• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    MILAZAJICEKs detmi a pro deti ...tvorba, volny cas, rodicovstvi, cinnosti, vyroba, uceni, vychova
    MALKE
    MALKE --- ---
    ADD: tož já pochopitelně chlapečkům nevysápávám z rukou věci, co dostanu k nákupu, který bych stejně udělala. ale ani v jednom z těch krámů nenakupujem a kvůli tomuhle nebudem. plus jsem mu vysvětlovala, že je to reklama a nebudu kupovat nic navíc, když potřebuju věci za 150 korun, abychom měli kartičku se šmoulou. žel, míjí se to oučinkem.
    ADD
    ADD --- ---
    My body sbirame (proc ne), v krame kluci loudej, ale vetsinou se to uhraje na cokoladovy jogurty do kosiku pro jednoho a tlacenku do kosiku pro druheho (oboje bych stejne koupila) a kdyz jsme ted resili skolku, trval Benys na tom, ze chce do statni, protoze tu ma jako predskolak zadarmo. :-) Utracime za pastelky, protoze jim v mezicase slouzej jako mece nebo sipy (pres opetovne zakazy a tresty) a porad se ztracej. :-)
    MARKYSHA
    MARKYSHA --- ---
    MALKE: tak u nás to není tak, že by na něco ukázali a měli to, to většinou řeknu, že možná, když bude hodný atd. a pak to někdy přinesu jako překvapení nebo o tom vůbec nemluví a já si řeknu, že by ho to mohlo potěšit apod. Tonda třeba projede katalog a chce všechno :-)
    MALKE
    MALKE --- ---
    MARKYSHA: Šťastná to žena. Beno furt něco loudí. Od otce denně, zda mu přinese překvapení, ode mě aspoň jednou za týden, abychom šli na zmrzlinu do McDonalda (kde loudí hračku), nebo do místního hračkářství. U babičky se jako první věc zeptá, jestli pro něj něco má:/

    Rozhodně mu nekoupíme všechno, co by chtěl, vysvětluju, proč nebudem sbírat body na ty zatracené ptáky z Tesca/Billy/you name it, neustále řeším, že "překvapení je občas", že peníze jsou potřeba na svícení, bydlení... Ale nejeví to valný pokrok. Prostě doufám, že to časem přejde (nejzdravější vztah k penězům projevil, když plakal, že mu nějakou ptákovinu musím koupit já, protože kdyby si to koupil on ze svého - má asi 140 korun - tak by už tolik neměl!), ale moc se mi to nezamlouvá ani tak. A to my fakt nejsme domácnost, kde by matička co týden ukazovala nové botky, muž zrovna tak...
    MARKYSHA
    MARKYSHA --- ---
    Já taky dávám dětem dárky jen tak, třeba zjistím, že začalo bavit stavět kostky, ale mám jich jen pár, tak jsem jí pořídila další, Tonda teď ujížíd na puzzle, tak taky dostal, ale je fakt, že Tonda se někdy diví a ptá se, proč to dostal, když nejsou Vánoce a nemá narozeniny, tak mu odpovídám, že to dostal, aby měl radost.
    ADD
    ADD --- ---
    TRISSIE: Tak jsem řešila první narozeniny staršího, ale tomu stačil obyčejnej krepák. Nakluala jsem do bazaru u nás na sídlišti, koupila asi deset blbůstek (plastový, ale nezničitelný autíčka, nějaký chrastící věci...) a zabalila je do různobarevnejch krepáků. Roztrhal krepák a hrál si s nafouklými balonky. :-)

    U nás je teda primární motiv k zrušení dárkových papírů moje ekocítění, prostě mi ten lesklej potištěnej papír na párminutový použití trhá srdce. "Cizím" lidem dárky pochopitelně balím, pod stromečkem to taky vypadá hezky, ale svátky a narozky, pokud vůbec, tak řešíme tou taškou. Ale kluci jsou už zase větší, takže obal je nezajímá a těšej se na hračky uvnitř.
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    ADD: našim dětem, zvlášť těm dvěma malým, by ovšem ke štěstí stačila snad i krabice v dárkovém papíře bez obsahu, protože rozbalování a trhání papíru je to nejvíc nejlepší :-)
    ADD
    ADD --- ---
    TRISSIE: To je přece zásadní kravina, dárkovej papír je drahej a zbytečnej! :-DDD Ten jsme odbourali jako první, máme stále recyklovanou dárkovou tašku (někdy v ní něco donesla švagrová) a z té se to tahá. :-DDD
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    ADD: pokud by došlo na to, že bychom se ocitli ve finanční tísni, tak se prostě změní rodinný rozpočet a relace toho, co je "běžná radost" a co "velký dar" - a kupříkladu by se ony knihy, které si nyní kupujeme jen tak, objevovaly pouze v dárkovém papíře.
    ADD
    ADD --- ---
    TRISSIE: No jo, ale co kdyz prijde doba, kdy nebudete moci kazdemu koupit tri velke darky rocne? Vnimam to jako riziko, princip "kdyz je potreba a mame na to" mi prijde pruznejsi.
    A jsme tedy jeste drsnejsi, svatky a narozeniny nevnimame jako "den oslavence", ale jako "den spolecne radosti" a zadne darky "jen pro x" se u nas nevedou, zduraznuje se, ze vsechno je vsech. Ale my taky nemame darky "od nekoho" vyjma svagrovy (ktera ma zakaz nosit darky pri kazde navsteve, krome obleceni a veci, co se dostavaji k nakupu), nasi darky nedavaji, takze i proto, aby se to neresilo, se jen u prilezitosti narozek vetsinou neco hezkeho poridi, ale pro vsechny a bez stresu. Narozeniny a svatky beru jako zachytne body "udelejte si cas na spolecnou radost", ne jako narok jednotlivce na materialni dar. Jasne, ze darky davame, ale my si je davame porad, a mam pocit, ze nakonec tech veci nemame vic nez vy asketi, takze to bude spis v pojmech. ;-)
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    a rozhodně doufám ty dárky odbourat nejdýl do pěti let, a k svátku (což je oslava v nejužší rodině i bez babiček) je nedáváme ani teď, jen na ty narozeniny, kdy je tam hodně lidí.
    DALEEN
    DALEEN --- ---
    Ještě bych jen dodala, že u synovců to množství dárků dorostlo takových rozměrů, že kluci nejsou nadšení z návštěvy hračkářství. Což mi přijde smutné. Ale oni všechno mají. Více méně každý dárek rozbalí, zjistí jak funguje a tím to pro ně končí. Navíc třebas oblečení pro ně není dárek (měkouše neberou). Chápu, jsou to kluci, ale zas na druhou stranu oblečení je taky dárek a kolikrát krásný.

    A když pak vidím, jakou radost měl syn když mi poštou pro něj přišly nové bačkůrky. Nechala jsem ho tu obálku rozbalit a vysvětlila mu, že to je jeho balíček a jeho nové bačkůrky....a on v nich týden spal a odmítal je skoro sundat z nohy :)

    Jen se snažím aby měl radost i z takových praktických věcí a fakt doufám, že se mi podaří dětem vysvětlit, že dárky na narozeniny a svátky dostává jen jeden. A klidně i za cenu scény, že ten druhý nic nedostal. Pořád si říkám, že scéna bude jednou, dvakrát a pak to prostě pochopí. Děti jsou chápavé a chytré :)
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    KAIRRA, DALEEN: já je na jednu stranu chápu... protože jednovaječná dvojčata prostě vzbuzují pozornost. Vždycky a všude. A s klukem, co je jak z divokejch vajec, prostě jsou problémy.

    A i já sama si musím dávat pozor na to, abych nesklouzla k "podmíněné lásce" a pokaždé, když mě syn vytočí (což je cca jednou za hodinu), si současně řekla, čím je jedinečný a úžasný a proč jsem ráda, že mám právě jeho. Jenže já taky strávila fakt hodně času přemýšlením o výchovných chybách, k nimž v mojí rodině došlo (ono je to přes víc generací, co se něco zvoralo...)

    Takže chápu, proč se obě rodiny chovají tak, jak se chovají, ale to jejich chování samozřejmě nečiní správným.
    ZEMINO
    ZEMINO --- ---
    DALEEN: takhle jsem koupila babičce s dědou dost velkou Ikea plastovou krabici,aby si u sebe taky nechali nějaké hračky (dárky) - ti mrkali,ale nediskutovala jsem,prostě jsem ji dovalila!chtějí kupovat,prosím!ale ne k nám :)
    KAIRRA
    KAIRRA --- ---
    TRISSIE: chápu, ale dala bych pozor na to, aby právě nevycítil problém (že někde není preferován) právě z toho že je něčím uklidňován. Ale nevím, preference pohlaví se u nás naštěstí neprojevuje, neb máme ty tři holky (a jsem ráda, protože mám tušení, že kluka by někteří jedinci preferovat mohli a musela bych se k tomu nějak vymezit)
    DALEEN
    DALEEN --- ---
    TRISSIE: Když v tuhle chvíli bych řekla, že je ale špatné chování rodiny, pokud upřednostňují holčičky před klukem. To prostě vůči němu není fér. A je naprosto jasné, že mu to bude vadit. Pak je jasné, že se mu to snažíš nějak vynahradit.

    Jako problém ovšem vnímám (a vidím to právě u synovců), kdy je ten správný věk ke zdrušení toho pravidla, že dárky dostávají oba? V pěti? Deseti? V Patnácti? Nějak si to neumím moc představit kdy jim prostě chtějí vysvětlit "tak a od teď dostává dárky jen jeden z vás", když to tak praktikují úplně od začátku. A kluci mezi sebou mají míň jak dva roky.
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    DALEEN: jo, tak to by mi taky vadilo a hodně. Jak nerozlišování mezi oslavencem a hostem oslavy, tak přehnaně mnoho dárků.

    Jinak mě bylo nejdřív trochu líto, že moje matka kupuje větší dary mojí (velmi dávno plnoleté) sestře a na svých vnoučatech šetří (poté, co furt tvrdila, jak se na ně těší a jak je bude rozmazlovat), ale... co jsou tři, jsem za to fakt ráda, že jim koupí jen jednu a menší věc :-)
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    KAIRRA: já to řeším u dítěte momentálně ani ne čtyřletého, u nějž přesně vím, kde jsou spouštěče problémů (a nejsem slepá a vidím, jak většina rodiny preferuje holčičky a moc mě to bolí a moc se snažím ho před tím odstínit). Doufám, že řešení "vlastní malý dárek" budeme aplikovat letos a maximálně ještě napřesrok, potom už s ním bude domluva dostatečná, aby pochopil, co to znamená, že dneska oslavujeme den někoho jiného.

    Jen nabízím pohled z druhé strany barikády, ze situace, kterou jsem si s jedním dítětem představit nedokázala.
    NACITALKA
    NACITALKA --- ---
    TRISSIE: Jednoduše nemáme "velké dary" a "dny se zvláštním významem" :) Každý den je dobrý a i za jednou korunou je dost práce a děti mi s prací dost pomáhají, takže to vědí i fyzicky. Měřidlem je spíše nutnost to něco mít nebo ne, a analýza stávající situace: zda to co něco máme nás činí šťastnějšími, nebo nás to omezuje...
    Ale je potřeba asi mít i toho příliš (například příhrn od jedné babičky) aby se zjistilo, že je to vlastně na obtíž. (Něco jako Buddhovo prohlédnutí, kdy přes naprostý blahobyt všeho dospěl k naprosté prostotě a následně již ničemu nepřikládal zvláštní význam a byl konečně šťastný. Ale samozřejmě žil jinak.) Pro spoustu věcí se prostě potřebují peníze a něčím si člověk udělá radost. Něco ho poučí. Tak nějak pořád všichni v rodině o všem mluvíme a rozebíráme a to nás baví a těší. Nevím. Možná je to tím autismem jiné, máme radost z prosvítajícího světla, z nějakého detailu, zvuku, tepla, pozorování akvária, lidí... pořád něco :)
    DALEEN
    DALEEN --- ---
    TRISSIE: Tak autíčko v řádu desetikorun bych ještě pobrala. Ale oni fakt dostávají stejné dárky. Třebas starší dostane auto na dálkové ovládání (poměrně velké a složité) a ten mladší ho dostane taky, i když v tu dobu byl podle mě na takový dárek ještě moc malý.

    Navíc tam to funguje ještě tak, že jejich druhý babička (švagrové matka) vozí klukům na každou návštěvu nějaký dárek "aby s ní kamarádili". Mě to prostě přijde děsné. Ale je to jejich věc.

    Každopádně když něco podobného začala praktikovat moje tchýně, tedy na každé návštěvě dostal syn nějakou hračku, tak jsme jí upozornili, že pokud chce synovi kupovat tolik blbostí (fakt jsou to kraviny) tak prosím, ale budou u ní, domů je nechci. Takže si zaplňuje svůj byt. Ale taky jsme jí museli vysvětlovat, že k svátku synovi stačí jeden větší nebo dva menší dárky....ale ať jich proboha nenosí pět. Stejně to ve dvou letech ještě nepobírá a hlavně z toho v tu chvíli fakt nemá radost, prostě jen rozbaluje.
    KAIRRA
    KAIRRA --- ---
    TRISSIE: uvidíme všichni no. ale jak říkám, to co popisuješ dělali naši a nám trvalo dlouhá léta oprostit se od pocitu křivdy, když se jedné z nás třeba dařilo a druhé ne, i když už to dávno nesouviselo s dárkama a rodičema.. moje představa ideálu je, že svojí sestře přeju kluka, i když jsem sama jak kůl v plotě, ne že jí ho závidím a mám pocit že někdo někde mi nedodal spravedlivě na co mám nárok (true story). Ale třeba se toho dosahuje jinak a třeba se to nedá ovlivnit nijak, co já vím..
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam