• úvod
 • témata
 • události
 • tržiště
 • diskuze
 • nástěnka
 • přihlásit
  registrace
  ztracené heslo?
  ARCHNATONASteampunk
  CORNHOLIO
  CORNHOLIO --- ---
  SOMBRA: komiks Liga vyjímečných je docela rozsáhlý cyklus, ty dvě knížky, co vyšly v češtině, jsou vlastně jen začátek, i když asi nejlepší (a jako jediný vlastně tematicky steampunkový). Celé je tozaložené na používání postav z dobové literatury a popkultury a jejich více mebo méně vtipném nebo podvratném začlenění do příběhu. V dalších dílech putují hlavní postavy postupně dalšími epochami až do současnosti (dokonce je tam zapojený i Harry Potter) a zvlášť v posledních dílech se už běžný čtenář v odkazech na britské hrdiny pulpových komiksů z 50.-60. let nemá šanci orientovat. Black Dossier např. Moore evidentně napsal jako pomstu vydavatelví, protože ta knížka je typograficky docela masakr (několik druhů papíru a formátu(!), 3D část s přiloženými 3D brýlemi atd.)

  Nicméně boční série Nemo je moc fajn, vyšla i česky - tři příběhy dcery kapitána Nema, která postupně bojuje s lovecraftovskými monstry na jižním pólu, padouchy z expresionistických filmů (Dr. Caligary a Dr. Mabuse) v Nacistickém německu a nakonec v 50. letech v jižní americe s Hitlerovými klony. Steampunk je to teda jen docela okrajově.

  U nás něco podobného v komiksu vytváří Petr Kopl se svojí sérií Victoria Regina, zaměřenou hlavně na Sherlocka Holmese, kde ale vystupují postavy z dalších slavných románů (v téhle chvíli vychází ve Čtyřlístku jeho cesta kolem světa za 80 dnů, spadající do stejného světa).
  SADAKO
  SADAKO --- ---
  SOMBRA: Comics (tedy co znám, má to víc dílů) je fajn, pokud čtenáře baví Mooreovy odkazy v odkazech jiných odkazů a hrabání se v kontextu, tedy, přesně proto jsem to četla já. Příběh... well, jako zcela jistě tam byl, ale já si ho v podstatě vůbec nepamatuju a nemyslím si, že proto, že by byl špatný; ale prostě mi neutkvěl, neb pro mě byla zajímavá primárně Mooreova reinterpretace postav a síť kontextu.

  Film žel selhal na všech frontách a skončil jako nudná a velmi nestylová mrdka.
  Jinak "steampunková alternativa k superáckým filmům" well, well, well, když "filmům" nahradíme "seriálům", tak se něco najde na Netflixu.
  https://en.wikipedia.org/wiki/Penny_Dreadful_(TV_series)
  https://en.wikipedia.org/wiki/The_Nevers (jako tohohle seriálu bych se zrovna já nedotkla ani pětimetrovou tyčí na dráždění opic, ale můj vkus není podstatný))
  Ripper Street - Wikipedia
  https://en.wikipedia.org/wiki/Ripper_Street
  https://en.wikipedia.org/wiki/Whitechapel_(TV_series)

  A z filmů vzpomínám na Sucker Punch https://en.wikipedia.org/wiki/Sucker_Punch_(2011_film)
  On by to možná někde cpal pod diesepunk, ale jelikož jsem eklektik a nikolivěk purista, tak ho sem klidně vrznu. On tedy nebyl Sucker Punch moc úspěšný, já mám ten film vyloženě ráda, je podvratný, chytrý a správným způsobem přepíčený. Ale kdo nedá tu stylizaci, asi po pěti minutách uteče.
  MAWERICK
  MAWERICK --- ---
  SOMBRA: ten jsem necetl, ale asi si dokazu predstavit ze pokud je to udelany trochu s rozmyslem (coz film nebyl) tak to muze byt zajimavy. Material tam urcite je.
  Je asi skoda ze ten film je takova sragora... Mohlo bejt zajimavy kdyby existovala franciza jako MCU v tomhle settingu.
  SOMBRA
  SOMBRA --- ---
  MAWERICK: co si myslíš o komiksu?
  MAWERICK
  MAWERICK --- ---
  jeste me napada... tohle se tu jeste neobjevilo ne?
  Liga výjimečných (2003) | ČSFD.cz
  https://www.csfd.cz/film/7000-liga-vyjimecnych/prehled/

  je to sice dejove naprostej shit (a je otazka do jake miry to prechazi do Dieselpunku) ale vizualne jsou tam zajimave veci.
  MAWERICK
  MAWERICK --- ---
  COMODOR_FALKON: oni to mu tak urcite nerikali... ale to nemeni nic na veci ze v dobe vedeni teto debaty (a par dekad predtim) jsou brani jako jeden ze "zakladnich prikladu"
  COMODOR_FALKON: u LAst Exile je to chyba u me.. jsoutam spatne uvozovky. ta "magie" mela byt taky v uvozovkach
  SATAI
  SATAI --- ---
  COMODOR_FALKON: máš asi problém s pochopením sporu realismu vs nominalismu, doporučil bych návštěvu filosofa nebo si zavolat filozofickou pohotovost.
  SADAKO
  SADAKO --- ---
  ALDARION: To už je na tom, jak moc jsi nebo nejsi běžný Franta divák a jestli máš nebo nemáš vpálenou nějakou verzi, která ti seděla víc.
  Mimochodem, Sherlocka s Brettem považuju za jednu z těch lepších holmesovských adaptací, je to svého druhu dialog s tím originálem, velmi subtilní, ale poznat tam je.
  Naopak Muškterýři s Yorkem pro mě mají zásadnější plus asi jenom v tom, že tam hraje Christopher Lee Rocheforta :D

  A když jsem u toho Christophera Lee, hrál nejenom Henryho Baskervilla a v několika ne moc dobrých filmech Sherlocka Holmese, ale zahrál též Mycrofta Holmese v naopak velmi zábavném snímku The Private Life of Sherlock Holmes.
  Soukromý život Sherlocka Holmese (1970) | ČSFD.cz
  https://www.csfd.cz/film/9790-soukromy-zivot-sherlocka-holmese/prehled/
  ALDARION
  ALDARION --- ---
  SOMBRA: Já asi klidně, protože obojí mi přišlo stejně pitomý. :D Tedy - vizuálně to bylo zábavné a vlastně i jako film docela vtipné a rozhodně mne neuráží, že to někdo takto interpretoval. Ale když dostanu náladu na mušketýry, pustím si ty s Yorkem a když na Sherlocka, tak s Brettem. :) Jsem beznadějný zpátečník. :D
  SADAKO
  SADAKO --- ---
  SOMBRA: Fskutčnosti ano, to je asi dobrý příměr. Včetně toho, že Dumas psal svého druhu spektakulární brakovou literaturu a taky proto byl tak populární; jako zejména ti Tři muškteýři fakt nejsou žádné veledílo, je to ve své podstatě jednoduchá dobrodružná literatura, jenom psaná pro jiného běžného Frantu čtenáře, než je dnešní běžný Franta divák. Anderson to podle mě pojal dobře.
  SOMBRA
  SOMBRA --- ---
  SADAKO: přirovnala bys ty Tři mušketýry třeba k Sherlocku Holmesovi (2009) a pak Hře stínů (2011)? jako žádoucí modernizaci?
  COMODOR_FALKON
  COMODOR_FALKON --- ---
  MAWERICK: "Magie" není úplně správně - ačkoliv jsem LE zmínil v souvislosti se steampunkovou estetikou, ve svém jádru je to významně odlišný žánr a jeho "maskování" á la steampunk, které je přítomno cca prvních 75% první série je dáno zápletkou a maskování začne opadávat ve chvíli, kdy se děj přesune na půdu Gildy.

  MAWERICK: Ani jeden netvořil steampunk, akorát do něj byli dodatečně napasováni coby zdroje inspirace… Tzv. proto-steampunk
  Karel Zeman vycházel z verneovek - adaptoval je přidáním trochy retrofuturistické patiny a určité karikatury - dělá si z Verneovek (a zastaralé sci-fi obecně) blahosklonnou legraci tím, že posiluje bizarnosti v predikcích…

  A Jules Verne nepsal steampunk ani smykem - Jules Verne byl autorem čistokrevné hardcore Sci-fi a do kategorie "steampunk" spadl jen tím, jak jeho dílo "zastarávalo" až se stalo "komicky bizarním" a nabralo nový dech. To co psal Verne je v podstatě metaforický "cyberpunk 19. století" (Verne zemřel 1905 - a do dnešních dnů třeba neexistuje tak rychlá ponorka, jako Nautilus).

  Jednou se ve stejné kategorii "jak si předci představovali budoucnost" pravděpodobně ocitnou i Startrek, Star Wars a W40K… Lze jen doufat, že je pak zpětně zařadí třeba do "starpunku" a ne do "steampunku", ačkoliv jim to nejspíš s ohledem na časovou osu bude splývat...
  MEMNON666
  MEMNON666 --- ---
  SHEALA: Tajemství hradu v Karpatech musim vyzkouset s potomkem, snad nezadelam na nocni mury :D
  SADAKO
  SADAKO --- ---
  SOMBRA: Mně se to docela líbilo. Když už nic jiného, alespoň to není _další_ nudně zaprášená adaptace, která jenom kopíruje ty předchozí, ale snaží se to komunikovat látku současnému divákovi náležitými prostředky.

  To mi připomíná Coppolova Draculu https://www.csfd.cz/film/1639-dracula/prehled/
  Pokud ti náhodou doteď unikal, tohle rozhodně stojí za vidění. Mně přijde geniální ve stylizaci, která funguje strašně zajímavým způsobem - vzala to, co bylo v předloze skrytě naznačeno a jebla to (velice dobře) divákovi do ksichtu. A naopak věci otevřeně řečené v románu, tady jsou v druhé vrstvě a pod ní je ještě pár dalších. To je třeba něco, co má málo Dracula movies - víc vrstev. Ten film je gotický do morku kostí, ale mluvit řečí postmoderny.
  SOMBRA
  SOMBRA --- ---
  MEMNON666: a koukala jsem na tu Violet Evergarden, to jsem vůbec netušila, že existuje

  SHEALA: those were the days :D
  SHEALA
  SHEALA --- ---
  Imho Adéla ještě nevečeřela je trochu steampunk, a Tajemný hrad v Karpatech už hodně.
  MEMNON666
  MEMNON666 --- ---
  SOMBRA: já ho strašně dlouho neviděl, zůstal jen dojem "vypni mozek a bav se u SP hejblatek", jako satisfakci bych nabídnul ještě Thé Nevers ;)
  SOMBRA
  SOMBRA --- ---
  ou, teď jsem vzpomněla: TIHLE Tři mušketýři
  The Three Musketeers (2011 film) - Wikipedia
  https://en.wikipedia.org/wiki/The_Three_Musketeers_(2011_film)

  tedy... já tomu říkám "Aramis Creed", s ohledem na úvodní scénu, kde Aramis skáče, jak kdyby utekl z AC; ninja-Milady taky dost stála za to - vizuál hezký, mozek nechte doma :)
  asi bych ocenila, kdyby se ti týpci a typky nejmenovali podle postav ze Tří mušketýrů, ale prostě mám málo eklektický vkus :)
  SOMBRA
  SOMBRA --- ---
  MEMNON666: Wild Wild West je právě ta stereotypní odpověď, kterou obvykle na otázku po filmech dostanu :) (a tam to taky obvykle skončí) takže zřejmě je vnímán jako "správně škatulkový" :)
  SADAKO
  SADAKO --- ---
  MAWERICK: Když k tomu ještě přilepíš cedulku "postapo" tak asi klidně... :D ale nejsem zrovna na tohle dobrý arbiter, z mangy znám jen první díl a z anime asi tři díly, než jsem to zahodila, tohle se se mnou brutálně nepotkalo.

  SOMBRA: Njn, kdyby FMA neměl ty chibi scény, tak se nezlobím, ale já to beru jako specifikum žánru a vlastně je mi to úplně jedno; něco jako ty momenty "kdyby si dva lidé upřímně promluvili, mohlo by se to vyřešit nejpozději v pátém díle, ale oni holt nemůžou, neb přísahy, mistrové, vendeta a zákon zachování tváře" ve wuxia. :D
  MEMNON666
  MEMNON666 --- ---
  Violet evergarden možná?
  SOMBRA
  SOMBRA --- ---
  MAWERICK: Attack on Titan neznám dost dobře, abych mohla svůj názor něčím podložit - tudíž... nevím, pouze bych střílela od boku :)
  MAWERICK
  MAWERICK --- ---
  MEMNON666: i kdyz je pravda ze do "skatulky" zapada skoro nejpresneji... :) (pokud se tedy budem drzet te skatulky gatekeepersky rigidne :))