• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TSOHpermakulturni zahrady, zemědělství a tak... aneb upadající kult Přemka Podlahy
    SELECTOR_IX
    SELECTOR_IX --- ---
    mě zase dozrály najednou dvě cukety a tak nějak nevím co s nima... baví mě to pěstovat, ale jsem spíš na čokolády :D

    škoda že tu sem sám, pro jednoho mě vařit nikdy nebavilo... nechcete někdo přijet nanávštěvu? ;)

    nebo recept na cuketovej guláš? google mi tam cpe maso nebo aspoň bujón, nechci cuketu jako přísadu do guláše, ale jako hlavní surovinu...
    KUATO
    KUATO --- ---
    TYET: my mame male decka, tak o vikendu je vzdycky na stole nejaka marmelada, stavy pijem od jara do podzimu.

    nejake stavy

    a neco zavarenin a lonska trnkova medovina
    TYET
    TYET --- ---
    KUATO: u nás dělá výborný marmelády můj tatínek, já mu moc do toho nefušuju, ale co píšeš, zní skvěle :) a sirupy jsme si oblíbili bylinkové, ovocné prakticky vůbec nedělám
    to ohromný množství marmelády, co píšeš, by u nás asi ani neměl kdo sníst! u nás se sní tak sklenička do měsíce, víc určitě ne, to zásobuješ celou vesnici, ne? :)...no a alkohol nepijeme vůbec a ovoce a ořechy taky většinou rozdáme než spotřebujeme, já to dělám zatím spíš ze zájmu než pro užitek, ale kdoví, třeba nás bída naučí spotřebovat a zpracovat to všechno do poslední mrtě :)
    KUATO
    KUATO --- ---
    TYET: rybiz je vyborna surovina ne na hole pouziti, ale jako dokyselovac do smesi s dalsimi surovinami treba na vyrobu ovocneho sirupu.

    tedka jsme delali z malin, rybizu (smes bileho, cerneho a cerveneho), neco visni, par rannych jablek a par prezralych merunek. odstavneno na rucnim odstavnovaci, stavy cca 12 litru, pridano 10 litru vody a 20kg cukru, povareno, sebrana pena, nasklinkovano (uz se znovu nesterilizuje) mame na cely rok.

    marmelady delavame jahodovo-tresnovou, nekdy z merunek, ze zlutych ryngli a jednu z boruvek (jestli nasbirame v jesenikach za par tydnu), vsechno v davkach treba 10kg ovoce. mame vyhodu, ze mame uz vzrostle stromy, takze vetsinou mame ovoce na rozdavani, pac to ani sami nespotrebujeme. kdybychom vic chlastali, tak se to da nacpat do becky, ale jak clovek uziva alkoholu jako leku, tak se ani moc nespotrebuje :o).
    TYET
    TYET --- ---
    THEO_PHIL: dělala jsem marmeládu z josty bez želírovacího prostředku a zůstala tekutá, tak jsem dot týhle půl pytlíčku gelfixu dala, je to z půl kila ovoce a 200 g cukru a
    KUATO: jo, jsou to jen tyhle dvě bídný sklínky :)) ale třeba se ještě dokopu a nějakej rybíz nasbírám
    ANABEL_LEE
    ANABEL_LEE --- ---
    KUATO: je to troskarka :))))
    KUATO
    KUATO --- ---
    TYET: ty dve sklinky?
    THEO_PHIL
    THEO_PHIL --- ---
    TYET: Davas tam neco zelirovaciho? Ja ted zkusil bez: maliny jsou hodne tekuty a cernej rybiz docela v pohode...
    TYET
    TYET --- ---
    dneska jsem nasbírala bílej rybíz a udělala marmeládu, trvalo mi to se vším všudy hodinku
    JANYNA
    JANYNA --- ---
    O tom nic nevím, píšu svoje nápady. :-)
    ANABEL_LEE
    ANABEL_LEE --- ---
    JANYNA: brizu zpracovavaji hodne v Rusku, co?
    ANABEL_LEE
    ANABEL_LEE --- ---
    JANYNA: hermanek to bude taky pekna sila.. hmm .)
    JANYNA
    JANYNA --- ---
    Lípa, ale už budou asi všechny po květu... Březové listí? Heřmánek.
    ANABEL_LEE
    ANABEL_LEE --- ---
    OGMIOS: no tak nektery lecivky muzou byt koncentrovany v sirupu i mirne toxicke, tak bych spis rada navrhla takovy brainstorming, co by vas jeste napadlo... .) treba.. jetel? :D divizna?
    OGMIOS
    OGMIOS --- ---
    ANABEL_LEE: tak sirup pujde z cehokoliv ne? ja bych nasel neco co kvete a sup s tim do sirupu :D
    ANABEL_LEE
    ANABEL_LEE --- ---
    teda limonady=marmelady, myslim na dve veci najednou a je to tady .)
    ANABEL_LEE
    ANABEL_LEE --- ---
    ja furt premyslim nad temi sirupy.. a co nejaka bylina ci strom rostouci venku, tedy ne bezna zahradni plodina? treba.. listy maliniku? plodu je na sirup skoda, my tu radeji jedeme limonady.. nebo treba.. sedmikrasky? :D
    PETRUNA
    PETRUNA --- ---
    PETRUNA: jinak teda nemame nic ve skleniku ani foliovnik,jen venku v zahonu na vychod (myslim teda :) ) kde od rana do peti odpol sviti slunce.
    PETRUNA
    PETRUNA --- ---
    OGMIOS: tyjo my je mame na mestsky zahrade...mmm sazela jsem je ze seminek nekdy v dubnu na konci a myslela sem si, ze ty seminka z tesca ani nevyklici a od ty doby zacli rust, kvest a plodit az ted po tech vedrech a nocnich destich.zatim z deviti kytek my rostou tri rajcatka,navic mame jen ty kerickovy a jsou nejaky zamrzli :/ ale dost me tesi ta brokolice ktery jsem moc nefandila pres ty molice :) a roste to vse krasne a to se o to nejak moc nestaram,jako ze zadny hnojeni a trhani plevele..i kdyz obca neco vytrham..tak doufam ze vyroste vse i dva druhy kapusty ktery porad nic a jsou ozrany nejakejma mrchama....
    TYET
    TYET --- ---
    OGMIOS: my je máme taky ve fóliáku a vlastně zčervenaly ze dne na den, vydrž :)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam