• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    KOMATSUPravoslaví, ορθόδοξη Εκκλησία
    CHOMI
    CHOMI --- ---
    SAMUELARACHNID: Tak to se přiznám, že nevím... Obecnšš se třeba v Rusku hodně šíří různé polooficiální a někdy až divoké letáky a brožury s výkladem míst zjevení, dají se sehnat i u nás v kostelech, kam chodí hodně Rusů - ale mám skoro pocit, že už jsou dost na hraně mezi vírou a nějakou herezí. Aspoň některé z nich.
    Pravoslaví je obecně ke knize Zjevení dost zdrženlivé a nakládá s ní opatrně, protože lidová zbožnsot je schopna na základě Zjevení vyplodit leccos (viz zmíněné brožury). Je to mimochodem jediná kniha NZ, která se nikdy nečte při bohoslužbách. Právě proto, aby si na ní prostí lidé neujeli.
    Ta knih o. Serafíma vyšla i ve slovenštině, možn áby se dal ještě sehnat v Praze v Olivě...
    SAMUELARACHNID
    SAMUELARACHNID --- ---
    Jo jinak tady je online verze knihy S. Rose: " Orthodoxy and the religion of the future"
    kapitoly 1-5
    http://www.orthodoxphotos.com/readings/future/

    kapitola 6
    http://www.holy-transfiguration.org/library_en/sc_ufo1.html
    a 7 a 8 kapitola

    http://www.orthodoxphotos.com/readings/sign/

    SAMUELARACHNID
    SAMUELARACHNID --- ---
    buď mám špatný google, nebo fakt nevím :)
    rád bych se seznámil s co nejsoučasnějším právoslavným pokusem o výklad Zjevení. Mohl bys mi třeba něco doporučit?
    CHOMI
    CHOMI --- ---
    Nemám. Není ale někde na netu ke stažení?
    SAMUELARACHNID
    SAMUELARACHNID --- ---
    Malý dotaz, nemáte někdo v el. podobě knihu Seraphima Rose o Zjevení Janově?
    PRISCILA
    PRISCILA --- ---
    Ráda bych Vás pozvala do nového klubu ne(nesouvisejícího). Omlouvám se za spam, pokud to někoho pohoršuje:) [ Reformace a protestantské církve a související témata ]
    GOBERS
    GOBERS --- ---
    HAROLD: Krom palce nahoru a dolu by tu jeste mela byt moznost dat smutny xichtik... :-(
    HAROLD
    HAROLD --- ---
    CHOMI: Ono je to jak kdy a jaká je zrovna hladina léků... Každopádně množství léků, které ho udržují v pohodě, je už dost tristní...
    CHOMI
    CHOMI --- ---
    GOBERS: Potkal jsem otce Pachomie na eparchiálním shromáždění v listopadu loňského roku - byl úplně v pohodě, dobře jsme si popovídali. Fysicky na tom asi není úplně nejlépe, ale celkem to zvládá. Rozhodně proti tomu, co se říká, vypadal vyýrazně lépe.
    HAROLD
    HAROLD --- ---
    GOBERS: Je těžce nemocný, ale nese to neuvěřitelně...
    GOBERS
    GOBERS --- ---
    HAROLD: Jak mu vlastne je? Jeden cas jsem slysel zvesti o tom, ze uz se temer uplne odstehoval z teto reality a dimenze.
    HAROLD
    HAROLD --- ---
    Vida, to mi připomíná, že musím Romanovi zavolat...
    SAMUELARACHNID
    SAMUELARACHNID --- ---
    CHOMI: mne právě dostává to, že desatero je morálka B-žská a ne lidska, tj,. maxima ke které se můžu přibližovat.
    CHOMI
    CHOMI --- ---
    SAMUELARACHNID:
    ááá, otec Pachomij! To je neuvěřitelně vzdělaný a moc hodný člověk.
    Zbožštění jde ruku v ruce se snahou o mravní dokonalost ("buďte dokonalí jako můj Ortec nebeský" řekl Kristus, a to je absolutní požadavek), ale s vědomím, že ji nikdy nemohu dosáhnout. Mohu zvítězit nad každým hříchem - ale ne nad všemi. Hlavní je ale láska k Bohu a lidem (stvoření), nikoli snaha po mravní dokonalosti.
    CHOMI
    CHOMI --- ---
    ICXC: Bůh nás uchovej od takových konců!:o)
    Na druhou stranu v Rusku byli vždy i v nejhorších časech státní církve velicí světci slynoucí zbožností a pokorou. Tichon Zadonský, Serafim Sarovský, Theofan Zatvornik...
    SAMUELARACHNID
    SAMUELARACHNID --- ---
    ICXC: zbožštění mi na tom přišlo nejzajímavější, protože dává lidskému životu metafysický smysl a nejde o mravní dokonalost (o kterou asi těžko i při snaze zavadím). Jasně, že se nakonec budu muset rozhodnout sám, ale mám pocit, že židokřesťanská tradice mne vyformovala a formovala i mé potřeby. a abych k ní mohl zaujmout jakékoliv stanovisko, musím se jí snažit poctivě poznat.
    Nemáte někdo elektronicky spisy o orthodoxní spiritualitě?
    Jinak díky za tipy, ozval jsem se známým religionistům, a ti řekli nezávisle na sobě jméno Roman Paďouk, jméno, které znám tak jako legendu. takže při příští cestě za rodinou do prahy bych ho snad potkal.

    ICXC
    ICXC --- ---
    SAMUELARACHNID: to je i proto, že je pravoslaví na našem území vlastně ve fázi misie. takže jsme všichni celkem hodní a vstřícní. až to tu ovládneme jako Polsko, Rusko nebo Irsko, tak začneme diktovat a ofrňovat se... ;)


    SAMUELARACHNID: A s posty opatrně. Na začátku do toho každý vlítne po hlavě a pak se diví, když po pár měsících přestane a už se k tomu nechce vrátit a ještě si to vyčítá. Důležité IMHO je to, co se nazývá theosis. K tomu patří především modlitba jako základní kámen všech ostatních ctností. Modlit se pokud možno neustále. Tak jak se o tom zmiňuje právě i Filokalie. To mě osobně při seznamování s pravoslavním před x lety přišlo asi nejzajímavější a nejtajemnější a imho to mělo největší vliv na naprosté změně mého dosavadního života a na nový začátek. Já jsem sice hříšník, ale můžu opravdu potvrdit, že ta osoba, která žila před křtem a já, jsou dvě různé osobnosti a ta první je opravdu mrtvá. A vše co se dělo před křtem, všichni tehdejší lidé, situace, zážitky, to vše je jako v mlze, jako dávný sen. Jakoby to ani nebylo. Pravoslaví ti může pomoci, můžou ti pomoci i pravoslavní. Ale nakonec budeš přeci jen stále sám v určitých momentech a rozhodování, ale my ti když tak můžeme poradit, abys sis to nakonec udělal podle svého :)
    ICXC
    ICXC --- ---
    SAMUELARACHNID: Napiš do pošty uživateli ABBA, to je pravoslavný kněz, mladý, rád si s tebou o čemkoliv popovídá.
    CHOMI
    CHOMI --- ---
    SAMUELARACHNID: Jasně, a nejen kněží. My se o víře bavíme rádi:o)
    SAMUELARACHNID
    SAMUELARACHNID --- ---
    CHOMI: Zkusím se v neděli poptat
    Kupodivu právoslavní kněží fakt nekoušou a rádi vyjasňují otázky ohledně tradice...
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam