• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    DARJEELMakrobiotika a výživa podle pěti elementů
    RASTADELIC_T_
    RASTADELIC_T_ --- ---
    sunrise: co je to kodzi?? nejak sem nevygooglil ..
    SUNRISE
    SUNRISE --- ---
    Dovolte mi trochu reklamy, doufám, že neurazím...
    Můj muž a já vyrábíme domácí miso. Ve srovnání s tím, co se prodává v obchodech, je to naše živé (miso z obchodů má zastavenou fermentaci), i chuťově je o poznání lepší. Navíc používáme sójové boby v bio kvalitě a nebělenou mořskou sůl Danival.
    Zkrátka
    Kdybyste ho někdo chtěl vyzkoušet, nabízíme mugi miso (základem fermentační kultury jsou kroupy) a kome miso (základem je rýže), cena obojího 300 g za 50 korun. K osobnímu odběru v Praze, případně můžeme poslat poštou.
    Jinak taky nabízíme domácí kódži.
    Pokud Vás to někoho zaujalo, pište do pošty.

    (omlouvám se těm, koho to nezajímá)
    PASH
    PASH --- ---
    AKHIBARA: tak pokud je ji jen trochu, tak se to ztrati
    MATA
    MATA --- ---
    ahoj, s makrobiotikou teprve koketuju, zatím jsem si udělala polentu....nemáte někdo recepty pro začátečníky? nebo kde bych to našla? děkuji
    AKHIBARA
    AKHIBARA --- ---
    ad tahini: V Izraeli a Egypte ji pripravuji s trochou cerstve vymackane citronove stavy.
    DARJEEL
    DARJEEL --- ---
    BOSSORKA: je tam pomer 2:1 pohankova mouka:psenicna mouka a 1,5 vody tusim (tu ja doplnuju jablecnym koncentrakem), jinak s tou vodou si nejsem jisty, vetsinou to +/- odhaduju, vis jak, moc vody = lame se, malo vody = malo tekuty testo.. spetku soli pridavam.
    tedka jsem nemel doma pohankovou mouku, tak jsem to udelal s ovesnyma vlockama (testo od oka) a taky dobry!!!
    BOSSORKA
    BOSSORKA --- ---
    DARJEEL: Jéé nemohl bys mi prosím přiblížit ten recept na palačinky, co si dělal, taky je zkusím... :) (Pohnanková mouka, celozrnná špaldová, voda, sůl?, a ještě něco... ? a jaký je poměr?) Kuju :D
    PASH
    PASH --- ---
    super! budu rad, kdyz budu vedet, zda je to soucast kazdodenni stravy, nebo spis doplnek :D
    DARJEEL
    DARJEEL --- ---
    co se tyce tahini, tak maminka od ERIDANI mi vypravela, ze se ma jeste jaksi predpripravit, nez je hotove ke konzumaci... ale presne si to nepamatuji. zeptam se a nahodim to sem... =)
    nicmene tahini mnam... =)
    PASH
    PASH --- ---
    BROZKEFF: no je tam napsano wholegrain sezam., ta barva bude spis pripravou., videl sem i ten svetlej v tureckejch potravinach a na tureckym trhu. tmavej jen v bio kramu...

    spis jeste obecne., jak resite to, kdyz dostanete hlad nekde ve meste? cim nejlip ho zahnat necim dostupnym v normalnich kramech?
    BROZKEFF
    BROZKEFF --- ---
    PASH: tmavé tahini je z černého sezamu nebo co to vlastně je? osobně používám běžné tahini podobně jako hořčici a jiné doplňky k běžnému jídlu na namáčení všeho co s tím chutná dobře... spokojenost.
    PASH
    PASH --- ---
    tusite, jak je to s tahinem (tmavym)? je to precijen drcena forma sezamu, ale zas mi necim prijde, ze je to na chleba jedna z nejlepsich veci... ?
    KOSTICKA
    KOSTICKA --- ---
    jj krasne a vystizne :)
    RAPAL
    RAPAL --- ---
    a tohle vypíchnu obzvláště -úprava pokrmů
    RAPAL
    RAPAL --- ---
    http://www.prirodnivyziva.cz/prirodni_vyziva.htm tak todle je sekce ve které sem se rád ztratil :) velmi výživné informace!

    pěkný grafy tam maj,prakticky škola hrou.. ,)
    DARJEEL
    DARJEEL --- ---
    GIRK: ne, neni treba, ale asi nejsem dobry priklad, tedka sem varku posral... =)

    IONE: diky diky za analyticke info, uz vim proc se to pokazilo... =)
    RAPAL
    RAPAL --- ---
    jee,ted sem narazil na stránku paní Zuzany Terešové. byl jsem na jedné její přednášce o makrobiotice s tématem zaměřeným na element ohně a byla velice sympatická a znala toho mnoho. na stránce má plno zajímavých poznatků o makrobiotice a jejich základech a nabízí i kurzy a semináře v praze.

    http://www.macrobios.cz/cs
    RAPAL
    RAPAL --- ---
    pickles linkuju z nástěnky

    vhodné složení talíře podle ročních období aneb rapal gastrofyzik doporučuje ,)
    Zima

    S příchodem zimy je třeba nejen změnit šatník, ale i jídelníček. Zima patří k energii vody a voda odpovídá energii ledvin. V tomto období bychom se proto měli zaměřit na posílení ledvin a močového měchýře. Měli bychom více odpočívat a načerpat dostatek sil na jaro. Důležité je organismus nezahltit nadbytkem jídla (pozor o vánocích!).

    * Používáme více tuku, můžeme si dovolit více živočišných produktů. Do jídelníčku také zařazujeme více ředkví, protože ty nám pomáhají tuk zpracovávat.
    * Zeleniny jíme méně než v jiných ročních obdobích. Jezme hlavně zeleninu nejvíce jangovou – kořenovou, kulatou (dýně, zelí, cibule). Nezapomínáme ani na jinové zeleniny jako je kapusta či pórek (vydrží na zahrádce) a natě (z uskladněné mrkve, petržele, naklíčenou řeřichu, vojtěšku), ale tepelně je upravíme. Z kvašené zeleniny upřednostňujeme tu kvašenou dlouhodobě např. kvašené zelí.
    * Na našem makrobiotickém talíři by se měla objevovat pohanka, oves, ječmen, jáhly i rýže, ale raději kulatá.
    * Vzhledem k nutnosti posílení ledvin zařazujeme všechny druhy fazolí (zejména fazole adzuki). Tofu používáme méně a raději pečené.
    * Také si v zimě můžeme dovolit více solit, více péci v troubě, vařit v tlakovém hrnci a všeobecně déle vařit. Používáme více dlouhých vývarů.
    * Používáme šťávu vymačkanou z nastrouhaného čerstvého zázvoru.
    * Zcela vynecháme studené potraviny a nápoje.
    I_ONE
    I_ONE --- ---
    picles se dělá v nádobě neprodyšné, musí byti dobře stlačené a solené, a na povrch aby se ještě zatížil se dají celé kousky zelných listů. Kvasný proces potřebuje aby se dovnitř nedostal vzduch ale ze vnitř aby unikal. T.z.n. hliněné nádoby k tomu určené. Za týden už kvasný proces začne a funfuje to asi 3 týdny, kdy se musí míchat alespoň 1x denně. Unikající bioplyny jsou už po 14 dnech hodně intenzívní ...:) (jak když má někdo krutý větry) tak je s tím také třeba počítat, že se to nehodí do malého bytu, nebo prostoru. Teplota je vhodnější tak stálá kol 15 stupňů. Nejlépe na 7 schodu ve sklepě.... Picles - zelí, mrkev, cibule, mořská sůl, voda, (může být řepa apod.)
    Dobrou chuť.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam