DAWYT: Odborník sice nejsem - ale co se mléka týče, tak dle mých zkušeností a dostupných informací, je pro člověka vhodné tak maximálně lidské-mateřské mléko a to v kojeneckém věku, kdy jej tělo dokáže dokonale strávit.
Kravské mléko je pro telátka, kozí pro kůzlátka ... :)
Btw. strýček z podhůří k tomuto míval trefnou průpovídku:
"Mlíko - na rakev víko."
Aby to neznělo tak neodborně, jedná se hlavně o odlišnosti bílkovin (lidské x kravské) ve vztahu ke konstituci těl - kravské je přeci jen "trochu" větší :) - a s tím spojený poměr tuky x bílkoviny x cukry.. Již z tohoto hlediska, myslím, nepřekvapí, že lidské tělo není schopné kravské mléko dokonale strávit, ani dokonale odbourat, což vede přirozeně k zahleňování a tvorbě usazenin. Tento jev pak, podle toho jak je kdo "důsledný", graduje přes alergie, k tvorbě nejrůznějších typů chorob až po rakovinu..
Pro ilustraci má živá zkušenost s tzv "pylovými alergiemi" a "sennou rýmou": Po letech zkoušení všech možných alternativ (o konvenčně doporučovaných otupovacích "lécích" typu zyrtec apod., které jsem otestoval a následně odmítl, ani nemluvě), průvodní jevy (slzení, kýchání, otoky očí, pálení v krku, uších apod.) překvapivě vymizely za několik týdnů, po vynechání mléka, i
veškerých mléčných výobků a cukru, ze stravy.. Toliko na úvod k mléku.
A konečně k vápníku: považuji to spíše za prodejní argument, než že by z toho měl člověk nějaký skutečný užitek..zvážím-li všechny ostatní, tedy i patologické, aspekty užívání mléka (ať už pasterizovaného, či ne), vychází mi záporná hodnota.
Např. sezamová semena obsahují vápníku až 10x více než mléko, a to bez působení vedlejších účinků, které jsou u mléka potvrzené řadou vědeckých studií.
Obsah vápníku ve 100g potraviny:
Kravské mléko 100 - 118 mg
Sezamová semena 630 - 1160 mg
Řasa kombu 800 mg
Petrželka 200 mg
...
(zdroj: Pravda o mléce - jak ji potvrzuje věda, J.Průchová, Svítání 2003)
Pro zajímavost: přidávám k tématu
mléko ještě odkaz na článek o výzkumu amerických vědců, zaměřeném na působení/účinnost laktobacilů a dalších také toliko diskutovaných a reklamou opěvovaných "bifidogenních" bakterií v mléčných výrobcích. Výsledek: 0. Takže můžeme klidně zobat dále kvašenou zeleninu.. :)
Probiotika střevní mikroflóru neovlivňují...zní verdikt nové americké studie
Více zde:
http://www.osel.cz/index.php?clanek=5953