• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    NATASHATěžký život básníkův


    Čtenáři vám nerozumějí? Kritikové vás urážejí? Múzy vás opouštějí?
    Nemůžete sehnat vydavatele? Psychofarmaka? Ženskou? Chlapa?
    V knihkupectvích nemají pro váš žánr více než půl poličky vlevo vzadu za fíkusem?
    Vítejte.

    Navštivte nástěnku, kde byla otevřena I. poetická knihoslídílna.

    rozbalit záhlaví
    MAEROR
    MAEROR --- ---
    NATASHA: Ha! Mají snad vyjít přeložení psové (The Romantic Dogs)?!
    NATASHA
    NATASHA --- ---
    Ha, v revue Souvislosti 3/2012 jsou básně Roberta Bolaña. V překladu Jana Grabce (znáte?).
    Každopádně prozkoumám, prozkoumám. Již hořím. Což teprve, až je spatřím.
    MAEROR
    MAEROR --- ---
    NATASHA: Ó, děkuji!
    NATASHA
    NATASHA --- ---
    Vážení přátelé živé literatury, představujeme vám nový SoundCloud stream almanachu Wagon.

    První série zvukových stop vám připomene prosincový večer VE STEJNÝ DEN NAROZENI, který proběhl v pražském café Fra za laskavé přítomnosti mnohých z vás, a tedy autorská čtení básníků Fridricha, Lipára, Míky, Novotného a Straky.

    Veliké díky zasluhuje Ondřej Lipár, jehož dílem jsou všechny sestřihy. Autorem fotografií na streamu je Vlastimil Bret.


    https://soundcloud.com/almanachwagon
    MAEROR
    MAEROR --- ---
    RICARDERON: Pěkně napsáno. Čistě.
    RICARDERON
    RICARDERON --- ---
    Tak jsem si přečetl nového Šiktance. A byl jsem dotázán, jaký je. Sepsal jsem to.

    K. Šiktanc - Čistec
    Od Řeči ve stoje se Šiktanc zcela spokojil s rolí pozorovatele a zapisovatele zbytků poezie současného světa. Všechna velká témata už okomentoval, ba přidal k nim tolik, až to leckdy duše nemůže pojmout... Ale poslední sbírky - a Čistec není výjimkou - obsahují pouze kvalitní obrazy. Mají sice sílu urvat ze čtenáře kus masa, ale už nekrájí srdce na tenoučké plátky, které by slaně i sladce krvácely několik dní po dočtení.
    Objevují se nové motivy, ale nikoli témata. Šiktance fascinuje současnost a její možnosti mu chutnají, ale není tu doma. Je zavřený v moderním městě jako lev v kleci. Pozorně pozoruje, ale přitom neklidně švihá ocasem. Jak se kdo opovážil zavřít krále básníků do elektronických a potetovaných krabiček?
    Tu a tam však nějaké téma přece jen probleskne. To původní, Šiktancovské. A teprve tady je vidět pevná půda pod nohama, byť se jedná o sypké písky hald na Kladně. Tam kopal artéskou studnu, tam cítil kosti Země a tančil s nebožkou smrtí. Zatímco tady?Vše řídké zdejší psáno hroznou češtinou…
    A přitom básníkova řeč je jeho posledním zaklínadlem, poslední jednotkou, která brání tvrz jeho poetiky. Stále zarývá obraty jako třísky pod nehty, jen ztuha jdou vytáhnout. Staré a moderní, přímá řeč odposlechnutá na chodníku, v tramvaji… Ještě tam pořád někde je… poezie… Ale najít ji je stále těžší.
    A potom Čistec. Titulní báseň, která shrnuje všechny básně předchozí i každý zde napsaný řádek. Kruci / Svět jako na truc pořád k nesnesení mlád… Ale on není mlád, jen je jiný, k nepoznání jiný a nepoddajnější, protože kosti a hlínu nahradila ocel a chrom.
    Závěrem lze snad říci – Čistec není špatná sbírka. Čistec je sbírka k vzteku a marno je maskovat rozpoložení nadhledem moudrého muže ozdobeného snítkami melancholie. K vzteku je Čistec. K vzteku je jeho čtení.

    NATASHA
    NATASHA --- ---
    Nuže, přátelé, kolik knih poezie jste nakoupili coby dárky před koncem světa? :)
    NATASHA
    NATASHA --- ---
    NATASHA: Nu, Olininu skvělou poému už někteří z vás slyšeli na čtení Wagonu na lodi, ovšem Pepa Straka (s doprovodem klavíru) četl tak, že mi opravdu běhal mráz po zádech. Byl naprosto vynikající. Už jsem ho slyšela číst mnohokrát, ale v sobotu to bylo úplně jinde - a znovu důkaz o tom, že čtení naživo má smysl. Teď už ho vždycky uslyším tak, i když si budu básně číst pro sebe.
    NATASHA
    NATASHA --- ---
    A v sobotu to také nebude špatné:

    So, 15. prosinec, 20:00 – 21:00
    BLAZE, Husitská 43, Praha 3

    Vystoupí:
    Viktor Špaček
    Josef Straka
    Jakub Řehák
    Olina Stehlíková
    NATASHA
    NATASHA --- ---
    Tento týden je ve čtvrtek zajímavá záležitost ve Fra:

    čtvrtek 13. prosince, 19.30 h.

    Jakub Řehák, 
Past na Brigitu
    Petr Borkovec, 
Milostné básně

    čtení z nových knih
    hosté: Skupina Fantasía, Karel Thein
    NATASHA
    NATASHA --- ---
    RICARDERON: Aha! Ano. Tedy ano.
    RICARDERON
    RICARDERON --- ---
    No já fakt netušil, že už dneska.
    NATASHA
    NATASHA --- ---
    RICARDERON: Já jen, kdyby náhodou někdo nevěděl. Pro jistotu. Pro všechny případy.
    RICARDERON
    RICARDERON --- ---
    Již dnes? Jako fakt?
    NATASHA
    NATASHA --- ---
    NATASHA: Již dnes, již dnes!
    NATASHA
    NATASHA --- ---
    FIN
    FIN --- ---
    PETR36: Těší mě, Fin.
    PETR36
    PETR36 --- ---
    KEMENTARI: Díky! Díky moc; zjištění, že jsem blb, je asi ještě cenější než ten vlastní překlad. Ukázalo se totiž, že ten, který nemám, je překlad Gustava Francla. Tak kdybyste měli doma někdo tohle: http://www.ivysehrad.cz/kniha/alkoholy/
    Ach jo...
    KEMENTARI
    KEMENTARI --- ---
    PETR36: Neblázni, už jsem tam byla.
    PETR36
    PETR36 --- ---
    KEMENTARI: Bože, to ne! Neblázni, není to ŽIVOTNĚ důležité - jen by mi to bodlo. Rozhodně nikam nechod', tak to holt odevzdám trochu později. Tohle by mi bylo samotnému trapné. Přesto děkuju za takovou laskavost.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam