• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    GUMAGUARANGAZOVANE UMENI / umeni vs. politika a společnost --- aktivismus, propaganda, kritika, subverze NOVÉ: 666
    GGG
    GGG --- ---
    GUMAGUAR: Neni to Dvořáková uprostřed? :)
    GUMAGUAR
    GUMAGUAR --- ---
    GUMAGUAR
    GUMAGUAR --- ---
    GUMAGUAR
    GUMAGUAR --- ---
    Grass: „Kritizuji politiku, vytvářející Izraeli stále více a více nepřátel“
    http://www.blisty.cz/art/62947.html

    GUMAGUAR
    GUMAGUAR --- ---
    Günter Grass barred from Israel over poem | World news | guardian.co.uk
    http://www.guardian.co.uk/world/2012/apr/08/gunter-grass-barred-from-israel

    Larry Derfner said: "Günter Grass told the truth, he was brave in telling it, he was brave in admitting that he'd been drafted into the Waffen SS as a teenager, and by speaking out against an Israeli attack on Iran, he's doing this country a great service at some personal cost while most Israelis and American Jews are safely following the herd behind Bibi [Netanyahu] over the cliff."

    Gideon Levy, the Haaretz columnist, wrote that Grass and other critics of Israeli policies were "not anti-Semites, they are expressing the opinions of many people".

    "Instead of accusing them, we should consider what we did that led them to express it," he said.
    MORDECHAI
    MORDECHAI --- ---
    GUMAGUAR: Veterán z Waffen-SS začal na starý kolena psát angažovanou poezii :D
    GUMAGUAR
    GUMAGUAR --- ---
    Grass nesmí do Izraele, jeho jaderný arzenál označil za hrozbu pro světový mír | art.ihned.cz - Knihy
    http://art.ihned.cz/knihy/c1-55337150-grass-nesmi-do-izraele-jeho-jaderny-arzenal-oznacil-za-hrozbu-pro-svetovy-mir


    Co řečeno být musí
    http://www.blisty.cz/art/62931.html


    Co řečeno být musí

    Günter Grass

    Proč vlastně mlčím, zamlčuji příliš dlouho,
    co zjevné jest a cvičilo se
    v plánovacích hrách,
    na jejichž konci jako přeživší
    zbýváme nanejvýš jako poznámky v zápatí.

    To hlavní je hájené právo na první úder,
    který by mohl vyhladit íránský lid,
    ujařmený a směrovaný
    k organizovanému nadšení tlučhubou,
    protože v dosahu jeho moci
    předpokládají konstrukci atomové zbraně.

    Proč však si zapovídám
    uvádět jménem onu druhou zemi,
    v níž už po léta – třebaže utajován –
    rostoucí jaderný potenciál
    je nekontrolovatelně k dispozici,
    protože jakémukoli přezkoumání
    nepřístupný?

    Všeobecné zamlčování této skutkové podstaty,
    jemuž se podřídilo mé mlčení,
    pociťuji jako přitěžující lež
    a nátlak připomínající trest,
    nebude-li respektován;
    verdikt „antisemitismus“ je dobře znám.

    Teď ovšem, kdy z mé vlasti,
    kterou ráz na ráz
    dohánějí a k doznání nutí
    zločiny první a vlastní,
    jež bez příkladu jsou,
    znovu a zhola rutinně-obchodně, třebaže
    deklarováno jazykem hbitým jako vyrovnání,
    má být do Izraele dodána další ponorka,
    jejíž zvláštnost spočívá v tom,
    že dokáže nasměrovat absolutně ničivé bojové hlavice tam,
    kde existence jedné jediné atomové zbraně
    nedokázána jest,
    leč jako obava tvrdí, že důkazní sílu má,
    říkám, co řečeno být musí.

    Proč však jsem mlčel doposud?
    Protože myslel jsem,
    že můj původ, na němž lpí
    nezahladitelná vada,
    zakazuje očekávat,
    že tento fakt země Izrael,
    jíž jsem a chci zůstat zavázán,
    snese jako vyslovenou pravdu.

    Proč říkám teprv teď,
    k stáru a docházejícím inkoustem:
    atomová mocnost Izrael
    ohrožuje už beztak křehký světový mír?
    Protože řečeno být musí,
    nač zítra by už mohlo být pozdě;
    také proto, že my – Němci již tak dost usvědčeni –
    dodavateli nového, předvídatelného zločinu bychom se mohli stát,
    pročež naši spoluvinu žádnou z obvyklých výmluv
    by nebylo lze zahladit.

    A připouštím: nebudu už mlčet,
    protože už mám dost pokrytectví Západu;
    navíc se dá doufat, že snad mnozí
    od mlčení se osvobodí
    a vyzvou původce rozpoznatelného nebezpečí,
    aby se zřekl síly,
    a zároveň budou trvat na tom,
    aby vlády obou zemí připustily
    nerušenou a stálou kontrolu
    izraelského atomového potenciálu a íránských atomových zařízení
    mezinárodní instancí.

    Jen tak se dá všem, Izraelcům i Palestincům,
    ba víc, všem lidem, kdo žijí
    v tomto regionu okupovaném bludem a šílenstvím,
    znepřáteleni hlava na hlavě,
    a koneckonců i nám, pomoci.

    Süddeutsche Zeitung 4. 4. 2012

    Přeložil Roman Kopřiva

    KLEMPERA
    KLEMPERA --- ---
    GUMAGUAR: škoda že ho smazali, mohli jsme si přečíst spousty zajímavých a poučujících hlášek odněkaď z hradčan o tom, jak je velice nešťastné nedat prostor totáně primitivnímu antisemitismu...
    MIKATCHOU
    MIKATCHOU --- ---
    GUMAGUAR: to je teda hlíst
    GUMAGUAR
    GUMAGUAR --- ---
    tenhle text, za který by se nemusel stydět Julius Streicher, se objevil na Parlamentích hlístech, už jej ale smazali

    Česká média Dali zabít Krista
    http://www.ceskamedia.cz/politika/tribuna/429810/dali-zabit-krista
    JINDRICH
    JINDRICH --- ---

    SGNLR
    SGNLR --- ---
    100,000 pieces of possibility
    http://vimeo.com/28962348
    KINOKIO
    KINOKIO --- ---
    HIGHLIFE: nechci bejt obhajcem galerie. ja mam uz leta osobni vztah s olgou dvorakovou, je jedina ktera mi kdy nabidla pomoc, a to te upozornuju, ze jsem kolikrat opravdu potreboval . . . kdyz mohla resila pravniky, psala stiznosti atd. nejdriv dostala kartac za jejiho exmanzela, ted dostava kartac za Sece. Nevim toho o jejich podnikani takrka nic, ale pokazdy kdy se v mediich doctu o "kauze" kolem DSC jdu za ni, a OSOBNE si to necham vysvetlit i z druhy strany. Vim ze to takhle uz nekolikrat udelal i J.David a ten je sakra opatrnej.
    Ja proste osobne, na vlastni kuzi zazivam to, kdyz se "nekdo" rozhodne, a zacne konstruovat, nesmyslny lzi, doplnuje polopravdy o vlastni smysleny pribehy a vydava jako real, pousti to medii, a lidi to hltaj, a s pocitem ze ted se to dozvedeli to prijmou . . .

    na proti sedi delal mikulastik nejakej rozhovor o me, prej . . . necet sem ho, protoze to malo co sem slysel mi stacilo, abych pochopil, ze ten clovek ma asi nejakou chorobu, nebo se rozhod ze se medialne prizivi, ale neuvedomuje si, ze jeho lzi a fabulace maji devastujici ucinky na celou aktivistickou scenu. netvrdim, ze se musime vsichni podporovat, ale cilene, za kazdou cenu skodit, a ukazovat tim slabost, a nejednotnost, podlost . . .

    ok, chapu kritiku, dokonce jsem schopen prijmout i kritiku z vlastnich řad, ale utoky tema nejubozejsima zpusobama, kterejma je lhani, vytrhavani z kontextu, prekrucovani, nebo vynechavani faktu . . . rikam si proc???

    Nemyslim si, ze nechat se zivit od statu je spatne, jen mi to prijde vtipny . . . je to asi jako vystudovat u Knížáka a pak ho pochcat, aby se později ukázalo, že jak formou tak i myšlením jsou takřka identičtí . . .
    RUDOLF
    RUDOLF --- ---
    MIKATCHOU: Dominantní diskurzy patřej médiím. Tady nejde o to kdo je bez viny ať hodí kamenem, státní celky nadřazují svoji bezpečnost a udržení moceneského postavení morálce. Al-kajdá, ač není státem, není jiná a jde si v regionech po svém. Že se snaží mobilizovat masy proti USA a izraeli je bez diskuze. Nechat ten region bez dozoru, by znamenalo bezpečnostní riziko minimálně pro izrael a otevřený útok proti izraeli by vtáhl USA do války. O tom že si to způsobily sami není diskuze, pragmaticky pracují se situací jaká je a jak si myslí že se může vyvíjet.
    HIGHLIFE
    HIGHLIFE --- ---
    KINOKIO: dobře, nechat se živit od státu je teda špatně. mě by zajímalo, co je teda podle tebe ta správná cesta pro umělce-aktivistu, kterej je kritickej vůči dnešnímu politickýmu-společenskýmu uspořádání /co já bych nazvala neoliberalismus/. jak by se měl živit a jak by měl zacházet se svým uměním.
    btw tranzit - hlavně svým vydáváním důležitých knížek - např. fanon, hakim bey a jiný, který by tu jinak vůbec nevyšly a který tu nějak formujou kritickej diskurz-je pro mě důležitá instituce, byť rozporuplná, jak si sám naznačil s tou erste. to o dvorak sec prostě ani náhodou nemůžu prohlásit. doctu se o nich akorát v novinách v souvislosti s fakt hroznejma kauzama.
    PUPPY
    PUPPY --- ---
    GUMAGUAR: Je někde k vidění ten projekt co tam má vzniknout? Údajně se to má propojovat s nějakým stávajícím domem, který údajně patří společnosti, kde má Besser podíl. Jsou to teda jen drby, ale...
    S_TEJK
    S_TEJK --- ---
    KMENY /vysílání 10.dubna v 23:40 na ČT2 / - "Q" queer magazín
    http://queer.posterous.com/kmeny-vysilani-10dubna-v-2340-na-ct2
    KINOKIO
    KINOKIO --- ---
    o jakym excesu tady mluvis? . . . tohle je internetova diskuse jestli sis nevsim . . . kulky ani facky se tu neboj, tady se sermuje slovama . . .
    KLEMPERA
    KLEMPERA --- ---
    KINOKIO: hele, ja ti tady nepíšu že nikoho ohrožuješ, já se jenom normálně zeptal, po tom včerejším excesu tady jsem myslel že humor se tu trestá kulkou do týla, tak sorry...
    A neříkej mi bojovníku, já ti taky neřikám klaune...
    KINOKIO
    KINOKIO --- ---
    KLEMPERA: neni jak hora vole meri 160cm : ))) je cernej jak bota sem psal . . . jezis kdyz uz neumis cist mezi radky, tak alespon cti poradne ty radky ty jelito . . .

    neuveritelny, kdyz sem osocenej ze du do basy abych zhodnotil moje "umeni" reknu ze to nemam za potrebi protoze sem spolumajitelem cinzaku, a umeni me nezivi. misto omluvy se dozvim ze chodim v bombru a kanadach vybirat najem od cikanu, na to reknu ze sem v base mel kamose cernyho jak bota, a dalsi "bojovnik" mi napise ze s nim vyhrozuju . . . :oD . . . výborný . . .

    budte v klidu, je tam na 6let : )))
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam