Velmi banauzní.
A již kdysi Skřipcem zmíněný:
(sorry za delší kopírovačku)
Thomas Harris: Hannibal
ALPRESS, Frýdek-Místek, 1999, přeložila Jana Odehnalová, redakční úprava Hana Porebská.
Posudek na překlad pro anticenu Skřipec.
Harrisův román, volné pokračování proslulého psychothrilleru Mlčení jehňátek, možná není literárním veledílem - a možná i nese nedostatky typické pro úspěchem vynucená pokračování, ale každopádně se jedná v daném žánru o špičku. Autor dost často snaží o „literárnější“ stylové postupy, takže ani v tomto ohledu nejde u zcela triviální překladatelskou práci, naopak o dílo, které zaslouží být převedeno kvalitně.
Je třeba ihned konstatovat, že překlad nedosahuje zdaleka té úrovně hrůznosti, na jakou jsme byli zvyklí v mnoha ročnících předešlých. Tehdy, například u Gardnerova „Případu padělaného oka“, nebylo prakticky možné najít delší čitelnou pasáž a děsivé chyby ležely jedna vedle druhé. V tomto případě je překlad přece jen o několik úrovní výš. Nicméně obsahuje řadu pochybení i zcela zbytečných nedostatků, na které bude dobře upozornit.
Co se faktických chyb týká, setkáváme se s neznalostí amerických reálií, především skandálů kolem FBI, o kterých se tu hodně píše. Následkem toho je z místa Ruby Ridge udělán jakýsi pan Ruby Ridge a překladatelka nemá jasno ani v tom, co se dělo při zásahu FBI proti sektě Davida Koreshe ve Waco, jinak by nepsala o „Davidianské pobočce“. Rovněž „nemocnice Civil War“ není ten pravý převod „Civil War Memorial Hospital“. Zcela zbytečné je rozvádět originál na „zmuchlaný hadřík Kleenex“. Tím na sebe jen prozradíme, že nevíme, že Kleenex je papírový ubrousek. Na pováženou pak je „Kevlarova vesta“ místo správného „kevlarová“ (kevlar není vynálezce, ale kompozitní materiál). Naprostá hrůza se nás zmocní, když zjistíme, že překladatelka udělala z Idiho Amina „Idi Aminovou“. Navíc se tu píše: „přenosná gilotina, co jsem použil na Idi Aminovou“, jako by tu fiktivní slečnu jednající postava navíc sťala.
Chyby jsou i v prostém porozumění obsahu. Z věty „Já se tě neptám, já ti dávám přímý rozkaz“ je vidět, že překladatelka nepronikal do tajů slovesa „to ask“, které tu znamená žádat či prosit. „Bounty hunter“ není „lovec odměn“, ale nájemný lovec lidí. Nepořádek je i v názvech ryb na str. 65. Ačkoli tu autor ženerózně poskytuje latinský název muraena kidako (opsaný překladatelkou s překlepem na muarena) v překladu je to jednou „úhoř“ a pak zas ponecháno anglické „Moray“. Odstavená auta nestojí na „bednění“, ale na špalcích. Také výraz „to be mad“ zůstal nepochopen, takže postava, místo aby byla bez sebe vzteky, v překladatelčině podání „zešílela“. Rovněž pro „one-way mirror“ se dá najít lepší převod než „jednostranné zrcadlo“; takhle těžko někdo pochopí, že jde o zevnitř průhledné pozorovací zrcadlo.
Že není pro čtenáře průhledné ono, to ovšem není tak velký malér jako to, že značně neprůhledná jsou mnohá složitější souvětí. Několik příkladů:
„Náš informátor zná situaci v rodině velice dobře, je to blízký přítel, velice blízký - jak jen může být bezpečný sex.“
„Vylezl muž ve velkém modrém šátku, který si ho uzpůsobil jako pelerínu, ruce držel nad hlavou a dal se na útěk.“
„Nad proudem vody se vznášely drobné kapičky a v nich se objevila výsměšná duha boží zaslíbenosti, třpytivá standarta chvalořečící práci jeho slepého cejchovadla.“
„... fotoaparát rušil bleskem, až než se Hareovi podařilo fotografa odtáhnout pryč.“
„Mappová byla právě v koupelně, když zaslechla v potrubí vodu, jak pračka pokračovala ve svém cyklu.“
„Měla krásně naškrobený bílý límeček a z černých očí pod obrubou slamáku vysílala tisíciletou moudrost.“
„Měla pocit, jak se jí pokožka na žaludku neustále chvěje, jako by si ji polila něčím studeným.“
„Při čtení slyšela Starlingová všechna slova pronášená hlasem, který ji ponižoval a pronikal do ní, studoval její život a povznášel tehdy v oddělení s maximální ostrahou ve vězení pro duševně choré zločince.“
„Prošel díky čtecímu stroji tímto bolestným tempem celý dopis, jako by jel na koni. Mason nemohl zavřít oko, ale když dočetl, myšlenky mu utekly od oka a odlétly někam pryč.“
„Využil maximálních schopností svého krku a neustále ji pozoroval pohledem, jako když hyena obchází stádo a vybírá si svého kandidáta. V jeho obličeji se odrážely smíšené tužby; takovou měl Krendler povahu - současně obdivoval nohy Starlingové, ale nejraději by ji je zmrzačil.“
„Moderní křídlo, vystupující z východní strany domu, vypadalo jako končetina navíc v nějakém groteskním lékařském experimentu.“
„Když zvedala telefon, měla na sobě župan, chlupaté bačkory a mokré vlasy zabalené do ručníku.“
Dále už jen neroztříděný houf perel:
„Za předpokladu normálního průběhu událostí, Jacku.“ Napsat „pokud všechno půjde normálně“ by asi bolelo.
„Jen jedna podmínka: nesmí tam po sobě nic nenechat.“ Vzácný úkaz trojnásobného záporu.
„Spatřila pošťáka, jak se vrací ke svému náklaďáku.“ Slovo „truck“ je třeba překládat situačně, ovšem tady je to jasné: nebo že by si Američané dopisovali tak zběsile, až pošťáci potřebují náklaďáky?
„Také slyšela hlasy mužů tlumených dveřmi.“ Když se neudrží pád, vznikne ledaco, třeba „muži tlumení dveřmi.“
„Říkali mi, že to splaskne, velká část.“ S anglickými vazbami lze zacházet i méně pohodlně.
„Ve 40. letech ho pokládali za bezohledného snílka...“ Některá slova k sobě prostě nejdou přiřadit namátkově, potvory...
Shrnuto - jedná se o podprůměrný překlad s řadou vážných pochybení, ovšem rozptýlených přece jen na větší ploše než u předešlých laureátů. Vysvítá, jaká úroveň redakční práce asi panuje v nakladatelství ALPRESS. Středně zkušený redaktor by za pomoci jedné tužky a několika pracovních dnů z této hmoty udělal překlad dost čitelný, aby nebylo o čem mluvit - alespoň tedy ve spojitosti s anticenou. Takhle ovšem o čem mluvit je. Ukončím posudek příznačnou citací:
„Slečně Coreyové se vyhrkly slzy z očí.“
Richard Podaný, Praha, 28. 4. 2000