• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    DARJEELMakrobiotika a výživa podle pěti elementů
    AYUNTAMIENTO
    AYUNTAMIENTO --- ---
    jaký máte názor na klasické brambory a taro brambory?
    INK_FLO
    INK_FLO --- ---
    teď jsem narazil na tohle, třeba by to mohlo někoho zajímat...rozvoz vegetariánských a veganských baget, salátů a pomazánek po praze

    Vlk na zelí
    http://www.vlknazeli.cz
    LEPEK
    LEPEK --- ---
    mate nekdo tuto knihu http://knihy.abz.cz/prodej/makrobioticke-nedelni-vareni

    pokud ano, mohli byste mi prosim vytitit a poslat par stranek, kde je o konzervaci ovocea zeleniny?

    diky mooooc
    KAREN
    KAREN --- ---
    DIDGENAUT: ahaa tak to taky zkusim, dik)
    DIDGENAUT
    DIDGENAUT --- ---
    KAREN: nn, to co popisuješ je klasická příprava polenty. Já to vychladnout nenechávám, rovnou to vyleju na plech a placky dělám 1-2mm tlusté (stejně by to při chladnutí neztuhlo, protože to vařím jen chvíli). Ty je pak možné vytáhnout ve formě vláčného plackového těsta nebo si je nechat déle a vypéct do křupavé podoby. Ale jak jsem psal, čím tenčí, tím lepší, ideál je tak 1mm. U tlustších kousků se ti vypeče jen okraj a uvnitř je to kaše. Ale trouba je trouba, na pánvi se mi nikdy nepovedlo udělat tak křupavou propečenou kůrku, místo vypékání se to spíš připalovalo
    KAREN
    KAREN --- ---
    DIDGENAUT: hmm ale to jsou trochu jinaci placky, zda se mi - tu tvoji verzi ted delam pomerne casto: tloustka pul centimetru az centimetr, po vychladnuti nakrajet na ctverecky nebo trojuhelnicky a pak nasucho na panvi lehce oprahnout. ja bych ale rada neco, co trochu vic pripomina tortillu, "kukuricnou capati" nebo jak to rict - proste vlacny plackovy testo...
    DIDGENAUT
    DIDGENAUT --- ---
    KAREN: Jednoduché, dělám si je téměř každý den. Uvaříš polentu, vyleješ ji na plech s pečícím papírem, vytvaruješ co nejtenčí placky a dopečeš podle chuti
    KAREN
    KAREN --- ---
    delate nekdo kukuricny placky? nemeli byste osvedcenej recept?

    zkousela jsem nedavno nejaky uplacat z kukuricny mouky (snad hladka, dovezena z chorvatska) riznuty troskou polenty s kapkou oleje a soli a vodou. konzistence nic moc, tak jsem to rizla jeste zitnou. byly ale takovy tvrdsi, tak bych rada nejaky vlacnejsi... jeste koukam na toto

    Makrobiotické recepty Paní Dýně - Detail receptu
    http://pani-dyne.cz/usr/ReceptDetail.aspx?ReceptID=377


    ale klidne bych ciste kukuricny (treba s troskou nejaky celozrnny mouky). vim, ze takovy tortilly se delavaj z nejaky specialni mouky, ale jde mi hlavne o to, aby to drzelo pokupe a bylo to dobry, takhle na leto.)
    LILY
    LILY --- ---
    DIDGENAUT: pardon, je to moc dlouhý, nemám čas ni chuť to číst :)
    DARJEEL
    DARJEEL --- ---
    LILY: jj, mají, snad se to nebude bít :)
    ISATAG: Gordon Liu: Chinese Dietary Therapy
    YEETKA
    YEETKA --- ---
    DIDGENAUT: článek pro mě teda dost přitažený nejen za pačesy:))
    LILY: pochopila jsem to spíš tak, že mb pracuje se směrem energie, tzn. s tím, co nastane, když dojde k nějakému procesu ( vaření, kvašení atp.) a zabývá se hlavně vyvažováním ph
    výživa podle elementů pracuje s podstatou, základní vlastností/přirozeností a následně harmonickým vzájemným působením..
    ono vlastně nejde ani tak o to, že by bylo něco přehozené, jako o to z jakého úhlu se na to koukáš:)

    ISATAG
    ISATAG --- ---
    Mate nekdo nejakou doporucenou literaturu na stravovani podle 5ti elementu? Nebo nejake jine zdroje? Ja jako makrobiotik pohorel, tak treba mi tohle bude sedet :-D
    DIDGENAUT
    DIDGENAUT --- ---
    MEA
    MEA --- ---
    Myslím, že to je zajímavá změna auditka...

    Moje tělo po pár letech začalo říkat, že mu něco chybí, že je nějak nespokojené a tak jsem začala jíst zvěřinu, hovězí několikrát měsíčně (1-2x), víc ryb a párkát měsíčně vejce. To bylo spokojené a cítila jsem se dobře. Průšvih nastal s kořením, přímo s chillipapričkami, které jsme jednu dobu využívali hojně nejen jako léčivo, ale také jako silné koření, to bylo tělo opět v nerovnováze, pochopitelně, takže chilli jsem musela ze stravy eliminovat a nechat jej jen jako léčivo.
    BTW.
    Podobně agresivní je taky kari, pepř atd., takže problém se najíst někde mimo domov furt trvá, přestože sice je všecko kolem vege, vegan a já nevím co ještě, je to přehnaně kořeněné, přesolené, chuť se vytrácí a skovává. A času je kolikrát málo, takže se jdu najíst do restaurace a to se pak cítím jako chudák, jídlo sedne výjimečně. Po těch letech se nic moc nezměnilo...
    Nebo spím a vyskytla se někde nějaká zajímavá pražská restaurace?
    Občas vařím brzo ráno, což mi někdy prostě vadí.
    LILY
    LILY --- ---
    DARJEEL: a nemá makrobiotik a a TČM přehozené, co je jin a co je jang? Aspoň mi to tak tvrdilo pár lidí, co se zabývali čínskou medicínou.

    Jináč mně taky víc vyhovuje stravování podle TČM a můj čínskoumedicínský terapeut mi říkal, že k němu chodí pár čistokrevných makrobiotiků, kteří měli nevyvážený systém právě díky stravě. A mněn jako skoronemasožroutovi právě doporučil si z léčebných důvodů občas dát hovězí vývar apod.
    AYUNTAMIENTO
    AYUNTAMIENTO --- ---
    DARJEEL: Myslím, že rozšíření je skvělý nápad! Osobně mne striktní makrobiotika moc neuspokojovala, ale strava podle pěti elementů, ke které jsem se dostala díky práci v ninestarki studiu, mi skvěle vyhovuje.
    IPH
    IPH --- ---
    DARJEEL: jinak rozsireni vitam a doufam, ze to bude prinosne.)
    IPH
    IPH --- ---
    DARJEEL: jojo.)) hlavne pro male deti.)))
    DARJEEL
    DARJEEL --- ---
    SPOLEČNÉ BODY MAKROBIOTIKY A TRADIČNÍ ČÍNSKÉ DIETETIKY

    Strava by měla být lehká a prostá chuťových extrémů.
    Lehkosti dosahujeme v mb vyvážením soli a oleje, u tcm dietetiky potom tak, že požíváme suroviny, které obsahují hodně QI (v podstatě nepříliš tučné potraviny).
    Mléčné výrobky jsou zdravotně nevhodné a nejsou pro plnohodnotnou stravu nutné.
    Sezónní potraviny v kombinaci se zdroji bílkovin, obilovin a celoročně dostupnou základní zeleninou tvoří základ jídelníčku.

    Tradiční čínská dietetika kromě toho klade důraz na:
    - poznání individuální somatotypu a úpravu jídelníčku dle tohoto faktu
    - poznání individuálního denního režimu a úpravu jídelníčku podle toho
    - vliv jednotlivých potravin a chutí na tropizmus Qi - tedy na to, jak která potravina působí na jednotlivé dráhy Qi
    - větší důraz na roční koloběh pěti elementů
    - techniky stravování (to má mb taky) a techniky podpory trávení.
    - větší důraz na léčení konkrétních zdravotních potíží oproti mb holistické "čistce"
    DARJEEL
    DARJEEL --- ---
    UPDATE

    Během času experimentování s makrobiotikou a jinými zdravovědnými systémy jsem se dostal do bodu, kdy mi čistě makrobiotická strava přestala vyhovovat.
    Protože bych rád zachoval ducha čisté makrobiotiky, který má svůj (zejména léčebný) potenciál a nehanil jej vajíčky a kuřecím, rozhodl jsem se rozšířit toto auditko o podobný, ale méně striktní a více tradiční způsob stravování než je MB. Tímto způsobem je dietetický systém dle TCM respektive pěti elementů.
    Dietetika pěti elementů vychází primárně z čínské tradice a tradice čínské medicíny a sdíli s makrobiotikou mnohé zásadní myšlenky, které považuji za klíčové pro racionální způsob stravování.
    Makrobiotika se defacto čínskou dietetikou inspirovala, ale přidala na striktnosti, pravděpodobně také vlivem vzniku velkochovů, chemických aditiv a dalších pofiderních a běžných součástí současného potravinového průmyslu.
    Rád bych zachoval také jádro tohoto klubu složené z přispívajících id a proto bych nerad zakládal další diskusi, která by vše rozdělila... myslím si že zbytečně.
    Zkusím tedy tento zkušební běh bitématického klubu a snad se nebude tlouct sktriktní přístup makrobiotiky s racionálním a zemitým přístupem čínské tradiční dietetiky, ale naopak vystoupí spíše společný duch prosté a pestré sezónní stravy, který je základem každého rozumného jídelníčku.
    May the Force be with us, dear Jedis ,)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam