• úvod
 • témata
 • události
 • tržiště
 • diskuze
 • nástěnka
 • přihlásit
  registrace
  ztracené heslo?
  ARCHNATONASteampunk
  OROGAN
  OROGAN --- ---
  COMODOR_FALKON: Jedna věc je elektrifikovaná
  ponorka, druhá třeba ten parní slon v Zemí šelem. Ten se do steampunku vejde třikrát i podle měřítek, která jsi tu ty sám zmiňoval.
  CORNHOLIO
  CORNHOLIO --- ---
  SOMBRA: komiks Liga vyjímečných je docela rozsáhlý cyklus, ty dvě knížky, co vyšly v češtině, jsou vlastně jen začátek, i když asi nejlepší (a jako jediný vlastně tematicky steampunkový). Celé je tozaložené na používání postav z dobové literatury a popkultury a jejich více mebo méně vtipném nebo podvratném začlenění do příběhu. V dalších dílech putují hlavní postavy postupně dalšími epochami až do současnosti (dokonce je tam zapojený i Harry Potter) a zvlášť v posledních dílech se už běžný čtenář v odkazech na britské hrdiny pulpových komiksů z 50.-60. let nemá šanci orientovat. Black Dossier např. Moore evidentně napsal jako pomstu vydavatelví, protože ta knížka je typograficky docela masakr (několik druhů papíru a formátu(!), 3D část s přiloženými 3D brýlemi atd.)

  Nicméně boční série Nemo je moc fajn, vyšla i česky - tři příběhy dcery kapitána Nema, která postupně bojuje s lovecraftovskými monstry na jižním pólu, padouchy z expresionistických filmů (Dr. Caligary a Dr. Mabuse) v Nacistickém německu a nakonec v 50. letech v jižní americe s Hitlerovými klony. Steampunk je to teda jen docela okrajově.

  U nás něco podobného v komiksu vytváří Petr Kopl se svojí sérií Victoria Regina, zaměřenou hlavně na Sherlocka Holmese, kde ale vystupují postavy z dalších slavných románů (v téhle chvíli vychází ve Čtyřlístku jeho cesta kolem světa za 80 dnů, spadající do stejného světa).
  COMODOR_FALKON
  COMODOR_FALKON --- ---
  SATAI: Rozhodně nikoliv… Nominalismus je jen důsledkem tendence lidí k mentální lenosti v kombinaci s určitým zaprděným asketismem, který nominalistické haluze příliš nenarušuje…

  MAWERICK: No, ne... Verne, Wells, Leonardo da Vinci, atp. jsou oprávněně bráni jen jako inspirační zdroje, nikoliv jako součást. Ani jeden z nich netvořil steampunk, ten jen z části jejich díla vychází - a to často ještě jen velmi volně...

  Což souvisí dost s tím, že Verne se obrací k budoucnosti, steampunk k minulosti - ačkoliv se potkávají někde uprostřed.

  Třeba v případě Verneovek je steampunk reálně prakticky nepřítomen (pouze skrze viktoriánskou/industriální uměleckou stylizaci) - třeba zrovna Nautilus je sice oficiálně "vzorová steampunková ponorka", ale je to ponorka čistě elektrická, nikoliv parní a posádka je vyzbrojena puškami s elektrickými projektily...
  MAWERICK
  MAWERICK --- ---
  SADAKO: Sucker Punch je vybornej :) Tech narazek a easter eggu je v nem hodne docela :)

  a co takhle https://www.csfd.cz/film/71700-lemony-snicket-rada-nestastnych-prihod/prehled/ pripadne sesrial pokud by nekdo chtel https://www.csfd.cz/film/267961-rada-nestastnych-prihod/prehled/
  SADAKO
  SADAKO --- ---
  SOMBRA: Comics (tedy co znám, má to víc dílů) je fajn, pokud čtenáře baví Mooreovy odkazy v odkazech jiných odkazů a hrabání se v kontextu, tedy, přesně proto jsem to četla já. Příběh... well, jako zcela jistě tam byl, ale já si ho v podstatě vůbec nepamatuju a nemyslím si, že proto, že by byl špatný; ale prostě mi neutkvěl, neb pro mě byla zajímavá primárně Mooreova reinterpretace postav a síť kontextu.

  Film žel selhal na všech frontách a skončil jako nudná a velmi nestylová mrdka.
  Jinak "steampunková alternativa k superáckým filmům" well, well, well, když "filmům" nahradíme "seriálům", tak se něco najde na Netflixu.
  https://en.wikipedia.org/wiki/Penny_Dreadful_(TV_series)
  https://en.wikipedia.org/wiki/The_Nevers (jako tohohle seriálu bych se zrovna já nedotkla ani pětimetrovou tyčí na dráždění opic, ale můj vkus není podstatný))
  Ripper Street - Wikipedia
  https://en.wikipedia.org/wiki/Ripper_Street
  https://en.wikipedia.org/wiki/Whitechapel_(TV_series)

  A z filmů vzpomínám na Sucker Punch https://en.wikipedia.org/wiki/Sucker_Punch_(2011_film)
  On by to možná někde cpal pod diesepunk, ale jelikož jsem eklektik a nikolivěk purista, tak ho sem klidně vrznu. On tedy nebyl Sucker Punch moc úspěšný, já mám ten film vyloženě ráda, je podvratný, chytrý a správným způsobem přepíčený. Ale kdo nedá tu stylizaci, asi po pěti minutách uteče.
  MAWERICK
  MAWERICK --- ---
  MOUNTBATTEN: to je asi stejny u vsech "zajmovych skupin" :) ti kdo jsou nejvetsi poucovaci o jedine "spravne ceste" vetisnou delaji nejmin
  MOUNTBATTEN
  MOUNTBATTEN --- ---
  občas na steampunkové akce chodím a musím říct, že dementní puristi, se tam nevyskytujou, nebo aspoň mlčej. A organizátoři většinou jsou pravý opak a kdo je zdrcen, když si před akcí přečte nějaké takovédle prudy od všeználků, tak ho uklidňujou. protože většinou takoví jen mektaj na netu, škatulkujou, každýho vychovávaj, ale většinou nikam moc nechoděj a rozhodně málokdy přiložej ruku k dílu :-))
  MOUNTBATTEN
  MOUNTBATTEN --- ---
  Steampunkový piknik: Land of Steamcraft
  4. září od 15 h; Parukářka

  SOMBRA
  SOMBRA --- ---
  MAWERICK: mít steampunkovou alternativu k běžným "superáckým" filmům by mohlo být hooodně dobré; ale máš pravdu, do toho se asi nikdo hned tak nepustí...
  MAWERICK
  MAWERICK --- ---
  SOMBRA: njn... ale uz to zfailovalo jednou takze nemyslim ze bychom se dockali v dohledne dobe nejakeho restartu/rebootu nebo tak...
  A vzheldem k tomu ze jina uspesna SP tvorba v mainstreamu asi neni tak nema holywood co kopirovatr/rebootovat a nic moc jineho ted posledni dobou nedela bohuzel :(
  SOMBRA
  SOMBRA --- ---
  MAWERICK: já si taky říkám, že v tom nápadu a settingu je dost potenciál...
  MAWERICK
  MAWERICK --- ---
  SOMBRA: ten jsem necetl, ale asi si dokazu predstavit ze pokud je to udelany trochu s rozmyslem (coz film nebyl) tak to muze byt zajimavy. Material tam urcite je.
  Je asi skoda ze ten film je takova sragora... Mohlo bejt zajimavy kdyby existovala franciza jako MCU v tomhle settingu.
  MAWERICK
  MAWERICK --- ---
  VYHULENY_UFO
  VYHULENY_UFO --- ---
  MAWERICK: k lize vyjimecnych

  1. natacela se v praze
  2. ma v ni malej stek Jarda Svec Umelec, ktery je zvecnen v pisnicce od Visaciho zamku Znamka punku
  SOMBRA
  SOMBRA --- ---
  MAWERICK: co si myslíš o komiksu?
  MAWERICK
  MAWERICK --- ---
  jeste me napada... tohle se tu jeste neobjevilo ne?
  Liga výjimečných (2003) | ČSFD.cz
  https://www.csfd.cz/film/7000-liga-vyjimecnych/prehled/

  je to sice dejove naprostej shit (a je otazka do jake miry to prechazi do Dieselpunku) ale vizualne jsou tam zajimave veci.
  MAWERICK
  MAWERICK --- ---
  COMODOR_FALKON: oni to mu tak urcite nerikali... ale to nemeni nic na veci ze v dobe vedeni teto debaty (a par dekad predtim) jsou brani jako jeden ze "zakladnich prikladu"
  COMODOR_FALKON: u LAst Exile je to chyba u me.. jsoutam spatne uvozovky. ta "magie" mela byt taky v uvozovkach
  SATAI
  SATAI --- ---
  COMODOR_FALKON: máš asi problém s pochopením sporu realismu vs nominalismu, doporučil bych návštěvu filosofa nebo si zavolat filozofickou pohotovost.
  SADAKO
  SADAKO --- ---
  ALDARION: To už je na tom, jak moc jsi nebo nejsi běžný Franta divák a jestli máš nebo nemáš vpálenou nějakou verzi, která ti seděla víc.
  Mimochodem, Sherlocka s Brettem považuju za jednu z těch lepších holmesovských adaptací, je to svého druhu dialog s tím originálem, velmi subtilní, ale poznat tam je.
  Naopak Muškterýři s Yorkem pro mě mají zásadnější plus asi jenom v tom, že tam hraje Christopher Lee Rocheforta :D

  A když jsem u toho Christophera Lee, hrál nejenom Henryho Baskervilla a v několika ne moc dobrých filmech Sherlocka Holmese, ale zahrál též Mycrofta Holmese v naopak velmi zábavném snímku The Private Life of Sherlock Holmes.
  Soukromý život Sherlocka Holmese (1970) | ČSFD.cz
  https://www.csfd.cz/film/9790-soukromy-zivot-sherlocka-holmese/prehled/
  ALDARION
  ALDARION --- ---
  SOMBRA: Já asi klidně, protože obojí mi přišlo stejně pitomý. :D Tedy - vizuálně to bylo zábavné a vlastně i jako film docela vtipné a rozhodně mne neuráží, že to někdo takto interpretoval. Ale když dostanu náladu na mušketýry, pustím si ty s Yorkem a když na Sherlocka, tak s Brettem. :) Jsem beznadějný zpátečník. :D
  Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam