• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    KONTRAPHUNKAjazyk a kultura u břehů Baltu (Litva, Lottyšsko, Finsko, Estonsko)
    WAYLANDER
    WAYLANDER --- ---
    shanej se po veledile doc. Hoskovce, ten tu fonetiku nejak zpracovavall, kapitoly z te knihy nam nosil jako material na prednasky
    ECLECTICA
    ECLECTICA --- ---
    ARFEA: ja se ucim ze skript Baltske jazyky od Erharta a zacinam mit pocit, ze by tu fonetiku mel nekdo zpracovat znova (asi vis, koho mam na mysli ;)

    ARFEA
    ARFEA --- ---
    ECLECTICA: No, to ano. i je v některých pozicích hodně otevřené.

    ECLECTICA: To je taky dobrý postřeh, ai nezní prakticky nikdy jako ai. Je to posunuté nahoru, eventuelně redukované, ale spíše se to zavírá k nějakému æi, ɛi
    ECLECTICA
    ECLECTICA --- ---
    ECLECTICA: jeste k tem fonemum: coz mi pripada jako hloupost, vzhledem i vzhledem k tomu, ze jsem si vsimla, ze se nektere samohlasky redukuji (treba diftong "ai" zni spis jako šva+i/j)
    ECLECTICA
    ECLECTICA --- ---
    ARFEA: ted si nevzpomenu, ale tu zmenu na "i" na "e" jsem mimo ten pripad, co jsem uvadela, vypozorovala i na "leiskite prisistatyti" - to posledni i zni definitivne jako e.

    jojo, vyskytuje, je to prave v tom "viso gero, viso labo". akorat nechapu, proc to neuvadi ve skriptech v kapitole o fonetice... tam maji jen 2x6 samohlaskovych fonemu...
    ARFEA
    ARFEA --- ---
    ECLECTICA:
    (snad ve 3. os. jc. nebo kde) vyslovuji "i" jako "e" asi nevim, co myslis, nejaky priklad?

    Tvrdé i se v litevštině určitě vyskytuje, ale bohužel jsem zatím nezjistil, kdy, jak a proč :)
    ECLECTICA
    ECLECTICA --- ---
    ARFEA: moje intuice v pripade litestiny tak trochu selhava :))
    taky jsem si vsimla, ze obcas (snad ve 3. os. jc. nebo kde) vyslovuji "i" jako "e". To je skandal, toto :)
    Zaroven jsem narazila i na takove to tvrde ruske i (v cemsi jako "viso gerai) je to mozne? jaktoze to v prehledu fonetiky neni uvedene?

    Doufam, ze tu se svymi dotazy nejsem moc mimo, pokud ano, zalozim si klidne privatni klub a budu tam zneuzivat Prfeovy dobrotivosti :)
    ARFEA
    ARFEA --- ---
    ECLECTICA: intuice :) konkrétně nevím, nicméně existují některá pravidla, která ovšem zdaleka nepostihují vše. Např. feminina na -a mají v nominativu přízvuk vždy na poslední slabice, ve vokativu na první. Lokativ singuláru má přízvuk taky na poslední slabice.
    ECLECTICA
    ECLECTICA --- ---
    ARFEA: existuje nejaky zpusob, jak by clovek mohl prizvucnou slabiku odhadnout?
    P19
    P19 --- ---
    Ahoj, byl jste někdo letecky v Tallinnu? Potřeboval bych vědět, jak je to daleko z mezinárodního letiště do přístavu (skoro v centru města) a kolik to asi tak přibližně stojí (busem, taxálem, čímkoliv).

    Díky
    ECLECTICA
    ECLECTICA --- ---
    WAYLANDER: Gede jsem psala na radu p. Prihody dneska, Iljovi napisu asi prisi tyden. V podstate pres leto potrebuju dohnat jazyk apodivat se na synchronni strukturu jazyka.
    WAYLANDER
    WAYLANDER --- ---
    to Ti Geda/Ilja zadny materialy nedali?
    ECLECTICA
    ECLECTICA --- ---
    Nemate prosim nekdo jakekoli ucebni materialy k litevstine? Pres leto musim dohnat prvni rocnik... nepohrdnu nicim :)
    ARFEA
    ARFEA --- ---
    ECLECTICA: jojo, to je ono
    ECLECTICA
    ECLECTICA --- ---
    ARFEA: jo vlastne, ted si tak nejak uvedomuju, ze pred zadnimi samohlaskami to š zni tak nejak rusky :)
    ARFEA
    ARFEA --- ---
    Jo, před e se palatalizuje vždycky. Litevské palatalizované š je tomu českému bližší (i když tady už záleží dost na individuální výslovnosti, někdo má š v hodně vysokých frekvencích, jiný má š percepčně skoro jako retroflexní), takže je lepší se soustředit spíše na to vyslovovat pořádně to nepalatalizované š, aby tam vznikl patřičný rozdíl.
    ECLECTICA
    ECLECTICA --- ---
    ARFEA: diky za vysvetleni :)
    Jestli to chapu dobre, pred "e" by se melo palatalizovat vzdy - ovsem palatalizovat treba "š"... asi to tam je, ale dela mi docela potize to postrehnout.
    Nejvetsi masakr je, kdyz se tohle otevrene "e" jeste strida se zavrenym, pripadne s "a", to pak chce opravdu peclive nacvicit vyslovnost.
    ARFEA
    ARFEA --- ---
    ECLECTICA: Jo, to sis dobře všimla, že to ve skutečnosti není čistý monoftong, ale že je diftongizovaný :) Je to skoro otevřený (near-open) přední vokál diftongizovaný směrem k přednímu otevřenému :) To znamená, že se začíná na velmi otevřeném e (v IPA má značku [æ]) a v průběhu trvání vokálu se přechází k [a].
    V litevštině, myslím jiné vokály diftongizované nejsou. Ale typické příklad odjinud je diftongizace dlouhého /e/ ve švédštině a norštině.
    Tady je možná ta výslovnost ještě trochu ztížená tím, že to m je ještě palatalizované, ačkoli je tenhle vokál už docela dost dole, takže to tam chce jazyk rychle přemístit z palatalizující polohy do polohy "otevřeno".
    ECLECTICA
    ECLECTICA --- ---
    ARFEA: mimochodem, jak vy fonetici rikate tomu zvlastnimu hodne otevrenemu E, ktere jakoby prechazi do A? :) To je zvuk, ze kterym jsem se jinde zatim nesetkala a nacvicit obycejne zajmeno "mes" mi chvili trvalo :))
    ECLECTICA
    ECLECTICA --- ---
    Kdyby snad mel nekdo chut poslouchat litevske radio:
    http://www.listenlive.eu/lithuania.html

    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam