• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    COOKMoldova - Moldavsko - Moldávie


    tak co? byli jste v tyhle malinky chudy zemi? okostovali jste vynikajici konak a vino? libila se vam nikdy neustavsi hudba v marsrutkach? nebo se moldavii jinak zabyvate? sledujete deni v moldavske politice, podnestri nebo gagauzii? mate na nej nazor? narazili jste na zajimave zdroje? sem s tim.


    spriznene: [ Rumunština ]
    [ Rumunsko - informace, postrehy z cest, tipy a zajimavosti...uz jste tam byli? ]
    [ CCCP - Sovetsky Svaz v obrazech 1917-1991 (fotografie, design, architektura a jine umeni) ]
    [ Ruska Federace - udalosti a vyvoj dnes a zitra... ]
    rozbalit záhlaví
    DEJV
    DEJV --- ---
    PEDRONITOS: cirkus doporucuju. Dalo se tam vlezt rozbitym oknem (alespon pred 3 lety) a melo to hodne co do sebe. Nevim jaky by byl potencionalni postih, ale snad vas pripadne nechytnou.
    PEDRONITOS
    PEDRONITOS --- ---
    K předchozí debatě:
    - Vadul Lui Voda je takové "letovisko pro chudé" - byli jsme tam v květnu, mimo sezónu, kdy tam bylo mrtvo, jen pár lidí už se koupalo - přes sezonu to možná žije (různé bary, nějaká diskotéka, pár restaurací, 5D kino v budce z dřevotřísky a podobné bizárie) - od téhle fotky asi 25 dalších
    - v Orheiul Vechi bych teda do vody úplně nelezl, je to spíš větší špinavý potok... každopádně skalní chrám i vesnička na opačné straně útesu stojí za procházku
    - v Kišiněvě je rozhodně dva dny co vidět; namátkou: muzeum ve vodárenské věži, ani ne tak pro exponáty, ale z ochozu nahoře je pěkný výhled na město; jestli jste trochu pankáči, tak zkuste vlézt na bývalý národní fotbalový stadion, ze kterého je teď spíš takový zarostlý lesopark, nepoužívaná budova cisrkusu, areál Moldexpo s trojsoším Marx-Lenin-Engels, procházku některým z parků (Kišiněv je snad nejzelenější hlavní město na světě, stromy a zeleň úplně všude), památník obětem 2. sv. války, poblíž je hlavní městský hřbitov plný bizarních pomníků, určitě za to stojí velké chaotické tržiště plynule se přelévající v něco jako "autobusové nádraží", což znamená desítky a desítky maršrutek stojících a proplétajících se mezi sebou v prostoru asi 4 ulic, kde sotva projde člověk (natožpak projede auto), ale stejně to nějak funguje ;) no a spousta dalších drobností...
    - zastávku v Tiraspolu určitě doporučuju, stačí půlden - je ale třeba nezapomenout si na hranicích vyřídit kartičku opravňující k dvanáctihodinovému vstupu do země, viz můj minulý příspěvek (zjevně vás tam pustí úplně bez okolků a bez čehokoliv, na cestě "ven" by ale mohl být docela problém nemít ji)
    - na trase Kišiněv-Tiraspol-Oděsa jezdí vlak (tuším jen jednou denně) - hodně jsem jím chtěl jet, ale ve směru do Oděsy jezdil jen od čtvrtka do neděle a my museli odjet už ve středu - jestli je to stejně i v opačném směru, netuším, každopádně trasu Oděsa-Kišiněv taky jezdí maršrutky (ale jižním cípem Moldavska, aby nemusely přes Podněstří)
    - Oděsa stojí taky určitě minimálně za dva až tři dny - spousta pamětihodností, přes sezonu asi i spousta lidí a "zábavy"...
    - ruština se rozhodně hodí, ale jak už psal COOK, vždycky se jde domluvit "nějak", i když si nerozumíte, skoro na čemkoliv ;)
    DEJV
    DEJV --- ---
    EFFKA: kdyz uz pojedete z Odessy do Kisinevu, tak si dejte par hodin v Tiraspolu. Ne, ze by tam bylo neco extra zajimaveho, ale je to po ceste a je to bizar.
    EFFKA
    EFFKA --- ---
    COOK: diky moc za super tipy...rusky jsem se pred lety ucila, takze nejakou zakladni komunikaci oprasim, na to se docela tesim. a bydleni dame pres airbnb, je to fakt levny.
    nakonec mame plan odessa na prvnich par dnu, pak odtamtud vlakem ci busem kisinev a pak vlak do bukuresti na par dnu neb odtamtud mame dobrej a levnej primej let domu.
    COOK
    COOK --- ---
    EFFKA: Tak nekolik tipu jen tak od boku. Udelejte si kopie pasu a policajtum davejte pripadne je a ne original. Jakmile maj original, vytahnou z vas uplatek i kdyz jste nic neudelaly. To se samo netyka pripadu, kdy se fakt neco stane. Nechlastejte na verejnosti, v MD je to za pokutu / uplatek. Naucte se cist azbuku, at se na Ukrajine neztratite. Par frazi rusky taky bodne, umej to tam vsude a s anglictinou moc nepocitejte. Nejlepsi transport jsou tzv. maršrutky - mikrobusy jezdici bez valnych jizdnich radu a stavici na mavnuti nebo zahlaseni zevnitr "tady na krizovatce". Pripravte se, ze vsechno trva a doprava je pomala. Voda z kohoutku muze prinest sracku. Taxikarem je kdokoli, bat se netreba, cenu dobre nejprve dohodnout. Dohodnout jde vsechno - kdyz vam nekde reknou, ze neco nejde a vy to budete hodne chtit, skoro vzdycky to jde nejak ukecat. Neberte si osobne strohou az neprijemnou komunikaci s cizimi lidmi typu prodavacky a pinglove, to je normalni. Bankomaty fungujou vsude bez problemu, karty uz vicemene taky berou skoro vsude. Velmi bezne, levne a prijemne je bydleni v byte, ktery nekdo pronajima. Na nadrazich bejvaly babky, co to nabizely, ale uz je to par let, mozna se to zmenilo. V MD i na UA muzete narazit na ozraly nemajici v lasce tu ci onu narodnost, s nimi se lepe co nejrychleji rozloucit. Cechy maj ale radi vsude. Je to trochu jinej svet a rozhodne stoji za poznani, byt je svym zpusobem divnej. Kdyby se vam podarilo s nekym mistnim se fakt seznamit, bude pravdepodobne mnohem vrelejsi nez u nas nebo na zapade. Jsou tam strasne chudy, coz s sebou nese dobry i spatny veci.
    EFFKA
    EFFKA --- ---
    COOK: diky!
    trochu jsem ted googlila a nasla sem Vadul lui Voda, tak me napadlo tam jet treba na dva dny, je tam nejakej penzion ci co a pujcit si kola treba a jet na vylet nekam odtamtud...
    ja bych taky asi v Kisineve primo dlouho nezustavala, ale tak to se uvidi...a jo, nikdy jsem v post sssr zemich nebyla:)
    COOK
    COOK --- ---
    EFFKA: Byli jsme v Orheiul Vechi, coz je takova dira s pokojikem pro mnicha ve skale obtekane meandrem reky. Je to pekny, vykoupat se muzes v ty rece. Busem do Orhei a pak za par supu taxikem tam. Nebo rovnou z Kisineva tagem. Pak jsou slavny nejvetsi vinny sklepy na svete, ale tam jsem nebyl. Jinak je v Moldavsku z turistickyho pohledu imho prdlajs. Jak prirody, tak pamatek. Ale zdaleka jsem nebyl vsude, obzvlast sever neznam. Treba neco najdete.
    V Kisineve neni dva dny co delat. Jestli teda necestujete poprvy do post-sssr a nebudete se nechavat ohromovat tamni infrastrukturou atd. V tamnim historickem muzeu je obrovsky panorama jassko-kisinevsky operace z WWII, kde vam pustej zvuky z kazety, kdyz budete hodny. Bizarni zazitek.
    Maj dobrej a levnej konak. A vsude sladky vino. A vynikajici slunecnicovy seminka, jestli umite louskat.
    Slysel jsem, ze se neda koupat v Dnestru kvuli nejakejm nebezpecnejm virum. Ale moc nevim, jestli je to pravda.
    Zato Odesa ma ohromny kouzlo. Nic konkretniho, ale silna atmosfera nekdejsi kosmopolitni metropole. Doporucil bych stravit vetsinu toho tydne tam.
    EFFKA
    EFFKA --- ---
    zdravicko. planujeme na srpen vylet do moldavie a zakoncit v odesse a to cele na tyden. jedine, co je jasne je, ze poletime do Kisineva a odletat budem z Odessy. Muj plan je pobyt v kisineve treba dva dny, pak se nekam presunout jinam v Moldavii, ale pak musime zpet do Kisineva a odtamtud vlakem do Odessy a tam stravit posledni dve noci...co byste doporucili v Moldavii videt, pripadne kde par dnu pobyt? Auto asi mit nebudeme (btw pujcoval jste si tam nekdo auto?). Taky bych rada videla nejaky folklorni festival ci tak neco...a hlavne bych se nekde taky vykoupala (reka, jezero, rybnik). Mate nejake tipy, jak tech cca pet dni v Moldavii naplanovat?
    PEDRONITOS
    PEDRONITOS --- ---
    MOKLAT: Přidám info/historku ke kartičce se vstupem na 10 hodin. Věděli jsme o ní, když jsme jeli maršrutkou z Kišiněva do Tiraspolu na půl dne se podívat a věděli jsme, že ji dostaneme na hranicích. Dojeli jsme k něčemu, co se zdálo být hranicemi a zastavili bokem na jakémsi malém parkovišti. Chvíli se nic nedělo, pak vystoupil jeden kluk a šel si něco vyřizovat do "hraniční" budky. Všichni ostatní zůstali sedět. Že to jsou asi všichni místní s trvalou "povolenkou" k přejezdu hranic nám ale došlo až později - a pozdě. Do maršrutky mezitím nakoukl pohraničník, všechny si nás po jednom velmi přísně změřil pohledem, ale jinak ani nepípl, nich nechtěl vidět/vědět a zase odešel. Po chvíli jsme se rozjeli a zastavili u hraniční budky a čekal jsem skutečnou kontrolu a vyřizování. Jenže naskočil akorát ten kluk, co už si byl vyřizovat něco dřív, maršrutka se rozjela a my už si to ládovali do Tiraspolu a začínalo nám docházet, že nemít kartičku může být při odjezdu asi docela průser.

    Řešení: zašli jsme v Tiraspolu na místní centrálu OVIR (ОВИР - ОТДЕЛ ВИЗ И РЕГИСТРАЦИИ) - str. Kotovskogo, 2A, kde jsme zkusili vysvětlit náš "problém". Bohužel ale ruštinou (ani moldavštinou/rumunštinou) moc nevládneme, tak to šlo docela ztuha, ale naštěstí se v osazenstvu vyskytl nějaký mladý "důstojník", který zvládal lámanou angličtinu. Odvedl si nás do místnosti s imigrační přepážkou, kde smutně sedělo dalších pět roztodivných lidí, posadil nás ke stolu a s polovážnou tváří se začal vyptávat: odkud jsme, co jsme přijeli dělat, na jak dlouho, kdy (přesně) jsme přijeli, kam, jakým druhem auta, jakou mělo barvu, jakou mělo poznávací značku... No věděli jsme maximálně barvu. Řekl, že to asi nevadí, šel k přepážce a s úřednicí za ní začal něco vyřizovat. Proběhly k tomu asi tři telefonáty, kdy jsem z útržků poznal, že se hovoří o nás. Nakonec vítězoslavně přišel se dvěma formuláři a stál nad námi a říkal nám, co kde máme vyplnit. Pak proběhl, tuším, ještě jeden telefonát a ve finále nám přinesl ony vytoužené kartičky opravňující nás k desetihodinovému pobytu.

    Popřál nám pěkný den a propustil nás s úsměvem, naštěstí se to odehrálo bez úplatků i dalších zásadních problémů, ale i tak jsme měli asi docela "štěstí" a strávili tam asi jen něco přes hodinu...
    MOKLAT
    MOKLAT --- ---
    před pár dny jsme projížděli podněstřím po trase oděsa kišiněv felicií kombi z roku 1997. Hledal jsem info ale našel jen něco sporadického. Rád bych se podělil o aktualizované informace. Situace je následující - místo razítka do pasu dostanete kartičku se svym jménem a časem příjezdu - tu nesmíte ztratit na tu vás potom zas pustí ven - na 10 hodin jenom tranzit. Za auto jsem platil pojištění na 15 dní - minimální doba - 51 podněsterskejch rublů, dalších 130 rublů byl poplatek za úřední úkon vydání průjezdního dokladu na to auto - sestával se ze 2 desetin ceny toho auta a nejspíš jakýsi poplatek za razítko nebo ten blanket nebo co. Na všechno jsem dostal účtenku. V jediné směnárně na hranicích, kterou jsem našel přijímají jen americké dolary, Eura, ukrajinské hřivny a ruské rubly.
    PEDRONITOS
    PEDRONITOS --- ---
    Tak jo, krásně jsme to zvládli. Nakonec to dopadlo tak, že nás v Kišiněvě na týden ubytovala italská známá známé známéhom, tak jsme vyjížděli na výlety z Kišiněva a nikde ani nestanovali (i když stan jsem s sebou přivezený měl). Krásné to bylo. Tady nějaké blikance z cest (jsou tam teda na začátku i rumunské Jasy a na konci Oděsa):
    https://goo.gl/ATnw3v
    LOPIN
    LOPIN --- ---
    PEDRONITOS: bacha ale na psi se stanovanim. Docela tam pobyhaji smecky.
    SPIPI
    SPIPI --- ---
    PEDRONITOS:
    - Podněstří na 24 hodin úplně v pohodě, registrace probíhá na "hranicích", na více dnů se pak musíš ještě nahlásit - registrovat v místě pobytu.
    - ano, po Moldavsku lidí běžně cestují (za prací, do školy apod.), autobusy a maršrutky jezdí takřka všude, od ranních do večerních hodin.
    - stanovat se dá beze strachu podobně, jako kdekoli jinde, ale běžné to tam tolik není. Lidé tě rádi za nějaký drobný příspěvek ubytují anebo tě nasměrují tam, kde tě ubytují komerčně. Hotely jsou po Moldavsku běžné, tedy ve větších městech samozřejmě, nebo tam, kde je v okolí nějaká turistická atrakce a uživí se. Ale s tím stanem bych se fakt nebál. Moldavsko je relativně řídce obydlené.
    - lidé stopují běžně, běžné je ale za stop připlatit, byť turista by to mohl ukecat (stopují lidé, co jezdí třeba do práce nebo zkrátka tam, kde není jiná možnost dopravy).
    - hranice Moldavsko a Ukrajina by měla být v pohodě, projížděl jsem párkrát busem.. sleduj aktuální informace.

    ruština je velkou výhodou, byť v některých oblastech se beztak domluvíš jenom rumunsky :)
    PEDRONITOS
    PEDRONITOS --- ---
    DEJV: Díky. Kamarádka-spolucestující rusky částečně umí, na to právě trochu spoléhám.
    DEJV
    DEJV --- ---
    PEDRONITOS:
    - pred dvema lety se do Podnestri poustelo na 24h. Zvaci dopis neni potreba, ale je rozumne nechat v pase nejaky ten drobak.
    - do Odesy se dostanes i vlakem z Tiraspolu
    - marsrutky a busy jezdi casto, jediny problem je s jazykem: chce to umet alespon Rusky.
    PEDRONITOS
    PEDRONITOS --- ---
    Zdravím lidi znalé moldavských poměrů!
    Zhruba za měsíc bychom se asi ve třech lidech rádi vydali cca na dva týdny do Moldavska. Rád budu za jakékoliv poznatky. Například co si myslíte o takovémto plánu cesty, dává smysl?:

    Z ČR vyjet vlakem směr Budapešť - Oradea - Cluj-Napoca - (případná zastávka na den a noc někde v rumunské Moldávii) - Iasi. Pak busem třeba Iasi - Balti a pak to vzít nějak severojižním směrem s jednou či více zastávkami v Podněstří. Doputovat na jih (Moldavska, ne Podněstří) a z něj přejet moldavsko-ukrajinské hranice (taky busem?) do Oděsy, tam pobýt dvě noci a odletět letadlem Oděsa-Praha...

    Pár hloupých otázek:
    - Na jak dlouho nás jednorázově pustí do Podněstří, pakliže nás pustí vůbec? Je tam teď nějaké časové omezení? Kdysi jsem kdesi zaslechl/četl, že snad jen na 24 hodin to lze a ještě s pozvánkou - tak ostré to asi nebude, nebo jo?
    - Dá se po Moldavsku a Podněstří pohybovat mezi městy a vesnicemi nějakými busy, či maršrutkami, nebo něco na ten způsob, podobně jako jinde ve východní Evropě?
    - Dá se v pohodě a beze strachu stanovat za vesnicí/městem, v lese, v přírodě, u pole atd.? Existují ve větších městech nějaké hostely, ubytovny apod.? Ideálně si to představuju vždy tak dvě tři noci stanovat a pak se někde jednu noc vyspat "pohodlněji" se sprchou.
    - Jak je to v Moldavsku se stopem? Je to tam běžné, nebo na to nejsou zvyklí? Nebo jsou zvyklí brát za peníze?
    - Je v pohodě přejezd moldavsko-ukrajinské hranice směr Oděsa?

    Díky za jakékoliv poznámky a rady. Úplné lamy nejsme, projeli jsme na stopa Pobaltí, západní Ukrajinu, loni jsme byli dva týdny v Gruzii, takže zhýčkaní úplně nejsme - na druhou stranu, každý východ je v něčem specifický. ;)
    SPIPI
    SPIPI --- ---
    GO ON. Fruits from Moldova.
    https://www.youtube.com/watch?v=HjAay_X5i9Q
    LOPIN
    LOPIN --- ---
    Ilan Shor. Muž, který štípl moldavským bankám miliardu dolarů. Teď kvůli němu možná padne vláda
    http://zahranicni.ihned.cz/...ipl-moldavskym-bankam-miliardu-dolaru-ted-kvuli-nemu-mozna-padne-vlada
    SPIPI
    SPIPI --- ---
    LOPIN: haha, tak už chápu, proč nechceš skládání talířů :)) tak ať vám to klapne a jsou všichni spokojení!
    LOPIN
    LOPIN --- ---
    SPIPI: hehe tenhle clanek jsem cetl, kdyz jsem planoval nasi :)
    SPIPI
    SPIPI --- ---
    LOPIN: pro mě to byl pekelnej zážitek :) já mám teda zkušenost jenom s jednou svatbou (v Bălţi), ale vzhledem k tomu, že mi všichni řikali, že to tam je takhle normální, tak jsem se z dalších pozvánek prostě vykroutil :) a taky jsem se z toho musel vypsat..
    Svatební moldavské šílenství | josef smida
    https://jsmida.wordpress.com/2014/09/22/svatba-moldavsko/
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam