• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    KOC256Windows - (Windows 7, 8, 10, 11, ...)
    KOZZINA
    KOZZINA --- ---
    BAT: A nebo lzes ty ... kazdej treti update fakt nic nerozbije, tydle obecny blaboly sou lidem s praxi leda k smichu ;) Radsi reste zakulaceni oken ve Windows, nebo jinou krivdu, kterou vam MS privodil ...
    BAT
    BAT --- ---
    IMOLOL: Jestli jsi chtel slyset o zkusenostech nekoho jinyho, tak se musis zeptat toho nekoho jinyho.
    Pokud jsi se nekdy setkal s Windows, tak ses musel setkat s temi "manyry" co popisuju, tim spis pokud spravujes 3000 serveru - pokud nevis o cem mluvim, tak bud lzes (a nechapu proc), nebo bys musel byt neuveritelne spatny spravce, abysis toho nevsiml.

    Ten "zbytecny balast" je z velke casti pro vetsinu uzivatelu skutecne zbytecny balast.
    V rychlosti jsem ti to secetl a veci patrici Windows/MS zabiraji na mem systemovem disku 30.5 GB - to jsou jen veci patrici k systemu, a veci vnucene MS, nejsou v tom zadne z mnou nainstalovanych programu, ani moje data, ani temp, ani pagefile.
    (a to jsem z Widnows vymazal a odinstaloval co se dalo! A ted koukam, ze se mi tam zase nasral zpatky ten Edge)
    Odectu 3 GB, coz bude bordel z par poslednich updatu (coz by mimochodem mohlo byt 10x mene, pokud by se opet stahovalo jen to potrebne).
    Vazne chces tvrdit, ze tech 27.5 GB potrebuju???
    1.8 GB z toho je zrovna Edge, kterej nepouzivam!
    Dalsich 2.5 GB z toho jsou drivery, ktere na tom kompu NIKDY nebudou potreba.

    A z tech zbyvajicich 23.2 GB je pouzivano mene nez 1175 MB!
    Jak jsem k tomu cislu dosel? to je celkova pamet narokovana vsemi bezicimi procesy (bez firefoxu), a mimochodem i to je stale vic nez kolik ten kod/data zabiraji na disku, protoze tady v tom jsou pochopitelne i lecjaka runtime data.

    Proc mam na disku vic nez desetkrat tolik bordelu?
    Ale treba mi tu kouzelnou "strukturu" vysvetlis, ja se opravdu rad dozvim v cem se tak strasne pletu.
    MAWERICK
    MAWERICK --- ---
    C_O_P: finguje ze funguje? ty jsi asi nikdy zadny datacentrum nikdy nevidel vid? o moniutoringu nejspis moc nevis...
    IMOLOL
    IMOLOL --- ---
    C_O_P: BSOD neviděl nikdo několik let, co kdybys zase zalez odkud si vylez a věnoval se svýmu Unreal enginu.
    C_O_P
    C_O_P --- ---
    IMOLOL: A kolik z těch 3000 serverů finguje že funguje? Kolik máte denně BSOD? A nebuď slušnej, řekni jména. Se ti na tu tvoji bezpečnost podívám zvenku.
    IMOLOL
    IMOLOL --- ---
    BAT: hm, dej mi list toho co ti každej třetí update rozesral pls, protože tohle je diametrálně jiná zkušenost než mám já a to patchujem přes 3000 serverů s Windows (různý verze).

    S přístupem a manýry co píšeš jsem se taky nesetkal, žeby tvůj subjektivní dojem?

    všechen ten "zbytečnej balast" má nějakej funkci a ty bys jako první pištěl, kdyby ti něco nefungovalo out of the box a musel jsi instalovat služby

    na disku je struktura, že jí nerozumíš z ní nedělá bordel

    a tak dál a tak dál, je subjektivní hodnotcení bez zdrojů nebo aspoň blbejch screenshotů. Takovouhle přednášku si moh odpustit, nemá to žádnou hodnotu.
    LOVE_DALI
    LOVE_DALI --- ---
    MAWERICK: S tím UI si pamatuju, jak jsem kdysi kecal s kámošem a ten mi řekl: "Ty vole, tomu neuvěříš, ale oni nasrali to debilní Metro do Windows Server 2012!"
    Mno, aspoň jsme se od srdce zasmáli :D
    MAWERICK
    MAWERICK --- ---
    BAT:
    ja ted budu delat trochu dablova advokata :)
    ve vtsine veci mas pravdu, ale
    koukas na to z pohledu administratora...

    ve skutecnosti BFU fakt nevi co chce :) a je lepsi kdyz je too nejak nastaveny na OS levelu. Takovej ChromeOS nebo MacOS jsoou "zavreny uplne"...
    To ze jsou widle zranitelny je mimoo jine dany jejich rozsirenosti... Jina OS (krome androidu) nemaji takovej podil na trhu takze delt na ne malicios SW se proste nevyplati.

    a jak tu spravne poznamenal LOVE_DALI: ... od te doby co existuje PS prakticky neni nic co by jsi ted system neprinutil udelat :)

    a to UI je priserny :D kdyby do toho blbouni prestali vrtat kazdou novoou verzi tak by se vsichni oddechli. Uz se nemuzu dockat Serveru2025 s UIckem W11 :D

    abych si taky postezoval tak me sere multikoisk mode a nastaveni povolenych polozek v exploreru... muze mi nekdo vysvetlit proc jediny tri moznosti jsou zakazat vsechno, povol;it vsechno anebo povpolit "Dowloads" ale jenom "Dowloads"? :D to je vazne na palici...
    PES
    PES --- ---
    LOVE_DALI: teď dostanou ve Win i sudo ;-)
    BAT
    BAT --- ---
    LOVE_DALI: Jo, to je trefne.

    Mimochodem, pokud nekdo potrebuje priklad neceho na co moc nenadavam, tak to by byl powershell. Neni perfektni, ale jsem za nej strasne moc rad.
    Takze vidite? nejsem jen zaslepenej hater, dokazu MS i pochvalit, kdyz je za co :)
    LOVE_DALI
    LOVE_DALI --- ---
    BAT: Krásně shrnuto.
    Já si často vzpomenu na 00's když jsem začínal s linuxem.
    Windosáci be like: "Hehe, linux. Voe příkazovej řádek...."
    Dneska, když se něco posere, tak "Otevřeme Powershell.." :D
    BAT
    BAT --- ---
    IMOLOL: Tak ale jen hrozne rychle, par zakladnich veci co mam v cerstve pameti:

    Odhadem tak kazdej treti update neco rozesere.
    Pristup a chovani MS, jejich smiracky manyry, jejich "my vime nejlip co ty, pouhy user potrebujes".
    Kolik hovadin se instaluje bez toho, ze by je uzivatel chtel a casto vetsinu ubec NIKDY nepouzije. Kolik zbytecnych sluzeb je defaultne nastavenejch aby se spoustely pri startu, nebo pri kdejaky nesmyslny prilezitosti, a kazdej byte z toho balastu je potencialni vstupni branou pro kdejakyho hackera nebo malware.
    Jakej je to marast, veci rozstrkany po milionech lokacich, registrech, v group policy, na neco je control panel na neco neni, spoustu veci ani nemas prava editovat a musis se s tim systemem o ne neustale prat.
    Na disku je totalni bordel, temp adresare by default na stejnym disku jako system a kdyz to chces presunout tak je to opet nikdy nekoncici bitva, "dokumenty" (kam se vyrobci 3rdp SW naucili srat vsechno mozny) jsou opet defaultne na stejnym disku jako OS, coz nesmyslne komplikuje nastavovani zalohovani.
    Naprosto tristni, trapny user interface, kde se ti mamlasove nedokazou ani rozhodnout jak to ma vypadat a fungovat, a UI je tak splacane minimalne ze 3 (dokonce mozna ze 4) ruznych stylu jak s Widnowsy bezel cas.
    Neco podporuje darkmode, neco ne, na neco fungujou tematka, na neco ne, a kazda cast vypada jinak.
    A jako tresinka na dortu, nekdy si na cerstve nainstalovany masine pust Wireshark a podivej se co a kam MS posila.

    Je to jako boj s nejakou hydrou, jednu hlavu useknes a hned naroste dalsi.

    Nerikam, ze MS nikdy neudelal nic dobryho. Ale tech spatnych veci je proste prilis.
    PRAASHEK
    PRAASHEK --- ---
    PETER_PAN: symtě a cos teda přesně myslel tímhle? Furt čekám, že to nějak vysvětlíš/rozvedeš, nereagoval jsem, protože už se tu ptali na to samé další dva lidé, ale furt to ignoruješ :)
    L4MA
    L4MA --- ---
    C_O_P: interesting, please tell us more....
    C_O_P
    C_O_P --- ---
    IMOLOL: Co to je za oslí můstek, ty troubo?

    Unreal Engine (kerej mě ty vole už 10 let živí a proto sem nucenej používat Wokna) je univerzální nástroj, ve kerym uděláš od prohlížeče přes click mobilovku po AAA hru. Srovnání jádra prohlížeče s komplexním enginem je úplně stejně mimo, jako seš ty.

    Jo a kdybys chtěl mít připíčky, tak všechny moje servery jedou na Linuxu, kerej si spravuju sám. Wokna mám jenom na top notch high end PC, obviózně kvůli VS, Maxům, Mayám, MotionBuilderům a především UE5. Jo a představ si, že na tom někdy hraju hry.

    Jsi dobrej nomen omen, joudo.
    LOPIK
    LOPIK --- ---
    On ten edge ale vykuchat jednoduše nejde - celá plocha, prohlížeč, celý prostředí widlí běží v browseru a ten je logicky edge čistě z důvodu, že to není explorer. Navíc to má teda ještě chromium, takže jde se samonasrat i na google, ale člověk s tím stejně nic neudělá..
    IMOLOL
    IMOLOL --- ---
    a fakt by mě zajímaly nějaký příklady, kdy vás Windows vypekly. Neříkám že nejsou, ale chtěl bych konkrétně vědět na čem je ten hejt založenej.
    IMOLOL
    IMOLOL --- ---
    BAT: pověst Microsoftu mezi BFU je to meme o čem mluvím. Microsoft bad, muhehe. Je smutný, že musíš používat takovej sračka software... škoda že ty lepší a bezchybný OS kolikrát nepodporujou ani půlku toho co Windows, žejo.
    BAT
    BAT --- ---
    IMOLOL: jen to neni hejt, ale racionalni uvaha zalozena na povesti znacky.
    IMOLOL: pro tebe asi prekvapeni, ale clovek muze pouzivat i to co pouziva nerad, proste proto, ze nema jinou moznost.
    Primarne pouzivam Linux, ale Windows musim mit kvuli jedine veci co nikde jinde nefunguje.
    Moc rad bych se Windows zbavil uplne, ale zatim to bohuzel nejde.
    Pokud si myslis, ze tim si "seru do huby", tak ta "meme demence" budes spis asi ty.
    L4MA
    L4MA --- ---
    PETER_PAN: Edge nepouzivam, ale tohle by me taky zajimalo, prosim.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam