VSOUKOLOHLOR: Tohle se dělalo v malém a nebylo to efektivní a nevyráběli ropu, ale syntetický benzín.
Nechci se pouštět do paralelních historií - ale třeba kdyby Němci nebyli vystavení kobercovému bombardování, ale "jenom" důkladné blokádě, která by je odřízla od zdrojů ropy, tak by si se svým "lokálním peak oil" nejspíš bývali docela dobře poradili.
Samozřejmě je složité předvídat, jak proběhne náš vlastní peak oil, ve kterém budeme žít: hodně závisí na tom, zda ho doprovodí nějaká zbesilá válka o zbylé zdroje, nebo zda to bude skutečně o nějaké relativně plynulé změně životního stylu. K takové změně potřebuješ
informace: potřebuješ být de-facto "vyškolen" pro změnu životního stylu. Takové školení musí být nenásilné a dobrovolné a musíš informace přijímat od někoho, komu důvěřuješ.
Současně je nutné určité přechodné období, kdy se lidi připravují na nějakou změnu, ale současně požívají výhod staré éry: vzhledem k tomu, jak masivně lidi odmítají, že by se něco mohlo výrazněji změnit, je ale docela možné, že k nějakému "šoku" přeci jen dojde.
Pokud by palivo (v přepočtu na dnešní cenovou hladinu) stálo postupně 40, 50, 60 apod. Kč, tak by to nebyla taková katastrofa: zefektivnilo by se zásobování a distribuce, zdražily potraviny z dovozu, zkrachovaly by hypermarkety (nebo se plynule změnily na velkoobchody, kam by se nejezdio s ničím menším, než dodávkou) - trh je velký kouzelník.
Problém bude spíš, pokud se vše bude tvářit až do poslední chvíle jako že normálka - a pak dojde ke skokovému výpadku. Pokud by dostaly šanci tržní mechanismy, tak ta změna může proběhnout relativně hladce.