• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    ANOUKEPSYCHOTERAPIE
    Prostor pro výměnu informací a zajímavých odkazů k tématu, sdílení zkušeností z vlastní praxe (v přísných mezích etiky a ochrany osobních dat), diskuzi o konkrétních otázkách, možnostech i omezeních jednotlivých terapeutických směrů, pření se mezi jejich představiteli i filozofování o podstatě a smyslu psychoterapie jako takové. A jako novinka i prostor pro prezentaci a propagaci vlastní práce - článků, praxe, akcí.
    rozbalit záhlaví
    FONTAIN
    FONTAIN --- ---
    AIM_FREEMAN: ve vycviku???? Ja jsem ho mela taky, ale ve vedlejsi skupine.... my se zname jeste z hodne doby predtim tak to bylo moc vtipne, kdyz vedl druhou skupinu...clovek si s nim uzije spousty legrace
    AIM_FREEMAN
    AIM_FREEMAN --- ---
    FONTAIN: Jj, Zlámanka je náš skupinový vedoucí a je výbornej:) Kamarádi zatim asi nejsme, ale kdo ví;)
    FONTAIN
    FONTAIN --- ---
    koho teda moc nedoporucuju je Calek :(
    FONTAIN
    FONTAIN --- ---
    jo jo kubu taky moc doporucuju.l......dobrej terapet a skvelej clovek...muj kamarad se musim pochlubit :D a prednasi opravdu skvelim zpusobem.....
    EVAD
    EVAD --- ---
    HC_: Lege Artis mal mat Ruzicka sam ale teraz nedavno sa to rozdelilo - prve dva vikendy vedie Jakub Zlamany. bola som na prvej casti zo 4 a myslim ze dost dobre. urcite je aj prilezitost sa spytat na kopu veci.
    HC_
    HC_ --- ---
    DARJEEL: diky moc

    FONTAIN: ona prave ta direktivita ne prilis funguje :/, diky
    DARJEEL
    DARJEEL --- ---
    HC_: vytvářejí přenos, aspoň teda podle Kohuta... já si spíš myslím, že tu dřívější psychoanalytici nevěděli, jak na narcise a taky to je - přijímám fakt sociokulturního vlivu na výskyt psychických poruch - podle mě rozšířenější porucha, než za dob Sigmunda.

    Přenos je u narcistní poruchy idealizační a zrcadlící. Jestli jsem Heinzovu koncepci správně pochopil, tak narcistní člověk si nejprve idealizuje terapeuta a potom zrcadlí a tím si potvrzuje svoji "důležitost".
    Našel jsem ještě nějaké výpisky ze školy, tak Ti třeba k něčemu budou:

    Narcistní - snaha být nejlepší, stud a hanba jsou neúnosné, manipulace a idealizace terapeuta, potřeba zrcadlení - on je výborný, já jsem taky výborný, jinak by se se mnou nezabýval........poté devalvace terapeuta, terapie ho neustále zraňuje, čeká potvrzení ne změnu

    Narcistická - v terapii očekávají podporu svého stanoviska, obvykle po narcistním zranění
    - dynamika:: Kernberg – defekt v regulaci sebeúcty s grandiózní sebeprezentací, superego je kruté – reakce na chladné, odmítající avšak obdivující rodiče (láska je odměna za hraní role)- dominantní je falešné self, v T používá interpretaci přenosu
    - X Kohut – fixace na normálním výv. stádiu, v důsledku selhání rodičovské empatie
    - kritéria: vyžadují obdiv, fantazie o úspěchu, kráse, … , arogance, manipulace, závist,
    grandiózní pocit vlastní důležitosti (zdůrazňování sebe), nedostatečná empatie
    - obrany:: idealizace, znehodnocenií, projekce, identifikace
    - přenos:: idealizující (T hraje roli idealizované matky) a zrcadlící (pacient vidí T jako objekt podobný jemu)

    podpůrná terapie:
    - podpora sebeúcty, empatický respekt
    - konfrontace (spojená s podporou) s nepříjemnými důsledky chování(otázkami – co by se stalo kdyby….. )
    - idealizací a znehodnocováním
    - vysvětlování pomáhající porozumět svému chování (grandiozitě) a důsledkům –
    osamělost

    kognitivní terapie:
    - yákladní kognitivní chyby – sebeospravedlňování (vždy to dělám správně),, grandiozita, využívání (příště si najdu někoho schopnějšího)
    - snaha aby se méně porovnávali,, těšení se s obyčejných věcí, snížení citlivosti na kritiku,
    uvědomování si prožívání ostatních – hraní rolí

    skupinová terapie:
    - problém je motivovat, na sezeních dominují,, těší se publiku,, tváří se že nemají problémy – role koterapeuta, vyvolávají interakce, překračují hranice
    FONTAIN
    FONTAIN --- ---
    HC_: zkus si precis trochu daseinanalytickeho pristupu a bude to fain... kdyz steka vic klientu ptala bych se tech co nestekaji.....a tamtem stekounum bych z pozice autority dala stopku, ale ja jsem prilis direktivni nekdy...az na skodu......

    nejen, ze lituju, ale sama bych terapeutickou praxi potrebovala, takze vlastne i tise zavidim :)))))
    HC_
    HC_ --- ---
    FONTAIN: ok diky zkusim to s ruzou narcisem ,)
    jinak mam naky techniky jak vracet klienta, to "co se ted deje, popis mi co ted delas, jak se to tebe dotyka?" mam ale je jich malo, a taky nekdy je to tezke, kdyz na sebe steka vic klientu, tezko se to uklidnuje a vraci no
    kazdopadne diky

    lituj, potrebuju to :)
    FONTAIN
    FONTAIN --- ---
    HC_: No chapu, ze Ruzicku moc nemusis, ale jako studentka PVSPS jsem to musela absolvovat povinne...ruza je narcis :) , ale zase je to hodne dobrej terapeut od ktereho se da hodne naucit....ja ti to za sebe doporucuju...kazdopadne na viapu je tech seminaru celkem dost...co ti muzu taky doporucit je Durecova...tu jsem zrovna tento rok mela na poruchy osobnosti a musim rict, ze je maximalne bezvadna a strasne dobre dela prednasky.....
    Vracet klienta neni tak jednuduche, ale kazdopadne pouzila bych otazky typu: " Co se ve vas prave deje? A pokud je to ve skupine tak to hod na ksupinu: Rada bych se zeptala ostatnich ve skupine co s nimi chovani pana xx dela.?" Oni mu to pak pekne naserviruji.....a nakonec bych se ho zeptala jake je to pro nej, kdyz to slysi od ostatnich.

    Narcisticky klinet??? No tak to te lituju :)
    HC_
    HC_ --- ---
    FONTAIN:

    ZUZKAOU:
    no ja ted mam komplikovany vztah s jednim narcistickym klientem, je extremne citlivy na jakykoliv muj neutralni projev, ma pak pocit,ze ho nemam rada, snazim se byt pro nej čitelnější, a pak ho jemne frustrovat reflexemi a bere to.. castecne k prenosu dochazi, ale to co hraje ve vztahu roli, je hlavne ten funkcionalni prenos - "zajímám-li tak dokonalého člověka jako je terapeut, jsem i já někdo zcela mimořádný," to jak ho beru silne otrasa jeho hodnotou
    brat to vic takhle mi pomohlo s nim tolik nebojovat :)
    HC_
    HC_ --- ---
    chtela bych se zeptat, nevite o nejakem seminari, ktery je primo zamereny na osvojeni si technik prace psychoterapeuta na skupine, my to se to v surackym vycviku neucime, docela by mi to bodlo
    nasla jsem jen na viap.cz lege artis - to vede Ruzicka, toho ja nemusim, jake to je?
    a seminar Začátky v psychoterapii - mate s tim nekdo zkusenost?

    potrebuju se hlavne naucit, jak klienta vracet k sobe samemu, kdyz je na skupine agresivni, ruzne takove ty tezke situace, ve kterych si nejsem jista, kdyz vedu skupinu, kolegyni to uci primo na vycviku, trenuji i individualy a my nic :(, takze se ucim hlavne zkusenosti a od kolegu, ale to je malo
    diky
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    HC_: já jsem nějak nikdy nepobrala psychoanalytickou verzi narcismu. Zejména protože ty lidi se sklonem k narcismu mají díky mizernýmu sebepřijetí (a je ho maskování) hodně daleko k autoerotismu...

    Ale uznávám, že okolo sebe nemá narcisty spadající pod klinickou poruchu osobnosti.

    Naopak mě teď docela hodně oslovila (protože to dává smysl) analytická koncepce - napojená na poruchy vazby.

    http://obchod.portal.cz/produkt/opustenost-a-sebeodcizeni/

    Základním princip - dítě a matka nezvládnou během prvního roku života navázat bezpečnou a jistou vazbu, tudíž si dítě nemá prostor a sílu vytvořit self a staví jen fasády/personu. A s tím související trable. Ale rozhodně to není o chybějících vztazích, naopak o touze po splynutí s někým, když nedošlo k pocitu splynutí a naplnění v dětství. A pochopitelně o frustraci z nenaplnění takových tužeb. ( ha- to mám z jiné portálovské knížky - Narcismus vnitřní žalář, taktéž junguánské)

    V případě že je ta vazba úplně zničená, tak se pohybujeme u Koukolíka a jeho deprivantů, a nebo u těžkých poruch osobnosti, kdy schopnost navazovat vztahy skutečně chybí, protože díky nějakým extrémním, dlouhodobým zážitkům v dětství jsou všichni cizí lidi jen nepřátelé. Takovej člověk vazbu s terapeutem asi fakt nenaváže.
    Ale kolik jich je?


    Respektive u dětí v ústavech reálně hrozí, že se nenaučí hluboké a uspokojující vztahy, ale mají nějaké vztahy a jsou při velké námaze na nich pracovat a učit se. Většinou. (toto už bohužel není žádná analýza, ale hnusná realita)
    FONTAIN
    FONTAIN --- ---
    Můj názor je, že vytvářejí, ostatně jako všichni.Ale mě by zajímalo v tom odstavci to idealizované rodičovské imago ???? já do analýzy příliš nevidím, takže se s tímto pojmem setkávám poprvé.
    HC_
    HC_ --- ---
    HC_: nejak sem nenasla auditko o poruchach osobnosti..
    HC_
    HC_ --- ---
    Zajímalo by mě, co si myslíte o názoru, že lidé s narcistní poruchou osobnosti nevytvářejí přenosový vztah k terapeutovi.


    O těchto nositelích narcistické nerovnováhy bylo už z klasického období známo, že °nevytvářejí přenos°, a proto byli považováni za neanalyzovatelné.
    Teprve zakladatel psychologie Self Heinz Kohut popsal zvláštnosti jejich přenosového vztahu a způsob jeho interpretace. Pacienti s narcistickou nerovnováhou zaujímají k analytikovi specifický funkcionální vztah. Potřebují ho jako nositele své lidské hodnoty. Jejich porucha je spojena s pocitem povinnosti být zcela mimořádný člověk. Jak uvěří, že dostáli, nechtějí-li se vzdát zdravého rozumu? V praktickém životě za každou cenu usilují o úspěch. Pokud je nikdo nechválí, tvrdě pracují na budoucím ocenění, nebo si zoufají. Výkon analytické profese se neslučuje s projevy obdivu nebo s pochlebováním analyzandovi. Pacient vydrží v léčbě s pomocí idealizujícího nebo některého ze zrcadlících přenosů. V preobjektním přenosu idealizujícího typu se na analytika přenáší útvar zvaný idealizované rodičovské imago. Podle Kohuta je tento typ idealizace rodičů součástí normálního raného (preverbálního) vývoje. Ožije-li v analýze, je lékař vnímán jako nejskvělejší člověk na světě. "zajímám-li tak dokonalého člověka, jsem i já někdo zcela mimořádný," konstatuje s uspokojením pacient. V zrcadlících přenosech se aktivuje grandiózní Self, podle Kohuta rovněž součást raného úseku preverbálního vývoje."

    zdroj: http://derewi.blog.cz/0610/narcismus-porucha-osobnosti-diagnoza
    FONTAIN
    FONTAIN --- ---
    HC_: vim vim :D
    HC_
    HC_ --- ---
    FONTAIN: kaleidoskop o.s.
    FONTAIN
    FONTAIN --- ---
    HC_: to by bylo neco pro me :D
    HC_
    HC_ --- ---
    FONTAIN: sorry a ja ti je furt nutim, mozna jeste jestli existuje v praze ta ter. komunita pro lidi s poruchama osobnosti,ted si nevzpomenu na jmeno
    FONTAIN
    FONTAIN --- ---
    Apropo nemate tu nekdo v pocitaci neco o Jakobsonove progresivni relaxaci?
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam