• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    DIOJANDREVOSTAVBY
    SWARAJ
    SWARAJ --- ---
    GECKO: Hovořil jsem s jedním člověkem, co dělá doktoranské studium na ČVUT se zaměřením na dřevostavby. Zkoušeli parobrzdu OSB 15mm PD bez přelepení a pak i se záměrně proseknutýma dírama a vycházelo vše v pohodě, neboť veškerá voda se stíhala odpařovat. ten člověk má mimojiné i firmu na výstavbu dřevostaveb a naceňoval projekt, který jsem dělal. některé věci v něm zrevidoval, neboť mu přišly nákladné a efekt příliš nemající.
    IKSIK
    IKSIK --- ---
    GECKO: To je fakt. On by se ten lak stejně rozlámal v těch spojích. No nic. Natáhnu tam polyetylen.
    GECKO
    GECKO --- ---
    IKSIK: No mozna povrch plaubky, ale ty palubky budou tak jako tak porad pracovat a jejich spoje rozhodne neprodysny nebudou... Jako parobrzda se pouzivaj OSB desky PD, ale pokud to ma byt skutecne parobrzda, pak se spoje prelepujou butylovou paskou...
    IKSIK
    IKSIK --- ---
    OK.
    ZOM664
    ZOM664 --- ---
    IKSIK: I kdyby na krásně jo o čemž pochybuji tak se nátěrové hmoty zprašují takže po nějaké době by to stejně nefungovalo.
    IKSIK
    IKSIK --- ---
    GECKO: Já myslel, že to ten lak neprodyšně uzavře...
    GECKO
    GECKO --- ---
    IKSIK: Pokud to ma fungovat tak tezko...
    IKSIK
    IKSIK --- ---
    Nedá se náhodou parotěsná folie na vnitřní straně palubkové zateplené stěny nahradit polyuretanovým lakem?
    MARTIK
    MARTIK --- ---
    GECKO: díky.
    GECKO
    GECKO --- ---
    MARTIK: Jo, da se hrube predpokladat, ze stavba bude stat cca 5000 za obestaveny kubik prostoru. To za predpokladu nejakych beznych zakladacich podminek a toho, ze neni treba budovat protazeni siti, prijezdovou cestu a podobne, proste jen barak. Bez pozemku. Takze zvaz, kolik mas cca k dispozici penez a podle toho pak zvazuj, zda stavet nebo ne...
    GECKO
    GECKO --- ---
    MARTIK: Ne neda... a nad roubenkou jakoze opravdovou roubenkou z masivniho dreva IMHO dnes nema smysl premyslet, pokud nejde o rekonstrukci nebo repliku historicke chapuly a jsou k tomu duvody. Je to relativne drahy a nese to sebou spis problemy.

    Jinak, vyslednou cenu stavby ovlivnuje hruba stavba tak ze 30% a tim i materialovy vyber. IMHO se volbou kosntrukcniho systemu neda prilis usetrit ani prodelat, pri podobnym vybaveni bude vysledna cena podobna.

    Jde hodnne o dostupnost materialu a treba to, co jsi schopen a ochoten udelat si sam. Prace je vetsinou drazsi nez zpracovavany material.
    MARTIK
    MARTIK --- ---
    já vím, že je to dotaz, na který nelze jednoduše odpovědět, ale myslíte, že vyjde dřevostavba levněji, než zděný dům?
    protože cena je pro mně nejsilnější kritérium, tak jestli má vůbec cenu nad roubenkamy přemýšlet..
    dá se říct, že je jedno vždy levnější / dražší než to druhé?
    GECKO
    GECKO --- ---
    IKSIK: Neres... nez topripadny brebery sezerou, stejne tam uz budes chtit neco jinyho... JInak na tyhle sajrajty se mi nejlip osvedcilo to strikat zahradnim postrikovacem... je to mnohem rychlejsi nez nater a spotreba je jen o neco vetsi (a to neni kriticky, protoze se to hodne redi..)
    IKSIK
    IKSIK --- ---
    Včera odpoledne jsem natíral dřevo na stavbu zahradní chajdy Lignofixem a dneska mi to na zahradě krásně zmoklo. Myslíte, že se to z toho dřeva nějak nevypláchlo? Zůstane to už odolný proti havěti a houbám nebo to mám natírat znova a modlit se aby už nepršelo?
    SWARAJ
    SWARAJ --- ---
    Jinak slaměné stavby stojí po světe již řadu let i desetiletí. Koneckonců u nás stojí slamák alias dům s deštníkem od pana architekta Suskeho a ten už tu je tuším od roku 2001.
    SWARAJ
    SWARAJ --- ---
    SWARAJ
    SWARAJ --- ---
    AQUALOCO:
    GECKO: Podrobnosti přesně nevím. jak je psáno, tak zkouška proběhla dle platných evropských norem. stojí zatím Aleš Brotánek, architekt, který se dlouho zabývá stavbami pasivních domů i s použitím slaměných balíků, ovšem díky absenci tohoto testu byly vždy využity nosné dřevěné konstrukce. Předpokládám, že využili nosnou stěnu o tl. 60cm. Zkusím zjistit podrobnosti.

    Je jasné, že odřezky hořejí jinak, než stlačený balík, kde je obtížný přístup kyslíku a navíc je chráněn omítkou. U dřeva je taky veliký rozdíl, pokud je profil hoblovaný anebo jen syrový... odolnosti při požáru jsou pak rozdílné.

    Jinak existuje x staveb tohoto konstrukčního řešení v Dánsku i jiných zemí (tuším Skotsko taky). Dokonce i u nás jsou nějaké postaveny (znám člověka, který se výstavby účastnil a je založena na okurkových lahvích). Základní vtip je v ochraně slámy pomocí vhodných omítek a řešení soklu stavby (nejvhodnější řešení je na patkách s provětrávaným prostorem pod stavbou). balíky jsou dány na vazby, v rohách pak zpevněny buď dubovými kolíky či kramlemi. Patro slouží jako ztužení v horizontální rovině (dřevěná rámová konstrukce s jakýmsi dřevěným věncem), která zajišťuje rovnoměrné sedání stavby (s tím je třeba počítat). Okna a dveře třeba řešit osazením do dřevěných rámů.

    Při vhodném řešení detailů a ochrany zdiva vůči vlhkosti není důvod pochybovat, že by nevydržela potřebnou životnost 60-80let.


    ZATAMOKO: Pokavad dodržíš přesnou skladbu a budeš mít k dispozici certifikát, tak se tím ohánět můžeš. Nevím, jak to bude s licencí. každopádně do spalné zkoušky nasypeš třeba 0.5mil Kč, takže je otázkou, zda know how bude volně přístupné.
    GECKO
    GECKO --- ---
    HONANEK69: Jestli nekomu praska cely patro, je to proto, ze to je blbe udelany a ne proto, ze pouzil surovy drevo na stavbu. KVH se zmenou vlhkosti nakonec taky pracuje, Jinak ta vlna se nutne osetrovat nemusi, je to nejaka ochrana proti molum tusim... zase... ono i tu drevenou konstrukci vetsina lid inapousti sajrajtem proti skudcum... atd... Co se tyce difusne otevreny konstrukce.. no nevim, kdo cim z koho taha penize... selskym rozumem to vyapda docela jasne,, kdyz je konstrukce difusn otevrena, vlhkost, ktera do ni pronidne z ni muze ve smeru postupu uniknout... proto tolik nevadi, kdyz tam nejaka vlhkost pronikne... kdyz je difusne uzavrena, tak nema vlhkost kam utyct (nebo am cestu vyrzazne ztizenou), coz je spatne a proto ze velmi potrebne vlhkosti v pruniku do konstrukce zabranit... coz se mnohem snaz rekne nez udela a reseni problemu je nasledne nakladne az skoro nemozne... si to preber jak umis...


    HONANEK69: To se meni v case... cenik anjdes na www.canabest.cz Ja ji kupoval v dobe, kdy byly vsechny izolace docela drahy a Canabest mel zrovna nejaky nizsi ceny, takze to sice bylo drazsi, ale ne o moc... krom toho jsem na pomerne velkou cast stavby pouzival izolaci ze surovyho konopnyho vlakna primo z tirny a to je pomerne levny (cca 12 - 14 Kc / kg a na 1m3 izolace potrebujes cca 50 kg).

    HONANEK69
    HONANEK69 --- ---
    GECKO: a jak tak konopna izolace vychazi cenove?
    HONANEK69
    HONANEK69 --- ---
    GECKO: zivotni prostredi dejme tomu, prace s materiálem ktery je ipregnovanan nejakym sajrajtem, to nevim jak je prijemna. Pokud je impregnovano tak take nasava vlhkost? Uznavam ze prace s vatou je priserna, sam ma za sebou pres 1tis metru. Osobne se mi ta myslenka izolovat prirodnim materialem moc libi, ne kuli stope na zivotnim prostredi, ale na zlepseni prostredi v dome, ale vzhledem k tomu ze se musi matriál stejne nejakou chmikalii nalejvat tak nevim nevim...

    GECKO:prave diky tomu sesychani praska u znameho cele patro (sdk na profilech)

    GECKO: SDK mam pridelano vsude na profilech, nikde nic neprasaka..

    GECKO: porad ve me hloda nazor ze ta difuzne otevrena stavba je jen tahani penez z lidi, není nekde nejaky srovnani nejaky clanek kterej se tomu venuje(ne PR :) )?
    AQUALOCO
    AQUALOCO --- ---
    HONANEK69: nevylučuju, měl jsem na mysli dif. otevřenou stěnu, čímžto se vlhkost může vypařit mimo ní.. obecně vim co dělá uzavření stěny, možnost jejího orosení mě neláká, samo že zkušeností bude víc za pár let ,)
    ZOM664
    ZOM664 --- ---
    To osbčko nebo vodovzdorná překližka by se daly použít. Máš pravdu.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam