• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    DARJEELMakrobiotika a výživa podle pěti elementů




    Tenhle klub není pro ortodoxní a zapálený makrobiotiky, kteří by tu chtěli dělat celosvětovou osvětu, ale pro lidi, kteří si položili otázku:
    "Co ještě pro sebe můžu udělat, abych se cítil dobře?"
    Je prostě pro všechny, kteří chápou, že zdravé a kvalitní jídlo je základ, ale nešílí z toho :)


    makrobiotická zkušenost- kerrayuv čtivý report
    rozbalit záhlaví
    DARJEEL
    DARJEEL --- ---
    YMLADRIS: tohle je dobrý... :)


    YMLADRIS: to jo, tomu odpovida existence šireoké škály kognitivních biasu, proste premyslime povrchne. To je f poho, ale kdyz se nekdo ohani studiema (staryma minimane 30 let, lol) a vubec pise ve stylu, mame empiri jaxwin, tak si toho vsimnu a upozornim na to. jde mi o konzistenci: pise to pepa z vesnice z nakyho ostrova (treba okinawa.. :) tak at si vali na klasickym rozumu a premysleni. Pise to nekdo pod hlavickou XYZ institutu podporujici sva tvrzeni clanky a vlastnim zkoumanim, at je logicky konzistentni..
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    DARJEEL: ad proc lidi chabe argumentuji: koshiho neznam, ale obecne proto, ze nemaji vkus. neni to pro ne dulezite. podkladat si zivot kvalitnimi informacemi/nahledy/nazory/koncepty, to neni hodnota sama o sobe - nekdo to dela a nekdo ne.. resp. kazdej to dela do te miry, do jake to potrebuje. je to obdoba treba vytvarneho vkusu: nekdo by v urcitem prostredi (byte...) trpel, nekdo si povesi andelicka a je mu to fuk.

    je to videt na celem to odvetvi 'pavedy'. lidi maji radi "vedecke argumenty" a celkem se jim to neda mit za zle... moje kamosky umelkyne zas tecou z toho, jak povrchni umeni se libi mne
    PASH
    PASH --- ---
    ale mozn aneni muj problem v prokrvovani., ted mam trebas ruce vpohode zahraty, ale svaly mezi zapestim a loktem mam porad nejaky stazny, jak houba... dela to takovy divny tiky do prstu
    PASH
    PASH --- ---
    DARJEEL: ok., :D danke... dam si teda pivko po dlohy dobe, jestli to zejtra neprestane., dneska mi to dost tahlo na rozinky., plus sem ted upekl susenky, tak se prisun sladkyho trochu prida a snad to pomuze...
    DARJEEL
    DARJEEL --- ---
    PASH: alkohol, zazvor, pelynek..
    PASH
    PASH --- ---
    KAREEMA: nee., to nema spojeni, ja se ptam kvuli sobe! :D nedokrvujou s emi uz druhej den ruce., mam je slusne studeny., tak nevim, cim to., asi sem se trpchu prejinoval...
    DARJEEL
    DARJEEL --- ---
    KAREEMA: pokud je mas predepsany od psychiatra, tak je ber. MB je hodne radikalni, ale imho je ciste mB strava vhodna pro spiritualne velmi aktivini lidi, my ostatni by jsem ji nemeli brat tak striktne (imho) a doplnovat z "klasickeho" jidelnicku naseho okoli, To stejne s lekama. AD jsou hodne spojeny s psychikou a zalezi na tom, proc je uzivas atp. nebral bych to na lehkou vahu, taky zalezi na tom jaky AD...
    Blbost je to v tom, ze AD pusobi na nasledky "poruchy" nikoliv na priciny. Nicmene obcas jsou na cas vhodne... muzem to probrat víc privatne v poste jestli chces.
    KAREEMA
    KAREEMA --- ---
    nerozumím... deprese může být spojená s nedokrvováním končetin, ale na to ty léky samozřejmě nejsou primárně určené. možná že to by ale mohlo být jedno z vodítek, co jíst, aby se stav celkově zlepšil.
    PASH
    PASH --- ---
    neco na nedokrvovani rukou?
    KAREEMA
    KAREEMA --- ---
    protože ve všech příručkách furt píší, jaká je blbost je nebrat, když je to nutné, ale vždyť je to zas jen další chemie:/
    KAREEMA
    KAREEMA --- ---
    antidepresiva...
    PASH
    PASH --- ---
    KAREEMA: jde o to, jak kterych. jaka je situace atp...
    KAREEMA
    KAREEMA --- ---
    mám ještě jeden dotaz: připouští makrobiotika, byť dočasně, braní léků? Pokud má člověk pocit, že to jinak nejde a i okolnosti tomu nasvědčují... díky moc
    PASH
    PASH --- ---
    RAPAL: no ja si prave rikal, k cemu to :D
    RAPAL
    RAPAL --- ---
    PAULINA: řek bych že to platí na naše podmínky. imho to neznamena "je jaro",ale jaro se bliží. tělesná příprava na začátek oficiálního jara :))
    RAPAL
    RAPAL --- ---
    PASH: he,no neni to nejspis nijak zasadni,ja si jen predstavil ze v nejaky mise ty natě a odřezky namáčím a pak je prostě vytáhnu a nahážu do hrnce kde je uvařím. nebrat tak vážně. to pak končí tak,že když něco vařím,tak to trva hodinu,použiju všecky hrnce,nože,prkynka a 5 taliřů a jidlo žádnej zázrak,oproti když zve na jidlo darjeel tak vaří 20 minut,a jídlo je nesrovnatelně lepší a vyrovnanější. :)
    PAULINA
    PAULINA --- ---
    RAPAL: To uz je jaro?? Ja bych to porad tipovala na tuhou zimu :) Vazne to kolecko plati i na ceske podminky? Vzdyt jeste nic nerasi ani nepuci...
    PASH
    PASH --- ---
    RAPAL: tu vodu vymenit? to je dobre si zapamatovat :D
    RAPAL
    RAPAL --- ---
    to mi připomíná..

    vhodné složení talíře podle ročních období

    JARO

    Jaro je charakteristické probouzením přírody, rašením, pučením pupenů stromů a růstem. Všemu tedy vládne energie stoupající, vzestupná a to by se mělo odrazit i v naší stravě, protože i my potřebujeme tuto energii. Strava by měla být tedy jednoznačně jiná než v zimním období – odlehčená a v menším množství.
    Jaro odpovídá prvku “dřevo“ v čínském systému proměn pěti energií a z orgánů odpovídá játrům. Je to období největšího pročišťování těla, kde játra hrají nejvýznamnější roli, proto bychom je neměli moc zatěžovat.


    * Pro pročištění těla a jater je nezbytné na jaře ubrat tuk ve stravě, tedy významně snížit podíl masa. Je vhodné dodržovat tradiční masopust – ani dětem to neuškodí. Snížíme také podíl oleje. Nedáváme ho tedy do všech složek stravy, ale část zeleniny stále na tuku upravujeme. S menším používáním tuků klesá také potřeba soli a pečených pokrmů.
    * Postupně zvyšujeme podíl zeleniny, zejména té jarní, zelené a s přibývajícím teplem postupně zkracujeme dobu její tepelné úpravy.
    * Jídelníček doplníme malým množstvím klíčků 1-2krát týdně. Klíčit můžeme čočku, mungo, hrách, vojtěšku, ...
    * Zvyšujeme podíl syrové zeleniny. Na talíři by se měl kromě listu salátu nebo čínského zelí objevit i krátce blanšírovaný salát.

    * Používáme právě rašící divokou zeleninu jako kopřivy, pampelišky, chudobky, podběl, bršlici, jitrocel a podobně, ale jen ty, které pocházejí z našeho okolí. Je vhodné je krátce tepelně upravit a obvykle s cibulí. Divoké zeleniny jsou mnohem silnější než je zelenina šlechtěná, proto ji konzumujeme pouze v malém množství.
    * Postupně ubíráme podíl pohanky a přidáváme kukuřici, i když podíl obou obilovin by měl být zhruba 1:1. Nejvíce však používáme rýži, kde nahrazujeme kulatou za dlouhozrnnou, dále je vhodný ječmen a oves.
    * Přidáváme více fermentovaných potravin jako jsou tempeh, natto, pickles a kvašené zelí. Poslední zmíněné jsou důležité, protože na jaře nesmíme zapomenout na kyselou chuť, kterou potřebují játra ke své činnosti.
    * Jarní vaření by mělo být lehčí než zimní a hodně používáme vaření ve vodě, na páře a rychlé osmažování.
    * Zdraví dospělí jedinci si mohou dopřát jedno i vícedenní půst. Půst můžeme udělat úplně bez jídla nebo jako pročišťující rýžovou kůru, v obou případech ale nesmíme zapomínat na dostatečný příjem tekutin, pomocí nichž se zbavuje škodlivin.

    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    RAPAL: já piju jen vlastní preso, s mleté zrnkové, tak jsem viděl, že tady rozebíráte špaldový a jiný kafe, zeptal jsem se no :)
    RAPAL
    RAPAL --- ---
    PALEONTOLOG: to nevim,o tomhle sem nikdy nic nečetl ani s nikym nerozbiral. osobně bych to viděl tak,že pokud jich nevypiješ tři denně a nebo nepiješ jenom instantní,tak může být fajn občas pokoštovat čerstvě mletou dovozovou. ale to už je spíš otázka labužnictví,ne mb.

    PASH: nejspis skladovat za sucha v lednici,před vařením dat do vody aspon na hodinku,snad i vic,a pak v nove vodě uvařit. ovšem čím čerstvější,tím lepší.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam