• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    ARCHNATONASteampunk
    MAWERICK
    MAWERICK --- ---
    COMODOR_FALKON: coz jen dokazuje to co jsem tu uz psal... Jde o to vytvorit skatulku a do ni neco strcit...

    A odvazne oznaceni je to pro to ze je sice prvni kdo pouzil ten termin, ale pojemenovaval neco co uz existovalo nebo aspon vznikalo... On nebyl prvni.. jen tomu dal jmeno :)
    SOMBRA
    SOMBRA --- ---
    MAWERICK: vlastně... když jsem přišla pro inspiraci, doporučil bys mi prosím nějaký zajímavý steampunkový (či laděný) film? klidně "kolečka pro kolečka";
    (nebudu se dohadovat s fašistickým sprosťákem jako je falcon, to je jak living fantasy fašos, co ti tvrdí, že na kostým elfa nemůžeš použít bavlněnou látku :D zcela nepřínosný)
    COMODOR_FALKON
    COMODOR_FALKON --- ---
    MAWERICK: Ne, to není odvážné tvrzení - to co jsem citoval je konkrétní dopis v kterém došlo k prvnímu použítí termínu "steampunk" a k první definici toho, co žánrově zahrnuje.

    Před citovaným dopisem steampunk prostě neexistoval - byl to jen nijak specifick nedefinovaný a neohraničený soubor "gonzo-historical manner" technofantasy, resp. retrofuturistická evoluce "Scientific romance".
    Existovala díla, která byla do steampunku zařazena dodatečně poté, co vznikl jako žánrová kategorie, tj. "proto-steampunk", ale steampunk jako takový do té dob neexistoval.
    (Plus byla později do steampunku zařazena i některá "zastaralá sci-fi" = Verneovky)

    V tomhle dopise byl poprvé termín použit pro popis jeho tvorby a tvorby pár dalších autorů, kteří místo 100 let do budoucnosti (cyberpunk) zamířili 100 let do minulosti (steampunk)

    Myslím, že poměrně trefný (a nadčasový) je tento dekádu starý popis z rigorózky M.D.Perschona:
    "When K.W. Jeter inadvertently coined the term “steampunk” in a letter to Locus magazine in 1987, he was ironically classifying the neo-Victorian stories he and fellow Californians James Blaylock and Tim Powers were writing. Despite such flippant beginnings, the term has demonstrated remarkable resilience, becoming the signifier for nearly every neo-Victorian work of speculative fiction since Jeter’s own Infernal Devices (1987).
    It has been used to retroactively subsume pre-Jeter scientific romances such as Michael Moorcock’s Nomad of the Time Streams (1971-1981), the ‘60s television series Wild, Wild West (1965-1969), and alternate histories such as Keith Roberts’ Pavane (1966). Even the writings of H.G. Wells, Jules Verne, and their futurist contemporaries have been labeled steampunk.
    Online debates continue raging, seeking to define steampunk, with answers ranging from narrowly restricting and exclusionary definitions, to uselessly inclusive indefinitions. Steampunk’s growing popularity in books, film, games, fashion, and décor, has only exacerbated the problem, as the term has evolved from a literary sub-genre of Science Fiction (SF) to a sub-culture of Goth fashion, Do-It-Yourself (DIY) arts, crafts, and maker movements, and more recently, as counter-culture."


    SOMBRA: Steampunk v současné době umírá a rozplizává se do blátivé neurčitosti a naleštěné prázdnoty instáčových pozérek, nicméně není "můj" a ani jsem to nikdy netvrdil. Nicméně, není ani "Tvůj" a přes veškerou ublekotanou snahu, na faktu, že je to poměrně jasně definovaný žánr, jak ze strany zakladatelů, tak i skrze odkazy na "proto-steampunk" (v ČR třeba Karel Zeman) to nic nezmění...

    Co pořád nechápeš je to, že na jakýkoliv nesmyslný blábol, který si ublinkneš, já můžu sáhnout do archivu a vytáhnu buď přímo citaci někoho ze zakladatelů žánru nebo seznam literatury, která ho Steampunk definuje. Dokonce existuje jedna rigorózní práce z roku 2012, která má 300 stran plných detailů…
    MAWERICK
    MAWERICK --- ---
    COMODOR_FALKON: "K.W.Jeter, první steampunker, 1987" je trosku odvazne oznaceni :) navic i on pouziva slovo fantasies :)

    Coz podle me dava dfost prostoru pro ruznou inrepretaci. Konec koncu porad je to fantazie...a snazit se ji zaskjatulkovat a "normlaizovat" je cesta hodne spatnym smerem...
    SOMBRA
    SOMBRA --- ---
    steampunk je živý a není tvůj - a není na tobě, abys tady cokoli kázal, nemáš k tomu absolutně žádnou autoritu, nejsi žádný znalec ani nijak zasloužilý, jenom dštíš síru a plameny pekelné a snažíš se být zastrašující a jakože "elitář" :D
    COMODOR_FALKON
    COMODOR_FALKON --- ---
    SOMBRA: No, podmínkou diskuse je číst co píše protistrana a "nějak" na to reagovat...
    Problém je v tom, že Ty jsi selhala už u toho čtení a pak jen velmi zmateně blekotala - přiléhavější slovo těžko hledat…

    Já necítím potřebu kohokoliv o čemkoliv přesvědčovat - zvlášť když není o čem. Tvé ignorantství, neznalost velmi dobře zaznamenaného vzniku a historie žánru a pocit, že tam je někde nějaký prostor pro "přesvědčování" o čemkoliv, je hlavně Tvojí vizitkou…
    SOMBRA
    SOMBRA --- ---
    tím, že někomu řekneš, že "blekotá" svou pozici neposílíš a o relevanci svého názoru dotyčného nepřesvědčíš, obzory nikomu nerozšíříš a mou námitku, že takhle působí komunita nepřátelsky, pouze potvrdíš (což jsem vlastně doufala, že se nestane);

    možná ti o nic z toho nejde a jsi jenom troll, co se rád hádá po internetu;
    ale na tom asi nesejde, žádné podněty k zamyšlení z téhle komunikace zjevně nekoukají, raději půjdu vytvářet nějaký steampunkový art, ze kterého by ti rupla čočka
    SOMBRA
    SOMBRA --- ---
    COMODOR_FALKON: "vyblekotáš"? ehm, tak jsem se pokusila o diskusi a ty jedeš ad hominem; ok;
    jasně, pak ta komunita nemá vypadat hnutá
    COMODOR_FALKON
    COMODOR_FALKON --- ---
    SOMBRA: Explicitně jsem tam psal, že není nutné se toho držet do písmene a Ty vyblekotáš cosi o purismu...
    HEDERAHELIX
    HEDERAHELIX --- ---
    SOMBRA: což je přesně ten důvod, proč má špatnou pověst již zde zmíněná LH komunita. Ačkoli naprostá většina lidí tam je úplně v pohodě a k nováčkům velmi vstřícná.
    SOMBRA
    SOMBRA --- ---
    COMODOR_FALKON: nemusíš to tam napsat, ale tak to prostě působí - v kombinaci s osobním přístupem některých osob; purismus dost vypadá jako fašismus, jestli mi rozumíš...?
    COMODOR_FALKON
    COMODOR_FALKON --- ---
    SOMBRA: Nic takového tam sice napsáno nebylo, ale mohlo by, žejo…
    SOMBRA
    SOMBRA --- ---
    COMODOR_FALKON: uh huh... pak se nedivím, že česká steampunková komunita má pověst, že je "hnutá" a vůči nově příchozím nepřátelská a arogantní;
    "pokud neumíš automatony, tak jseš plíva a ani se tu neukazuj"
    COMODOR_FALKON
    COMODOR_FALKON --- ---
    SOMBRA: Ideálně, ale to je spíš pro pokročilé… Případně kdysi v ČR pár lidí stavělo jednoduché mechanické automatony…

    Nicméně úvod by měl asi obsahovat popis typického odívání a typické stylizace "zdrojového období" s tím, že není nutné se toho držet do písmene, ale styl a vnitřní integrita by měly být zachovány u odívání i předmětů denní potřeby - hezky je to trefeno třeba v Genius Girl, což je kreslený gaslamp fantasy (= steampunk s nadbytkem magie) komiks, odehrávající se v takové zvláštní Evropě…

    + u borderline věcí je důležité naladění - Steampunk/Gaslamp fantasy jsou optimistické (FOR SCIENCE!), Dieselpunk/Decopunk jsou pesimistické.
    COMODOR_FALKON
    COMODOR_FALKON --- ---
    MAWERICK: "Dear Locus,

    Enclosed is a copy of my 1979 novel Morlock Night; I'd appreciate your being so good as to route it Faren Miller, as it's a prime piece of evidence in the great debate as to who in ‘the Powers/Blaylock/Jeter fantasy triumvirate’ was writing in the ‘gonzo-historical manner’ first. Though of course, I did find her review in the March Locus to be quite flattering.

    Personally, I think Victorian fantasies are going to be the next big thing, as long as we can come up with a fitting collective term for Powers, Blaylock and myself. Something based on the appropriate technology of the era; like ‘steampunks,’ perhaps..."
    K.W.Jeter, první steampunker, 1987
    MAWERICK
    MAWERICK --- ---
    ale asi dost debaty... jako kdyby nestacilo ze mame kolem sebe hromadu demagogie "v realnem svete".... nevim proc by se mela rozsirovat i do toho vymysleneho.
    MAWERICK
    MAWERICK --- ---
    COMODOR_FALKON: ja ti nejak nevim.. zrovna tohle je celkem trefna ukazka Shadowrunu... Coz je teda jako cyberpunk celkem dost uspesna znacka :)) ale jako priklad je to nepouzitelne extremni :)


    COMODOR_FALKON: doporucuju si part tech definic precist... nejlepe v puvodnim zneni... pak zjistis ze "inspirovany" je presne to slovo ktere je tam pouzito...

    proto taky jsou stempunk dila ktera se odehravaji v postapo svete (klidne tisice let v budoucnosti - nektera japonska anime napr), na jinych planetach nez je zeme (tudiz tam jaksii viktorianska anglie neexistuje, vetsinou tedy) atd atd apod...
    SOMBRA
    SOMBRA --- ---
    a mě by zajímalo, co by jakože "správně" podle gatekeepera měla obsahovat taková sbírečka steampunkových návodů pro začátečníky; co by tam mělo být? návod na funkční paromobil? (otázka zcela vážně míněna)
    COMODOR_FALKON
    COMODOR_FALKON --- ---
    SATAI: Mrtvý (zatím) není, ale ubíjí ho právě to pozérství a "tematická rozpatlanost" jdoucí občas až do extrému typu "všechno je steampunk, co je za něj prohlášeno"

    MAWERICK: Ano, klidně můžeš napsat epickou ságu o elfích assasinech s čipem v mozku vrhajících firebally za jízdy na Harlejích a vaporizujících nepřátele ufoblastery - a hodit si kostkou, jestli to prohlásíš za steampunk, dieselpunk, raypunk, fantasy nebo cokoliv co vyleze z generátoru náhodných názvů žánrů…
    …ali asi se to nesetká nikde s úspěchem…
    SATAI
    SATAI --- ---
    Vzpomínám, jak nám kdysi Denisa definovala blogerství ;-)

    COMODOR_FALKON: Pokud je hotový, tak už je mrtvý. Sice jsem ho očividně neznal ale RIP.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam