• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    BORAGOrganická syntéza
    Tento klub slouží k procvičování schopnosti navrhovat jednoduché i pokročilé mnohakrokové organické syntézy. Navrhovatel řešené struktury (tj. jedinec, který úspěšně vyřešil předchozí syntézu) by měl volit látku, se kterou již dříve pracoval, aby byl schopný rozsoudit správné řešení, v případě, že se jich objeví více.

    Prosím respektujte následující pravidla:
    1. Při navrhování syntéz používejte jako reagenty pouze komerčně dostupné látky.
    2. Syntéza by neměla mít více než deset kroků.
    3. Navržený sled reakcí vkládejte ve formě obrázků! Slovní popis n-stupňové syntézy nebude nejspíš nikdo číst.
    4. Doba na vyřešení struktury je předběžně stanovena na JEDEN TÝDEN - pokud se do té doby nepříjde s vhodným řešením, je navrhovatel povinen zveřejnit správné znění. Dalším navrhovatelem se pak stává osoba, která se k tomuto řešení nejvíce přiblížila.
    5. Navrhovatel se může své funkce dobrovolně vzdát ve prospěch jiného diskutujícího.
    6. Navržena může být i struktura, kterou plánujete připravit a rádi byste postup zkonzultovali, popř. zjistili i jiné úhly pohledu.
    7. Jakékoliv příspěvky mimo téma diskuze budou nemilosrdně mazány.

    Přeji příjemnou zábavu!
    rozbalit záhlaví
    WILDENBURY_SQ
    WILDENBURY_SQ --- ---
    LIBRIUM: Jj, taky muzu zkusit... mam i takovy ten dicyklohexyl analog.
    LIBRIUM
    LIBRIUM --- ---
    WILDENBURY_SQ: co tak skusit AIBN namiesto peroxidov?
    WILDENBURY_SQ
    WILDENBURY_SQ --- ---
    Ja bych chtel delat radikalovou bromaci alfa- uhliku vzhledem k aromatu a to hned dvakrat v ramci jedne molekuly. Jako iniciator pouzivam dibenzoylperoxid a 250W halogen reflektor. Bezi to az moc ochotne, kdyz tomu nahulim reflux v CCl4 a podporuju vznik radikalu svetlem, vysledkem je pozadovany dibrom, ale i tribrom, tetrabrom (2,5 eq NBS).

    Ted jedu 2,1 eq NBS, 0,05 eq peroxid a bez svetla pri 60 °C si to skoro neťuklo. Tak jsem malinko zvysil teplotu a posvitil, za chvili to pichnu na GCMS.

    Napadlo me, co si udelat nejaky jiny ROOR, ktery by ochotneji poustel radikaly uz za nizsich teplot, aby ta reakce sla lepe kontrolovat a vcas zastavit? Mam tu nejaky tBuOOH, tBuOOtBu, mohl bych udelat treba par desitek miligramu nejakeho acetonperoxidu... Nebo jak proste tu reakci vest nejakou rozumnou rychlosti, aby sel lepe monitorovat jeji prubeh?
    WHOOOSH
    WHOOOSH --- ---
    CURDLED: dík moc!
    CURDLED
    CURDLED --- ---
    whoosh: DMF se zmeni na ClCH=NMe2(+) Cl(-) a to je ten vlastni reagent. Katalyza s kapkou DMF (nebo NMP) funguje este lepe v pripade kdy se pouzije ClCOCOCl nebo difosgen

    Wildenburry: co teda LiCl (taky jsem v minulosti na to pouzil LiBr) dela nevim ale opravdu tu lithiaci s LDA urychluje a muze taky zmenit regioselektivitu. Kdyz napriklad lithiujete 2-chloro-5-cyanopyridine samotnym LDA tak dostanete smesku 4 a 3 lithiovanych pyridinu, kdyz se tam nacpe extra LiBr tak to najednou chodi vyhradne do 4-polohy, vedle cyano. Podobny pripad jsem delal (procedura od Schlossera) s 5-trifluormethyl-2-chloropyridinem: LDA se zabubla CO2 a odpari, dostanete iPr2NCO2Li, k cemuz se prida dalsi LDA a s touhle smeskou se lithiuje vyhradne do 4-polohy
    WHOOOSH
    WHOOOSH --- ---
    nevíte někdo, proč se u chlorace SOCl2 třeba nějaký sodný soli sulfonový kyseliny používá jako katalyzátor DMF?
    BORAG
    BORAG --- ---
    WILDENBURY_SQ: Podle 1H NMR se zdá, že to běží naprosto selektivně do jediné volné ortho polohy vůči chloru. Dost mě zarazila rychlost lithiace. Konverze kvantitativní. Právě prohlížím uhlíková spektra a je to bez debat. Objednám tedy dichlortoluen a uvidím.
    WILDENBURY_SQ
    WILDENBURY_SQ --- ---
    BORAG: Pokud se povede nejaka selektivni o-lithiace vedle toho chloru, jodace uz bych se nebal. Tuhle konkretni reakci na tomto substratu jsem samozrejme nedelal, ale problemem u me vzdy pri zavadeni jodu timto zpusobem na aromat byla prave ta selektivni lithiace. Casto se musela optimalizovat teplota a cas, vedlejsi produkty byly casto analoga wurtzovskych kaplingu, pouhe produkty degradace Ar-Li (tedy v Tvem pripade zpatky 2,3-dichlortoluen), ruzne cerne asfalty (vysoka teplota). Bal bych se coby vedlejsich reakci lithiace tech chloru...

    Pokud mas pozadovane aryllithium, reakce s jednim eq. jodu bych se prilis nebal ja osobne.

    CURDLED: Tohle by za nejakych okolnosti asi mohlo fungovat, jen se zeptam, proc zrovna LiCl, jak tam vypada ten cluster (neco kubickeho..?) a jakou roli hraje zrovna chloridovy aniont?
    BORAG
    BORAG --- ---
    CURDLED: dík za info. Od Schlossera jsem již četl nějaký článek v Eur.JOC. Tuhle látku potřebuji z toho důvodu, abych ji následně S-H couplingem připevnil k větší molekule, na kterou v závěrečném kroku (tuším dvanáctém) potřebuji instalovat karboxylát. Posledně jsem použil 1,2-dichlor-3-jodbenzen a doufal jsem, že lithiace acetylenu při -78 °C (nBuLi, 15 min) bude rychlejší než aromátu. Bohužel se tak nestalo. Methyl (ideálně těžký methyl) má v tomto případě pouze funkci chránící skupiny.
    Uvažoval jsem o dvou možných scénářích:
    1. Monolithiace 1,2-dichlorbenzenu, reakce s TMSCl, poté vydestilovat monosilylovaný derivát. Opětovná lithiace a reakce s CD3I. Na závěr vyměnit TMS za I reakcí s ICl. Tohle fungovat nejspíš bude, ale je to několik kroků a zbytečná ztráta času.
    2. Začít rovnou z 2,3-dichlortoluenu, který je komerčně dostupný a ten lithiovat. Lithiace by měla teoreticky probíhat naprosto stejně jako u mého substrátu. Otázkou je ovšem jodační činidlo, které použit. Obávám se totiž, aby nadbytkem např. I2 nedošlo i k nežádoucím jodacím na jiných polohách aromátu.

    Jinak Reaxys a SciFinder jsem již dávno procházel a požadovaná látka v databázích není. Proto se ptám, zda náhodou některý ze ctěných čtenářů nevidí důvod, proč by to nemuselo fungovat.
    CURDLED
    CURDLED --- ---
    Borag: navrhuji provest Scifinder resersi na autora Marfred Schlosser - pred nekolika lety mel serii clanku o lithiaci polyhalogenovanych aromatickych substratu. Podle meho soudu by to mohlo jit kombinaci LDA (cerstve pripraveny z iPr2NH a BuLi, v THF, v pritomnosti extra 1 equivalentu peclive vysuseneho LiCl pridaneho k LDA aby se zvysila reaktivita, lithiace provadena pri -78C, 30 minut, nasledovana I2 pridavkem (v podobe vychlazeneho roztoku v THF) . Taky byste se mohl podivat na nasledujici odkazy metalace s hlinikem: JACS 129(7) 1921-30 (2007) a taky JACS 126(34) 10526-7 (2004). Kazdopadne to vznikle aryllithium bude dost nestale kvuli eliminaci na benzyne takze doporucuji provest pri co nejnizsi teplote
    BORAG
    BORAG --- ---
    Nějaký návrh, jak rychle a snadno připravit 2,3-dichlor-4-jodtoluen nejlépe z 2,3-dichlortoluenu? Napadá mě lithiace (-70 °C) následovaná iodací pomocí I2 nebo NIS. Nezkoušel někdo? Nějaké zkušenosti?
    CURDLED
    CURDLED --- ---
    taky me napadlo, pomerne malo znama/pouzivana metoda redukce nitro na anilin vyuziva Li2Se generovaneho z LiBH4 a Se (katalyticke mnozstvi) v bezvodem THF. Material se zkombinuje se sedym praskovym selenem (5 nebo 10 mol%) v bezvodem THF, odvzdusni se bublanim Ar na ultrazvukove lazni (dlouha jehla skrz septum a balonek), pak se k te suspensi prida roztok 2M LiBH4 v THF (tak asi 3-5 ekvivalentu). Ohreje se na 40C, selen prejde do roztoku (pri zpracovani pak vypadne v podobe cerveneho selenu). Zpracovani: opatrny quench vodou po kapkach s chlazenim na ledove lazni, v otevrene nadobe, filtrace, extrakce mezi ether a nasyceny NaCl
    WILDENBURY_SQ
    WILDENBURY_SQ --- ---
    CURDLED: Jj, proto jsou pyridinboronovky komercne dostupne vpodstate pouze ve forme cyklickych esteru, volne boronovky stoji gram asi hudrilion eur a ma zkracenou zarucni lhutu a uchovavat v suchu, chladu, pod inertem etc.. Ale jako na potvoru jsou radove reaktivnejsi v coupling reakcich... To uz jsme zjistili :)

    Ale treba ta fenylboronovka (a nektere jine) jde pekne stabilizovat, aniz by stradala na reaktivite, kdyz se zahreje na vakuu, vytvori cyklicky trimer - anhydrid (boroxín), ktery solvolyzuje pomerne rizene, pomalu a jde toho vyuzit, nezridka s tim delame Suzukáče v PhMe / EtOH / voda 4:1:1. Vytezky casto 80%.
    CURDLED
    CURDLED --- ---
    myslim ze nastane nejdriv hydrolyza (reverzibilni) boronatu, nasledovana zvolna hydrolyzou-deborylaci. Nektere boronic acids jako treba 2-pyridine-boronic jsou notoricky nestale vuci deborylaci, avsak i normalni phenylboronic se zacne casem zvolna rozpadat na benzen kdyz ji refluxujete ve vode
    WILDENBURY_SQ
    WILDENBURY_SQ --- ---
    CURDLED: Ok. Zhydrolyzuje ve smyslu Ar-B(OH)2 nebo bude deboronovat?
    CURDLED
    CURDLED --- ---
    docela urcite ten boronat zhydrolyzuje - pinakolat-boronaty (stale na silikagelu) se rozpadaji na HPLC v mobilni fazi voda-acetonitril + 0.1% trifluoroctove. Bylo by lepsi kdybyste to nitro zkusil zhydrogenovat na platine (5% Pt-C, ethyl acetat, H2 balonek, pokojova teplota). Nedoporucuji paladium
    WILDENBURY_SQ
    WILDENBURY_SQ --- ---
    BORAG: Zkusim, sice trochu vetsi vopruz, ale vybaveny na to jsem :)
    BORAG
    BORAG --- ---
    WILDENBURY_SQ: dimethoxyboronát by hydrolyzoval, tady nedám ruku ani jinou končetinu do ohně. Spíš bych čekal, že to spadne. Nechceš to raději redukovat vodíkem a Pd/C? Tam je o něco větší šance, že to ester přežije.
    WILDENBURY_SQ
    WILDENBURY_SQ --- ---
    Prakticky dotaz pro vsechny, ale nazor takoveho Boraga by me urcite docela zajimal :)

    LIBRIUM
    LIBRIUM --- ---
    samozrejme, pis ako pocujes (Stur).

    benzén, toluén, naftalén, xylén, helicén, brómbifenylamín apod.
    WILDENBURY_SQ
    WILDENBURY_SQ --- ---
    CHEMIK: Ne, ale nejak jsem od chemickejch dědků pochytil naftalény a amíny. Nicmene slovaci to tak podle me fakt oficialne maji. Zejo, Librium?
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam