• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    BORAGOrganická syntéza
    Tento klub slouží k procvičování schopnosti navrhovat jednoduché i pokročilé mnohakrokové organické syntézy. Navrhovatel řešené struktury (tj. jedinec, který úspěšně vyřešil předchozí syntézu) by měl volit látku, se kterou již dříve pracoval, aby byl schopný rozsoudit správné řešení, v případě, že se jich objeví více.

    Prosím respektujte následující pravidla:
    1. Při navrhování syntéz používejte jako reagenty pouze komerčně dostupné látky.
    2. Syntéza by neměla mít více než deset kroků.
    3. Navržený sled reakcí vkládejte ve formě obrázků! Slovní popis n-stupňové syntézy nebude nejspíš nikdo číst.
    4. Doba na vyřešení struktury je předběžně stanovena na JEDEN TÝDEN - pokud se do té doby nepříjde s vhodným řešením, je navrhovatel povinen zveřejnit správné znění. Dalším navrhovatelem se pak stává osoba, která se k tomuto řešení nejvíce přiblížila.
    5. Navrhovatel se může své funkce dobrovolně vzdát ve prospěch jiného diskutujícího.
    6. Navržena může být i struktura, kterou plánujete připravit a rádi byste postup zkonzultovali, popř. zjistili i jiné úhly pohledu.
    7. Jakékoliv příspěvky mimo téma diskuze budou nemilosrdně mazány.

    Přeji příjemnou zábavu!
    rozbalit záhlaví
    BORAG
    BORAG --- ---
    WILDENBURY_SQ: no při ceně toho bromovaného anilinu bych ho nevařil, ale rovnou koupil :-) Ale když tedy jinak nedáš...
    Anilin alkyluješ reduktivní methylací (formalín + sodný borohydrid). Dimethylovaný anilin pak bromuješ (bromem v dichloromethanu, NBS v tetrachloru za vyšší teploty, dibromomaleindinitrilem, dibromobarbiturátem...)
    WILDENBURY_SQ
    WILDENBURY_SQ --- ---
    BORAG: .. Hezke! Jen bych mozna doplnil, jak pripravit p-brom-N,N-dimethylanilin.
    BORAG
    BORAG --- ---
    WILDENBURY_SQ: OK, nikdo se k tomu neměl, tak tady posílám svou verzi, než se na to zapomene..

    LIBRIUM
    LIBRIUM --- ---
    CHEMIK: inak ta nukleofilia fosforu/fragilita P-N vazby v X2P(O/S)-NR2 je znacna, hlavne u R = H alebo H, Me, ale od dimetyl vyssie su uz tie amidofosforylhalidy/alkylestery stabilne a len tak lahko sa hydrolyzovat/alkoholyzovat nedaju (napriklad P,P-bis-(dimetylamido)fosforylchlorid ti s pol moleq. vody v pritomnosti bazy nehydrolyzuje P-N, ale hydrolyzuje a kondenzuje na "hexametylpyrofosforyltetramid" (OMPA)).
    CHEMIK
    CHEMIK --- ---
    LIBRIUM: Hm, tohle vypada dobre.
    LIBRIUM
    LIBRIUM --- ---
    CHEMIK: je to trochu problematicke v one-pot setup, to je pravda. zrejme prisnou kontrolou podmienok by to slo... no nic, tu je validna metoda:)



    BORAG
    BORAG --- ---
    BORAG: ano, je to opět hodně snadné. Chtěl jsem, ať se zapojí i někdo jiný než Librium a já
    BORAG
    BORAG --- ---
    jsem teď trochu marod a tak se koukám co je v tom. Je to zdroj spousty zajímavých struktur. Tak první z nich:

    BORAG
    BORAG --- ---
    LIBRIUM: kdyžtak tu pošli tu verzi, kterou jsi mi psal do ICQ
    CHEMIK
    CHEMIK --- ---
    LIBRIUM: Jses si jistej, ze se ti v prvni verzi na ten fosfor dostane jak MeO tak NH2 skupina? Ta NH2 je urcite dobre substituovatelna prave napr. MeOH. Ta druha synteza vypada z myho pohledu lip.
    Ale nemuzu za svoje poznamky moc rucit, osobni zkusenost mam jen z klasickyma phosphoramiditama a H-fosfonatama nucleosidu, pomoci nichz syntetizuju DNA a RNA. U fosforamiditu jsem si jistej, ze se ti amidit v alespon trosku kyselym prostredi (silic gel) vymeni za MeO-. V bazickym taky, ale daleko pomaleji. Oproti tomu u petimocnyho fosforu uz je mnohem stabilnejsi.
    LIBRIUM
    LIBRIUM --- ---
    este mam v zalohe jednu verziu na tema tiochlorid fosforecny, metanol a amoniak, ale to mi pride trochu trivialne...
    LIBRIUM
    LIBRIUM --- ---
    OT: methylrosanilinium kludne rieste, skor by som rad konzultaciu:)

    a to, ci su nasledovne dve metody pripravy metamidofosu schodne.

    vyzera to realizovatelne? nejake navrhy/zlepsenia/ine pristupy?
    1. a 2. su dva rozne postupy, aby nedoslo k nedorozumeniu.



    vdaka za akykolvek feedback.

    /OT
    LIBRIUM
    LIBRIUM --- ---
    WILDENBURY_SQ: aha, tak. no ide to, pokial chces robit kyselinu fumarovu, ale vytazky su 60% maximalne. a potom rekrystalizaciou delis fumarovu a maleinovu a odpadne produkty zase, cize to zostava na tej rekrystalizacii.
    WILDENBURY_SQ
    WILDENBURY_SQ --- ---
    No, jo, ale ted nevim, jestli si uplne rozumime.. Asi renonc. E je stabilnejsi, my mame kyselinu Z. chceme vyuzit starou hnusnou kyselinu Z alespon prevedenim na stabilnejsi E. isomerisace (Z -> E) .. To by prece melo jit, ne?

    ale pokud se ted nove dozvidam, ze tam jsou dalsi necistoty, jak uvadis nize, asi nema cenu to resit a proste starou kys. maleinovou vyhodit :)
    tak uz mlcim, jdu spat a netrpelive ocekavam, jakou syntezu gencianky kdo vymysli.
    LIBRIUM
    LIBRIUM --- ---
    a ako som pisal, obsah kys fumarovej a dalsich necistot (kys. jablcnej, pyrohroznovej, oxirandikarboxylovej a iz. kys. vinnej) si mozes zistit analyzou alikvotu a kys. maleinovu z toho vycisit rekrystalizaciou napriklad.
    LIBRIUM
    LIBRIUM --- ---
    WILDENBURY_SQ: tazko, alebo nie. energeticky vyhodnejsia konformacia je totiz (E), cize bez nejakych specialnych katalyzatorov len prostym dodanim energie presmyk (E) --> (Z) nedocielis...
    WILDENBURY_SQ
    WILDENBURY_SQ --- ---
    LIBRIUM: Jasne, ale opacna isomerisace (Z -> E) jde tim varem v HCl? Nekde jsem to myslim videl, jen si tak nezavazne premyslim o nejakem vyuziti te stare kys. maleinove, kterou by stejne jednoho krasneho dne nekdo vyhodil..
    LIBRIUM
    LIBRIUM --- ---
    no, volna kyselina maleinova izomerizuje zo vsetkych najpomalsie, cize tam bude za roky par %, ale kolko, zistis najskor analyticky. izomerizovat fumarova na maleinovu ((E)-->(Z)) nejak nejde, resp. tazko, cize akurat to viacnasobne prekrystalizovat a oddelit tak maleinovu a fumarovu.
    Diels-Alder bezi len s (Z), fumarova zostane nezreagovana...ale je to svincik hentak zo zmesi izomerov, preto aj by som to robil cez maleinanhydrid alebo teda cerstvo pripravenu/precistenu kys. maleinovu ci dialkylmaleaty.
    WILDENBURY_SQ
    WILDENBURY_SQ --- ---
    A jeste maly dotaz na Libria, řádově - jak rychle probiha ta isomerisace? Kys. maleinova je komercne dostupna, zrejme tedy alespon chvili vydrzi... Ale takove ty nalezy ve skladu v laborce stare x(x) let, vyplati se, kdyz je ji par kilogramu, isomerisovat? Ani si nejsem jisty jak, ale vim, ze treba varem v 12 N HCl se tato smes isomeru prevadi v jeden (v kys. fumarovou) a ta se jeste docistuje nejak.. na zaklade odlisne rozpustnosti.

    A jeste.. D-A probiha jen se Z isomery, tedy v nasem pripade s kys. maleinovou.. Pokud bychom tedy teoreticky meli pixlu smesi isomeru, Diels-Alderem pobezi jen Z isomer (maleinovka) a fumarovka zustava netknuta, ne? Samozrejme prakticky bych to nikdy nedelal, ale teoreticky.. by to slo, ne?
    LIBRIUM
    LIBRIUM --- ---
    ja viem ale dam sancu inym;) vsak to je v podstate one-pot reakcia.
    WILDENBURY_SQ
    WILDENBURY_SQ --- ---
    LIBRIUM: Jojo, verze s maleinanhydridem je urcite ... elegantnejsi a chemicky korektnejsi ...

    Tak kdyz jsem si takhle snadno urval návrh, navrhnu po prazdninach take neco .. ne uplne nejtezsiho. Vite, jak se dela gencianova violet?

    (Tehle violetí je spousta, uvazujme tedy, ze klasicka "gencianka" ma tuto strukturu:

    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam