• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    MEDVIDEKEnneagram aneb nástroj sebepoznání, který se s člověkem nepáře...
    MEDVIDEK
    MEDVIDEK --- ---
    Kurňa soucit, je obsáhlejší než jsem myslela.
    MEDVIDEK
    MEDVIDEK --- ---
    MONICARDIO: jo určitě je soucit i o přijetí...

    MEDVIDEK
    MEDVIDEK --- ---
    Jak já vnímám soucit.
    Je to něco vevnitř a dotýká se to lásky a srdce.
    Vím, že soucit není lítost.
    Soucitem sebe i druhé stavím rovně.
    Není výš nebo níž. Není více nebo mémě.
    Soucitem přijímám, vciťuji se avšak nezasahuji.
    Soucitem projevuji respekt.

    Do jaké míry je soucit čin?

    MEDVIDEK
    MEDVIDEK --- ---
    MONICARDIO: napsala jsem, že jsou ty sny věsměs splnitelné...a nenapsala jsem všechny , protože zrovna ten tvůj je prostě mimo realitu:-)
    MEDVIDEK
    MEDVIDEK --- ---
    TRUCE: jo myslím, že soucit je o "pochopení" z nějaké části určitě
    KOMATSU: myslím, že právě soucit znamená na sebe "nezapomenout" - soucit není vlastnost, ano je to schopnost!:-)
    GEDI: to je stotožnění se , né soucit, dle mě - pokud si 2 ka...tak to mnohé říká
    BAGHICEK: myslím, že jsi popsala schopnost jak vnímat potřeby okolí
    YMLADRIS: to se hodně blíží mé představě soucitu...tedy pocitu o něm
    GEDI
    GEDI --- ---
    YMLADRIS:
    Já si to nevybírám :-)
    Já to tak mám :-).
    BAGHICEK
    BAGHICEK --- ---
    BAGHICEK: palma sla do sprchy - chlorovana voda nebo kyselej dest? ono je to prece jedno :)
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    ja moc nevim co soucit je. to co pise Gedi mi pripada k nicemu (no flame); jako ze k cemu je, kdyz je nekdo nemocny, citit se "taky spatne"? cemu to pomuze.

    jaako soucit si predstavuju jakesi moudre porozumeni, ze nekoho vidim, chapu proc dela to co dela = jak mu asi je, ale zaroven jsem nad tim. nee ze by mne vlacely jeho pocity. zaroven tam jeste je nejakej pocit sounalezitosti s tim clovekem jako ze vsichni jsme lidi, zcehoz muze plynout tendence mu treba nejak pomoct pripadne

    ale fakt nevim, mam se soucitem potize
    BAGHICEK
    BAGHICEK --- ---
    MEDVIDEK: bezpodminecne naslouchani, pripadne vciteni se. Do sebe i do okoli. Soucit muze a nemusi byt silny motivator vpodstate az celospolecenskych zmen (viz snahy o napravu problemu spojenych s globalizaci a nemocnou planetou). Se sebou jsem ted potrebovala mraky soucitu a s nejvetsi pravdepodobnosti jsem si ho dala rozumove a v neposledni rade diky dalsim okolnostem a podminkam, nebot podstata soucitu mi zatim unika.
    Soucit muze byt v ruznych barvach, smutny i vesely. Treba se tesim na dest, ze vyhodim palmu na dvorek, at si taky uzije.
    GEDI
    GEDI --- ---
    MEDVIDEK:
    U mě je soucit skoro to samé co vcítění. Vidím nemocného člověka a "je mi taky špatně", vidím smutného a "je mi smutno".
    Cítím to co ty k kterými mám soucit.
    KOMATSU
    KOMATSU --- ---
    MEDVIDEK: je toho tam moc :)
    ani vlastně nevim, jak bych ho definoval...
    je to schopnost, vlastnost...
    jejíž součástí je schopnost vcítění..
    a schopnost konat...
    schopnost zapomenout na sebe...
    a určitý uvědomění toho, že nejsme oddělený ostrovy, ale jsme určitým způsobem propojený... nebo snad jedno...
    TRUCE
    TRUCE --- ---
    MEDVIDEK: chapani utrpeni druhych?
    ale imho neni vzdy treba se vcitovat. spis malokdy.. chapani staci
    BAGHICEK
    BAGHICEK --- ---
    MEDVIDEK: a kdyz se rekne schizofrenie, tak se mi jeste vybavi Faynman, jak se ho pred odvodovou komisi ptali: slysite hlasy? Treba ted uplne slysim, jak mi zena rika: ... A tak ve vysledku neodveden z psychiatrickych duvodu :-))
    Takze psychiatry tak nejak s rezervou. Ikdyz je v minulosti taky mam.

    MEDVIDEK: znam obdobnou verzi - neni treba se trapit pro to co nemuzu zmenit. A ani pro to, co zmenit lze. Ale to uz je takova zkratka trochu. A pak mam jeste v oblibe litanii proti strachu - nesmim se bat, strach zabiji mysleni, strach je pomala smrt prinasejici naproste vyhlazeni. Necham strach projit skrze me, kolem me, ohlednu se za nim.. (ten konec si moc nevybavuju)


    MEDVIDEK: dobre tema jako obvykle.. jako devitka si na nej necham cas.. :)
    SHEEN
    SHEEN --- ---
    MEDVIDEK: Nejsou mi jasné v tomto kontextu výrazy sociální, vztahový a sebezáchova. Je možné to nějak stručně vysvětlit?
    MEDVIDEK
    MEDVIDEK --- ---
    Mám na Vás dotaz : Jak by jste popsali soucit? Co je dle Vás soucit?
    MEDVIDEK
    MEDVIDEK --- ---
    Vybavuje se mi moc silná věta, kterou používám když jsem "emočne v prdeli".

    (Životě,Bože, srdce moje dosaď dle víry) .....Přijímám se "se soucítěním" vše co ze mě vychází , vše co je mou součástí. Vše bolestivé i to krásné. Přijímám to a prosím ať mám sílu to nesoudit. Jen pozoruji. A pak , když přijde správný okamžik, ať mám sílu změnit věci , které mohu změnit a přijmout věci , které změnit nemohu a prosím o sílu rozlišit jedno od druhého."....
    MEDVIDEK
    MEDVIDEK --- ---
    BAGHICEK: ják mám vědět jestli jsi schizofrenik?:-))))

    Můj osobní názor je , že každý máme "své". Mám pocit, že medicína má své
    místo v této společnosti a mnohdy pomáhá. Já sama bych v určitou dobu byla bez léků úplně v prdeli. Dokonce i diagnozu mám.
    Jenže já sdílím názor, že nic se neděje "jen tak" a nemoc je tady často proto , abychom si uvědomili spoustu věcí.
    Enneagram není terapie, diagnostika...enneagram je cesta.

    A taky mám výrazný pocit , někdy skoro jistotu, že každý člověk co se sebou začne něco dělat a pídit se po přičinách, že tak "JAK LEZOU VEN HEZKÉ VĚCI , SOUBĚŽNĚ VYLÍZAJÍ VEN TY TEMNÉ A BOLESTIVÉ".
    BAGHICEK
    BAGHICEK --- ---
    MEDVIDEK: a ja jsem schizofrenik? ;) a co ostatni?
    MEDVIDEK
    MEDVIDEK --- ---
    QUANTI: hm...dle textu...může být.
    QUANTI
    QUANTI --- ---
    MEDVIDEK: a co jsem ja? :) sebezachova?
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam