• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    THE_MIRACLEPolitické alternativy a jejich příznivci
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    XCHAOS: teda tu kandidaturu... myslící tankisty tady nepotřebujeme, pálí nám to tady dost i bez nich :-)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    GENERALLZ: jo, to je docela rozumné... ať to zkusí u nás na Praze 6, klidně...
    GENERALLZ
    GENERALLZ --- ---
    XCHAOS: byl bych k tomu ostražitý.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    GENERALLZ: ...takže se mu nedá věřit ani definice základních ekonomických pojmů ?
    GENERALLZ
    GENERALLZ --- ---
    XCHAOS: Samuelson je neokeynesiánec.. čímž je řečeno vše.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    _BENNY: prosímtě, 90% té učebnice je především o definici těch ekonomických pojmů - co přesně znamenají. ta učebnice hlásá minimum "neomylných pravd", jako že něco je nějak a ne jinak - spíše se tam definovaly pojmy, a mluvilo se tam o tom, že ohledně toho jak to a to funguje existují ty a ty teorie.

    ale já už si to moc nepamatuju... každopádně moc "levicová" mi fakt nepřišla....
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    XCHAOS: v te ucebnici se jasne uvadi, ze moderni ekonomiky jsou smisene, protoze je to tak spravne a vyvoj to ukazal (samozrejme s odkazem na dalsi autory). coz je lez. dost neomalene tam popisuje laissez-faire. kdyz mi bylo 16, taky jsem ho hltal, protoze jsem nemel pristup k validnejsim informacim.
    THE_MIRACLE
    THE_MIRACLE --- ---
    _BENNY: uplny kulovy nevim, mam svuj nazor, ale priznavam, ze odbornik nejsem. Ale tvy poznamky jsou zcestny. A byly vzdycky.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    _BENNY: ano - několik stran v 1000stránkové knize ! a ona to "zajímavá alternativa" samozřejmě byla - už to, že se to zcela nezhroutilo, a naopak to léta dokázalo relativně efektivně zbrojit, je pozoruhodné.

    jinak je to pochopitelně učebnice diskutující dění na volném trhu, nijak zvlášť dobrá, ale základní pojmy si člověk ujasní.

    _BENNY
    _BENNY --- ---
    THE_MIRACLE: zatimco ty vis uplny kulovy a jenom pricmrndavas
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    XCHAOS: je to tak zde neprezentuji, bylo tomu venovane nekolik stran a dost si tim udelal ostudu. prezentuje tam ekonomiku SSSR jako "zajimavou" alternativu trznich ekonomik.
    THE_MIRACLE
    THE_MIRACLE --- ---
    XCHAOS: On je _Benny tak trochu demagog a jeste vice Klaus (mysleno jako prirovnani). Proste si upravuje vsechno tak, aby to sedelo na jeho nazory. Takhle pusobi na me. Na cloveka, ktery o ekonomice vi jen sem tam neco.
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    XCHAOS: ono si dneska staci precist jen blbe PDF a zabit tim jedno destive odpoledne, ale toho ty nejsi schopny. ty radeji fantasirujes a argumentujes wikipedii. chapu.

    zejména hospodářský cyklus je věc, kterou může ovlivnit cokoliv (třeba preference obyvatel a jejich životní styl), že to podle mě ekonomickými definicemi jednoznačně popsat nejde. ekonomie počítá s racionálním spotřebitelem - ale subjekty vstupující na trh se nechovají racionálně, často.

    sorry, ale kecas z hladu. nectes, nevis.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    _BENNY: tomu je tam věnovaná tak max. půlka nějaké kapitoly o ekonomických alternativách a souvisejících teoriích. a ty to tu prezentuješ, jako by to byla jen učebnice pro komunistické plánovače...
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    _BENNY: houby trapas. min. si člověk může udělat obrázek o tom, čím se zabývaly.

    podívej já si nepůjdu kupovat něčí učebnici ekonomie, jakmile o něm padne zmínka v diskuzi... kromě toho, dnešní ekonomika je natolik jiná, než třeba před 50 lety - protože se zásadně změnil stát, společnost, technologie, vzdělanost, všechno - že prostě ekonomické teorie z doby před 50 lety neplatí.

    koneckonců i ta studená válka a bipolarita stabilizovala západní svět... západ měl jasně dané priority tím, že východní blok ho nesměl předhonit, to ospravedlňovalo některé politické kroky, které dnes už demokraticky obhájit nelze. vše se mění, a to dost rychle.

    zejména hospodářský cyklus je věc, kterou může ovlivnit cokoliv (třeba preference obyvatel a jejich životní styl), že to podle mě ekonomickými definicemi jednoznačně popsat nejde. ekonomie počítá s racionálním spotřebitelem - ale subjekty vstupující na trh se nechovají racionálně, často.
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    XCHAOS: ne, je to starej "dobrej" Samuelson.
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    XCHAOS: makroekonomové často pracují s účelově zkreslenými statistickými daty (ať už je účelově zkreslil kdokoliv, na jakémkoliv levelu, individuálně nebo kolektivně), a ekonomika celkově má tendenci chovat se jako nelineární, chaotický systém.

    a presne takto pracuje pan Svejnar. pracuje jen se statistickymi daty. wake up.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    _BENNY: Samuelson a výhody plánovaného hospodářsví ?! to si fakt nepamatuju. není to nějaké jiné vydání nebo jiná učebnice ?
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam