• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    NATASHATěžký život básníkův
    PAW_LINKA
    PAW_LINKA --- ---
    Hledá se básník!
    Před 25 lety mi jeden básník poslal báseň, která se mi vryla pod kůži. Rozhodla jsem se ho teď podle jeho díla najít. Měl tenkrát snad vydávat sbírku poezie, ale víc o něm nevím vůbec nic.

    Přemýšlím, jak začít a zatím mě napadlo vystoupit s onou básní na čteních poezie třeba v Praze a v Brně, případně poprosit o rozbor jeho díla pár literárních kritiků, třeba by mě to někam zavedlo....

    Bohužel o světě básníků nevím vůbec nic. Proto se chci zeptat, jestli mezi vámi není někdo, KDO CHODÍ NA ČTENÍ POEZIE (ideálně Praha) nebo se POHYBUJE VE SVĚTĚ POEZIE a poradil by mi? Budu vděčná za jakoukoliv radu nebo nápad, stojím na mrtvém bodě. Díky Pavlína

    NATASHA
    NATASHA --- ---
    Pokud hledáte něco nového zajímavého ke čtení, mohu doporučit:
    John Pass: Větrná zvonkohra - Protimluv
    https://protimluv.net/john-pass-vetrna-zvonkohra/
    TOMASZ
    TOMASZ --- ---
    P.S.
    Read Amanda Gorman's Inauguration Poem, "The Hill We Climb," in a Full Transcript
    https://www.townandcountrymag.com/...3/amanda-gorman-inauguration-poem-the-hill-we-climb-transcript/
    TOMASZ
    TOMASZ --- ---
    Onufer: Černoch nemusí překládat černocha, báseň Gormanové není dobrá

    https://magazin.aktualne.cz/...kladat-cernocha-basen-gorman-dvtv/r~b89aa980869111eba22aac1f6b220ee8/
    VINCENT_BU
    VINCENT_BU --- ---
    CICHLASOMA: dík za upřesnění. já myslel, že budou jen tři, ale to byl pouze můj odhad.
    CICHLASOMA
    CICHLASOMA --- ---
    VINCENT_BU: Dík! (Celé Sebrané básně budou mít 4 svazky, přičemž Šíření plus dosud nevydané Vzdálenosti podle všeho nebudou ani ve 4. svazku. Ve 3. je Právo na šedivou, Pro anděla, Staronový kontinent, Masiv a trhliny a Hm.)
    VINCENT_BU
    VINCENT_BU --- ---
    Větrné mlýny nabízejí skrz status Petra Minaříka na FB právě vydaný 3. díl Sebraných básní Petra Krále za 200 Kč včetně poštovného. Podmínkou je sdílet onen status se slovy "objednávám". Akce běží do nedělního večera.

    Odhaduji, že obsahem jsou sbírky z přelomu tisíciletí až do současnosti.
    CICHLASOMA
    CICHLASOMA --- ---
    FIN
    FIN --- ---
    VANEK: na tvý teorii asi něco je, řekněme, že se ze všech sil snažím nebejt taxonomickým exemplářem :-)
    FIN
    FIN --- ---
    VANEK: co chci říct, je, že pokud má někdo vjem, jak se ten svět mění, protože někdo ze starších zemřel, znamená to, že on sám i jeho myšlení stárne a měl by s tím začít rychle něco dělat - začal si totiž svět přivlastňovat a to není dobré :-)
    FIN
    FIN --- ---
    VANEK: Když jsem překročil čtyřicítku, což už se stalo před nějakou dobou, vcelku mě nevzalo, že umřeli ti staří, protože mi to tak nějak přijde přirozené (a v rozporu s částí moderního lidstva to čekám a počítám s tím), zato mě dost sebralo slash nasralo, když umřel známej krátce po třicítce, vcelku fajn člověk, kterej měl rozdělaný věci a ještě tu chvíli moh bejt. Tak ti nevím.

    A když pomyslím na to, jak blbne má generace 40 - 50 v současné době (ano, z části podporuje i tuto zločinnou vládu a do nemalé míry se stylizuje a mumlá něco o tom, jak se ten svět mění s tím odcházením), zatímco mladí (hrozných "konec vš až 30 max" v této době) naopak občas něco dělají, snaží se a zkoušejí, tak ti, člověče, čím dál víc radši chodím na pivo s těmi mladými než s tou svou generací. (Teda jsem chodíval, dokud se to ještě smělo, žánop.)

    Tak ti taky nevím, asi jsem blázen :-)
    VANEK
    VANEK --- ---
    FIN: 'This [Ulysses] is obviously the wave of the future, I'm glad I'm dying of tuberculosis.' – Katherine Mansfield (mezi 1918 a 1922/3)

    Já mám takovou teorii, že jak člověk překročí čtyřicítku, začnou ve fakt masivní míře umírat ti lidi, co vždycky bral za pilíře světa (a srát ho ti mladí).
    NATASHA
    NATASHA --- ---
    CICHLASOMA: Máš pravdu. Fyzické setkání je hodně ustavující. Ale, pámbu zaplať, máme záznamy, máme možnost se vracet.
    Je na nás, abychom nezapomínali a vraceli se.
    FIN
    FIN --- ---
    CICHLASOMA: vesmíru je úplně jedno, jestli ještě žijeme a čarbáme my anebo už někdo jinej. a to je na něm to krásný :-)
    FIN
    FIN --- ---
    CICHLASOMA: Prorocká slova Charlese Bukowského: „Já už brzo umřu a z těch dětí bude za pár let půlka sedět u textových editorů a psát neuvěřitelné sračky.“

    :-)
    CICHLASOMA
    CICHLASOMA --- ---
    FIN: No ale jsou tam jistý prahy, byť jistě "subjektivní"..
    FIN
    FIN --- ---
    CICHLASOMA: dobrá zpráva je, že on se ten svět mění pořád a nelze tomu zabránit :-)
    CICHLASOMA
    CICHLASOMA --- ---
    NATASHA: Určitě, ale stejně se svět mění, jak tu ta generace přestává být fysicky..
    NATASHA
    NATASHA --- ---
    CICHLASOMA: Snad je možné říci, že není. V básnickém smyslu...
    CICHLASOMA
    CICHLASOMA --- ---
    Zeno Kaprál je pryč.

    Zemřel brněnský básník Zeno Kaprál, bylo mu 79 let - Seznam Zprávy
    https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zemrel-brnensky-basnik-zeno-kapral-bylo-mu-79-let-126243
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam