• úvod
 • témata
 • události
 • tržiště
 • diskuze
 • nástěnka
 • přihlásit
  registrace
  ztracené heslo?
  ARCHNATONASteampunk
  TROJKA
  TROJKA --- ---
  TLOUDEV: ty řezníku,sedláku a houmlesáku v jedné osobě, rád vás zas navstivim, delam zase židle a divokola, co takhle treba zrovna nejak zajimavej tác u šlapek, šlo by? B A bude!
  TLOUDEV
  TLOUDEV --- ---
  hele kdybyste někdo chtěli vyříznout nějaký artefakty fiberlaserem, tak dejte vědět. ozdobná ozubená kola, děrovaný plechy atd.. rozjel jsem kovovýrobu. https://laser.woodcoregang.cz
  TROJKA
  TROJKA --- ---
  . .přátelé, je nejake nepřátelstvi steampunku a dieselpunku, co myslite ? .je to celkem velky tvurci rybnik a tak se vejde lodí. .skoro by se az prolnuly. .a post -apo ..sbíram styčne body ..

  SATAI
  SATAI --- ---
  Peak steam:

  Viktor Sodoma feat. F.R.Čech - Parní stroj
  https://youtu.be/j2s3jcLwauo
  MAWERICK
  MAWERICK --- ---
  TLOUDEV: ale jako film je to rozhodne zajimavej se zajimavym napadem a stylizaci
  MAWERICK
  MAWERICK --- ---
  TLOUDEV: :) to uz teda ale hodne ujizdime imho...

  Hmmm... tak si tak rikam.. dedikovana DP diskuze tu neni.. co rozsirit tuto? (vzhledem k tomu ze DP ma bliz ke Steampunk nez k Cyberpunku :))
  TLOUDEV
  TLOUDEV --- ---
  KID_MCHUTT
  KID_MCHUTT --- ---
  SOMBRA: takovej Blade Runner si o to vyloženě koleduje :)
  SOMBRA
  SOMBRA --- ---
  CORNHOLIO: super, díky za vhled a kontext!
  SOMBRA
  SOMBRA --- ---
  MOUNTBATTEN: jo, se zahraničními steampunk komunitami mám zkušenost, že jsou velmi v pohodě, otevřené a podporující
  SHEALA
  SHEALA --- ---
  SADAKO: mě to spíš přípomíná naše fakultní studijní, co na všechno mají formulář :)
  SADAKO
  SADAKO --- ---
  MAWERICK: Yep.
  Popravdě musím říct, že mě tady na tom žánrovém vymezování se minoritnějších subžánrů fantastiky přijde zejména v kontextu steampunku nejzábavnější to, že to obsedantní trvání na přesné kategorizaci je imo dědictvím osvícenství, moderny a 19. století. Tj. té představy, že lze všechno absolutně precizně rozparcelovat a popsat a ono to taky taky zůstane a nebude se to drze přelévat přes okraje svých ohrádek. Je to takové authentické. :D
  MAWERICK
  MAWERICK --- ---
  MAWERICK: SADAKO: i kdyz oboji je fakt asi psis dieselpunk nez steampunk.

  Ne druhou stranu oddelena diskuze o DP tady neni :) TAkze tohle je asi nejblizsi
  MOUNTBATTEN
  MOUNTBATTEN --- ---
  COMODOR_FALKON: Hehehe, no baví mne, jak jsi nevydejchal latex. Nejlepší bylo, jk sis běžel pofňukat na zahraniční diskusi a všichni z tebe měli prču.
  Já aspoň když jdu na akci, tak aspoň pomůžu nějak s tou akcí. Ale tak tvá povaha je dost jasná
  COMODOR_FALKON
  COMODOR_FALKON --- ---
  OROGAN: To je pravda, ovšem to nic nemění na tom, že to je o tom:
  "Podívejme se na zastaralou scifi, kterou se inspirujeme a zkusme něco z toho vyrvat z kontextu a nacpat i s autorem do našeho nového žánru…

  U Behemotha je aspoň použit žánrově kompatibilní způsob pohonu…
  COMODOR_FALKON
  COMODOR_FALKON --- ---
  MOUNTBATTEN: To bude tím, že se tzv. "puristi" stáhli z akcí s převahou "instáčových steampunkerů" a o akcícg pro puristy nejsou pozéři typu: "Mám na latexových šatech jedno ozubené kolečko a pózuju před Smíchovským mostem, dis' is da hardcore steampunk!" tak nějak informováni…
  OROGAN
  OROGAN --- ---
  COMODOR_FALKON: Jedna věc je elektrifikovaná
  ponorka, druhá třeba ten parní slon v Zemí šelem. Ten se do steampunku vejde třikrát i podle měřítek, která jsi tu ty sám zmiňoval.
  CORNHOLIO
  CORNHOLIO --- ---
  SOMBRA: komiks Liga vyjímečných je docela rozsáhlý cyklus, ty dvě knížky, co vyšly v češtině, jsou vlastně jen začátek, i když asi nejlepší (a jako jediný vlastně tematicky steampunkový). Celé je tozaložené na používání postav z dobové literatury a popkultury a jejich více mebo méně vtipném nebo podvratném začlenění do příběhu. V dalších dílech putují hlavní postavy postupně dalšími epochami až do současnosti (dokonce je tam zapojený i Harry Potter) a zvlášť v posledních dílech se už běžný čtenář v odkazech na britské hrdiny pulpových komiksů z 50.-60. let nemá šanci orientovat. Black Dossier např. Moore evidentně napsal jako pomstu vydavatelví, protože ta knížka je typograficky docela masakr (několik druhů papíru a formátu(!), 3D část s přiloženými 3D brýlemi atd.)

  Nicméně boční série Nemo je moc fajn, vyšla i česky - tři příběhy dcery kapitána Nema, která postupně bojuje s lovecraftovskými monstry na jižním pólu, padouchy z expresionistických filmů (Dr. Caligary a Dr. Mabuse) v Nacistickém německu a nakonec v 50. letech v jižní americe s Hitlerovými klony. Steampunk je to teda jen docela okrajově.

  U nás něco podobného v komiksu vytváří Petr Kopl se svojí sérií Victoria Regina, zaměřenou hlavně na Sherlocka Holmese, kde ale vystupují postavy z dalších slavných románů (v téhle chvíli vychází ve Čtyřlístku jeho cesta kolem světa za 80 dnů, spadající do stejného světa).
  COMODOR_FALKON
  COMODOR_FALKON --- ---
  SATAI: Rozhodně nikoliv… Nominalismus je jen důsledkem tendence lidí k mentální lenosti v kombinaci s určitým zaprděným asketismem, který nominalistické haluze příliš nenarušuje…

  MAWERICK: No, ne... Verne, Wells, Leonardo da Vinci, atp. jsou oprávněně bráni jen jako inspirační zdroje, nikoliv jako součást. Ani jeden z nich netvořil steampunk, ten jen z části jejich díla vychází - a to často ještě jen velmi volně...

  Což souvisí dost s tím, že Verne se obrací k budoucnosti, steampunk k minulosti - ačkoliv se potkávají někde uprostřed.

  Třeba v případě Verneovek je steampunk reálně prakticky nepřítomen (pouze skrze viktoriánskou/industriální uměleckou stylizaci) - třeba zrovna Nautilus je sice oficiálně "vzorová steampunková ponorka", ale je to ponorka čistě elektrická, nikoliv parní a posádka je vyzbrojena puškami s elektrickými projektily...
  MAWERICK
  MAWERICK --- ---
  SADAKO: Sucker Punch je vybornej :) Tech narazek a easter eggu je v nem hodne docela :)

  a co takhle https://www.csfd.cz/film/71700-lemony-snicket-rada-nestastnych-prihod/prehled/ pripadne sesrial pokud by nekdo chtel https://www.csfd.cz/film/267961-rada-nestastnych-prihod/prehled/
  SADAKO
  SADAKO --- ---
  SOMBRA: Comics (tedy co znám, má to víc dílů) je fajn, pokud čtenáře baví Mooreovy odkazy v odkazech jiných odkazů a hrabání se v kontextu, tedy, přesně proto jsem to četla já. Příběh... well, jako zcela jistě tam byl, ale já si ho v podstatě vůbec nepamatuju a nemyslím si, že proto, že by byl špatný; ale prostě mi neutkvěl, neb pro mě byla zajímavá primárně Mooreova reinterpretace postav a síť kontextu.

  Film žel selhal na všech frontách a skončil jako nudná a velmi nestylová mrdka.
  Jinak "steampunková alternativa k superáckým filmům" well, well, well, když "filmům" nahradíme "seriálům", tak se něco najde na Netflixu.
  https://en.wikipedia.org/wiki/Penny_Dreadful_(TV_series)
  https://en.wikipedia.org/wiki/The_Nevers (jako tohohle seriálu bych se zrovna já nedotkla ani pětimetrovou tyčí na dráždění opic, ale můj vkus není podstatný))
  Ripper Street - Wikipedia
  https://en.wikipedia.org/wiki/Ripper_Street
  https://en.wikipedia.org/wiki/Whitechapel_(TV_series)

  A z filmů vzpomínám na Sucker Punch https://en.wikipedia.org/wiki/Sucker_Punch_(2011_film)
  On by to možná někde cpal pod diesepunk, ale jelikož jsem eklektik a nikolivěk purista, tak ho sem klidně vrznu. On tedy nebyl Sucker Punch moc úspěšný, já mám ten film vyloženě ráda, je podvratný, chytrý a správným způsobem přepíčený. Ale kdo nedá tu stylizaci, asi po pěti minutách uteče.