• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    MESKPeak Oil - zlom ropy
    E2E4
    E2E4 --- ---
    DIOD: hele a odpověz mi:

    1. jaký máš "axiomy" peak oilu?

    2. jaký řešení navrhuješ?
    E2E4
    E2E4 --- ---
    XCHAOS: ty totiž vůbec nemáš představu o číslech. viz zákaz žárovek a vytahování nabíječek na mobil ze zásuvky..
    DIOD
    DIOD --- ---
    BIDAK: Pan nerika absolutne, ale absolutne nic noveho. Dokonce ani nemluví o nějakém konkrétním řešení - jen vyjadřuje nezlomnou víru.
    E2E4
    E2E4 --- ---
    XCHAOS: myslet je hovno vědět, říkal můj strýc
    BIDAK
    BIDAK --- ---
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    Autobusy v Číně budou jezdit na elektřinu, rozšíří dobíjecí stanice | Hybrid.cz
    http://www.hybrid.cz/novinky/autobusy-v-cine-budou-jezdit-na-elektrinu-rozsiri-dobijeci-stanice
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    Suzuki začne testovať Swift Plug-in hybrid | Hybrid.cz
    http://www.hybrid.cz/novinky/suzuki-zacne-testovat-swift-plugin-hybrid
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    ITCHY
    ITCHY --- ---
    XCHAOS: ne to je spotřeba,samozřejmě se myslel gwh
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    ITCHY: Praha ne. pokud je to fakt jen 1.2%, tak mě to překvapuje.

    55 000 GWh (asi jsi myslel GWh, ne GW, že) je včetně vyvezené elektrické energie ?
    ITCHY
    ITCHY --- ---
    XCHAOS: no hodiny ah odiny denně a nonstop to fakt všude nejsou, malé obce veřejné osvětlení o půlnoci nemilosrdně vypnou,například:-)

    v roce 2000 700gw z 55 000 gw dle údajů čezu,prostou matematikou se dostaneme
    na 1,2 procenta.....
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    ITCHY: ne-é. spotřeba domácností včetně všeho a spotřeba veřejného osvětlení.

    myslím, že to číslo co uvedl E2E4 je, že 5% spotřeby domácností, firem, apod. představuje osvětlení. myslím, že se s veřejným osvětlením sekl: protože jsou to fakt hodiny a hodiny denně, a nonstop, a často i na úplně absurdních místech....
    ITCHY
    ITCHY --- ---
    XCHAOS: spotřeba domácností je jenom ve světle????
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    ITCHY: no tak já se třeba těším na nějaký odkaz, který by těch 5% spotřebovaných na osvětlení nějak podložil.

    já vycházím z čísel, podle kterých celková spotřeba domácností a celková spotřeba pouze veřejného osvětlení měst a obcí je obdobná - a obě čísla se pohybují někde okolo 20%. ale taky nemůžu dohledat, kde jsem k těmhle číslům vlastně přišel :-(
    ITCHY
    ITCHY --- ---
    XCHAOS: já nevím proč,ale ty vždycky vyrukuješ s čísly která jsou skutečně nevímodkudvycucaná či je jejich autorem nějaké to dítě země.ofi data ti vždy nějak uletí..
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    ITCHY: já jsem tedy vycházel z jiných čísel.
    ITCHY
    ITCHY --- ---
    E2E4: nepřečte,neb to je hnusná a ošklivá realita...
    vítr co rozfoukává hrad z písku
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    XCHAOS: eh, omlouvám se za formulaci "nejblíž v tomhle směru směrem od" ... chápejte, jednak za to může větší než malé množství raního kafe, a jednak jsem nedávno četl knížku o dokazování Poincarého doměnky, a to mě asi trochu zmátlo :-) jinak překlad hledejte v publikaci Dr. Daniela Dryáčníka "manuál GPS navigace v n-rozměrných prostorech"
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    BOBASH: no to je právě to, v čem si nerozumíme. kdyby "hard fantasy" místo rekvizit z dětských pohádek sáhla skutečně k autentickým silám lidského nevědomí... asi nejblíž v tomhle směru se směrem od sci-fi vzdálil Dan Simmons... ale uznávám, že spíše směrem k horroru, než k fantasy. (ostatně v poslední době spousta dobré sci-fi aby zaujala, tak fúzuje s hororem.... ostatně, to v tomhle žánru není nic moc nového...). hardcore sci-fi ovšem dost mizí... snaha zahrnout nejnovější vědu a technologii své doby se v posledních letech stává spíš okrajovou záležitostí a sci-fi si vytvořila svérázný alternativní vesmír "vynálezů, o kterých víme, že jsou nemožné, ale to nám nebrání o nich psát": samozřejmě, je tady Vernor Vinge nebo Charless Stross, a je tu sociální sci-fi Bruce Sterlinga (od kterého mám mimochodem velkou část nápadů, ze kterých čerpám optimismus pro tenhle klub: ale nedívím se, že to vede k flamewar, když jsem neslyšel o tom, že by jeho klíčová díla vyšla česky: kdo tady četl Islands In the Net, Distraction nebo dokonce The Caryatids ? (u toho posledního díla jsem dokonce i já teprve ve třetině PDFka, které jsem si stáhl přes torrent))

    samozřejmě jsme v tomhle klubu zcela offtopic. i když ne úplně, protože Bruce Sterling je dost post-peak-oil (Neal Stephenson dokonce v žertovném interview, kde popsal, jak by měl vypadat případný souboj mezi ním, Williamem Gibsonem a Bruce Sterlingem odhadoval, že "Bruce Sterlng by zaútočil tak že by naboural obří LNG tanker do neviditelné rekreační jachty Williama Gibsona" :-) což vrací debatu obloukem zpět k tématu :-)

    myslíš, že z toho, za kterého cyberpunkového spisovatele kopu, je myslím nejvíc zřejmé, kde se vzala inspirace k těm "volům naváděným pomocí GPS" - a tímto současně důrazně popírám, že by inspirací bylo jakékoliv větší než malé množství čehokoliv (jak se mi tu snažil podsouvat ITCHY....)
    BOBASH
    BOBASH --- ---
    XCHAOS: Pokud vím, tak SF = hard science ficiton a sci-fi je ten brak.

    Hard fantasy si nějak nedokážu představit - jakmile se fantasy stane "hard", stane se z ní SF. I kdyby tam byli GPS naváděný volové, bude to SF.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam