• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    ARCHNATONASteampunk
    SADAKO
    SADAKO --- ---
    MAWERICK: Yep.
    Popravdě musím říct, že mě tady na tom žánrovém vymezování se minoritnějších subžánrů fantastiky přijde zejména v kontextu steampunku nejzábavnější to, že to obsedantní trvání na přesné kategorizaci je imo dědictvím osvícenství, moderny a 19. století. Tj. té představy, že lze všechno absolutně precizně rozparcelovat a popsat a ono to taky taky zůstane a nebude se to drze přelévat přes okraje svých ohrádek. Je to takové authentické. :D
    MAWERICK
    MAWERICK --- ---
    MAWERICK: SADAKO: i kdyz oboji je fakt asi psis dieselpunk nez steampunk.

    Ne druhou stranu oddelena diskuze o DP tady neni :) TAkze tohle je asi nejblizsi
    MOUNTBATTEN
    MOUNTBATTEN --- ---
    COMODOR_FALKON: Hehehe, no baví mne, jak jsi nevydejchal latex. Nejlepší bylo, jk sis běžel pofňukat na zahraniční diskusi a všichni z tebe měli prču.
    Já aspoň když jdu na akci, tak aspoň pomůžu nějak s tou akcí. Ale tak tvá povaha je dost jasná
    COMODOR_FALKON
    COMODOR_FALKON --- ---
    OROGAN: To je pravda, ovšem to nic nemění na tom, že to je o tom:
    "Podívejme se na zastaralou scifi, kterou se inspirujeme a zkusme něco z toho vyrvat z kontextu a nacpat i s autorem do našeho nového žánru…

    U Behemotha je aspoň použit žánrově kompatibilní způsob pohonu…
    COMODOR_FALKON
    COMODOR_FALKON --- ---
    MOUNTBATTEN: To bude tím, že se tzv. "puristi" stáhli z akcí s převahou "instáčových steampunkerů" a o akcícg pro puristy nejsou pozéři typu: "Mám na latexových šatech jedno ozubené kolečko a pózuju před Smíchovským mostem, dis' is da hardcore steampunk!" tak nějak informováni…
    OROGAN
    OROGAN --- ---
    COMODOR_FALKON: Jedna věc je elektrifikovaná
    ponorka, druhá třeba ten parní slon v Zemí šelem. Ten se do steampunku vejde třikrát i podle měřítek, která jsi tu ty sám zmiňoval.
    CORNHOLIO
    CORNHOLIO --- ---
    SOMBRA: komiks Liga vyjímečných je docela rozsáhlý cyklus, ty dvě knížky, co vyšly v češtině, jsou vlastně jen začátek, i když asi nejlepší (a jako jediný vlastně tematicky steampunkový). Celé je tozaložené na používání postav z dobové literatury a popkultury a jejich více mebo méně vtipném nebo podvratném začlenění do příběhu. V dalších dílech putují hlavní postavy postupně dalšími epochami až do současnosti (dokonce je tam zapojený i Harry Potter) a zvlášť v posledních dílech se už běžný čtenář v odkazech na britské hrdiny pulpových komiksů z 50.-60. let nemá šanci orientovat. Black Dossier např. Moore evidentně napsal jako pomstu vydavatelví, protože ta knížka je typograficky docela masakr (několik druhů papíru a formátu(!), 3D část s přiloženými 3D brýlemi atd.)

    Nicméně boční série Nemo je moc fajn, vyšla i česky - tři příběhy dcery kapitána Nema, která postupně bojuje s lovecraftovskými monstry na jižním pólu, padouchy z expresionistických filmů (Dr. Caligary a Dr. Mabuse) v Nacistickém německu a nakonec v 50. letech v jižní americe s Hitlerovými klony. Steampunk je to teda jen docela okrajově.

    U nás něco podobného v komiksu vytváří Petr Kopl se svojí sérií Victoria Regina, zaměřenou hlavně na Sherlocka Holmese, kde ale vystupují postavy z dalších slavných románů (v téhle chvíli vychází ve Čtyřlístku jeho cesta kolem světa za 80 dnů, spadající do stejného světa).
    COMODOR_FALKON
    COMODOR_FALKON --- ---
    SATAI: Rozhodně nikoliv… Nominalismus je jen důsledkem tendence lidí k mentální lenosti v kombinaci s určitým zaprděným asketismem, který nominalistické haluze příliš nenarušuje…

    MAWERICK: No, ne... Verne, Wells, Leonardo da Vinci, atp. jsou oprávněně bráni jen jako inspirační zdroje, nikoliv jako součást. Ani jeden z nich netvořil steampunk, ten jen z části jejich díla vychází - a to často ještě jen velmi volně...

    Což souvisí dost s tím, že Verne se obrací k budoucnosti, steampunk k minulosti - ačkoliv se potkávají někde uprostřed.

    Třeba v případě Verneovek je steampunk reálně prakticky nepřítomen (pouze skrze viktoriánskou/industriální uměleckou stylizaci) - třeba zrovna Nautilus je sice oficiálně "vzorová steampunková ponorka", ale je to ponorka čistě elektrická, nikoliv parní a posádka je vyzbrojena puškami s elektrickými projektily...
    MAWERICK
    MAWERICK --- ---
    SADAKO: Sucker Punch je vybornej :) Tech narazek a easter eggu je v nem hodne docela :)

    a co takhle https://www.csfd.cz/film/71700-lemony-snicket-rada-nestastnych-prihod/prehled/ pripadne sesrial pokud by nekdo chtel https://www.csfd.cz/film/267961-rada-nestastnych-prihod/prehled/
    SADAKO
    SADAKO --- ---
    SOMBRA: Comics (tedy co znám, má to víc dílů) je fajn, pokud čtenáře baví Mooreovy odkazy v odkazech jiných odkazů a hrabání se v kontextu, tedy, přesně proto jsem to četla já. Příběh... well, jako zcela jistě tam byl, ale já si ho v podstatě vůbec nepamatuju a nemyslím si, že proto, že by byl špatný; ale prostě mi neutkvěl, neb pro mě byla zajímavá primárně Mooreova reinterpretace postav a síť kontextu.

    Film žel selhal na všech frontách a skončil jako nudná a velmi nestylová mrdka.
    Jinak "steampunková alternativa k superáckým filmům" well, well, well, když "filmům" nahradíme "seriálům", tak se něco najde na Netflixu.
    https://en.wikipedia.org/wiki/Penny_Dreadful_(TV_series)
    https://en.wikipedia.org/wiki/The_Nevers (jako tohohle seriálu bych se zrovna já nedotkla ani pětimetrovou tyčí na dráždění opic, ale můj vkus není podstatný))
    Ripper Street - Wikipedia
    https://en.wikipedia.org/wiki/Ripper_Street
    https://en.wikipedia.org/wiki/Whitechapel_(TV_series)

    A z filmů vzpomínám na Sucker Punch https://en.wikipedia.org/wiki/Sucker_Punch_(2011_film)
    On by to možná někde cpal pod diesepunk, ale jelikož jsem eklektik a nikolivěk purista, tak ho sem klidně vrznu. On tedy nebyl Sucker Punch moc úspěšný, já mám ten film vyloženě ráda, je podvratný, chytrý a správným způsobem přepíčený. Ale kdo nedá tu stylizaci, asi po pěti minutách uteče.
    MAWERICK
    MAWERICK --- ---
    MOUNTBATTEN: to je asi stejny u vsech "zajmovych skupin" :) ti kdo jsou nejvetsi poucovaci o jedine "spravne ceste" vetisnou delaji nejmin
    MOUNTBATTEN
    MOUNTBATTEN --- ---
    občas na steampunkové akce chodím a musím říct, že dementní puristi, se tam nevyskytujou, nebo aspoň mlčej. A organizátoři většinou jsou pravý opak a kdo je zdrcen, když si před akcí přečte nějaké takovédle prudy od všeználků, tak ho uklidňujou. protože většinou takoví jen mektaj na netu, škatulkujou, každýho vychovávaj, ale většinou nikam moc nechoděj a rozhodně málokdy přiložej ruku k dílu :-))
    MOUNTBATTEN
    MOUNTBATTEN --- ---
    Steampunkový piknik: Land of Steamcraft
    4. září od 15 h; Parukářka

    SOMBRA
    SOMBRA --- ---
    MAWERICK: mít steampunkovou alternativu k běžným "superáckým" filmům by mohlo být hooodně dobré; ale máš pravdu, do toho se asi nikdo hned tak nepustí...
    MAWERICK
    MAWERICK --- ---
    SOMBRA: njn... ale uz to zfailovalo jednou takze nemyslim ze bychom se dockali v dohledne dobe nejakeho restartu/rebootu nebo tak...
    A vzheldem k tomu ze jina uspesna SP tvorba v mainstreamu asi neni tak nema holywood co kopirovatr/rebootovat a nic moc jineho ted posledni dobou nedela bohuzel :(
    SOMBRA
    SOMBRA --- ---
    MAWERICK: já si taky říkám, že v tom nápadu a settingu je dost potenciál...
    MAWERICK
    MAWERICK --- ---
    SOMBRA: ten jsem necetl, ale asi si dokazu predstavit ze pokud je to udelany trochu s rozmyslem (coz film nebyl) tak to muze byt zajimavy. Material tam urcite je.
    Je asi skoda ze ten film je takova sragora... Mohlo bejt zajimavy kdyby existovala franciza jako MCU v tomhle settingu.
    MAWERICK
    MAWERICK --- ---
    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    MAWERICK: k lize vyjimecnych

    1. natacela se v praze
    2. ma v ni malej stek Jarda Svec Umelec, ktery je zvecnen v pisnicce od Visaciho zamku Znamka punku
    SOMBRA
    SOMBRA --- ---
    MAWERICK: co si myslíš o komiksu?
    MAWERICK
    MAWERICK --- ---
    jeste me napada... tohle se tu jeste neobjevilo ne?
    Liga výjimečných (2003) | ČSFD.cz
    https://www.csfd.cz/film/7000-liga-vyjimecnych/prehled/

    je to sice dejove naprostej shit (a je otazka do jake miry to prechazi do Dieselpunku) ale vizualne jsou tam zajimave veci.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam