• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    MOLLYEuthanasie
    Diskuse k důležitému tématu naší společnosti aneb, co je to dobrá smrt.

    Na smrti se bojím nejvíce:

    51 hlasy od 27 respondentů

    rozbalit záhlaví
    MOLLY
    MOLLY --- ---
    EWOKK: a co si představuješ pod pojmem uspokojivá?
    EWOKK
    EWOKK --- ---
    MOLLY: debata jeste neznamena dukaz existence kluzskeho svahu.
    Snizovani hranice je imho trend, ktery se aplikuje na mnoho zalezitosti.
    Ja jsem zastance toho, ze uspokojiva studie jeste nebyla provedena.
    MOLLY
    MOLLY --- ---
    EWOKK: myslíš, že debata o postižených a snaha snižovat hranici věku by nebyla toho důkazem?
    EWOKK
    EWOKK --- ---
    MOLLY: existence slippery slope efektu nebyla dotatecne prokazana. Evaluace cetnosti vyuziti eutanazie se provadi jednou za 5 let v Nizozemi a srovnani dvou studii (z r. 2006 a 2001) neukazuje zadny prokazatelny efekt sikme plochy.
    Akorat je faktem, ze mnoho vedcu a autoru zabyvajici se eutanazii vyzkumy ruzne interpretuji po svem. Mnoho autoru se priklani k tomu, ze v Holandsku zadny efekt sikme plochy neni pozorovatelny.
    VINKI
    VINKI --- ---
    MOLLY: V tomto mám, aspoň sám za seba, celkom jasno. Musí to byť svojprávna osoba, ktorá sa rozhodne sama a dobrovoľne. A potom skutočne nemusí ísť o chorobu, ktorá bezprostredne zabíja.

    Pokiaľ ide o tie depresie. Raz mi istý psychiater stručne a veľmi zjednodušene zhrnul typy "samovrahov". On sám zdôraznil, že ide o hrubé zjednodušenie, ale tvrdil, že vystihuje podstatu problému. Podľa neho išlo o tri základné typy. Reaktívne stavy, kde stačí odstrániť problém, ktorý pacient považoval za neriešiteľný, a dôvod samovraždy zanikne. Potom rôzne depresie, ktoré sa dajú normálne liečiť, liekmi a psychoterapiou. No a potom spomenul tretiu skupinu samovrahov, ktorí podľa neho netrpia depresiami, nemajú nijaké vážne životné problémy, len sa jednoducho po zrelej úvahe slobodne rozhodli, že už nechcú žiť. A tí sa vraj nakoniec vždy zabijú. Nie som psychiater, ale on (prof. Kafka) bol a údajne to bol uznávaný odborník.

    Pokiaľ takáto skupina ľudí existuje, tak stojí za úvahu, či im má právo niekto v samovražde brániť, prípadne aký má zmysel brániť tretím osobám, aby im pri nej poskytli asistenciu. (Zomrú dôstojne, neostane po nich bordel, odpadá kopa administratívnych a praktických problémov.)
    MOLLY
    MOLLY --- ---
    tím jsem se dotkla velkého rizika euthanasie - pokud se jednou překročí její hranice, tak se začne zkoumat, kde jsou. V holandsku už euthanasii dostali i lidé trpící depresemi, lidé, kteří byli nevyléčitelně nemocní, ale neumírali, ale jejich stav byl takový, že bylo jasné, že se k lepšímu nezlepší. Mnozí odborníci trvdí, že to je šikmá plocha... fakt tvrdě řečeno způsob, jak čistit společnost od těch, kteří jsou zoufalí a "kvalita jejich" života se už nemá lepšit....
    MOLLY
    MOLLY --- ---
    VINKI: rozdíl mezi prostým zabitím a tzv. nedobrovolnou euthanasii je v tom, že ta druhá je dělaná a vedená jako euthanasie, tj. je třeba rozhodovat mezi tím, jestli někoho jen tak zabiješ a tím, pokud ho chceš (třebas neoprávněně) zbavit utrpení a vidíš jediné východisko - smrt. Nedobrovolná euthanásie je také ta euthanasie, která je prováděna na nesvéprávných osobách. Což je téma v Holandsku velmi žhavé - jestli právo na euthanásii mají i děti, jak malé, kdo za ně rozhoduje, jestli na euthanasii mají právo i postižení, kteří o sobě nerozhodují... otázka je však, kdo rozhoduje u postižených o jejich "kvalitě života"...
    VINKI
    VINKI --- ---
    MOLLY: Ešte k tej asistovanej samovražde. Po ujednotení pojmov súhlasím, prebieha to tak, že si smrtiacu látku aplikuje pacient sám, alebo ak toho nie je fyzicky schopný, nechajú ho osamote s blízkou osobou a "aplikuje si ju sám". Väčšinou ale dokážu technicky vyriešiť, aby si ju dokázal aplikovať naozaj aj trupík.

    Ja som ale väčšinou narazil pri použití pojmu asistovaná samovražda na obrovský odpor. Týmto pojmom sa obvykle rozumie asistencia pri samovražde fyzicky zdravého človeka.

    Pokiaľ ide o ten termín "nedobrovoľná eutanázia" v slovníku lekárov a právnikov som naň nikdy nenarazil, tí prosto hovoria o zabití alebo vražde. Tuším so ho počul od nejakých kresťanských aktivistov, ale v danom okamihu som nemal chuť im vysvetľovať, že je to oxymoron. Ak sa z tej podivuhodnej zlepeniny dvoch navzájom sa vylučujúcich slov medzičasom stal odborný termín, tak ho budem, hoc s ťažkým srdcom, rešpektovať. :)
    VINKI
    VINKI --- ---
    MOLLY: Opýtaj sa nejakého trupíka. Samovraždu ti totiž môže znemožniť tvoj vlastný fyzický stav.

    Mimochodom, ak samovražda nie je trestný čin, ako môže byť trestným činom asistencia pri samovražde. Viem, že je, len to postráda akúkoľvek logiku. Napomáhanie pri činnosti, ktorá sama o sebe je nie je nelegálna, je nelegálne. To je akoby zákon trestal výrobcu alebo predajcu tabakových výrobkov, že ti dodávajú cigarety, ktorými sa postupne zabíjaš, aj keď fajčenie je legálne. A samozrejme aj toto prirovnanie kríva, ako každé jedno prirovnanie. Ale logika..? Nie, myslím, že nekríva. Čokoľvek, s čím človek príde, je zneužiteľné, od povrazu až po jadrovú elektrinu. To ale nie je dôvod, aby sa to zakázalo. Jednoducho hypotetický zlý úmysel nejakej tretej osoby mi nepríde ako dostatočný dôvod na obmedzovanie práv ktoréhokoľvek slobodného jednotlivca. Aj keď toto by už bolo na oveľa širšiu diskusiu o ktorej nie som presvedčený, že by tu mala svoje miesto.
    MOLLY
    MOLLY --- ---
    a na nástěnku jsem přidala pár termínů, abychom věděli o čem se vlastně bavíme.
    MOLLY
    MOLLY --- ---
    VINKI: znemožňuje ti někdo sebevraždu?
    VINKI: nedobrovolná euthanasie je odbornej termín a ve švýcarsku je povolená asistovaná sebevražda.

    a ta tvoje logika trochu pokulhává, protože účelem euthanasie je smrt člověka a účelem auta je doprava člověka a věcí a to jsou kvalitativně jinší věci...
    MOLLY
    MOLLY --- ---
    EWOKK: protože jsem tam zapomněla napsat tu dvojku nebo jiný číslo.... i když jsem to plánovala....
    VINKI
    VINKI --- ---
    BIGMOLE: No a? Hodnota života je čiste subjektívna záležitosť.

    MOLLY: Z čoho je to jasné? Vidím to skôr naopak. Nedobrovoľná eutanázia je nezmyselné slovné spojenie. To o čom hovoríš, je obyčajná sprostá vražda a to podľa akýchkoľvek kritérií. Dalo by sa diskutovať o presviedčaní a nátlaku zo strany tretích osôb, aby sa pacient pre eutanáziu rozhodol.

    BIGMOLE: Netuším. Viem, že vo Švajčiarsku je legálna. A keďže je regulovaná zákonom, ktorý presne vymedzuje, kto, koho, kde a za akých podmienok, značne znížili aj riziko zneužitia.

    Ale podľa logiky "eutanázia je neprípustná, pretože je možné ju zneužiť, v dôsledku čoho by umierali ľudia", by asi obstála aj logika "automobil je neprípustný, pretože spústa vodičov nebude dodržiavať predpisy a v dôsledku toho budú umierať ľudia".
    HONZAF
    HONZAF --- ---
    VINKI: souhlasim s tebou.
    ECLECTICA
    ECLECTICA --- ---
    VINKI: pod tvuj komentar bych se klidne podepsala.
    VINKI
    VINKI --- ---
    http://www.umirani.cz/index.php?cmd=page&id=8&item=192

    Pacienty musí usmrtit choroba, ne lékař

    Tak ten titulok je niečo, čo ma vytáča hneď z viacerých dôvodov.

    1.) Nemusí ani choroba, ani lekár. Vo väčšine prípadov by to zvládol aj pacient ám, keby mu to umožnili, nehovoriac o tom, že to nie je problém naučiť napríklad priemerne inteligentného šimpanza.

    2.) Hromadu pacientov zabijú lekári a to len z blbosti. Nie sú to bohovia, len ľudia, ktorých prácou je liečiť v medziach svojich možností a nie vždy práve excelentných schopností.

    České republice musíme soustředit na paliativní péči, jejímž smyslem je respektování člověka v jeho celosti. A toto je už také pokrytectvo, ktoré ma fakt dvíha zo stoličky. Ak rešpektujem človeka v jeho celistvosti, tak musím rešpekt aj jeho slobodnú vôľu a právo slobodne disponovať vlastným životom.

    Súhlasím, že pre trpiacich ľudí treba urobiť všetko, aby sa zmiernilo ich utrpenie. Ale ak oni sami dôjdu k záveru, že to nestačí, naozaj nechápem, akým právom im znemožňujeme svoj vlastný nechcený život ukončiť.
    EWOKK
    EWOKK --- ---
    mimochodem ta anekta je debilni, proc mam mit jenom jednu moznost?
    EWOKK
    EWOKK --- ---
    BIGMOLE: v holandsku je dodatkovy zakon o pohrebnictvi a kremaci, ktery dava ramec euthanasie a vyzaduje dodrzeni urcitych smernic.
    Co se tyve trestnosti, tak euthanasie je trestni cin s privilegovanou skutkovou podstatou, ktery se navic jeste odkazuje na smernice uvedene v apendixu trestniho zakona
    TINA
    TINA --- ---
    BIGMOLE: no, to je dost blbost, promin. clovek nepremysli o svem zivote jako o veci, kterou muze odvezt na skladku, protoze je to povoleny a ostatni to taky delaj.
    kdyz to prezenu, potraty jsou taky povoleny a nerekla bych, ze je lidi (az na vyjimky) berou jako beznou a normalni vec.
    BIGMOLE
    BIGMOLE --- ---
    VINKI: Pokud se ale nepletu, tak ani v Holandsku není euthanasie právně uzákoněna. Je "jen" za určitých podmínek beztrestná. Ale úplně jistá si nejsem.
    MOLLY
    MOLLY --- ---
    VINKI: myslím, že je snad jasný, že tam, kde je euthanasie povolena, tak tam jdou ty nedobrovolný snadněji...
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam