Plasty v mořích zabíjejí zvířata. Ohrožují ale i lidi
Plymouth - Plastový odpad v mořích je podle vědců dlouhodobou hrozbou pro potravní řetězce mořských živočichů. Píše o tom internetový server BBC News.
Studie uvádí, že miliardy mikroskopických kousků plastu, unášené podvodními proudy, k sobě přitahují v moři rozptýlené jedovaté látky jako například DDT.
Doktor Richard Thompson z univerzity v Plymouthu zjišťoval, jak dlouho se plast ve vodě rozkládá, než se vytvoří drobné plovoucí částice, a jak na tyto částice reagují malí mořští živočichové, jako jsou například vilejši.
Plasty na sebe váží toxiny
"Víme, že pokud se plasty v mořském prostředí budou hromadit, a přitahovat tak k sobě jedovaté chemikálie z okolní mořské vody, může na povrchu plastu vzniknout koncentrace škodlivin i několika tisíckrát vyšší než v okolní vodě," řekl BBC Thompson.
Největší nebezpečí plasty přestavují pro mořské ptáky a další živočichy, kteří mohou při hledání potravy drobné částečky spolknout a s nimi i na jejich povrchu koncentrované škodliviny.
Pokud se plasty dostanou do organismu živočichů, existuje vysoké riziko, že se zvíře škodlivými chemikáliemi otráví.
Podle Thompsona plastové částečky "fungují jako magnet na škodliviny v moři".
Výzkumy na různých úsecích mořského pobřeží ukázaly, že v typickém vzorku písku je až jedna třetina celkové váhy tvořena plastovými částečkami. Takové plastové stopy byly objeveny na všech sedmi kontinentech.
Plasty jsou houževnaté a trvanlivé. Bohužel
Matt Brown z americké organizace pro ochranu mořských živočichů Fish and Wildlife Servise opakuje varování před dlouhodobou hrozbou plastových odpadů.
"Na plastech je nejvíce znepokojující jejich houževnatost, jejich trvanlivost. Neodbourají se ani během mého života, ani během života mých dětí," řekl.
"Dnes jsou pláže omývány mořem plastů pokud s tím lidé něco neudělají, ty plasty tu stále budou v době, kdy se po stejných plážích budou procházet naše vnoučata," varuje Matt Brown.
Na "ostrovy" odpadků, které se blíží k plážím, upozorňoval v článku deníku The Independent oceánograf Curtis Ebbesmeyer, přední odborník na problematiku znečištění oceánů plasty. "Odpadky doslova zaplaví pobřeží s plážemi," varoval před "ostrovem" v okolí Havaje.
Plasty představují 90 procent z celkového množství odpadků v oceánech. Podle odhadu OSN z roku 2006 obsahuje každá čtvereční míle oceánské plochy asi 46 tisíc kusů plujících plastů.
Přibližně jedna pětina celkového množství odpadků pochází z lodí či ropných plošin. Zbytek připlul na moře z pevniny.
Některé dopadky plují už padesát let
Z historického hlediska není znečišťování moří a oceánů vlivem lidské činnosti ničím novým, děje se tak již po staletí. Moderní plastové výrobky ale nejsou biologicky odbouratelné. V moři tak výzkumníci nacházejí odpadky například padesát let staré.
Charles Moore, oceánograf a zakladatel Nadace pro námořní výzkum Alkalita, upozorňuje, že skvrny, které odpadky na moři vytvářejí, nejsou zachytitelné satelitními snímky. Vrstva odpadků totiž pluje jen malý kousek pod hladinou moře a je do značné míry průsvitná. Proto je možné ji spatřit pouze z lodi.
Podle statistik Programu OSN pro životní prostředí způsobuje znečištění plasty ročně úhyn více než milionu mořských ptáků a více než 100 000 mořských savců.
Řada mořských ptáků uhyne důsledkem toho, že si plastové odpadky splete s potravou - důkazem jsou zapalovače, stříkačky či zubní kartáčky nalezené v jejich trávicím traktu.
Eriksen z Nadace pro námořní výzkum Algalita upozorňuje, že znečištění oceánů plasty představuje pro člověka přímé a závažné nebezpečí, protože se z nich mohou uvolňovat sloučeniny, jako jsou uhlovodíky či pesticid DDT.
Tyto látky se pak dostávají do těla mořských živočichů a skrze jejich konzumaci do organismů lidí.
http://images.google.cz/imgres?imgurl=http://img.aktualne.centrum.cz/58/22/582221-znecitena-pla.jpg&imgrefurl=http://aktualne.centrum.cz/priroda/clanek.phtml%3Fid%3D600861&h=150&w=201&sz=49&hl=cs&start=99&um=1&tbnid=qSFwx-3Fu-qOyM:&tbnh=78&tbnw=104&prev=/images%3Fq%3Dzne%25C4%258Di%25C5%25A1t%25C4%259Bn%25C3%25AD%2Boce%25C3%25A1n%25C5%25AF%26start%3D80%26ndsp%3D20%26um%3D1%26hl%3Dcs%26client%3Dfirefox-a%26rls%3Dorg.mozilla:cs:official%26hs%3Dz1j%26sa%3DN