• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    MESKPeak Oil - zlom ropy
    Baktérií v Petriho misce exponenciálně přibývá, ale jen dokud nespotřebují všechny zdroje potravy. Od tohoto bodu se celá jejich populace zhroutí. Přitom je polovina dostupných zdrojů spotřebována jen jednu jedinou generaci před tou poslední, která skončí kolapsem. Baktérie nevnímají ani náznak nastávajícího problému až do okamžiku, kdy je zřejmé, že všechny vyhladoví.

    Rozbor problematiky v angličtině - www.lifeaftertheoilcrash.net
    www.energybulletin.net
    Dokument Oil Crash Movie- www.oilcrashmovie.co/
    Wiki - en.wikipedia.org/wiki/Peak_oil
    Cena ropy - www.petrol.cz
    Cena ropy - www.oil-price.net
    Oil market report - omrpublic.iea.org
    Kurz dolaru - kurzy.divoch.net/usd.php
    rozbalit záhlaví
    ITCHY
    ITCHY --- ---
    E2E4: a co afghánský???:-)
    E2E4
    E2E4 --- ---
    RAGNAROK: no ten je tak jako tak založen na zemědělství.. prostě zemědělci jsou feťáci, průmyslníci ne..
    RAGNAROK
    RAGNAROK --- ---
    E2E4:
    Treba takovy kolumbyjsky prumysl maj fetaci docela radi.
    E2E4
    E2E4 --- ---
    ITCHY: správně, kdo odmítá průmysl, je feťák :)
    ITCHY
    ITCHY --- ---
    XCHAOS: tvá vize jakési moderní ale zemědělské společnosti
    s absencí větší role průmyslu svědčí o konzumaci většího množství omamných látek.

    apropo mě je jedno jestli se ti nelíbí ale skutečné bohatství opravdu nevytváří zemědělská produkce protože to je výroba s relativně nižší přidanou hodnotou než ta tvoje GPS nebo 3d televize
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    DIOD: myslím, že nechápeš význam slova "trh". to co dnes předvádí globální ekonomický systém, v sobě má prvky aristokratického elitářství, hazardních her, mediokracie a všeho možného dalšího. uznávám, že je to slušně dekadentní systém. ale alternativou k němu je - volný trh !

    trh nemá být loterie ani pyramidová hra - trh je sázka, a to sázka na základě co nejlepší znalosti světa kolem sebe. já stejně jako ty sázím na pokles těžby ropy v blízké budoucnosti. ale infrastruktura, na základě které na to sázím je - volný trh.

    ti, kdo si dnes říkají "stoupenci volného trhu" jsou ve skutečnosti stoupenci konkrétního životního stylu a konkrétních struktur ve společnosti. uvidíš, že sami o volném trhu přestanou mluvit - bude to pro ně "nástroj, který už dále nepotřebují, pokud je vynesl tam, kde jsou teď". ale to s peak oil souvisí už jen okrajově...
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    ITCHY: ve středomoří odlesnění způsobil už ve starověku člověk (ano, o toto tvrzení se vedou spory... zda to odlesnění bylo antropogenní, nebo ne... ale tvrdí to vcelku uznávané historické prameny...), a následná eroze způsobila, že pak krajina nebyla použitá skoro ani pro pastevectví, to ano.. ale udělej si někdy výlet třeba do rumunských hor.. .ta stáda jsou obrovská, a ano, tu krajinu to trochu "unifikuje", oproti třeba Tatrám, to jo... ale "odlesnění" prudkých svahů tam fakt nehrozí... a v podmínkách mírného pásma by pastevectví vypadalo spíš jako tom Rumunsku, než jako ve Středomoří.

    argument "už to nehul" je fakt neuvěřitelně konfrontační, negativní a primitivní. raději mi vysvětli, proč když napíšu jako argument na "všechno se vyrábí z ropy" že "ovce a kozy se nevyrábí z ropy" (a ve skutečnosti - jsou kompatibilní s permakulturní krajinou luk a pastvin - což krávy a prasata nejsou, nebo ne v tom měřítku, v jakém je chováme dnes...), tak jsem následně z nejmenovaných pozic obviněn ze "sociálního inženýrství" (sic!)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    DIOD: je šílený, že ani nejvyspělejší a nejbohatší země celé planety nedokáže tuto katastrofu zastavit.. :-/
    DIOD
    DIOD --- ---
    Disaster out of control
    http://www.timesonline.co.uk/tol/news/world/us_and_americas/article7113708.ece#cid=OTC-RSS&attr=797093

    Z puvodniho odhadu 1000 bbl/den postupne pres 5000 az k 25000 bbl/den. IMO to uz nikdo nezastavi a cele to obrovske lozisko se vyleje do more. Nazorna ukazka, jak Cheneyho deregulace bezpecnostnich opatreni a hamiznost jednoho korporacniho panaka muze ohrozit podstatnou cast ekosfery.
    RAGNAROK
    RAGNAROK --- ---
    DEEPWATER HORIZON Incident
    http://www.incidentnews.gov/incident/8220
    E2E4
    E2E4 --- ---
    DIOD: tak spíš jde o to, že tržní mechanismus jak ho vyučuje ekonomická teorie hlavního směru má určité přepoklady, které v praxi nemusí platit (např. plná informovanost účastníků trhu, racionální jednání). Opět bych odkázal na základy ekonomické teorie.. Tohle se říká asi tak na 2. přednášce. :)

    A tady nikdo neříká "trh vyřeší vše". Říkáme, proboha, neignorujte trh..
    ITCHY
    ITCHY --- ---
    DIOD: jistě, může ale existovat trh který nebude přehnaně regulován, tzn to co dnes nazýváš trhem už ve skutečnosti trh není, rozumná míra regulace byla několikanásobně překročena...
    DIOD
    DIOD --- ---
    ITCHY: To proste pripomina komunistickou tezi o tom, ze komunismus selhal, protoze realni lide nebyli nikdo opravdu, ryze komunisticti.

    Trh bez statu a statem prosazovanych regulaci nemuze existovat.
    ITCHY
    ITCHY --- ---
    DIOD: nemohl padnout protože racionální trh díky vměšování státu nikdy fungovat skutečně nemohl
    aneb každý stát vždy trh akorát ******,násldně pak politici kladli vinu na volný trh i když jej nikdy nenechali vládnout...
    ITCHY
    ITCHY --- ---
    DIOD: parafrázuješ špatně,aneb
    proč se trápit hlady a nesežrat dejme tomu obilí, když pak můžu ještě žrát kulkuřici..
    DIOD
    DIOD --- ---
    ITCHY: Abych te parafrazoval: "Proc setrit palivo a jidlo na zimu, kdyz muzu sezrat vse uz dnes?"

    Tohle mysleni jenom doklada hloubku degenerace, ktera diky par stoleti levne energie zachvatila lidske mysleni.
    DIOD
    DIOD --- ---
    ITCHY: Jenomze mytus o racionalnim trhu uz padl

    http://www.amazon.com/Myth-Rational-Market-History-Delusion/dp/0060598999

    Kdo ceka na "trzni reseni", ten zaplace.
    ITCHY
    ITCHY --- ---
    E2E4: ne nevysvětlíš, nepochopí hňupi že dokud prostě trh nezatroubí tak jsou reglementační tlaky zbytečné,aneb proč nepoužívat stále levný a dostupný zdroj až nebude automaticky přejdeme na zdroje jíné ale v porovnání
    s těmi předchozími dražší, navíc tak bude sílit tlak na snižování ceny, výzkum technologie a tími i na opět levnější surovinu a samozřejmě opětovné hledání jejího substitutu
    málo levné ropy ,bububu konec světa,co na tom že zemního plynu máme 3****
    ITCHY
    ITCHY --- ---
    E2E4: no nevšiml jsem si ...
    E2E4
    E2E4 --- ---
    VSOUKOLOHLOR: nojo, budoucnost je nejistá. já taky nemám důkazy, že katastrofický peak oil nebude - jen indicie - tak jediné co mohu tvrdit, že to není tak jednoznačné, jako tvrdí peak oiláři a deplecionisti, kteří předstírají, že křišťálovou kouli mají a že to tak bude URČITĚ..

    a ano, než se nějaká technologie prosadí tak to trvá.. jenže, technologie staví na technologii.. s počítačem se ten vývoj dělá fakt o dost rychleji než s rýsovacím prknem..

    příklad: četl jsem před pár lety na BBC, že vyvinuli nanotechnologii nanopřísavek, inspirovaných nožičkami gekonů.. no a jaké bylo moje překvapení, když jsem před asi 2 lety zjistil, že aplikaci už prodávají jako lacinou adhezivní podložku na mobil do auta (nepřilepíš, jen připlácneš)

    nebo jiný příklad - podívej se na poslední úsporné motory Mercedesu - blueefficiency.. a v rukávu mají diesotto.. existujou i šestitaktní motory, využívající tepelnou energii spalovacího motoru, která se dneska jenom vyzáří do okolí..

    nebo i na staré - v jednom časopise jsem viděl obrázek z 80.let - parkoviště plné prototypů alternativních pohonů - etanol, metanol, zemní plyn, elektro, gyro, vodík, různé hybridy tohoto..

    na netu jsem našel jen menšinu tohodle u autobusů - ale zase elektrobus už v 60. letech..

    http://www.mercedes-benz-classic.com/content/classic/mpc/mpc_classic_website/en/mpc_home/mbc/home/knowledge/legends/history_bus/alternative_drive.html

    to, že se to dodnes nepoužívá je hlavně proto, že se to fakt nevyplatí - ropa je levná, a je jí hodně.

    opravdu nejsem ve fázi, kdy bychom museli počkat než se teoretický výzkum významných úspor a alternativ projeví v praxi - v té jsme třeba u jaderné fůze nebo množivého reaktoru..

    takže, přechod na CNGje k dispozici prakticky hned, úspornější motory jsou za rohem (navíc je možné je dělat menší a méně výkonné - už dnes), další alternativy jsou ve fázi prototypů (diesotto, 6takt) nebo výzkumu (samozřejmě, že je možné že z něj nakonec nic nebude, ovšem taky je možné že se přijde na něco co dneska vůbec netušíme..)


    VSOUKOLOHLOR
    VSOUKOLOHLOR --- ---
    E2E4: Drobnost. - Pokrok nezpochybňuju, ale zároveň se nechci dopustit opačného extrému, totiž přecenění jeho možností. Ale to je jedno. To by bylo na dlouho, navíc by to bylo věštění z křišťálové koule o velikosti planety Země a to jaksi nemá příliš smyslu pěstovat.

    Plasty neopomíjím. Ten článek psal Smil, já jsem ho sem dal "pro zajímavost".

    Ad hi-tech a tech. Václav Smil podruhé. "Modern technical innovations operate unlike the traditional, pre-industrial advances: they too have their phases of gradual improvements based on tinkering and everyday experiences with running a machine or a process. But the initial accomplishments result almost invariably from deliberate and systematic pursuits of theoretical understanding. Only once that knowledge is
    sufficiently mastered the process moves to its next stage of experimental design followed by eventual commercialization.
    That is precisely how Charles Parsons, Rudolf Diesel, and their collaborators/successors invented and commercialized the two machines that work–unseen and unsung–as the two most important prime movers of modern economies: steam turbo-generators, which still generate most of the world’s electricity and diesel engines, which power every tanker and every container ship besides energizing most of the trucks and freight trains.
    The process of process is also how we got gas turbines (jet engines) and nuclear reactors, and many other taken-for-granted converters and processes. Ditto for solid state electronics that has evolved from crude transistors in the Bell Laboratories in the late 1940s to the now ubiquitous microprocessors."

    - http://www.vaclavsmil.com/wp-content/uploads/docs/smil-article-2010-energy-innovation-process.pdf
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam