• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    GUMAGUARANGAZOVANE UMENI / umeni vs. politika a společnost --- aktivismus, propaganda, kritika, subverze NOVÉ: 666
    MIKATCHOU
    MIKATCHOU --- ---
    JAKUBV: on se ale nehezky vyslovoval i o Stalinismu, to zas ne že ne, ale už se mi to tu nechce přepisovat a citovat... pojďme obrátit list...
    JAKUBV
    JAKUBV --- ---
    MIKATCHOU: no je vtipný, jak levice (zcela správně) odmítá rovnítko mezi normalizací a stalinismem a přitom stále často bez reflexí hází do jednoho pytle nacismus, franca i pinocheta (atd. atd.). navíc (taky zcela správně) odmítá teorii totalitarismu jako nástroj k nahlížení na stalinismus, sama se ale často stejným způsobem dívá na nacismus (nebo fašismus v obecnějším slova smyslu). a opět, nemyslím tím konkrétně tebe, mluvím obecněji. takový vtipný rétorický cvičení to je

    a posuzovat kvalitu ideologií je (jak jinak) zcela subjektivní (a kdybych si musel vybrat, volil bych stejně jako ty). jen bych podotkl, že něco jiného je marxismus, marxismus-leninismus a stalinismus, který je mnohem konzervativnější a kde už třeba můžeme vypozorovat i silné prvky ruského nacionalismu. přesto si myslím, že bychom se měli primárně zajímat o životy lidí pod oběma režimy (to ale spolu docela úzce souvisí). on i teror a každodenní život vypadal dost odlišně. a modernizační tendence byly patrné i v německu - třeba se během nacismu velmi snížily třídní rozdíly... (zejm. ve "kulturním" slova smyslu)

    (jinak řečeno, v tomhle si mne žižek nezískal.) ale beru to spíš od něj jako takovej klasickej vtip)
    MIKATCHOU
    MIKATCHOU --- ---
    SMALLRICCIO: fašismus
    MIKATCHOU
    MIKATCHOU --- ---
    Zmrdi chtěj zas utahovat řetězy

    Kubice chce zarazit anonymní zesměšňující billboardy – Novinky.cz
    http://www.novinky.cz/domaci/263560-kubice-chce-zarazit-anonymni-zesmesnujici-billboardy.html

    MIKATCHOU
    MIKATCHOU --- ---
    BOREC: to máš pravdu, ale tak jako tak, jeden konstrukt byl imanencí dobra, druhý zla, společný je jim jen způsob, kterým se dají zneužít
    BOREC
    BOREC --- ---
    proste to byli dva diktatori a vrazi kterym k tomu dostat se k moci stacilo neco jinyho, v tomhle prani otcem myslenky proste nebylo, pouze byl vyuzit konstrukt. tam slyseli lidi vic na tohle tady zas na tohle. vysledek byl takrka stejny.
    BOREC
    BOREC --- ---
    ja teda nechapu vyjimecnost tyhle myslenky, o rozdilu stalin / hitler sme s otcem diskutovali kdyz mi bylo 15. to je jako nejaka novinka videt / najit v tech 2 exotech alespon minimalni historicky rozdil ?
    EZOUN
    EZOUN --- ---
    MIKATCHOU: ten dojem nemám...
    JSZF
    JSZF --- ---
    Neni to analýza, je to jen podotek, asi stejně hodnotnej jako rychlostní srovnání S&H.
    MIKATCHOU
    MIKATCHOU --- ---
    JSZF: tomu říkám zasvěcená analýza
    JSZF
    JSZF --- ---
    Srovnávat Stalina s Hitlerem na základě původu jejich ideologií – tomu řikam sofistikovaná kritická reflexe. Žižek byl, je a bude svazák. A jak tak postmoderně sampluje, čas vod času se nedá nic dělat – překvapí.
    MIKATCHOU
    MIKATCHOU --- ---
    v omalovánkovém grafickém průvodci myšlenkovými proudy Slavoje Žižka píšou doslova:

    "Žižek subscribes to a radical difference between Stalinism and Nazism. Contrary to popular belief, in Žižek's view Stalin was not intent upon ruthlessly realizing a project of total domination."

    "Stalinism had its roots in a movement of liberation begun in 1917 by the proletarian revolution, whereas the Nazis were simply bad guys doing evil things"

    EZOUN: btw, ty máš dojem, že bys Žižkovo dílo znal tak dokonale na to, aby tě nemohl něčim překvapit? .)) imho si myslim že šokovat lidi je jeho specialita, v každé své knize napíše něco nad čím rozum zůstává stát. Mě spíš překvapuje, že tě překvapuje, že Žižek řekl něco tak překvapujícího. Být překvapen Žižkovo překvapivostí dle mého svědčí spíše o jeho neznalosti nebo nepochopení. Tím nechci říct že bych jeho dílo nějak zvlášť znala, to podle mě snad ani nejde...stejně tě vždycky zase něčím překvapí .)
    EZOUN
    EZOUN --- ---
    LIMECEJ: nechci mluvit za druhý ale imo ID MIKATCHU asi myslela humanismus idee komunismu, ne její pojetí/realizaci konkrétní osoby Stalina...
    LIMECEJ
    LIMECEJ --- ---
    MIKATCHOU: říkat že Stalin měl humání pohnutky neni moc moudrý, co třeba Bělomorskej kanál, co třicátý léta?
    GGG
    GGG --- ---
    :)
    Zlad - I Am The Anti-Pope - YouTube
    http://www.youtube.com/watch?v=GGBHfXPqbgI&feature=related
    MIKATCHOU
    MIKATCHOU --- ---
    EZOUN: a když už to píšu takhle vytržený z kontextu, tak je asi důležitý dodat, že to nemyslel jako obhajobu ani jednoho z těch diktátorů, ani jejich činů. Prostě jen že se lišily ty ideologie, kvůli kterým to dělali, přičemž jedné z nich šlo o humanismus, druhé šlo o rasismus, fašismus. Když týpek zabije proto, že někoho chránil, je to lepší když zabije někoho proto, že mu chce sebrat jeho peněženku. Asi nějak tak to bylo myšlený. Ale ani v jednom případě nebyla vražda považována za dobré řešení a žádný z diktátorů za správného člověka. Šlo jen o zhodnocení základního rozdílu v motivacích, které stály v pozadí jejich hrůzných činů.
    MIKATCHOU
    MIKATCHOU --- ---
    EZOUN: já sem ale jasně řekla, že to je parafráze, tozn. jsou v tom kusy mejch vlastních myšlenek, ale jinak to skutečně řekl, nečetla jsem tu originální knihu, četla jsem to v USA citovaný jinde
    KLEMPERA
    KLEMPERA --- ---
    SMALLRICCIO: BOjovat proti sexismu je v pořádku, ale drtivá většina která to dělá, tak to dělá způsobem těžce nešťastným...
    KLEMPERA
    KLEMPERA --- ---
    Ty vole zajímalo by mě, jestli třeba židi, který naháněli SS do plynu hřálo na srdci to, že to ty hovada dělaj z přesvědčení o lepším světě :D

    Ale jinak standartní porce zábavy, terorismus neexistuje, největší zlo na světě jsou USA bla bla bla.

    Starej dobrej protektorát, to se dělník nemusel bát, že ho nějákej vrah z wallstreetu vodrbe na kost :-D
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam