• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    LALINAVODA - prostě H2O - a něco navíc
    LALINA
    LALINA --- ---
    WILDENBURY_SQ: ale ty panacku:-))) ja nemyslim panacka, (kruci, dala bych si nejakej, je mi zimaaa):-))

    teda zadni panacci.. v kompu taky nebehaji zadny panacci, aby sikali, co se ma udelat, a presto se tam dejou nenáhodný (ehm.. tedy vetsinou nenáhodny děje .-)
    jisteže jde o systém... me zajima, jak systém vznikl a kdo ho nadefinoval, ale ne v tomhle klubu, na to bysme museli jinam:-))
    WILDENBURY_SQ
    WILDENBURY_SQ --- ---
    LALINA: chapu, o to musis mit od utleho veku zajem, aby ses tim trapila cely zivot, nespala, honilo se ti hlavou ruzne hledani systemu v entropii a nakonec spokojene umrela s tim, ze jsi stejne zjistila uplne prdlajs a zadny system, ktery by mohl smrtelnik pobrat, tam zrejme neni.. Proto budte stastni, jezte hermelin a nereste to, jenom zakazuju verit konspiracnim teoriim, ze neco svou vuli ovlada neco, nedejboze castice :)
    WILDENBURY_SQ
    WILDENBURY_SQ --- ---
    MATT: autoprotolyza vody je v prispevku, ktery jsem psal vcera.. filtruj.
    WILDENBURY_SQ
    WILDENBURY_SQ --- ---
    LALINA: Ne. Zadny panacek nesedi v kokpitu a neridi nic. Proste strasne slozity system castic a vzajemnych interakci.. Totalni entropie. Uplne od zakladu - Jsou nejaka atomova jadra - ty jsou originalni, protoze maji urcity pocet protonu (to urcuje, o jaky prvek periodickeho systemu jde), nejaky pocet neutronu (ten samy prvek, jen s "trochu" jinymi vlastnosmi - rika se jim izotopy. Je vice nez pravdepodobne, ze pokud je pocet nukleonu jiny, nez protonu, bude prvek radioaktivni:) a stejny pocet elektronu, jako protonu, jde-li o elementarni prvek a ne iont. Tak treba ten vodik - izotop protium, tedy normalni vodik, jo?

    ma jeden proton a jeden elektron, nic vic. Prvni v periodickem systemu, protonove cislo 1, sam veliky kladny proton, ktery sam tvori jadro atomu. Chces-li to tak, tak to "je ten šéf". Ma "jednoho sluhu", o cca 1840x mensi hmotnosti. Prave jeden elektron. A ten si muze poletovat v necem, cemu se rika orbital. Nejpravdepodobnejsi misto vyskytu elektronu. Takova ohradka, kam ten "sluha" muze, dal ho ten "sef" nepusti.. V pripade vodiku jde o orbital typu s, tedy koule. To je jednoduchy si predstavit, velkej sef vodikovej proton sedi uprostred koule a kolem nej beha v ty kouli malej elektron.

    Tak a pokrocime, mame orbitaly s, p, d, f. Dalsi je na rade d... Nabyva techto tvaru: :)

    blah blah blah ay orbital f.

    jasny, ne.. a to jsou prvky, pak jsou slouceniny, byly odvozeny teorie molekulovyhc orbitalu, tzn. ze v molekulach se tyto orbitaly vzajemne deformuji pusobenim jinych prvku v dane sloucenine.................


    Jeste hodlas verit nejakemu noseni informaci a panackum, co rikaj, co ma co delat... nebo pripustis, ze to je proste jen strasne slozity system interakce castic? :) Jestli to prvni, budu pokracovat.
    LALINA
    LALINA --- ---
    tak: molekula... kyslík pritahl dva vodiky a udelali rodinu..vodíci natahujou chtění i mimo trojku a tak utvarej i bokovky..vazby mimo puvodni rodinu... ale to nestaci, tak se i puvodni rodina ruzne rozpada a puvodni kyslík si klidne nabrnkne jinýho vodíka (nebo rovnou dva) a s nimi ziska zcela jiny vazby a dalsi bokovky.... a do toho podle chuti vodíci vystrelujou to svoje chapadýlko a balej na nej zase jiny kyslíky... no to je bordel, toto... v tom se ztracim teda...;-))
    MATT
    MATT --- ---
    a muzete mi nekdo potvrdit/vyvratit tu teorii ze v tekuty vode porad probiha obousmerna reakce H2O = H3O+ + OH- ?
    MATT
    MATT --- ---
    to co chtej, jsou vlastne elektrony, kdyz jich maj malo tak jsou kladne nabity (prevazuje naboj jadra) a opacna... a velikost tech sil je dana strukturou toho elektronovyho obalu, jestli treba beha ten elektron sam v jedny vrstve nebo naopak uz v ty vrstve jen jeden chybi... vlastne bych rek, ze cilem vsech atomu je se nak vyklidnit, ale jak je to vsechno dinamicky a skokovy, tak se to nikdy neporadi a je to prave neustale rozkmitanej celek...
    LALINA
    LALINA --- ---
    hm..jeden velkej grupáč :-))
    WILDENBURY_SQ
    WILDENBURY_SQ --- ---
    Vodikove mustky jsou interakce mezi atomem vodiku a jinym vhodnym atomem (zminovali jsme O, F, N). Jsou dva atomy - dve kulicky - a mezi nimi je nejaka interakce. Jako treba planety se pritahuji a odpuzuji a rotuji kolem sebe vselijak, diky gravitaci, atomy na sebe vzajemne take nejak intereaguji, podle sveho charakteru. (STRASNE zjednodusene receno pro predstavu)
    MATT
    MATT --- ---
    LALINA: ne ty mustky jsou jen sila.. i kdyz by ta molekula vody mela bejt elektro neutralni (cili nemela by mit naboj - jsou v rovnovaze kladny a zaporny sily), tak tim ze je to takova siska, tak vznika tzv. dipol, tj, ze na jedny strane je ta molekula trochu zaporna (u kysliku) a na druhy trosku kladna (u vodiku) a tak diky tyhle sile se pritahujou i mimo molekulu (diky tem silam si kyslik drzi ty vodiky)..

    si ty sily predstav treba jako chteni... proste kysliku chybi neco co ma ten vodik a tak ho pritahuje... v ramci molekuly se pritahujou hodne, protoze sou blizko, ale protoze nejsou uplne u sebe, tak je to porad nevyrovnany (je tam ten dipol) a tak toho vodika chtej i jiny kyslici z ostanich molekul..
    LALINA
    LALINA --- ---
    je v tom atomu nejakej (aspon hypotetiockej "nosic informace" ?
    jak ty vecičky vědi, co mají dělat? kdo jim rekl, aby to delali? podle ceho jedou?
    proc se chovaj tak, jak se chovaj a ne jinak?
    WILDENBURY_SQ
    WILDENBURY_SQ --- ---
    MATT: Tak tak, stejny jev je i u halogenovodiku - zminovany HF ma prekvapive vysoky bod varu, silne vyssi, nez HCl ... a pomalinku to pak dal roste v rade HBr, HI.. HAt asi ne, co, ze by nekdo z toho mikropidigramu pripraveneho At mel chut v radioaktivnim oblecku pripravovat HAt, coz by se buhvijestli povedlo.. a jestli, tak pak jeste merit bod varu :)
    MATT
    MATT --- ---
    LALINA: proste sily mezi atomama a molekulama...
    jestli to vlastne chapu dobre, tak ve vode ani nemas porad spojeny dva vodiky s kyslikem, ale porad to tam teka, jednotlivy atomy se vymenujou, vznika a zanika hydroxid s peroxidem... ale tohle bych si nechal raci potvrdit od nakyho chemika..
    LALINA
    LALINA --- ---
    MATT: cože? ony vznikaj a zase zanikaj?? (sakra, proc me to prekvapuje, dyt je to tak se vsim :-))
    ale to... no to je..hele ale Co jsou teda ty mustky zac? z ceho jsou? jsou z nejaky "hmoty" nebo jen takovy paprsky trebas energie ?

    páni, me už z toho jde hlava kolem..a to jsem se jeste ani neodvazila ptát na dalsí veci, jako jsou elektrony... uf...
    LALINA
    LALINA --- ---
    AXTHEB: a co dela kapalinu kapalinou..vazkou..ani pevnost ani prchavost (tekavost)?
    MATT
    MATT --- ---
    LALINA: mno ty mustky delaj ze je takova "vic olejovita" .. hlavne je dulezity si uvedomit, ze je to vsechno dynamickej proces, ze ty musky porad vznikaj a zanikaj, proto je to v ty tekuty vode necely cislo (pokud si dobre pamatuju tak 1,3 na molekulu)

    WILDENBURY_SQ: jj je to tak, sem nak nepremejslel.. :-/
    napr dal z wiki> Díky vodíkové vazbě má voda teplotu varu 100 °C, zatímco sulfan (který vodíkové vazby nevytváří) vře při −60,75 °C. (sulfan je H2S
    XCIDER
    XCIDER --- ---
    WILDENBURY_SQ: chalkogeny jsou od chalkos- ruda (vetsina rud jsou slouceniny O nebo S), halogeny jsou od halos - sul...
    AXTHEB
    AXTHEB --- ---
    V pare sou molekuly moc daleko od sebe na nejaky mustkovani.

    http://cs.wikipedia.org/wiki/Skupenstv%C3%AD
    AXTHEB
    AXTHEB --- ---
    Ne, to ze je voda takova pohyvliva dela to, ze e v kapalnym skupenstvi. Stejne jako treba lih nebo olej, kterej se nejakejma mustkama nezatezuje;)
    LALINA
    LALINA --- ---
    takže voda ma jeden muste (nebo může jich mít víc?
    a led má dva (čili každej vodík v molekule se nekam napojí) a pára nema zadnej mustek ?
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam