• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    NATASHATěžký život básníkův
    RICARDERON
    RICARDERON --- ---
    NATASHA: Potvrzuju, úplně se zakoktala, když jsem se jí chlubil.:)
    UBIK
    UBIK --- ---
    NATASHA: forma ovlivňuje obsah, ale nemělo by to upadat do pózy.
    NATASHA
    NATASHA --- ---
    UBIK: Člověku by rozhodně mělo jít o ten text, nejen o fetiš knihy.
    Někdy ale cítím, zvláště v exilových vydáních, ještě jakousi zvláštní naléhavost, odlesk času, ve kterém jejich vydání mělo význam nejen literární.
    UBIK
    UBIK --- ---
    netrvám na papíře. beru i skeny. sice tam chybí ten fetišistický rozměr, ale co už...
    MAEROR
    MAEROR --- ---
    Jojo, třídit sběr má smysl...
    Byl jsem dnes vyhodit papír do kontejneru, a hned nahoře ležela krabice s knihami - klasická všehochuť od Spejbla a Hurvínka na cestách přes Odvážnou školačku až ke školnímu atlasu světa z roku 54.
    Tak jsem si tam vzal Píseň lásky od Kamila Bednáře s ilustracemi Ludmily Jiřincové v naprosto perfektním stavu - 1. vydání z roku 1944 i s autorovým podpisem! :-p
    VANEK
    VANEK --- ---
    RICARDERON: Myslím nikde v antikvariátech; v knihovnách městské i Viktorově samozřejmě jo.
    RICARDERON
    RICARDERON --- ---
    VANEK: Zábranu ti ukážu. Potkat básníka, Odeon 1989, obsahuje soupis autorova díla. A ještě má pán nějakou prózu, pokud se nepletu.
    Teď uvažuju ještě, jestli si mám koupit za 200 Kainarovu Zlatovlásku z roku 1953 a ještě jeho Říkadla ze 48. Perfektní stav, to se taky nevidí.:)
    NATASHA
    NATASHA --- ---
    Prevíti.
    VANEK
    VANEK --- ---
    RICARDERON: OK, mě ten Zábrana taky žere - vlastně jsem ho snad v životě nikde neviděl. Ale myslím, že tu mám (a už si i vybavuji, kde) nějakého předúnorového Koláře cca za pětikorunu, nejvýš dvacku.
    RICARDERON
    RICARDERON --- ---
    A jinak knihy jsou z pozůstalosti Rudolfa Havla.:)
    RICARDERON
    RICARDERON --- ---
    Jo! A Kolářovy Ódy a variace z roku 1946 za 270 Kč.:)
    RICARDERON
    RICARDERON --- ---
    NATASHA: To jsem pochopitelně tuze tuze rád.:)
    NATASHA
    NATASHA --- ---
    RICARDERON: Pořád mě to tuze žere.
    :)
    RICARDERON
    RICARDERON --- ---
    Dnes se nemohu nepochlubit. Koupil jsem exilovou Pomocnou školu Bixley i Stará bydliště. Ne že bych je neměl ve druhém vydání... Ale... No prostě nekupte to za 250 Kč.:)
    Dále konečkě v prvním vydání Smuténka a Odlévání do ztraceného vosku (tu jsem měl bez přebalu, rád ji pošlu dál za stejně, jak jsem koupil, čili 75 Kč).
    A pak ještě Mikuláškův Orchestr v korunách a Zábranovy eseje a úvahy.
    NATASHA
    NATASHA --- ---
    Mimochodem, sledujete portál http://www.czechlit.cz/ ?
    NATASHA
    NATASHA --- ---
    Hledání cesty k novému autorovi je vlastně dost napínavé. Někdy člověk vykolejí na jednom verši či básni a je na roky odvrácen.
    MICHAEL_ALEXA
    MICHAEL_ALEXA --- ---
    NATASHA: Faktum je, že já jsem se k Hruškovi dostal přes "naživo" - přes ty jeho čtené Obývací nepokoje - a taky mám pocit, že pronikání k němu bylo o to snazší...
    UBIK
    UBIK --- ---
    NATASHA: To rád slyším, neb jednou jsem Hrušku slyšel v místě jeho (a mého) bydliště a najednou jeho texty promlouvaly podivně cize a příliš pateticky. Ale musím poznamenat, že jsem tehdy přišel po začátku a musel odejít před koncem.
    Je to jinak jeden z mála lidí, který dokáže vystihnout nepatetickou patetičnost Ostravy.
    NATASHA
    NATASHA --- ---
    A tu báseň, ve které Hruška popisuje, jak dva chlapečkové na ulici spolu v dialogu probírají strategické postupy při jakési počítačové hře (představujíce si zřejmě přitom přesné obrazy i děje), tu prostě musíme nějak někde splašit, protože to je naprostá lahůdka.
    Pravda, když to čte autor naživo, tak je to zřejmě daleko větší pařba. Ale stejně.
    MAEROR
    MAEROR --- ---
    Moc pěkně napsané. Teprve teď doopravdy lituji.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam