• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    EENIGMAANYX Department of Political Science
    THORGRIM
    THORGRIM --- ---
    AAHHWISEGUY: OK, díky;o) Počítám, že se to bude na jaře hodit
    AAHHWISEGUY
    AAHHWISEGUY --- ---
    jak jsem uz napsal, idealismus jako takovy neexistuje a dalo by se to vymezit opakem toho co tvrdi realismus.
    idealismus rozdeluje moralne na dobro a zlo, toto moralni rozdeleni se vyrazne promita do politiky. idealismus si totiz predstavuje sjednocene univerzum, jeho predstavou je svetovy stat a to jako imperium anebo jako kosmopolis - suverenita jednotlivych uzemi je tak potlacena a dochazi k vymiceni anarchie spolu s rozplynutim mezistatniho prostoru. pokud jednotlive strany sdileji jeden rozum a jednu ideu spravedlnosti, pak mohou konflikty resit racionalnim vyjednavanim nebo moralni argumentaci. silove reseni tak prichazina radu kdyz takoveto pojitko chybi (coz je pozice, ktera je podle realistu plne legitimni). idealismus ma ovsem dve tvare: jedna mirova a druha valecna (svata valka dobra proti zlu, ktera nastoli novy svetovy poradek)

    liberalismus ve smyslu racionalismu dle terminologie M. Wighta je jakymsi prechodem mezi idealismem a realismem (nebo soft realismem), nebot kombinuje viru v minimalni moralni rozum sdileny vsemi lidmi s realistickym uznanim neprekonatelnosti a kulturni mocenske plurality.

    zatimco v realistickem pohledu je domaci politika striktne oddelena od te mezinarodni, liberalismus se svym nastupem prichazi s postupnym odbouravanim teto bariery. ruzne liberalni teorie jako pluralismus, teorie vzajemne zavisloti, teorie svetove spolecnosti, teorie globalni spolecnosti a neoliberalismus atd. jsou pak podle realistu projevem idealismu.
    liberalismus totiz vyzdvihuje za relevantni aktery mezinarodnich vztahu i mez. organizace a rezimy, ktere realismus vylucuje, pro nej je striktim a dominantnim akterem pouze stat. zvysena pozornost je venovana ekonomice, kulture a mediim. vojensko-politicka moc statu jejednim z aspektu mez. politiky, ekonomicke a kulturni vztahy, transnacionalni a nevladni akteri do ni spadaji take (valka tak neni vyloucena z letimnich prostedku mezinarodni politiky)
    (neo)liberalove zduraznuji moznost kooperace a dulezitost komunikace a obrazu, ktery o sobe akteri vytvareji. prave udrzovani a zkvalitnovani komunikace a komunikacnich kanalu oddaluje moznost konfliktu.

    huh, snad se v tom neztratite a bylo tosrozumitelny...
    pokud vas to zajima, tak doporucuju cist knizky od prof. Pavla Barsi, je to ctivy, filozoficky a dobre napsany.
    ja se o tohle moc nezajimam, ale vypada to ze si teorii mez. vztahu budu muset ozivit.
    THORGRIM
    THORGRIM --- ---
    AAHHWISEGUY: jsem to už na té wiki četl a jak jsem psal;)

    A jako chápu, že je to pěkně hnusná věta:)
    AAHHWISEGUY
    AAHHWISEGUY --- ---
    THORGRIM: huh to me chces docela hodne a pomalu mam chut napsat podobnou vetu jako ty, ze na to nemam cas, ale pokusim se...
    BIXO
    BIXO --- ---
    teda nechce se mi tu wiki cist, ale taky sem myslel, ze liberalismus a idealismus (a co termin utopismus???) jsou prekryvajici se pojmy, ktere oba vychazi ze (kdyz tady byl link na teorii her) principu ze kazdy ve hre muze ziskat...tak bych taky byl jedine vdecny kdybys mohl vystinout hlavni rozdily
    THORGRIM
    THORGRIM --- ---
    THORGRIM: aha, chápu, ale nepřijde mi ten rozdíl tak velký jako oproti realismu

    nicméně, máš pravdu
    THORGRIM
    THORGRIM --- ---
    AAHHWISEGUY: Je to možný, napiš plz. rozdíly;)
    AAHHWISEGUY
    AAHHWISEGUY --- ---
    THORGRIM: nevim, Univerzita, rocnik a treba specializaci v ramci oboru (treba i budouci, nebo na ktere pracujete)...
    AAHHWISEGUY
    AAHHWISEGUY --- ---
    THORGRIM: bohuzel, neni to to same...
    THORGRIM
    THORGRIM --- ---
    AAHHWISEGUY: nástěnku proč ne, co tam všechno chceš?
    THORGRIM
    THORGRIM --- ---
    AAHHWISEGUY: idealismus a liberalismus chápu v podstatě jako jedno...
    A to se mi právě na wiki nechtělo celý číst:o/
    AAHHWISEGUY
    AAHHWISEGUY --- ---
    kua. obrazek se vklada html odkazem img src="link" a celek uzavres do tech zobacku
    AAHHWISEGUY
    AAHHWISEGUY --- ---
    BIXO: a je to,
    co si napsat na nastenku kde vlastne sme.... krome jinyho
    ad mez. vztahy, konstruktivismus sem uz jaksi nepochopil, to uz jsem moc nepobral...
    THORGRIM: tak to mas i liberalismus
    THORGRIM: http://en.wikipedia.org/wiki/Rational_choice_theory
    http://en.wikipedia.org/wiki/Game_theory
    BIXO: ehm, idealismus jako takovy neexistoval a neexistuje. vzniklo to jako konstrukt realistu vuci kteremu se vymezovali. smer ktery by jej nejblize vystihoval je konstruktivismus...
    BIXO
    BIXO --- ---
    THORGRIM: zas az takovej optimista nejsem:D
    THORGRIM
    THORGRIM --- ---
    BIXO: o tom žádná... Jenže problém je ten idealismus přenést do stávajících struktur...
    THORGRIM
    THORGRIM --- ---
    SELF_SABOTEUR: no tak diskurz:)

    ...Foucault's definition of discourse as “systems of thoughts composed of ideas, attitudes, courses of action, beliefs and practices that systematically construct the subjects and the worlds of which they speak...

    http://en.wikipedia.org/wiki/Discourse#Postmodernism
    BIXO
    BIXO --- ---
    ja si obecne myslim, ze idealismus (teda ne v jako teorie mezinaordnich vztahu:D) je hodne dulezitej;)
    SELF_SABOTEUR
    SELF_SABOTEUR --- ---
    BIXO: hej to se mi libi! "veci co se ve skutecnosti nestaly/, pokud jsou za realne prijaty, maji realne dusledky"... s tim souhlasim! proto si ale myslim, ze je pro politologii desne dulezity idealisti s virou v harmonii cloveka a bla bla bla :)
    BIXO
    BIXO --- ---
    SELF_SABOTEUR: vicemene to tak asi nejak bude. myslim, ze to ma stejny princip jako teorie, ze i nerealne veci(fenomeny, cinny, udalosti...) /- tedy veci co se ve skutecnosti nestaly/, pokud jsou za realne prijaty, maji realne dusledky s cimz se da imho souhlasit...teda jestli mi aspon trochu rozumite



    no ja sem taky zacatecnik, takze vsecko co tady placam brat s rezervou:D:D

    SELF_SABOTEUR
    SELF_SABOTEUR --- ---
    THORGRIM: jakej obecnej diškurz? :) vysvetlit pliz...
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam