, co tam budu delat?"

    "To je jednoduchy, sednes si proti klientovi, skrizis ruce a budes poslouchat co povida a jestli se ozve slovo OTEC nebo MATKA, reknes ´povezte mi o tomto prosim pordrobneji´"

    KASTA
    KASTA --- ---
    LOOK:
    SPIELMANN:

    to jak "pracovat" s komplexem je urcite dost individualni, zalezi na typu cloveka, druhu komplexu, jak moc "obtezuje" ap. Ja to samozrejme predtim zjednodusil, takze souhlasim i se vsim tim co pisete - pochopeni - intelektualni - komplexu je asi ten nutnej prvni krok - aspon rozumem vedet proti cemu stojim.....:-) chtel jsem jen zduraznit, ze intelektualizovani samo o sobe nikam nevede, je to jen dalsi obrana ega a utek a myslim, ze vsichni zname ty pribehy, jak psychoanalytici tezi z "vecnych pacientu", jejichz problemy se "lepsi" treba 20 let behem opakovanych (placenych) sezeni.....:-)

    Pak ty postupy jak se s tim vyporadat taky dost rozlisny, nejsem v tomhle odbornik mam jen nejake vlastni zkusenosti...:-) Ale urcite myslim urcity prijeti, Jung radi i dialog (povidejte si se svou neurozou...:-),asi mozna opak vseho toho, co mysl dela automaticky (tj. potlaceni, utek, nevnimani, neuznani....)

    A ten konecnej pocit "prohry"... urcite muzou byt i jiny veci, uzas ap, zase jsem to (podvedome:-) omezil na vyrovnavani se s neprijemnym komplexem, necim co nechci aby tak bylo, potlacuju to, takze to zaleze do nevedomi a tam to sbira silu..... kazdopadne mel by tam byt ten urcity pocit ze zapojeni se do procesu "celym svym ja" ne jen jakysi rozbor zpovzdali....
    PETJULE
    PETJULE --- ---
    LOOK: jak pises o tom, ze se ta druha osoba k ty integraci hodi, tak me prijde, ze je skoro nutna, byt neprimo. tohle nastavovani zrcadla imho funguje jako zaklad socialniho uceni a integrovani komplexu je nedilna soucast (kdyz pedofil ma chut na desetilety holcicky, bud komplex integruje nebo se mu to nepodari a spacha trestny cin...) nebo to tak neni? prosim, uved priklad...

    TOOM: jj, jenze je prokazany ze pozitivni mysleni a snaha vec zmenit prispeje k rychlejsi lecbe .)
    TOOM
    TOOM --- ---
    SPIELMANN: Njn. taxi vyleje řepu, zjistí, že kumpáni maj stejnej problém ( ujistí se, že za to nemůže) atakdál, furt dokola...


    PETJULE: Tak, tak. Jenže to je imo stejné, jako např. neschopnost vědomě potlačit vir chřipky :o)
    PETJULE
    PETJULE --- ---
    TOOM: to vyhybani se, aby se konflikt neaktivoval je podle me taky chozeni kolem horke kase, obava ega pred prijetim neprijemne pravdy, odkladani reseni problemu, neschopnost nahledu.... apod.
    SPIELMANN
    SPIELMANN --- ---
    KASTA: Člověče, to bych neřek. Tedy - jenom intelektuální rozbor k integraci samozřejmě nestačí, ale jak se mi zdá, tak bez něj se to taky neobejde.

    A s tou porážkou... taky mám za to, že ne nutně. Ten pocit přesahu může být spojený třeba i s takovým tím úžasem: "ty vole a tohohle všeho jsem já součástí!":-)))
    SPIELMANN
    SPIELMANN --- ---
    TOOM: Ale to vysedávání s v hospodě je vlastně furt ten jeden komplex, který ho stejně dřív nebo později začne tlačit:-)))
    TOOM
    TOOM --- ---
    PETJULE: No já bych řekl, že prosté podevědomé vyhnutí se situaci, jež by aktivovala komplex může mít za následek jistý únik z reality. Např. v tvém příkladě níže by si muž neuvědomil, že některé nepříjemné pocity, nejsou jen produktem nějaké asymetrie v přijímání partnera, a vyhybal by se třeba včasnému příchodu domů. Třeba tím, že bude večer vysedávat v hospodě :) Imo dost častý případ, počátek konfliktů ve vztazích, nejen v naší zeměpisných šířkách...

    LOOK: No jasně, ego postiženého takové schéma už ani nevnímá nijak vyjímečně ( např. ve smyslu " to se dalo čekat, že to takhle dopadne")... Resp., člověk se opakovaně uzavírá v kruhu, reaguje nepřiměřené a neví , že problém je na jeho straně. Lidově řečeno- nepřipustí si to. Né, že by nechtěl, dozvědět se co, proč & jak. On to často imo prostě neumí přijmout.
    Je to ještě srozumitelné? :o)
    LOOK
    LOOK --- ---
    TOOM: mno, lidi maji komplexy a nevedej o tom, protoze si neuvedomuji chvile, kdy je ovlada komplex? he, to uz se dostavame trochu jinam a sice k otazce bdeleho vedomi. kolik casu behem dne jste si vedomi toho, co prave delate? :) pokud nejste, neovlada vase chovani Ja, ale nejaky komplex. i kdyz je to vetsinou komplex egem dlouhodobe akceptovany. jak uz tu nekdo rek, komplex je skoro vsechno. problemy delaji vytesnene komplexy.
    LOOK
    LOOK --- ---
    KASTA: super, alespon me to pomohlo k lepsimu porozumeni. a napada me, jestli integraci komplexu nemuze prospet (stejne jako u integrace Stinu), vyjiti komplexu vstric na pul cesty a nejaka symbioza s nim. Tzn. prakticky bych to videl jako (opakovane) vedome prenechani vlady komplexu bez boje s nim a nastvanosti na nej.. i kdyz, mozna ne uplne a ne vzdy :)

    YMLADRIS: jen doplnim, ze v tom procesu je slozity bod, kdy zjistujes, co za projevy komplexu opravdu stoji, teda co je komplex zac. tady se hodi nejaka dalsi osoba, ktera ti nabizi moznosti, protoze tebe kolikrat ty spravne nenapadnou. a prave pri tomto se uz da komplex castecne integrovat.
    PETJULE
    PETJULE --- ---
    TOOM: imho pokud nedela cloveku problem, tak neni treba ho resit :) at si komplex zije a funguje svym zivotem ;)
    TOOM
    TOOM --- ---
    PETJULE:
    KASTA:
    No a jak to funguje, když se ten komplex " šikovně" obíhá víceméně na nevědomé úrovni tak, aby se člověk nedostal do situací, kdy komplex přebírá vládu. Tzn. na vědomé úrovni si člověk není vědom konkrétního charakteru ( příčin) svého komplexu ( popírá ho, vytěsňuje?)
    Mluvím konkrétně třeba o schématu jednání primárně silově kontrolovat a řešit životní situace? :)
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    dik
    PETJULE
    PETJULE --- ---
    YMLADRIS: imho to jde asi takhle:
    1, v urcitych situacich cl. proziva emoce, kt. nejsou adekvatni, coz mu prinasi nespokojenost
    2, cl. pochopi, ze jde o zalezitost hlavne jeho nitra a z mensi casti vnejsich pricin
    3, cl. ten dany soubor psychickych jevu zkouma ze vsech stran a ruznych uhlu pohledu
    4, cl. hleda v jake poloze bude dany komplex zbaven sve sily
    5, cl. trenuje tuto pozici
    6, cl. se ma rad i presto, ze ne vzdy se mu povede komplex do teto pozice dostat, prijima to jako soucast sebe, smiruje se s tim

    imho v casove posloupnosti to prichazi nasledovne: nejprve prichazi introspekce, pak musi ziskat clovek nahled a pak integrovat...

    cil je v bode - kdy komplex bude prevazne neutralni (jakoby cl. vi, ze tam je, ale kociruje ho ale chape, ze nekdy se proste objevi s vetsi intenzitou...jenze tohle vedomi mu uz nesnizuje kvalitu zivota ....)

    vymyslet priklad mi dalo zabrat, ale neco me napadlo, tak doufam, ze to neni uplne mimo ;)... : vzdycky kdyz kuprikladu chce zena muze obejmout, ma muz tendence jeji ruku odstrkavat. Prinasi jim to potize ve vztahu: zena si pripada nemilovana, muz je nastvany sam na sebe. Chape, ze situaci musi resit od sebe, protoze mu tenhle stav odstrkavani taky nevyhovuje. Kdyz ho zena chce obejmout, premuze se a necha ji. Pritom sleduje, proc a z jakych pricin mu v nitru vznika ta nevole. Mozna si mysli, ze musi byt porad velmi tvrdy a nedat najevo zadny cit. Mozna si mysli, ze si nezaslouzi prizen zadne zeny, protoze jeho matka ho preci porad kritizuje a nikdy ho neobejme, apod. Tyto pocity konfrontuje s opacnou situaci: on prece chce prijimat lasku a byt objiman a milovan. Predstavuje si, ze mu objimani prinasi prijemne pocity sounalezitosti a sam se snazi svou zenu jen tak nekdy obejmout. Vi, ze na to casto zapomina a dava mu to hodne zabrat, ale mysli na to, pracuje s tim a chce to zmenit..chape, ze ji jeste nekdy tu ruku odstrci, jenze vi, ze uz umi taky prijit a obejmout ji sam....

    imho cesta integrace je pro kazdeho specificka, tezko to ukazat na jednom prikladu... ja to ze svy strany umim popsat jen na obecny rovine (viz bod 1 az 6)...
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    no a muzete mi nekdo formou pribehu napsat jak jste zaintegrovali nejaky komplex? ja to stale nechapu (sorry petjule odkaz jsem jeste necetla)

    tak ja o spouste situacich/vecech vim, ze reaguju na nejake stare udalosti, ze reakce (emocni) je prehnana, ... u citlivych mist to je klidne fakt tak silne, ze "komplex ma mne" = "vidim rude". Rozumem to chapu, ale to jaksi nesnizuje intenzitu tech emoci v danem okamziku... v te chvili je to komplexove prozivani absolutne moje realita, ty pocity jsou samozrejme naprosto skutecne. Tim ze si reknu treba 'je to komplex, za hodinu to bude videt jinak' se nic nezmeni.
    Co znamena integrovat?
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam