• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    NATASHATěžký život básníkův
    CICHLASOMA
    CICHLASOMA --- ---
    FIN
    FIN --- ---
    VANEK: na tvý teorii asi něco je, řekněme, že se ze všech sil snažím nebejt taxonomickým exemplářem :-)
    FIN
    FIN --- ---
    VANEK: co chci říct, je, že pokud má někdo vjem, jak se ten svět mění, protože někdo ze starších zemřel, znamená to, že on sám i jeho myšlení stárne a měl by s tím začít rychle něco dělat - začal si totiž svět přivlastňovat a to není dobré :-)
    FIN
    FIN --- ---
    VANEK: Když jsem překročil čtyřicítku, což už se stalo před nějakou dobou, vcelku mě nevzalo, že umřeli ti staří, protože mi to tak nějak přijde přirozené (a v rozporu s částí moderního lidstva to čekám a počítám s tím), zato mě dost sebralo slash nasralo, když umřel známej krátce po třicítce, vcelku fajn člověk, kterej měl rozdělaný věci a ještě tu chvíli moh bejt. Tak ti nevím.

    A když pomyslím na to, jak blbne má generace 40 - 50 v současné době (ano, z části podporuje i tuto zločinnou vládu a do nemalé míry se stylizuje a mumlá něco o tom, jak se ten svět mění s tím odcházením), zatímco mladí (hrozných "konec vš až 30 max" v této době) naopak občas něco dělají, snaží se a zkoušejí, tak ti, člověče, čím dál víc radši chodím na pivo s těmi mladými než s tou svou generací. (Teda jsem chodíval, dokud se to ještě smělo, žánop.)

    Tak ti taky nevím, asi jsem blázen :-)
    VANEK
    VANEK --- ---
    FIN: 'This [Ulysses] is obviously the wave of the future, I'm glad I'm dying of tuberculosis.' – Katherine Mansfield (mezi 1918 a 1922/3)

    Já mám takovou teorii, že jak člověk překročí čtyřicítku, začnou ve fakt masivní míře umírat ti lidi, co vždycky bral za pilíře světa (a srát ho ti mladí).
    NATASHA
    NATASHA --- ---
    CICHLASOMA: Máš pravdu. Fyzické setkání je hodně ustavující. Ale, pámbu zaplať, máme záznamy, máme možnost se vracet.
    Je na nás, abychom nezapomínali a vraceli se.
    FIN
    FIN --- ---
    CICHLASOMA: vesmíru je úplně jedno, jestli ještě žijeme a čarbáme my anebo už někdo jinej. a to je na něm to krásný :-)
    FIN
    FIN --- ---
    CICHLASOMA: Prorocká slova Charlese Bukowského: „Já už brzo umřu a z těch dětí bude za pár let půlka sedět u textových editorů a psát neuvěřitelné sračky.“

    :-)
    CICHLASOMA
    CICHLASOMA --- ---
    FIN: No ale jsou tam jistý prahy, byť jistě "subjektivní"..
    FIN
    FIN --- ---
    CICHLASOMA: dobrá zpráva je, že on se ten svět mění pořád a nelze tomu zabránit :-)
    CICHLASOMA
    CICHLASOMA --- ---
    NATASHA: Určitě, ale stejně se svět mění, jak tu ta generace přestává být fysicky..
    NATASHA
    NATASHA --- ---
    CICHLASOMA: Snad je možné říci, že není. V básnickém smyslu...
    CICHLASOMA
    CICHLASOMA --- ---
    Zeno Kaprál je pryč.

    Zemřel brněnský básník Zeno Kaprál, bylo mu 79 let - Seznam Zprávy
    https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zemrel-brnensky-basnik-zeno-kapral-bylo-mu-79-let-126243
    NATASHA
    NATASHA --- ---
    CICHLASOMA: Stále se dá koupit, jak vidím. https://www.kosmas.cz/knihy/259408/sireni/
    NATASHA
    NATASHA --- ---
    CICHLASOMA: Chápu...

    Ale něco prý chystáte s Tvarem v rámci tematického čísla, tak jsem na to zvědavá.
    CICHLASOMA
    CICHLASOMA --- ---

    Všecko

    Syrový stejk s vytlačeným vzorem
    dámského svetru
    nahé kýty řeznic
    v mouce pláží
    stálo to za to

    Hustý med pozdního slunce
    tekoucí proutím křesla
    mapa kafe s mlíkem
    šířená po stole
    velitelským prstem
    Málem
    jsme uviděli všecko

    žhoucí kedlubnu v talíři
    rozpálené nic
    v jícnu jsoucna
    nebo aspoň tím
    kdo domluvil
    odložené brejle




    (Šíření, Pulchra 2019.)
    CICHLASOMA
    CICHLASOMA --- ---
    NATASHA: Dík, já na tohle nějak neměl sílu..
    NATASHA
    NATASHA --- ---
    V jistém ohledu komplementární je nový Ravt Olgy Stehlíkové (poslední před prázdninami) na téma odmlčení, ztišení — link je na anketu, ale textů je tam samozřejmě víc. Klikat umíte sami...

    Poezie je luxus – Tvar
    Poezie je luxus – Tvar
    https://itvar.cz/poezie-je-luxus
    NATASHA
    NATASHA --- ---
    Čekala jsem, až to sem najisto dá Cichlasoma, ale třeba nechce být tím jediným, kdo oznamuje úmrtí. Dnes samozřejmě již nic nikomu neoznámím, ale spíš v souvislosti s Dvorským... Odcházejí velká jména.
    Ve věku 78 let zemřel básník a prozaik Petr Král, psal česky i francouzsky | iROZHLAS - spolehlivé zprávy
    https://www.irozhlas.cz/kultura/literatura/zemrel-basnik-petr-kral_2006172343_ada
    UBIK
    UBIK --- ---
    CICHLASOMA: Áha, dík!
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam